Собраниската седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците закажана за утре

Собраниската седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците закажана за утре...

Нова Македонија | пред 4 дена

Собраниската седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците закажана за утре Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32. седница на која на дневен ред...

Собраниската седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците закажана за утре

Собраниската седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците закажана за утре

A1on | пред 4 дена

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. За утре се закажани...

Талат Џафери ја закажа седницата за Законот за јазиците

Талат Џафери ја закажа седницата за Законот за јазиците

Прес 24 | пред 4 дена

Според најавите, СДСМ и ДУИ ќе се обидат спротивно на Деловникот да ги заобиколат 36.000 амандмани на ВМРО-ДПМНЕ и да го изгласаат законот. Експертската јавност е зачудена од постапките на мнозинството...

Мицкоски до СДСМ Да се избегне насилно донесување на Законот за јазици

Мицкоски до СДСМ: Да се избегне насилно донесување на Законот за јазици

Вечер | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Џафери за утре ја закажа седницата за законот за двојазичност ќе го донесат ли насила и овој неуставен закон

Џафери за утре ја закажа седницата за законот за двојазичност, ќе го донесат ли насила и овој неуставен закон?

Алфа | пред 4 дена

Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за употреба на јазиците. Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и...

Собранието утре ќе расправа за амандманите на Законот за јазици

Собранието утре ќе расправа за амандманите на Законот за јазици

Вечер Прес | пред 4 дена

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. За утре се закажани...

Утре нова шанса за Законот за јазиците

Утре нова шанса за Законот за јазиците

Телма | пред 4 дена

Утре нова шанса за Законот за јазиците Законот за јазиците добива уште една шанса: утре повторно ќе се најде на дневен ред. Така се договориле спикерот Талат Џафери, тројцата потпретседатели на Собранието...

Законот за јазици пред финалето

Законот за јазици пред финалето

24 вести | пред 4 дена

Законот за јазиците пред финале, утре на гласање и тоа без амандмами, ова според најавите и од СДСМ и од ДУИ  е сценариото по кое ќе се одвива утрешната седница. Собрансикиот спикер на денешната координација...

Собранието утре ќе расправа за амандманите на Законот за јазици

Собранието утре ќе расправа за амандманите на Законот за јазици

Курир | пред 4 дена

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. За утре се закажани...

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазиците Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазиците Макфакс

Вечер Прес | пред 4 дена

Пратениците од опозицијата ќе учествуваат на седницата за законот за употреба на јазиците, која, според најавите, треба да биде закажана за утре. Ова го потврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазиците

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазиците

Макфакс | пред 4 дена

Пратениците од опозицијата ќе учествуваат на седницата за законот за употреба на јазиците, која според најавите, треба да биде закажана за утре. Ова го потврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски,...

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазиците

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазиците

Точка | пред 4 дена

Пратениците од опозицијата ќе учествуваат на седницата за законот за употреба на јазиците, која, според најавите, треба да биде закажана за утре. Ова го потврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Мицкоски до СДСМ Да се избегне насилно донесување на Законот за јазици

Мицкоски до СДСМ: Да се избегне насилно донесување на Законот за јазици

Нетпрес | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Џафери ја закажа седницата за законот за јазици

Џафери ја закажа седницата за законот за јазици

24 вести | пред 4 дена

Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седница за законот за јазици за утре во 13 часот. По неа, Џафери закажа одржување на 13-тата и 35-тата седница. Најавите од мнозинството е дека законот ќе се...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

A1on | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици Џафери не кажува дали ќе ги ставни нивните амандмани

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици, Џафери не кажува дали ќе ги ставни нивните амандмани

Нетпрес | пред 4 дена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе Законот за јазици, но од...

ЌЕ БИДЕМЕ ВО СОБРАНИЕ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ВЛАСТА ДА НЕ ГО НАРУШУВА ИМИЏОТ НА МАКЕДОНИЈА ВЕЛИ МИЦКОСКИ

ЌЕ БИДЕМЕ ВО СОБРАНИЕ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ, ВЛАСТА ДА НЕ ГО НАРУШУВА ИМИЏОТ НА МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ МИЦКОСКИ

Сакам Да Кажам | пред 4 дена

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе се појават во пратеничките клупи на закажаната собраниска седница за расправа за Законот за употреба на јазиците. Ова го најави лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Ќе го добие ли ВМРО ДПМНЕ своето или ќе се отфрлат амандманите за Законот за јазици

Ќе го добие ли ВМРО-ДПМНЕ своето или ќе се отфрлат амандманите за Законот за јазици?

Фактор | пред 4 дена

Седницата на која ќе се расправа за Законот за јазиците закажана за утре. Талат Џафери ја закажа седницата за 13 часот, но не се кажува дали ќе се гласа за 35.000 амандмани поднесени од страна на опозициската...

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците ВМРО ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата се разгледуваат опциите

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците: ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата, се разгледуваат опциите

Index24 | пред 4 дена

Законот за употреба на јазиците утре повторно ќе се најде пред пратениците. Ова било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките...

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици

Р.С. Европа | пред 4 дена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе Законот за јазици. Но,...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазици и бара амандманска расправа

МКД | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Нетпрес | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Канал 5 | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Законот за јазици ќе замижи пред амандманите

Законот за јазици ќе замижи пред амандманите?!

Вечер Прес | пред 4 дена

Без расправа по илјадниците амандмани кои ги поднесе опозициската ВМРО-ДПМНЕ, утре, најверојатно попладне, пред пратениците повторно ќе се најде законот за јазици. Образложението зошто нема амандманска...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Телма | пред 4 дена

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Независен | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици

Алсат-М | пред 4 дена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе Законот за јазици. Но,...

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазиците

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазиците

Вечер | пред 4 дена

Пратениците од опозицијата ќе учествуваат на седницата за законот за употреба на јазиците, која според најавите, треба да биде закажана за утре. Ова го потврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски,...

Мицкоски со порака до СДСМ Да се избегне девијантно однесување и насилно донесување на Законот за јазици

Мицкоски со порака до СДСМ: Да се избегне девијантно однесување и насилно донесување на Законот за јазици

Курир | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

ВМРО ДПМНЕ утре седнува во Собранието бараат амандманска расправа

ВМРО-ДПМНЕ утре седнува во Собранието, бараат амандманска расправа

Прес 24 | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Мицкоски повикува да се избегнат лоши сценарија утре во Собранието

Мицкоски повикува да се избегнат лоши сценарија утре во Собранието

Фокус | пред 4 дена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, повика на разум кај пратениците од парламентарното мнозинство во очи на утрешната седница на која се очекува гласање за Законот за употреба на јазиците....

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Локално | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

24 вести | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Мицкоски Повикувам на разум да се избегнат девијантно однесување

Мицкоски: Повикувам на разум, да се избегнат девијантно однесување

Слободен печат | пред 4 дена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при денешната посета на Струмица повика на разумно однесување на парламентарното мнозинство при донесувањето на Законот за употреба на јазиците. – Повикувам...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Слободен печат | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за јазиците и бара амандманска расправа

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за јазиците и бара амандманска расправа

+Инфо | пред 4 дена

Мицкоски неколку пати повика на разум и избегнување на, како што рече, лоши сценарија и избегнување на опцијата за парламентарен терор на мнозинството врз малцинството. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат...

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Алфа | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Џафери пред одлука да ги отфрли сите амандмани за Законот за јазиците

Џафери пред одлука да ги отфрли сите амандмани за Законот за јазиците

Прес 24 | пред 4 дена

За утре претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за Законот за јазиците, за кој се поднесени 35.000 амандмани од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, што  најголем број амандмани за некој...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Курир | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Џафери за утре ја закажа седницата за законот за двојазичност ќе го донесат ли насила и овој неуставен закон

Џафери за утре ја закажа седницата за законот за двојазичност, ќе го донесат ли насила и овој неуставен закон?

Алфа | пред 4 дена

Пред малку, спикерот Џафери за утре ја закажа седницата за законот за двојазичност, Заев најави дека неделава ќе се донесе – следува ли утре ново силување на Уставот и законодавна фарса со безамандманско...

Законот за употреба на јазиците утре на собраниска седница

Законот за употреба на јазиците утре на собраниска седница

Канал 5 | пред 4 дена

Договор нема, амандманите останаа,  Џафери  за утре најавува втора среќа за законот. На денешната координација ги информирал координаторите на пратеничките групи дека за утре во 13 часот ќе ја закаже 32...

ВМРО-ДПМНЕ не верува дека спикерот Џафери ќе се реши на таков неуставен чин и ќе ја глчаса двојазичноста без разгледување на амандманите

Алфа | пред 4 дена

Координаторот на пратеничката група на ВМРО- ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од Зоран Заев дека законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не сака да...

Данев Амандманите мора да се разгледуваат не се исклучува можноста за блокирање на седницата

Данев: Амандманите мора да се разгледуваат, не се исклучува можноста за блокирање на седницата

A1on | пред 4 дена

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не...

Амандманите на ВМРО ДПМНЕ најверојатно ќе бидат одбиени

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, најверојатно, ќе бидат одбиени

Независен | пред 4 дена

Близу 36 илјади амандмани што ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе за Законот за употреба на јазиците во трето читање најверојатно ќе бидат одбиени на утрешното продолжение на 32. собраниска седница, според информации...

Данев Ако законот за јазици се носи на сила можни се блокади

Данев: Ако законот за јазици се носи на сила можни се блокади

Фактор | пред 4 дена

По најавата на премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев изјави дека тоа е против уставно...

ВМРО ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата за Законот за јазици се разгледуваат опциите

ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата за Законот за јазици, се разгледуваат опциите

Макфакс | пред 4 дена

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не...

Груби Очекувам ВМРО ДПМНЕ да гласа за законот за јазици тие се негови коавтори со ДУИ и со СДСМ

Груби: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“ законот за јазици, тие се негови коавтори со ДУИ и со СДСМ

МКД | пред 4 дена

Во Собрание, според неофицијалните информации утре ќе се одржи продолжение на 32. Седница во обид да се најде решение за поднесените над 35.000 амандмани од страна ВМРО-ДПМНЕ на законот за јазиците. Седницата...

Џафери пред одлука да ги отфрли сите амандмани за Законот за јазиците  Утре ќе решава Собранието за Законот за јазиците

Џафери пред одлука да ги отфрли сите амандмани за Законот за јазиците – Утре ќе решава Собранието за Законот за јазиците

News 24 | пред 4 дена

За утре претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за Законот за јазиците, за кој се поднесени 35.000 амандмани од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, што  најголем број амандмани за некој...

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Макфакс | пред 4 дена

Законот за употреба на јазиците утре повторно ќе се најде пред пратениците. Ова било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките...

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за јазиците и бара амандманска расправа

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за јазиците и бара амандманска расправа

MK News | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35 500 амандмани на законот за јазиците

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Телма | пред 4 дена

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците...

ВМРО ДПМНЕ ЌЕ УЧЕСТВУВА НА УТРЕШНАТА СЕДНИЦА Мицкоски најави учество на утрешната седница пратениците ќе бараат амандманска расправа

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ УЧЕСТВУВА НА УТРЕШНАТА СЕДНИЦА: Мицкоски најави учество на утрешната седница, пратениците ќе бараат амандманска расправа

Infomax | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Кајгана | пред 4 дена

Законот за употреба на јазиците утре повторно ќе се најде пред пратениците. Ова било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките...

Груби Очекувам ВМРО ДПМНЕ да гласа за законот за јазици и да го покаже новото лице

Груби: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“ законот за јазици и да го покаже новото лице

Прес 24 | пред 4 дена

Во Собранието за утре собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седницата на која на дневен ред е и Законот за јазиците. Тоа било договорено на денешната координација, на која не присуствувале ВМРО-ДПМНЕ....

ДУИ ОЧЕКУВА ВМРО ДПМНЕ ДА ГЛАСА ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТ Артан Груби смета дека ВМРО ДПМНЕ ќе гласа за двојазичност бидејќи е коавтор на законот

ДУИ ОЧЕКУВА ВМРО-ДПМНЕ ДА ГЛАСА ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТ: Артан Груби смета дека ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа „за“ двојазичност бидејќи е коавтор на законот

Infomax | пред 4 дена

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби денеска повтори дека законот за јазиците оваа недела треба да се донесе и вели дека очекува ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“. –Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа за законот за јазиците...

Седницата за Законот за јазици закажана за утре се уште нејасно како ќе се решаваат амандманите на ВМРО ДПМНЕ

Седницата за Законот за јазици закажана за утре, се уште нејасно како ќе се решаваат амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

A1on | пред 4 дена

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието...

Груби Очекувам ВМРО ДПМНЕ да гласа за законот за јазици тие се негови коавтори со ДУИ и со СДСМ

Груби: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“ законот за јазици, тие се негови коавтори со ДУИ и со СДСМ

Вечер | пред 4 дена

Во Собрание, според неофицијалните информации утре ќе се одржи продолжение на 32. Седница во обид да се најде решение за поднесените над 35.000 амандмани од страна ВМРО-ДПМНЕ на законот за јазиците. Седницата...

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците ВМРО ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата се разгледуваат опциите

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците: ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата, се разгледуваат опциите

Точка | пред 4 дена

Законот за употреба на јазиците утре повторно ќе се најде пред пратениците. Ова било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките...

Законот за јазици утре на собраниска седница

Законот за јазици утре на собраниска седница

Р.С. Европа | пред 4 дена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната средба со координаторите на пратеничките групи постигнал договор седницата за амандманите на Законот за употреба на јазиците да биде закажана за утре,...

Законот за јазици утре ќе се гласа амандманите ќе се скокнат

Законот за јазици утре ќе се гласа, амандманите ќе се скокнат

Слободен печат | пред 4 дена

Амандманите на Законот за јазици, вкупно 35.000, што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ, на утрешната седница закажана за во 13 часот, најверојатно нема да се разгледуваат, дознава „Слободен печат“ од извори во Собранието....

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35 500 амандмани на законот за јазиците

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Локално | пред 4 дена

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната...

Данев Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Локално | пред 4 дена

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше...

Законот за јазиците утре на седница Џафери ќе ги заобиколи амандманите Мицковски вели ова е терор

Законот за јазиците утре на седница- Џафери ќе ги заобиколи амандманите, Мицковски вели ова е терор

Сител | пред 4 дена

Embedded video for Законот за јазиците утре на седница- Џафери ќе ги заобиколи амандманите, Мицковски вели ова е терор Законот за јазиците најверојатно утре ќе се најде на Собраниска седница, но не заедно...

Данев Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Слободен печат | пред 4 дена

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше...

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35 500 амандмани на законот за јазиците

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците...

Нова Македонија | пред 4 дена

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците...

Данев Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Фокус | пред 4 дена

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше...

УТРЕ СОБРАНИЕТО ЌЕ РАСПРАВА ЗА АМАНДМАНИТЕ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

УТРЕ СОБРАНИЕТО ЌЕ РАСПРАВА ЗА АМАНДМАНИТЕ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

Infomax | пред 4 дена

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. За утре се закажани...

Законот за јазиците утре во собрание Мемеди вели ВМРО ДПМНЕ да бидат конструктивни

Законот за јазиците утре во собрание, Мемеди вели, ВМРО-ДПМНЕ да бидат конструктивни

ТВ 21 | пред 4 дена

По истекот на рокот од една недела, претседателот на Собранието и координаторите на парламентарните групи, одлучија за утре да ја закажат седницата за законот за употреба на јазиците. Потпретседателот...

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на собраниската седницата за Законот за јазици

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на собраниската седницата за Законот за јазици

Ако | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе Законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Утре пленарка за Законот за јазиците

Утре пленарка за Законот за јазиците

МТВ 1 | пред 4 дена

Продолжението на 32-та седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре- договорено е на денешната средба на претседателот на Собранието,...

Утре седница за Законот за јазиците  ВМРО ДПМНЕ не исклучува блокирање

Утре седница за Законот за јазиците - ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање

Прес 24 | пред 4 дена

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно. „Не...

ВМРО ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата за Законот за јазици се разгледуваат опциите

ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата за Законот за јазици, се разгледуваат опциите

Вечер | пред 4 дена

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не...

Џафери за утре ќе го закаже продолжeнието на седницата за Законот за јазици

Џафери за утре ќе го закаже продолжeнието на седницата за Законот за јазици

Фокус | пред 4 дена

На денешната средба меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери, и координаторите на пратеничките групи било договорено за утре да биде закажано продолжението на 32. седница на Собранието на која на...

Мицкоски Пратениците на ВМРО ДПМНЕ ќе дојдат на утрешната седница

Мицкоски: Пратениците на ВМРО ДПМНЕ ќе дојдат на утрешната седница

Нова ТВ | пред 4 дена

Фото сдк.мк Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе Законот за...

Утре ново рвање со 35 500 амандмани во Собранието

Утре ново рвање со 35.500 амандмани во Собранието

+Инфо | пред 4 дена

Координаторот на пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев, кој денеска повторно не присуствуваше на координацијата, вели дека доколку седницата биде закажана тие ќе присуствуваат на неа...

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Вечер | пред 4 дена

Законот за употреба на јазиците утре повторно ќе се најде пред пратениците. Ова било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките...

Утре ќе се решава за Законот за јазици

Утре ќе се решава за Законот за јазици

Независен | пред 4 дена

Собранискатата седница за Законот за јазици ќе продолжи утре попладне, со почеток во 13 часот. Спикерот Талат Џафери треба наскоро да го закаже продолжението на 32.седница, како што соопштил на денешната...

Утре нов обид за решение за 35 500 амандмани на законот за јазиците

Утре нов обид за решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Прес 24 | пред 4 дена

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната...

Груби Очекувам ВМРО ДПМНЕ да гласа за за Законот за јазици тие се негови коавтори со ДУИ и со СДСМ

Груби: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“ за Законот за јазици, тие се негови коавтори со ДУИ и со СДСМ

Република | пред 4 дена

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби денеска повтори дека законот за јазиците оваа недела треба да се донесе и вели дека очекува ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“. – Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа за законот за јазиците...

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35 500 амандмани на законот за јазиците

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Слободен печат | пред 4 дена

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната...

Законот за употреба на јазиците на собраниска седница закажана за утре

Законот за употреба на јазиците на собраниска седница закажана за утре

Рипост | пред 4 дена

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. За утре се закажани...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Сител | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Во Собранието утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Во Собранието утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Алсат-М | пред 4 дена

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната...

Џафери утре ќе ја закаже седницата за Законот за јазиците

Џафери утре ќе ја закаже седницата за Законот за јазиците

24 вести | пред 4 дена

Претседателот на Собранието Талат Џафери утре во 13 часот ќе закаже седница на која треба да се гласа Законот за јазиците. Ова го соопштил Џафери на денешната координација во Собранието. Тој не сакал да...

Џафери за утре закажа седница на која ќе се гласа Законот за јазиците

Џафери за утре закажа седница на која ќе се гласа Законот за јазиците

24 вести | пред 4 дена

Претседателот на Собранието Талат Џафери утре во 13 часот ќе закаже седница на која треба да се гласа Законот за јазиците. Ова го соопштил Џафери на денешната координација во Собранието. Тој не сакал да...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Република | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Законот за јазици утре на собраниска седница

Законот за јазици утре на собраниска седница

Слободен печат | пред 4 дена

Координаторите на пратеничките групи денеска, на координација кај собранискиот спикер Талат Џафери, се договориле, Законот за јазици да се најде утре на собраниска седница која е закажана за во 13 часот....

МИЦКОСКИ СО ПОРАКА ДО СДСМ Да се избегне девијантно однесување и насилно донесување на Законот за јазици

МИЦКОСКИ СО ПОРАКА ДО СДСМ:Да се избегне девијантно однесување и насилно донесување на Законот за јазици

Infomax | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Утре нова шанса за Законот за јазиците

Утре нова шанса за Законот за јазиците

Пост | пред 4 дена

Законот за јазиците добива уште една шанса: утре повторно ќе се најде на дневен ред. Така се договориле спикерот Талат Џафери, тројцата потпретседатели на Собранието и координаторите на пратеничките групи...

Џафери пред одлука да ги отфрли сите амандмани за Законот за јазици

Џафери пред одлука да ги отфрли сите амандмани за Законот за јазици

Нова ТВ | пред 4 дена

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре ќе ја закаже седницата за Законот за јазици, со почеток во 13 часот. Џафери, ова  го најавил на денешната координација во Собранието, на која не соопштил...

Данев Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Република | пред 4 дена

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше...

Мицкоски од Струмица ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици бараме амандманска расправа

Мицкоски од Струмица: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици, бараме амандманска расправа

еМАГАЗИН | пред 4 дена

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска од Струмица ја почна кампањата за посета на градовите и селата во Македонија и посети на општинските комитети на партијата. Од партијата, како што најавија...

Мицкоски ВМРО ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици и бара амандманска расправа

ТВ 21 | пред 4 дена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска...

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за законот за јазиците

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за законот за јазиците

ТВ 21 | пред 4 дена

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието...

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35 500 амандмани на законот за јазиците

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Сител | пред 4 дена

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната...

Законот за јазици утре на Собрание

Законот за јазици утре на Собрание

Нова ТВ | пред 4 дена

Во Собранието утре попладне треба да се одржи седница на чиј дневен ред е Законот за јазиците во трето читање. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите...

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35 500 амандмани на законот за јазиците

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Република | пред 4 дена

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната...

Серијалот закон за јазици продолжува утре

Серијалот „закон за јазици“ продолжува утре

Рипост | пред 4 дена

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието...

Реформистите бараат официјализирање на фракција во ВМРО ДПМНЕ имаат и пратеници на нивна страна

Реформистите бараат официјализирање на фракција во ВМРО–ДПМНЕ, имаат и пратеници на нивна страна

МКД | пред 5 дена

Треба да се официјализира фракционерството во партијата. Новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски треба да си остане на ветувањето дека ќе го усогласи статутот со статутите на сестринските партии...

Власта најавува дека законот за јазици ќе се донесе неделава

Власта најавува дека законот за јазици ќе се донесе неделава

Канал 5 | пред 5 дена

Власта најавува дека неделава сепак ќе се изгласа законот за јазиците, без расправа по опозициските амандмани. ВМРО-ДПМНЕ нуди стабилно мнозинство само да се отфрли неуставниот закон за јазици, повика...

Мицкоски ако Заев се откаже од неуставниот закон ќе ја добие нашата поддршка

Мицкоски: ако Заев се откаже од неуставниот закон ќе ја добие нашата поддршка

Алфа | пред 5 дена

ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже од амандманите за законот за јазиците. Лидерот на опозицијата вели дека тоа е покажување демократска пркост против неуставен предлог. Клучен закон се турка без дебата и разговор...

ФРОДЕМ и Реформатори ќе се обединат во една фракција ќе дозволи ли Мицкоски

ФРОДЕМ и Реформатори ќе се обединат во една фракција, ќе дозволи ли Мицкоски?

Фактор | пред 5 дена

Дел од групата „Рефоматори“ и „ФРОДЕМ“ најавија дека ќе ја формираат првата фракција која ќе делува во рамки на ВМРО-ДПМНЕ, односно ќе водат сопствена политика иако треба да ги доближат заедничките партиски...

Премиерот Заев очекува неделава да се затвори прашањето за законот за јазици

Премиерот Заев очекува неделава да се затвори прашањето за законот за јазици

24 вести | пред 5 дена

Власта во среда најверојатно ќе го гласа законот з аупотреба на јазикот, на утрешната координација ќе се прецизиратат деталите. Дека законот ќе биде донесен оваа недела и официјално потврдува премиерот...

Се бара официјализирање на фракција во ВМРО  ДПМНЕ

Се бара официјализирање на фракција во ВМРО – ДПМНЕ

Телма | пред 5 дена

Се бара официјализирање на фракција во ВМРО – ДПМНЕ ФРОДЕМ и Иницијативата за реформи во ВМРО ДПМНЕ од денеска ќе настапуваат заеднички, како фракција на ВМРО ДПМНЕ. Бараат од актуелниот претседател, Христијан...

Законот за јазици ќе се гласа оваа седмица Османи смета дека опозицијата ја става во ризик државата

Законот за јазици ќе се гласа оваа седмица, Османи смета дека опозицијата ја става во ризик државата

ТВ 21 | пред 5 дена

Премиерот Заев очекува седмицава да се затвори прашањето за законот за употреба на јазиците. Дебатата според него е отворена повеќе од 9 месеци а сите чинители во општеството го кажаа своето мислење по...

Незадоволни членови на ВМРО ДПМНЕ ја формираа првата фракција

Незадоволни членови на ВМРО-ДПМНЕ ја формираа првата фракција

Локално | пред 5 дена

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ денеска објавија дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат, така ќе и помогнат на партијата да стане вистинска...

Членови во ВМРО ДПМНЕ формираа фракција бараат оставки од пратениците доколку се изгласа Законот за јазици

Членови во ВМРО-ДПМНЕ формираа фракција, бараат оставки од пратениците доколку се изгласа Законот за јазици

Фокус | пред 5 дена

ФРОДЕМ и Внатрешната иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ ја формираа првата фракција во партијата. Како што велат, нивната цел е да и помогнат на партијата да ја врати препознатливоста како партија на...

Заев Завршница на Законот за употреба на јазиците

Заев: Завршница на Законот за употреба на јазиците

МТВ 1 | пред 5 дена

Премиерот Заев очекува неделава да биде донесен Законот за употреба на јазиците, согласно со Уставот и законите. Дебатата е отворена веќе девет месеци и како што вели, треба што побрзо да биде затворена....

ФРОДЕМ и Внатрешната иницијатива за реформи ќе дејствуваат како фракција во ВМРО ДПМНЕ

ФРОДЕМ и Внатрешната иницијатива за реформи ќе дејствуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ

Канал 5 | пред 5 дена

Велат нивна цел била да и помогнат на партијата да стане вистинска, а не фиктивна опозиција и да ја вратат препознатливоста како партија на македонско национално и граѓанско единство.

ФРОДЕМ и реформаторите формираат фракција во ВМРО ДПМНЕ

ФРОДЕМ и реформаторите формираат фракција во ВМРО-ДПМНЕ

A1on | пред 5 дена

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Целта на ваквиот начин на делување е, како што велат, да ѝ се помогне...

Незадоволни членови на ВМРО ДПМНЕ најавуваат прва фракција во партијата

Незадоволни членови на ВМРО-ДПМНЕ најавуваат прва фракција во партијата

Макфакс | пред 5 дена

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Целта на ваквиот начин на делување е, како што велат, да ѝ се помогне...

Според Заев законот за двојазичност мора да се донесе во текот на неделава

Според Заев законот за двојазичност мора да се донесе во текот на неделава!

Таратур | пред 5 дена

И покрај бројните реакции од стручната јавност, како и поднесените над 35.000 амандмани, премиерот Зоран Заев ја отфрли понудената рака од претседателот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски и...

ФРОДЕМ и реформаторите формираа фракција Собранието да дебатира за амандманите за Законот за јазици

ФРОДЕМ и реформаторите формираа фракција: Собранието да дебатира за амандманите за Законот за јазици

ТВ 21 | пред 5 дена

Љупчо Алексовски од ФРОДЕМ побара дебата за поднесените амандмани за Законот за употреба на јазиците. Вели дека нема да дозволи ДУИ и СДСМ да го девалвираат Собранието, бидејќи како што тврди, пратениците...

Двојазичност по секоја цена  премиерот не се откажува од неуставниот закон

Двојазичност по секоја цена - премиерот не се откажува од неуставниот закон

Алфа | пред 5 дена

Заев потклекна на притисоците на неговите коалициони партнери, законот морал да се донесе оваа недела. Заев потклекна на притисоците на неговите коалициони партнери, законот морал да се донесе оваа недела....

Незадоволни членови на ВМРО ДПМНЕ најавуваат прва фракција во партијата

Незадоволни членови на ВМРО-ДПМНЕ најавуваат прва фракција во партијата

Точка | пред 5 дена

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Целта на ваквиот начин на делување е, како што велат, да ѝ се помогне...

Се ситни ВМРО ДПМНЕ Незадоволни членови формираа фракција

Се ситни ВМРО-ДПМНЕ: Незадоволни членови формираа фракција

Sky | пред 5 дена

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ денеска објавија дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат, така ќе и помогнат на партијата да стане вистинска...

И официјално Формирана првата фракција во ВМРО ДПМНЕ поддршка даваат и актуелни пратеници

И официјално: Формирана првата фракција во ВМРО-ДПМНЕ, поддршка даваат и актуелни пратеници

Слободен печат | пред 5 дена

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ, јави Макафакс. Целта на ваквиот начин на делување е, како што велат,...

Заев очекува неделава да биде донесен Законот за употреба на јазиците

Заев очекува неделава да биде донесен Законот за употреба на јазиците

МТВ 1 | пред 5 дена

Премиерот Заев очекува неделава да биде донесен Законот за употреба на јазиците, согласно со Уставот и законите. Дебатата е отворена веќе девет месеци и како што вели, треба што побрзо да биде затворена....

Блокада на реформските процеси или изгласување на законот за јазиците

Блокада на реформските процеси или изгласување на законот за јазиците?

Актуелно24 | пред 5 дена

Законот за јазиците оваа недела повторно треба да се најде на пленарна седница на Собранието, според најавите на собранскиот спикер Талат Џафери. На собраниската веб-страница засега нема информација за...

Законот за јазици ќе се гласа во среда или во четврток  СДСМ ќе го поддржи ДУИ за амандманите ако нема договор со ВМРО ДПМНЕ

Законот за јазици ќе се гласа во среда или во четврток – СДСМ ќе го поддржи ДУИ за амандманите, ако нема договор со ВМРО ДПМНЕ

Вести24 | пред 5 дена

Мнозинството ќе го испочитува рокот на собранискиот претседател Талат Џафери за Законот за јазиците и доколку нема договор за него со опозицијата, ќе го гласа онака како што Џафери ќе го предложи, макар...

Законот за јазиците ќе ги заобиколи амандманите на ВМРО ДПМНЕ

Законот за јазиците ќе ги заобиколи амандманите на ВМРО-ДПМНЕ?

Прес 24 | пред 5 дена

Се поизвесно станува дека Законот за јазиците ќе се донесе заобиколувајќи ги амандманите на ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот Заев денеска на прес конференција во Владата рече дека Законот мора да се донесе до крајот...

Блокада на реформските процеси или излгасување на Законот за јазици

Блокада на реформските процеси или излгасување на Законот за јазици?

Макфакс | пред 5 дена

Законот за јазици оваа недела повторно треба да се најде на пленарна седница на Собранието, според најавите на собранскиот спикер Талат Џафери. На собранскиот веб сајт засега нема информација за закажување...

Блокада на реформските процеси или изгласување на Законот за јазици

Блокада на реформските процеси или изгласување на Законот за јазици?

Точка | пред 5 дена

Законот за јазици оваа недела повторно треба да се најде на пленарна седница на Собранието, според најавите на собранскиот спикер Талат Џафери. На собранскиот веб сајт засега нема информација за закажување...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

A1on | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците...

Нова Македонија | пред 5 дена

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

+Инфо | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Канал 5 | пред 5 дена

Официјално на веб-страницата на Собранието закажани се седници само за денеска, а поради активностите поврзани со одбележувањето на 75. години од депортацијата, редовната неделна средба на претседателот...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Бриф | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

СДСМ меѓу коалицијата и дијалогот со опозицијата

СДСМ меѓу коалицијата и дијалогот со опозицијата

Независен | пред 5 дена

Од спикерот Талат Џафери зависи процедурата според која пратениците ќе одлучуваат за законот за употреба на јазиците во трето читање, односно дали претходно ќе се разгледуваат дел или сите близу 36 илјади...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Вечер Прес | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Слободен печат | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Независен | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Прес 24 | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Локално | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Тања Каракамишева Ако Талат ги заобиколи поднесените амандмани ВМРО ДПМНЕ ќе се покрене кривична одговорност против него

Тања Каракамишева: Ако Талат ги заобиколи поднесените амандмани ВМРО-ДПМНЕ, ќе се покрене кривична одговорност против него

Опсервер | пред 5 дена

Целата смислена и скувана тактика за заобиколување на поднесените амандмани од страна на ВМРО-ДПМНЕ по однос на Законот за јазиците од страна на т.н. претседател на Собранието Талат Џафери, на ДУИ и на...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Алсат-М | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Блокада на реформските процеси или изгласување на законот за јазиците

Блокада на реформските процеси или изгласување на законот за јазиците?

Sky | пред 5 дена

Законот за јазиците оваа недела повторно треба да се најде на пленарна седница на Собранието, според најавите на собранскиот спикер Талат Џафери. На собраниската веб-страница засега нема информација за...

Неделава треба да биде закажана сединцата на Собранието на која ќе се разгледуваат 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава треба да биде закажана сединцата на Собранието на која ќе се разгледуваат 35.000 амандмани на законот за јазиците

Република | пред 5 дена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која ги поднесе амандманите, останува на својот став дека нема да ги повлече, дека законот е неуставен, а вчера лидерот на оваа партија Христијан Мицкоски уште еднаш побара од...

СОБРАНИЕ Расплет за над 35 000 амандмани на Законот за јазиците оваа недела

СОБРАНИЕ: Расплет за над 35.000 амандмани на Законот за јазиците оваа недела

Рипост | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Пост | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Неделава расплет за над 35 000 амандмани на законот за јазиците

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

10 без 10 | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Ќе се изгласа ли неделава Законот за јазици

Ќе се изгласа ли неделава Законот за јазици

еМАГАЗИН | пред 5 дена

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000...

Каракамишева ако Талат и заобиколи амандманите ќе одговара кривично

Каракамишева: ако Талат и заобиколи амандманите ќе одговара кривично

Вечер | пред 6 дена

Целата смислена и скувана тактика за заобиколување на поднесените амандмани од страна на ВМРО-ДПМНЕ по однос на Законот за јазиците од страна на т.н. претседател на Собранието Талат Џафери, на ДУИ и на...

Каракамишева Џафери ќе се соочи со кривична одговорност ако ги заобиколи поднесените амандмани

Каракамишева: Џафери ќе се соочи со кривична одговорност, ако ги заобиколи поднесените амандмани

Нетпрес | пред 6 дена

(ФБ статус на универзитетската професорка Тања Каракамишева- Јовановска) АКО ТАЛАТ ГИ ЗАОБИКОЛИ ПОДНЕСЕНИТЕ АМАНДМАНИ ОД ВМРО-ДПМНЕ, ЌЕ СЕ ПОКРЕНЕ КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ ПРОТИВ НЕГО Целата смислена и скувана...

КАРАКАМИШЕВА Ако Талат ги заобиколи амандманите на ВМРО ДПМНЕ ќе бараме кривична одговорност од него

КАРАКАМИШЕВА: Ако Талат ги заобиколи амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, ќе бараме кривична одговорност од него

Infomax | пред 5 дена

Целата смислена и скувана тактика за заобиколување на поднесените амандмани од страна на ВМРО-ДПМНЕ по однос на Законот за јазиците од страна на т.н. претседател на Собранието Талат Џафери, на ДУИ и на...

Каракамишева Ако Талат ги заобиколи амандманите на ВМРО ДПМНЕ ќе бараме кривична одговорност од него

Каракамишева: Ако Талат ги заобиколи амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, ќе бараме кривична одговорност од него

Република | пред 6 дена

Целата смислена и скувана тактика за заобиколување на поднесените амандмани од страна на ВМРО-ДПМНЕ по однос на Законот за јазиците од страна на т.н. претседател на Собранието Талат Џафери, на ДУИ и на...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност