Заев Има приближување во три од седумте точки во преговорите за името

Заев: Има приближување во три, од седумте точки во преговорите за името

Локално | пред 5 дена

Од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес за решавање на спорот за името, приближување во ставовите има во три од нив, изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања...

Анализа на Kанал 5  Kои се прашањата што остануваат на преговарачката маса

Анализа на Kанал 5 : Kои се прашањата што остануваат на преговарачката маса ?

Канал 5 | пред 5 дена

Што во спорот со Грција се смета за затворено прашање, што се уште е предмет на преговори и кој би можел да биде компомисот. 1. Основното прашање е името.. Оваа точка можеме да ја сметаме за затворена...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

МКД | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, нагласи премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да изнесува детали,...

Грчките медиуми откриваат каде и кога повторно ќе се сретнат Коѕијас и Димитров

Грчките медиуми откриваат каде и кога повторно ќе се сретнат Коѕијас и Димитров

Прес 24 | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас  и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Заев Преговорите за името влегоа во сериозна фаза

Заев: Преговорите за името влегоа во сериозна фаза

Прес 24 | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

Локално | пред 5 дена

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен...

Ѕанакопулос Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

Ѕанакопулос: Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

Вечер Прес | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Речиси половина од точките по кои се преговарало за спорот со името биле затворени

Речиси половина од точките по кои се преговарало за спорот со името биле затворени

Алфа | пред 5 дена

Од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите имало во три од нив, но немало да изнесуваат детали од процесот, за како што нагласи, да не излезе дека се преговарало...

Заев Приближување за три од вкупно седум точки во преговорите за името

Заев: Приближување за три, од вкупно седум точки во преговорите за името

Макфакс | пред 5 дена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека во преговорите околу спорот за името со Грција има позитивно придвижување за три од вкупно седум точки за кои се разговара. Тој при посета на Тиквешијата потврди...

Заев Отстранети се три од вкупно седум точки во преговорите за името

Заев: Отстранети се три, од вкупно седум точки во преговорите за името

Кајгана | пред 5 дена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека во преговорите околу спорот за името со Грција има позитивно придвижување за три од вкупно седум точки за кои се разговара. Тој при посета на Тиквешијата потврди...

Заев Од седум позиции во преговарачкиот процес приближување во ставовите има во три

Заев: Од седум позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три

24 вести | пред 5 дена

Дводневните разговори во Виена меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, под покровителство на Метју Нимиц всушност го означуваат почетокот на вистинскиот преговарачки процес околу проблемот...

Ѕанакопулос Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

Ѕанакопулос: Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

A1on | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Грчките медиуми откриваат каде и кога ќе се сретнат Димитров и Коѕиас

Грчките медиуми откриваат каде и кога ќе се сретнат Димитров и Коѕиас

Фактор | пред 5 дена

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, и грчкиот шеф на дипломатијата,  Никос Коѕијас, би можеле да остварат нова средба во Софија, пренесоа грчките медиуми. Според грчката државна...

Заев приближување со Грција за лесните прашања

Заев: приближување со Грција за „лесните“ прашања

DW | пред 5 дена

Македонскиот премиер денеска оцени дека во преговорите околу спорот за името со Грција има позитивно придвижување за три од вкупно седум точки за кои се разговара. Има постепен напредок во преговорите...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

A1on | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Ѕанакопулос Во Виена разговаравме за едно име за севкупна употреба и уставни измени

Ѕанакопулос: Во Виена разговаравме за едно име за севкупна употреба и уставни измени

МКД | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Заев Три точки со Грција се затворени достоинството и идентитетот се многу важни

Заев: Три точки со Грција се затворени, достоинството и идентитетот се многу важни

МТВ 1 | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни. Од седум позиции на почетокот, сега разговорите за името со грчката страна се намалени на четири- изјави премирот Зоран Заев. Не прецизираше кои три поглавја...

Заев вели дека за името од седум појдови точки е намалено на четири

Заев вели дека за името од седум појдови точки е намалено на четири

Фактор | пред 5 дена

Премиерот Зоран Заев за спорот со Грција денеска изјави дека од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три. Тој вели дека на средбата во Виена всушност...

Грчката влада објави што се преговарало во Виена Сакаме едно име и уставни измени

Грчката влада објави што се преговарало во Виена: Сакаме едно име и уставни измени

ТВ Нова | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

ТРИ ОД СЕДУМ ТОЧКИ НА ПРЕГОВОРИТЕ СЕ ОТСТРАНЕТИ КАЖА ЗАЕВ ЗА СРЕДБАТА ДИМИТРОВ КОЅИЈАС ВО ВИЕНА

ТРИ ОД СЕДУМ ТОЧКИ НА ПРЕГОВОРИТЕ СЕ ОТСТРАНЕТИ, КАЖА ЗАЕВ ЗА СРЕДБАТА ДИМИТРОВ-КОЅИЈАС ВО ВИЕНА

Сакам Да Кажам | пред 5 дена

Премиерот Зоран Заев вели дека преговарачкиот процес меѓу Македонија и Грција околу спорот за името почнал вчера со средбата на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас со посредникот...

АКО ИМА ДОГОВОР ТОЈ ЌЕ ОДИ НА РЕФЕРЕНДУМ Заев Три од седумте точки во преговорите за името се затворени

АКО ИМА ДОГОВОР, ТОЈ ЌЕ ОДИ НА РЕФЕРЕНДУМ Заев: Три од седумте точки во преговорите за името се затворени

Вечер Прес | пред 5 дена

Премиерот Заев уште еднаш потврди дека име со географска одредница е прифатлива опција. Според Заев, на средбата во Виена, всушност, почнал преговарачкиот процес, а досега двете страни само ги презентирале...

Заев Од седум појдовни позиции во преговорите приближување во ставовите има во три несуштински

Заев: Од седум појдовни позиции во преговорите, приближување во ставовите има во три несуштински

Република | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Грчки медиуми Коѕијас и Димитров ќе се состанат во Софија

Грчки медиуми: Коѕијас и Димитров ќе се состанат во Софија

Макфакс | пред 5 дена

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, би можеле да остварат нова средба во Софија, соопштија грчките медиуми. Според грчката државна телевизија...

Заев Имаме договор за три од седум точки во преговорите со Грција

Заев: Имаме договор за три од седум точки во преговорите со Грција

Сител | пред 5 дена

Embedded video for Заев: Имаме договор за три од седум точки во преговорите со Грција Владата неоткрива детали од последната рунда на повеќечасовните преговори на министрите Димитров и Коѕијас, со посредство...

Заев Три позиции се веќе отстранети во преговарачкиот процес по договорот ќе се оди на референдум

Заев: Три позиции се веќе отстранети во преговарачкиот процес, по договорот ќе се оди на референдум

Нетпрес | пред 5 дена

Три од седум позиции во преговарачкиот процес за името со Грција се веќе отстранети, изјави во средата премеирот Зоран Заев, ден по седумчасовната средба меѓу шефовите на македонската и на грчката дипломатија...

Заев  Приближување во три од седумте точки во преговорите за името

Заев - Приближување во три од седумте точки во преговорите за името

Р.С. Европа | пред 5 дена

Од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три од нив, изјави премиерот Зоран Заев, кој денеска ја посети Тиквешијата. Тој вели дека на средбата во Виена...

Грчката Влада е оптимист дека ќе се договори заемно прифатливо решение

Грчката Влада е оптимист дека ќе се договори заемно прифатливо решение

Локално | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Заев за преговорите во Виена Три позиции се решени нашиот став е дека нема промена на Уставот

Заев за преговорите во Виена: Три позиции се решени, нашиот став е дека нема промена на Уставот

МКД | пред 5 дена

Три од седум позиции во преговарачкиот процес се веќе отстранети, изјави денеска премиерот Зоран Заев во врска со вчерашната седумчасовна средба меѓу шефовите на македонската и на грчката дипломатија со...

Ѕанакопулос Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

Ѕанакопулос: Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

Алсат-М | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Радар | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Ѕанакопулос Оптимисти сме за заемно прифатливо решение

Ѕанакопулос: Оптимисти сме за заемно прифатливо решение

Прес 24 | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Заев Три позиции се веќе отстранети во преговарачкиот процес по договорот ќе се оди на референдум

Заев: Три позиции се веќе отстранети во преговарачкиот процес, по договорот ќе се оди на референдум

Точка | пред 5 дена

Три од седум позиции во преговарачкиот процес за името со Грција се веќе отстранети, изјави во средата премеирот Зоран Заев, ден по седумчасовната средба меѓу шефовите на македонската и на грчката дипломатија...

Ѕанакопулос Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

Ѕанакопулос: Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

Слободен печат | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција...

Нова Македонија | пред 5 дена

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на...

Ѕанакопулос Предуслов е уставна ревизија кај соседот особено во однос на уставното име

Ѕанакопулос: Предуслов е уставна ревизија кај соседот, особено во однос на уставното име

Независен | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Заев Три позиции се веќе отклонети во преговарачкиот процес

Заев: Три позиции се веќе отклонети во преговарачкиот процес

Прес 24 | пред 5 дена

Три од седум позиции во преговарачкиот процес се веќе отклонети, изјави премиерот Зоран Заев. -Вчера почна преговарачкиот процес, а до сега двете страни ги презентираа позициите. Имаше образложување на...

Грчката Влада е оптимист дека ќе се договори заемно прифатливо решение

Грчката Влада е оптимист дека ќе се договори заемно прифатливо решение

+Инфо | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Грчката Влада е оптимист дека ќе се договори заемно прифатливо решение

Грчката Влада е оптимист дека ќе се договори заемно прифатливо решение

+Инфо | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Алсат-М | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Заев Три позиции се веќе отклонети во преговарачкиот процес доколку се најде решение ќе оди на референдум

Заев: Три позиции се веќе отклонети во преговарачкиот процес, доколку се најде решение ќе оди на референдум

Флеш | пред 5 дена

Три од седум позиции во преговарачкиот процес се веќе отклонети, изјави премеирот Зоран Заев, по вчерашната седумчасовна средба меѓу шефовите на македонската и на грчката дипломатија. Тоа според него практично...

Ѕанакопулос Работиме на договор за сложено име предуслов е уставна ревизија кај соседот

Ѕанакопулос: Работиме на договор за сложено име, предуслов е уставна ревизија кај соседот

Курир | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Канал 5 | пред 5 дена

- Медијаторот Нимиц го води процесот, тој ги знае во суштина работите кои можат да поминат, кои не можат да поминат кај едната и кај другата страна. Важно е да се гради довербата помеѓу двете страни во...

Владата не открива детали од преговарачкиот процес за спорот со името

Владата не открива детали од преговарачкиот процес за спорот со името

Алфа | пред 5 дена

Владата не кажува детали од преговарачкиот процес за спорот со името. Се што е во интерес на преговорите веќе е објавено во јавноста, велат од таму. – Да не се повторуваме, мислам навистина се што е во...

Заев Oд седум позиции во преговарачкиот процес приближување во ставовите има во три

Заев: Oд седум позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три

Локално | пред 5 дена

Oд седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, за три има приближување во ставовите, а за четири се уште се преговара, рече премиерот Зоран Заев. Тоа според него практично значи дека речиси половина...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Независен | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Заев Географска одредница за името е прифатлива опција

Заев: Географска одредница за името е прифатлива опција

Прес 24 | пред 5 дена

Зоран Заев денеска од Неготино истакна дека нема да изнесува детали за средбата на Коѕијас, Димитров и Нимиц, но дека Владата, како што наведе, прави буквално се, се обидува да гради внатрешен консензус...

Заев Три позиции се веќе отклонети во преговарачкиот процес доколку се најде решение ќе оди на референдум

Заев: Три позиции се веќе отклонети во преговарачкиот процес, доколку се најде решение ќе оди на референдум

Фокус | пред 5 дена

Три од седум позиции во преговарачкиот процес се веќе отклонети, изјави премеирот Зоран Заев, по вчерашната седумчасовна средба меѓу шефовите на македонската и на грчката дипломатија. Тоа според него практично...

Заев Дај Боже да дојдеме до решение па да излеземе на референдум

Заев: Дај Боже да дојдеме до решение па да излеземе на референдум

Прес 24 | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Прес 24 | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Заев Oд седум отворени позиции во преговорите три се затворени

Заев: Oд седум отворени позиции во преговорите, три се затворени

Слободен печат | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Заев Од седум појдовни позиции во преговорите се приближивме во три ама несуштински

Заев: Од седум појдовни позиции во преговорите, се приближивме во три, ама несуштински

+Инфо | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Заев Од седум појдовни позиции во преговорите се приближивме во три ама несуштински

Заев: Од седум појдовни позиции во преговорите, се приближивме во три, ама несуштински

+Инфо | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Заев Oд седум позиции во преговарачкиот процес приближување во ставовите има во три

Заев: Oд седум позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три

24 вести | пред 5 дена

Oд  седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, за три има  приближување во ставовите, а за четири се уште се преговара, рече премиерот Зоран Заев. Тоа според него практично значи дека речиси половина...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Слободен печат | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Вечер Прес | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

A1on | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Софија следна можност за преговори за името

Софија следна можност за преговори за името

Р.С. Европа | пред 5 дена

Министрите Димитров и Коѕијас в четврток и в петок ќе престојуваат во Софија на состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ и на земјите - кандидатки, што е уште една можност за средба. Грчките медиуми...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Локално | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Алсат-М | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас  и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Има ли Македонија противотров

Има ли Македонија противотров ...

Нова Македонија | пред 5 дена

Во отсуство на официјални информации на оваа тема, домашните познавачи на состојбите коментираат дека, покрај грчкото самоволие, уцените и барањата на кои им нема крај и досегашното излагање на посредникот...

Димитров и Коѕијас можно е да преговараат и во Софија

Димитров и Коѕијас можно е да преговараат и во Софија

Нетпрес | пред 5 дена

Грчките медиуми во средата пишуваат за нова можна средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров односно Никос Коѕијас, следните два дена во бугарската престолнина Софија,...

Ѕанакопулос Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

Ѕанакопулос: Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

Сител | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Димитров и Коѕијас можно е да преговараат и во Софија

Димитров и Коѕијас можно е да преговараат и во Софија

Точка | пред 5 дена

Грчките медиуми во средата пишуваат за нова можна средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров односно Никос Коѕијас, следните два дена во бугарската престолнина Софија,...

Ѕанакопулос Работиме на договор за сложено име предуслов е уставна ревизија кај соседот

Ѕанакопулос: Работиме на договор за сложено име, предуслов е уставна ревизија кај соседот

Република | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија...

Нова Македонија | пред 5 дена

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Канал 5 | пред 5 дена

Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва објавуваат дека е можно и веројатно двајцата министри за надворешни работи да се сретнат...

Заев Приближување за три од вкупно седум точки во преговорите за името

Заев: Приближување за три, од вкупно седум точки во преговорите за името

Вечер | пред 5 дена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека во преговорите околу спорот за името со Грција има позитивно придвижување за три од вкупно седум точки за кои се разговара. Тој при посета на Тиквешијата потврди...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Сител | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Заев Од појдовните 7 сега се преговара за четири позиции

Заев: Од појдовните 7, сега се преговара за четири позиции

Нова ТВ | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Заев вели дека за името од седум појдови точки е намалено на четири

Заев вели дека за името од седум појдови точки е намалено на четири

Вечер | пред 5 дена

Премиерот Зоран Заев за спорот со Грција денеска изјави дека од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три. Тој вели дека на средбата во Виена всушност...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Прес 24 | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас  и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Курир | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас  и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Слободен печат | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас  и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

ШЕФОВИТЕ НА ДИПЛОМАТИИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И НА ГРЦИЈА НА МАСА СО НИМИЦ Што со саати пеглаа Димитров и Коѕијас во Виена

ШЕФОВИТЕ НА ДИПЛОМАТИИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И НА ГРЦИЈА НА МАСА СО НИМИЦ Што со саати пеглаа Димитров и Коѕијас во Виена?!

Вечер Прес | пред 5 дена

Димитров и Коѕијас во Виена заминаа со ставовите што веќе ги соопштија премиерите на двете земји. Грција инсистира на име за севкупна употреба, “ерга омнес”, а за македонската Влада е прифатлива географска...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

+Инфо | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Конструктивна средба на Нимиц со Димитров и Коѕијас разговорите за името продолжуваат

Конструктивна средба на Нимиц со Димитров и Коѕијас, разговорите за името продолжуваат

МТВ 1 | пред 5 дена

Не се соопштуваат детали од повеќечасовната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас со посредникот на ОН во разговорите за разликата за името,...

Ѕанакопулос Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

Ѕанакопулос: Оптимисти сме дека ќе успееме да стигнеме до заемно прифатливо решение

Пост | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

DW | пред 5 дена

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен...

Од грчката Влада открија дека и ние имаме рамка во преговорите за името

Од грчката Влада открија дека и ние имаме рамка во преговорите за името

еМАГАЗИН | пред 5 дена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото...

Заев Три точки во преговорите за името се отстранети остануваат уште четири

Заев: Три точки во преговорите за името се отстранети, остануваат уште четири

еМАГАЗИН | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

Димитров и Коѕијас во дипломатски маратон од скоро 7 часа во Виена

Димитров и Коѕијас во дипломатски маратон од скоро 7 часа во Виена

Таратур | пред 5 дена

Речиси седумчасовниот дијалог Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, резултираше со штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен...

Бледи соопштенија од Виена Запнаа ли преговорите за името

Бледи соопштенија од Виена: Запнаа ли преговорите за името?

ТВ Нова | пред 5 дена

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција,...

Грчката позиција се појасна  ерга омнес и промена на Уставот

Грчката позиција се појасна – ерга омнес и промена на Уставот

Алсат-М | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

Грчката позиција се појасна  ерга омнес и промена на Уставот

Грчката позиција се појасна – ерга омнес и промена на Уставот

Курир | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

Грчки медиуми Коѕијас и Димитров ќе се состанат во Софија

Грчки медиуми: Коѕијас и Димитров ќе се состанат во Софија

Вечер | пред 5 дена

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, би можеле да остварат нова средба во Софија, соопштија грчките медиуми. Според грчката државна телевизија...

Преговорите завршуваат Зошто никој ништо не кажува пред јавноста

Преговорите завршуваат. Зошто никој ништо не кажува пред јавноста

Вечер | пред 5 дена

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското...

Грчката позиција се појасна  ерга омнес и промена на Уставот

Грчката позиција се појасна – ерга омнес и промена на Уставот

Слободен печат | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

Заев Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Заев: Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција

Пост | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

ЗАЕВ Дај Боже да дојдеме до решение да можеме да излеземе на референдум

ЗАЕВ: Дај Боже да дојдеме до решение да можеме да излеземе на референдум

Рипост | пред 5 дена

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да...

МОЖНА СРЕДБА ВО СОФИЈА Неформална средба помеѓу Димитров и Коѕијас се очекува утре во Софија

МОЖНА СРЕДБА ВО СОФИЈА: Неформална средба помеѓу Димитров и Коѕијас се очекува утре во Софија

Infomax | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Грчката позиција сè појасна  ерга омнес и промена на Уставот

Грчката позиција сè појасна - ерга омнес и промена на Уставот

+Инфо | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

ЕРТ Утре нова средба Димитров  Коѕијас во Софија

ЕРТ: Утре нова средба Димитров – Коѕијас во Софија

Нова ТВ | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас  и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Виена Маратонска средба Димитров Коѕиас Нимиц преговорите продолжуваат

Виена: Маратонска средба Димитров-Коѕиас-Нимиц, преговорите продолжуваат

24 вести | пред 5 дена

Продолжување на преговорите меѓу Македонија и Грција околу спорот со името под покровителство на ОН, ова е единствениот заклучок за кој информираа од МНР по речиси 6 часовниот состанок во Виена кој го...

Грчката позиција се појасна  ерга омнес и промена на Уставот

Грчката позиција се појасна – ерга омнес и промена на Уставот

Фокус | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

Грчката позиција се појасна  ерга омнес и промена на Уставот

Грчката позиција се појасна - ерга омнес и промена на Уставот

+Инфо | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

Грчката позиција се појасна  ерга омнес и промена на Уставот

Грчката позиција се појасна - ерга омнес и промена на Уставот

Независен | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

Грчката позиција се појасна - ерга омнес и промена на Уставот

Канал 5 | пред 5 дена

Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос ја повтори грчката позиција - сложено име, кое ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. - Тоа значи дека не може да биде поинаку од промена на...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Република | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Сител | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас  и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Заев  Од седум појдовни позиции во преговарачкиот процес приближување во ставовите има во три

Заев: Од седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три

ТВ 21 | пред 5 дена

Од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три од нив, вели премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите. Тоа според него практично значи дека речиси...

Грција јасна Ерга омнес и промена на Уставот

Грција јасна: Ерга омнес и промена на Уставот

Прес 24 | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

Грчката позиција се појасна  ерга омнес и промена на Уставот

Грчката позиција се појасна – ерга омнес и промена на Уставот

Локално | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

ТВ 21 | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас  и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Димитров и Коѕијас ќе се сретнат и во Софија

Димитров и Коѕијас ќе се сретнат и во Софија?

Рипост | пред 5 дена

Грчките медиуми пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите...

Можна средба Димитров  Коѕијас во Софија

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Пост | пред 5 дена

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас  и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека...

Грчката влада преку портпаролот Ерга омнес и промена на Уставот

Грчката влада преку портпаролот: Ерга омнес и промена на Уставот

Нова ТВ | пред 5 дена

Димитрис Ѕанакопулос Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата. Ова вчера го повтори портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, речиси истовремено...

Димитров и Коѕијас во дипломатски маратон од скоро 7 часа во Виена

Димитров и Коѕијас во дипломатски маратон од скоро 7 часа во Виена

Пост | пред 5 дена

Речиси седумчасовниот дијалог Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, резултираше со штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен...

Грчката позиција се појасна  ерга омнес и промена на Уставот

Грчката позиција се појасна - ерга омнес и промена на Уставот

Сител | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

Грција ја бетонира својата црвена линија  ерга омнес и промена на Уставот

Грција ја бетонира својата црвена линија – ерга омнес и промена на Уставот

Република | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

ГРЦИТЕ ЈАСНИ И ГЛАСНИ Ерга омнес и да си го смените Уставот

ГРЦИТЕ ЈАСНИ И ГЛАСНИ: Ерга омнес и да си го смените Уставот

Рипост | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

Грчката позиција се појасна  ерга омнес и промена на Уставот

Грчката позиција се појасна – ерга омнес и промена на Уставот

Пост | пред 5 дена

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот...

Виенските преговори без конкретни решенија

Виенските преговори без конкретни решенија

Нетпрес | пред 6 дена

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското...

Владата молчи околу виенските преговори

Владата молчи околу виенските преговори

Курир | пред 6 дена

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското...

МНР не соопшти детали од средбата на Димитров и Коѕијас со Нимиц

МНР не соопшти детали од средбата на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Точка | пред 6 дена

Министерството за надворешни работи испрати кусо соопштение во врска со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, што се одржа...

Преговорите за спорот со името продолжуваат под покровителство на ОН

Преговорите за спорот со името продолжуваат под покровителство на ОН

Алфа | пред 6 дена

По завршувањето на состанокот до јавноста стигна само соопштение дека Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција се согласиле да ги продолжат напорите под покровителство на Обединетите Нации....

Санторињос Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Санторињос: Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Фактор | пред 6 дена

Заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, истакнува дека  преговорите продолжуваат на ниво на министри за надворешни работи, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни...

МНР не соопшти детали од средбата на Димитров и Коѕијас со Нимиц

МНР не соопшти детали од средбата на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Макфакс | пред 6 дена

Министерството за надворешни работи испрати кусо соопштение во врска со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, што се одржа...

Преговорите во Виена завршија  нема информации дали е постигнат напредок за името

Преговорите во Виена завршија - нема информации дали е постигнат напредок за името

Прес 24 | пред 6 дена

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето  на спорот со името- пишува Сител. Во соопштението од...

Димитров Коѕијас и Нимиц се согласија дека треба да ги продолжат преговорите

Димитров, Коѕијас и Нимиц се согласија дека треба да ги продолжат преговорите

МКД | пред 6 дена

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров...

Димитров Коѕијас Решението за името под покровителство на ОН

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

Слободен печат | пред 6 дена

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција,...

Средба на Димитров и Нимиц со Коѕијас Напорите за наоѓање на решение за името ќе продолжат под покровителство на ОН

Средба на Димитров и Нимиц со Коѕијас: Напорите за наоѓање на решение за името ќе продолжат под покровителство на ОН

A1on | пред 6 дена

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров...

Димитров Коѕијас Решението за името под покровителство на ОН

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

Вечер Прес | пред 6 дена

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција,...

Како резултираше средбата Нимиц Димитров Коѕијас во Виена

Како резултираше средбата Нимиц-Димитров-Коѕијас во Виена?

Фактор | пред 6 дена

Денес во канцеларијата на ОН во Виена се сретнаа личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни...

Димитров Коѕијас Решението за името под покровителство на ОН

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН...

Нова Македонија | пред 6 дена

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес...

По шест часа Димитров и Коѕијас се договориле преговорите да продолжат под покровителство на ОН

По шест часа Димитров и Коѕијас се договориле преговорите да продолжат под покровителство на ОН

Фокус | пред 6 дена

Во канцеларијата на ОН во Виена денеска се одржа средба меѓу македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју...

ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС СЕ ДОГОВОРИЛЕ ДА ПРОДОЛЖАТ ПРЕГОВОРИТЕ СООПШТИ МНР

ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС СЕ ДОГОВОРИЛЕ ДА ПРОДОЛЖАТ ПРЕГОВОРИТЕ, СООПШТИ МНР

Сакам Да Кажам | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас се договориле да ги продолжат преговорите, по денешната средба во канцеларијата на ОН во Виена со личниот пратеник...

Конструктивна средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

Конструктивна средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

Канал 5 | пред 6 дена

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров...

Средба на тројката во Виена ќе продолжат напорите под покровителство на ОН

Средба на „тројката“ во Виена: ќе продолжат напорите под покровителство на ОН

Независен | пред 6 дена

Ќе продолжат напорите под покровителство на Обединетите нации за наоѓање решение за името, е единствениот заклучок што се соопштува од денешната заедничка средба во Виена на шефовите на дипломатиите на...

Димитров Коѕијас Решението за името и понатаму да биде под покровителство на ОН

Димитров-Коѕијас: Решението за името и понатаму да биде под покровителство на ОН

Прес 24 | пред 6 дена

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција,...

Димитров Коѕијас Решението за името под покровителство на ОН

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

Алсат-М | пред 6 дена

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција,...

Димитров Коѕијас Решението за името под покровителство на ОН

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

Прес 24 | пред 6 дена

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција,...

МНР со површно соопштение за средбата Димитров Коѕијас Нимиц

МНР со површно соопштение за средбата Димитров-Коѕијас-Нимиц

Слободен печат | пред 6 дена

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров...

МНР за средбата во Виена Продолжуваат напорите за наоѓање решение под покровителство на ОН

МНР за средбата во Виена: Продолжуваат напорите за наоѓање решение под покровителство на ОН

Локално | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, известувајќи за денешната средба на личниот пратеник...

Шкрто соопштение од МНР за средбата Димитров Коѕијас Нимиц

Шкрто соопштение од МНР за средбата Димитров-Коѕијас-Нимиц

+Инфо | пред 6 дена

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров...

Санторињос Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Санторињос: Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

A1on | пред 6 дена

Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни...

Димитров Коѕијас Решението за името под покровителство на ОН

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

Пост | пред 6 дена

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција,...

Преговорите во Виена завршија  нема информации дали е постигнат напредок за името

Преговорите во Виена завршија – нема информации дали е постигнат напредок за името

Република | пред 6 дена

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското...

Нова офазива во Виена за решение на спорот со Грција

Нова офазива во Виена, за решение на спорот со Грција

24 вести | пред 6 дена

Преговорите за името продолжуваат во најавениот забрзан ритам, за прв пат на ниво на министри за надворешни работи. Синоќа после ненајавено време и место во Виена разговараа министрите за надворешни работи...

Во Виена продолжува итниот состанок за разликите во предлогот за името

Во Виена продолжува итниот состанок за разликите во предлогот за името

Нетпрес | пред 6 дена

Во тек и по речис шест часа состанокот на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грцизја, Никола Димитров односно Никос Коѕијас со медијаторот Нимиц во Виена, а според она што може да се дознае, главно...

Преговорите во Виена завршија  нема информации дали е постигнат напредок за името

Преговорите во Виена завршија - нема информации дали е постигнат напредок за името

Сител | пред 6 дена

Embedded video for Преговорите во Виена завршија - нема информации дали е постигнат напредок за името Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот...

Димитров и Коѕијас на средба со Нимиц

Димитров и Коѕијас на средба со Нимиц

МТВ 1 | пред 6 дена

Повеќечасовна средба на посредникот на Обединтетите нации во разговорите за името, Метју Нимиц со шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Разговорите со Нимиц...

Санторињос Атина не отстапува од промена на Уставот и сложено име за севкупна употреба

Санторињос: Атина не отстапува од промена на Уставот и сложено име за севкупна употреба

Нетпрес | пред 6 дена

Нашата позиција е јасна – сложено име за севкупна употреба, и кога велиме за севкупна употреба мислиме и во внатрешноста на соседната земја, за што предуслов е промена на Уставот, вели заменикот-министер...

Колку преговарачи има Македонија во спорот за името

Колку преговарачи има Македонија во спорот за името?

Локално | пред 6 дена

Доколку се следи народната „многу бабици- килаво дете“, прашање е дали секојдневните изјави на разни владини претставници и „приватни“ обиди да се посредува во спорот за името, и носат корист на државата?...

Димитров  Нимиц  Коѕијас пет часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Димитров – Нимиц –  Коѕијас пет часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Локално | пред 6 дена

Во Виена веќе пет часа се одвиваат преговорите меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Гриција за надминување на спорот за името, со посредништво на Метју Нимиц. На средбата која започна...

Средбата на Димитров Коѕијас и Нимиц трае со часови  се интензивираат преговорите

Средбата на Димитров, Коѕијас и Нимиц трае со часови - се интензивираат преговорите

Прес 24 | пред 6 дена

Веќе неколку часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации...

Санторињос Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Санторињос: Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Канал 5 | пред 6 дена

Како што јави дописникот на МИА од Атина, Санторињос, во интервју за грчката телевизија Скај, ги повтори грчките позиции за сложено ерга омнес име, објаснувајќи дека „не може да го смениш името за севкупна...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Канал 5 | пред 6 дена

Засега нема информации дали состанокот ќе дадат изјави или ќе биде објавено соопштение на министерствата за надворешни работи. Денешната средба доаѓа откако синоќа двајцата шефови на дипломатиите имаа...

Санторињос Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Санторињос: Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Локално | пред 6 дена

Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Република | пред 6 дена

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации...

Димитров се сретна со Коѕијас и Нимиц преговорите продолжуваат

Димитров се сретна со Коѕијас и Нимиц, преговорите продолжуваат

Нова ТВ | пред 6 дена

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров денеска во канцеларијата на  ОН во Виена имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас и личниот пратеник...

Санторињос Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Санторињос: Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Прес 24 | пред 6 дена

Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни...

Санторињос Промена на Уставот и сложено име за севкупна употреба

Санторињос: Промена на Уставот и сложено име за севкупна употреба

Курир | пред 6 дена

Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни...

Санторињос Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Санторињос: Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Независен | пред 6 дена

Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни...

Во тек е состанокот на шефовите на дипломатиите со медијаторот Нимиц во Виена

Во тек е состанокот на шефовите на дипломатиите со медијаторот Нимиц во Виена

Алфа | пред 6 дена

Во тек е состанокот на шефовите на дипломатиите Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Нимиц во Виена. Нема информации дали на денешниот состанок ќе се разгледува грчкиот нацрт-договор, кој Коѕијас...

Министрите Димитров и Коѕијас се согласиле  да ги продолжат напорите под покровителство на ОН

Министрите Димитров и Коѕијас се согласиле ,,да ги продолжат напорите под покровителство на ОН“

Ако | пред 6 дена

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц...

Нова Македонија | пред 6 дена

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју...

Трета рунда Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Трета рунда: Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

МТВ 1 | пред 6 дена

Специјалниот посредник на Генералниот секретар на Обединетите нации во разговорите за разликата за името, Метју Нимиц денеска претпладнево ја почна заедничката средба со министрите за надворешни работи...

Нова рунда преговори за името  Димитров Коѕијас и Нимиц преговараат во Виена

Нова рунда преговори за името - Димитров, Коѕијас и Нимиц преговараат во Виена

Сител | пред 6 дена

Embedded video for Нова рунда преговори за името - Димитров, Коѕијас и Нимиц преговараат во Виена Повеќе од 5 часа трае средбата на медијаторот Нимиц со министрите за надоврешни работи на Македонија и...

Ѕанакопулос Име за севкупна употреба подразбира и промена во македонскиот Устав

Ѕанакопулос: Име за севкупна употреба подразбира и промена во македонскиот Устав

Сител | пред 6 дена

Embedded video for Ѕанакопулос: Име за севкупна употреба подразбира и промена во македонскиот Устав Грција не го менува ставот, уставот мора да биде променет за да се прифати реѓшение за сефкупна употреба....

Ќе се доближат ли ставовите во Виена маратонски разговори меѓу Димитров Коѕијас и Нимиц

Ќе се доближат ли ставовите во Виена, маратонски разговори меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц?!

ТВ 21 | пред 6 дена

Маратонски разговори во австриската престолнина денеска водат Димитров, Коѕијас и Нимиц. Шефовите на македонската и грчката дипломатија во Виена се обидуваат со медијаторот да ги надминат разликите за...

МНР не соопшти детали од средбата на Димитров и Коѕијас со Нимиц

МНР не соопшти детали од средбата на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Вечер | пред 6 дена

Министерството за надворешни работи испрати кусо соопштение во врска со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, што се одржа...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Алсат-М | пред 6 дена

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации...

Димитров Коѕијас Решението за името и понатаму да биде под покровителство на ОН

Димитров-Коѕијас: Решението за името и понатаму да биде под покровителство на ОН

еМАГАЗИН | пред 6 дена

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денеска во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција,...

Колку преговарачи има Македонија во спорот за името

Колку преговарачи има Македонија во спорот за името?

DW | пред 6 дена

Доколку се следи народната „многу бабици- килаво дете“, прашање е дали секојдневните изјави на разни владини претставници и „приватни“ обиди да се посредува во спорот за името, и носат корист на државата?...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

24 вести | пред 6 дена

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

A1on | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

РЕАФИРМИРАНИ ПОЗИЦИИТЕ НА ГРЦИЈА Решение не може да има без промена на Уставот и сложено име за севкупна употреба

РЕАФИРМИРАНИ ПОЗИЦИИТЕ НА ГРЦИЈА: Решение не може да има без промена на Уставот и сложено име за севкупна употреба

Infomax | пред 6 дена

Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни...

СРЕДБА ВО ВИЕНА Димитров и Коѕијас се сретнаа со Нимиц во Виена  решение ќе се бара под покровителство на ОН

СРЕДБА ВО ВИЕНА: Димитров и Коѕијас се сретнаа со Нимиц во Виена – решение ќе се бара под покровителство на ОН

Infomax | пред 6 дена

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Курир | пред 6 дена

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации...

Ѕанакопулос Топката сега е на теренот на нашиот сосед

Ѕанакопулос: Топката сега е на теренот на нашиот сосед

Локално | пред 6 дена

Топката во моментов е на теренот на нашиот сосед, кој ќе треба и во практика да покаже дека е промената реториката на Владата што може да доведе до опипливи резултати во односите на двете земји, изјави...

Интензивна дипломатија Димитров и Коѕијас се среќаваат се почесто се чека и Нимиц

Интензивна дипломатија:Димитров и Коѕијас се среќаваат се почесто, се чека и Нимиц

ТВ Нова | пред 6 дена

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се...

Димитров Коѕијас и Нимиц преговараат повеќе од три часа

Димитров, Коѕијас и Нимиц преговараат повеќе од три часа

Прес 24 | пред 6 дена

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации...

Во Виена нова етапа од разговорите за името

Во Виена нова етапа од разговорите за името

Р.С. Европа | пред 6 дена

Министрите Димитров и Коѕијас во Виена се сретнаа со медијаторот Метју Нимиц. Ова е прв состанок од новата етапа на преговорите, кој сега се води на министерско ниво. Министрите за надворешни работи на...

Почна состанокот Коѕијас и Димитров со Нимиц во Виена

Почна состанокот Коѕијас и Димитров со Нимиц во Виена

Радар | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, во рамки на третата рунда од обновените преговори за решавање...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

Радар | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

Санторињос Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Санторињос: Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Сител | пред 6 дена

- Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Канал 5 | пред 6 дена

Како што јавува дописникот на МИА од Атина, дел од медиумите во Грција коментираат дека нацрт спогодбата од грчката страна е подготвена и ќе биде презентирана во Виена, а дел, како што вчера објави МИА,...

Грчки медиуми Денеска се испитуваат следните чекори за името меѓу Грција и ПЈРМ

Грчки медиуми: Денеска се испитуваат следните чекори за името меѓу Грција и ПЈРМ

Слободен печат | пред 6 дена

Како што јавува дописникот на МИА од Атина, дел од медиумите во Грција коментираат дека нацрт спогодбата од грчката страна е подготвена и ќе биде презентирана во Виена, а дел, како што вчера објави МИА,...

Ѕанакопулос Соседите треба во пракса да покажат дека ја смениле реториката

Ѕанакопулос: Соседите треба во пракса да покажат дека ја смениле реториката

МКД | пред 6 дена

Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос порача дека за решавање на спорот за името топката во овој момент е кај Македонија која во пракса треба да покаже дека ја сменила реториката. „Топката...

Почна состанокот во Виена меѓу Димитров Коѕијас и Нимиц

Почна состанокот во Виена меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц

Флеш | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, во рамки на третата рунда од обновените преговори за решавање...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

Флеш | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на нашите соседи

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на нашите соседи

Р.С. Европа | пред 6 дена

Топката во моментов е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на Владата што може да доведе до опипливи резултати во односите на двете земји, изјави...

Димитров и Коѕијас очи во очи со Нимиц  Се договара конкретен предлог за спорот за името

Димитров и Коѕијас очи во очи со Нимиц - Се договара конкретен предлог за спорот за името

Фактор | пред 6 дена

Се засилува ритамот на обновените преговори меѓу Македонија и Грција за спорот за името, овој пат на министерско нив без стандардните назначени преговарачи Наумовски и Василакис. Како што се очекуваше...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц...

Нова Македонија | пред 6 дена

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена....

Грчки медиуми Денеска се испитуваат следните чекори за името меѓу Грција и ПЈРМ

Грчки медиуми: Денеска се испитуваат следните чекори за името меѓу Грција и ПЈРМ

+Инфо | пред 6 дена

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Метју Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно,...

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција

Вести24 | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

Грчките медиуми Денеска се испитуваат следните чекори за името меѓу Грција и ПЈРМ

Грчките медиуми: Денеска се испитуваат следните чекори за името меѓу Грција и ПЈРМ

+Инфо | пред 6 дена

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Метју Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно,...

Преговорите за името топ тема во Грција  медиумите велат нацрт стратегијата е спремна

Преговорите за името топ тема во Грција - медиумите велат нацрт-стратегијата е спремна

Прес 24 | пред 6 дена

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

Канал 5 | пред 6 дена

Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во врска со различните позиции на Скопје и Атина, во однос на промената на македонскиот Устав, нешто што грчкиот премиер Алексис Ципрас го спомена како предуслов,...

Почна состанокот меѓу Димитров Коѕијас и Нимиц

Почна состанокот меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц

Р.С. Европа | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, во рамки на третата рунда од обновените преговори за решавање...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Вечер Прес | пред 6 дена

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја...

Нова Македонија | пред 6 дена

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Вечер Прес | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Курир | пред 6 дена

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се...

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Нетпрес | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Канал 5 | пред 6 дена

Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на речиси тридеценискиот спор за името на Македонија. Преговорите прв пат по обновувањето се водат на ниво на министри за надворешни...

Ѕанакопулос  Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос : Топката е на теренот на соседната земја

Алфа | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји Во изјава...

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

МТВ 1 | пред 6 дена

Нова рунда преговори за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција на ниво на министри за надворешни работи под посредништво на медијаторот Метју Нимиц се одржуваат денеска во Виена. Од македонското...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Алфа | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Почна состанокот на министрите за надворешни...

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Макфакс | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју...

Димитров Коѕијас и Нимиц преговараат повеќе од три часа

Димитров, Коѕијас и Нимиц преговараат повеќе од три часа

MK News | пред 6 дена

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

Алсат-М | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

Фокус | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

Независен | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕиас со Нимиц

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕиас со Нимиц

Независен | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕиас со медијаторот Метју Нимиц во Виена. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

Прес 24 | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

Грчката Влада порача дека топката е на наш терен

Грчката Влада порача дека топката е на наш терен

+Инфо | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

Санторињос Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Санторињос: Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

ТВ 21 | пред 6 дена

Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни...

Почна третата рунда од обновените преговори за името  на маса Димитров Коѕијас и Нимиц

Почна третата рунда од обновените преговори за името - на маса Димитров, Коѕијас и Нимиц

Прес 24 | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

Слободен печат | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Сител | пред 6 дена

- Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации...

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Курир | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Слободен печат | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

A1on | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју...

Ципрас Проблемот ќе се затвори само со сложено име и за надворешна и за внатрешна употреба

Ципрас: Проблемот ќе се затвори само со сложено име и за надворешна и за внатрешна употреба

Република | пред 6 дена

Алексис Ципрас, на состанокот на пратеничката група на СИРИЗА, како што пренесува МИА, освен за економијата и скандалот Новартис, говорел и за прашањето за името и рекол дека грчката влада има преземено...

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Актуелно24 | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Алсат-М | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

На Димитров и Коѕијас во Виена ќе им се придружи Нимиц

На Димитров и Коѕијас во Виена ќе им се придружи Нимиц

Нетпрес | пред 6 дена

На шефовите на македонската и грчката дипломатија, Никола Димитров односно Никос Коѕијас, кои во понеделникот вечерта имаа ненајавена итна средба во австриската престолнина Виена, во вторникот ќе им се...

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Точка | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју...

Санторињос Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Санторињос: Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Пост | пред 6 дена

Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни...

Виена нова станица во фото финишот на разговорите за името

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

DW | пред 6 дена

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“...

Димитров и Коѕијас денеска ќе се сретнат со Нимиц влегуваме ли во фото финиш

Димитров и Коѕијас денеска ќе се сретнат со Нимиц, влегуваме ли во фото-финиш?

+Инфо | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју...

Виена нова станица во фото финишот на разговорите за името

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Локално | пред 6 дена

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Курир | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Алсат-М | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Канал 5 | пред 6 дена

Вчера, истовремено двете Министерствата за надворешни работи соопштија дека Димитров и Коѕијас ќе се состанат во Виена, а дека денеска ќе имаат заеднички состанок со Нимиц на кој е предвидено да се интензивираат...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

24 вести | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Сител | пред 6 дена

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Пост | пред 6 дена

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации...

Нацрт предлогот од Грција на маса Димитров на средба со Коѕијас и Нимиц

Нацрт-предлогот од Грција на маса: Димитров на средба со Коѕијас и Нимиц

Таратур | пред 6 дена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денес ќе оствари средба со грчкиот министер за надворешни, Никос Коѕијас, и посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, која ќе...

Метју Нимиц ќе се приклучи на разговорите на Димитров Козијас во Виена

Метју Нимиц ќе се приклучи на разговорите на Димитров-Козијас во Виена

Вечер Прес | пред 6 дена

Специјалниот претставник на ОН за решавање на спорот за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, ќе се приклучи на 13 февруари во преговорите на министрите за надворешни работи во Виена, соопшти прес-службата...

Димитров и Коѕијас на средба со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на средба со Нимиц во Виена

МТВ 1 | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Слободен печат | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју...

Новата рунда преговори во Виена  во фокусот на грчките медиуми

Новата рунда преговори во Виена – во фокусот на грчките медиуми

Рипост | пред 6 дена

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се...

Денеска Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц

Денеска Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц...

Нова Македонија | пред 6 дена

Денеска Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц Во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

Сител | пред 6 дена

- Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

Идеите за името денеска на маса меѓу Димитров Коѕијас и Нимиц

Идеите за името денеска на маса меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц

Прес 24 | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју...

Денеска се преговара за името  Ципрас јасен бара промени во Уставот

Денеска се преговара за името - Ципрас јасен, бара промени во Уставот

Прес 24 | пред 6 дена

Сложено име и за надворешна и за внатрешна употреба, за кое треба уставна промена и повлекување на секакви сомнежи за иредентистички ставови, е рамката што го гарантира затворањето на проблемот, според...

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Република | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

 Многу бабици килаво дете  Колку преговарачи за името има Македонија

„Многу бабици- килаво дете“: Колку преговарачи за името има Македонија?

Вечер | пред 6 дена

Доколку се следи народната „многу бабици- килаво дете", прашање е дали секојдневните изјави на разни владини претставници и „приватни" обиди да се посредува во спорот за името, и носат корист на државата?...

Димитров и Коѕијас разговараа за името  им се приклучува Нимиц

Димитров и Коѕијас разговараа за името - им се приклучува Нимиц

Прес 24 | пред 6 дена

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи...

Грција цели кон Горна Македонија без превод каде се нашите позиции

Грција цели кон Горна Македонија без превод, каде се нашите позиции?

Фактор | пред 6 дена

Се повеќе извори во Грција преку медиумските куќи го пласираат терминот Горна Македонија без превод на англиски јазик кој е за владата на Ципрас и дипломатијата на Коѕијас најприфатливо решение за грчката...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Пост | пред 6 дена

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се...

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Сител | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Сител | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Пост | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

Пост | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

Македонија мора да се откаже од имињата кои не и припаѓаат пресече Ципрас

Македонија мора да се откаже од имињата кои не и припаѓаат пресече Ципрас

Локално | пред 6 дена

Сложено име и за надворешна и за внатрешна употреба, за кое треба уставна промена и повлекување на секакви сомнежи за иредентистички ставови, е рамката што го гарантира затворањето на проблемот, најави...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Р.С. Европа | пред 6 дена

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи...

Метју Нимиц ќе се приклучи на разговорите на Димитров Козијас во Виена

Метју Нимиц ќе се приклучи на разговорите на Димитров-Козијас во Виена

Локално | пред 6 дена

Специјалниот претставник на ОН за решавање на спорот за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, ќе се приклучи на 13 февруари во преговорите на министрите за надворешни работи во Виена, соопшти прес-службата...

Денеска средба меѓу Димитров Коѕијас и Нимиц на маса е нацрт договорот предложен од грчка страна

Денеска средба меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, на маса е нацрт договорот предложен од грчка страна

МКД | пред 6 дена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска во Виена ќе има средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас и со посредникот за името на ОН Метју Нимиц. Вчера Димитров...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Вечер | пред 6 дена

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

Вечер | пред 6 дена

- Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Сител | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју...

Димитров и Коѕијас очи во очи со Нимиц  Се договара конкретен предлог за спорот за името

Димитров и Коѕијас очи во очи со Нимиц - Се договара конкретен предлог за спорот за името

Вечер | пред 6 дена

Се засилува ритамот на обновените преговори меѓу Македонија и Грција за спорот за името, овој пат на министерско нив без стандардните назначени преговарачи Наумовски и Василакис. Како што се очекуваше...

Ѕанакопулос Топката е на теренот на соседната земја

Ѕанакопулос: Топката е на теренот на соседната земја

ТВ 21 | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

Почна состанокот во Виена на Димитров и Коѕијас со Нимиц спорот со името е главна тема на разговор

Почна состанокот во Виена на Димитров и Коѕијас со Нимиц, спорот со името е главна тема на разговор

News 24 | пред 6 дена

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори...

Преговорите во сериозна фаза Димитров и Коѕијас на маса со Нимиц

Преговорите во сериозна фаза: Димитров и Коѕијас на маса со Нимиц

Нова ТВ | пред 6 дена

Архива Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот...

Грчката влада пак повтори Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

Грчката влада пак повтори: Сложено име за севкупна употреба и промена на Уставот

еМАГАЗИН | пред 6 дена

Топката во овој момент е на теренот на нашите соседи, кои ќе треба и во пракса да покажат дека е промената реториката на владата што може да одведе до опипливи резултати во односите на двете земји, вели...

ДЕНЕС ПОВТОРНО ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО Ципрас јасен бара промени во Уставот

ДЕНЕС ПОВТОРНО ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО: Ципрас јасен, бара промени во Уставот

Infomax | пред 6 дена

Сложено име и за надворешна и за внатрешна употреба, за кое треба уставна промена и повлекување на секакви сомнежи за иредентистички ставови, е рамката што го гарантира затворањето на проблемот, според...

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Вечер | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју...

ЌЕ ДОНЕСЕ ЛИ НЕШТО ОВАА СРЕДБА Димитров и Коѕијас ќе се сретнат со Нимиц во Виена

ЌЕ ДОНЕСЕ ЛИ НЕШТО ОВАА СРЕДБА: Димитров и Коѕијас ќе се сретнат со Нимиц во Виена

Рипост | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју...

Ципрас Македонија мора да се откаже од имињата кои не и припаѓаат

Ципрас: Македонија мора да се откаже од имињата кои не и припаѓаат

Пост | пред 6 дена

Сложено име и за надворешна и за внатрешна употреба, за кое треба уставна промена и повлекување на секакви сомнежи за иредентистички ставови, е рамката што го гарантира затворањето на проблемот, најави...

Денеска средба меѓу Димитров Коѕијас и Нимиц на маса е нацрт договорот предложен од грчка страна

Денеска средба меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, на маса е нацрт-договорот предложен од грчка страна

Пост | пред 6 дена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска во Виена ќе има средба со својот грчки колега Никос Коѕијас и со посредникот за името на ОН Метју Нимиц. Вчера Димитров...

Итна средба на Димитров и Коѕијас вечерва во Виена за името

Итна средба на Димитров и Коѕијас вечерва во Виена за името

Нетпрес | пред 7 дена

Владата ненајавено ги забрза преговорите за името, а средбата на шефовите на македонската и грчката дипломатија, Никола Димитров односно Никос Коѕијас, којашто првично беше најавена за 15-ти и 16-ти февруари...

Нова рунда преговори Димитров Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Локално | пред 7 дена

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи...

Димитров и Коѕијас во Виена преговаат за името утре ќе им се придружи и Нимиц

Димитров и Коѕијас во Виена преговаат за името, утре ќе им се придружи и Нимиц

Република | пред 7 дена

Во Виена вечерва министрите за надворешни работи на Македонија и Грција ја започнаа новата рунда разговори за надминување на спорото околу името. Димитров и Коѕијас, како што синхронизирано соопштија двете...

НОЌНА СЕАНСА ДИМИТРОВ КОЅИЈАС Двајцата министри вечерва на состанок во Виена

НОЌНА СЕАНСА ДИМИТРОВ-КОЅИЈАС: Двајцата министри вечерва на состанок во Виена

Infomax | пред 7 дена

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот колега, Никос Коѕијас вечерва ќе имаат средба во Виена, соопшти Министерството за надворешни работи. Двајцата министри кои сега ги...

Нова рунда преговори Димитров Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Пост | пред 7 дена

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност