Вечерва е Стара нова година во Вевчани почнува карневалот

Вечерва е Стара нова година, во Вевчани почнува карневалот

Фокус | пред 2 месеци

Вечерва се дочекува Новата година според Јулијанскиот календар, познат како Василица, кога многумина празнуваат домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј го слават и својот именден. Некои...

Вечерва е Стара нова година во Вевчаи почнува карневалот

Вечерва е Стара нова година, во Вевчаи почнува карневалот

Фокус | пред 2 месеци

Вечерва се дочекува Новата година според Јулијанскиот календар, познат како Василица, кога многумина празнуваат домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј го слават и својот именден. Некои...

Путин Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

Путин, Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

A1on | пред 2 месеци

Претседателот на САД Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија, германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин продефилираа денеска низ улиците на Вевчани, на вториот ден од празнувањето...

Путин Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

Путин, Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

Макфакс | пред 2 месеци

Претседателот на САД Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија, германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин продефилираа денеска низ улиците на Вевчани, на вториот ден од ...

Почна вевчанскиот карневал со дефилето на маски

Почна вевчанскиот карневал со дефилето на маски

Канал 5 | пред 2 месеци

Почна вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар. Традиционално, Вевчани е театар на отворено со сатира за настаните што ја одбележаа минатата година. За тоа кои...

Путин Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

Путин, Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

Вечер | пред 2 месеци

Претседателот на САД Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија, германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин продефилираа денеска низ улиците на Вевчани, на вториот ден од ...

Путин Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

Путин, Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

Точка | пред 2 месеци

На карнвалот доминираа маски за агадувањето, двојазичноста, патните трошоци на пратениците, нападот во Собранието на 27 април, правата на ЛГБТ заедницата, договорот со Бугарија…Карневалското дефиле започна...

Вевчански карневал

Вевчански карневал

24 вести | пред 2 месеци

Илјадници маски, интересни и оригинални денеска во вевчани приредија вистински спектакл. Саритични и колоритни исмеваа се што било актуелно минатата година.Со оро и песна на сред село многубројните василичира...

ПМ10 честичките стигнаа и до Вевчанскиот карневал

ПМ10 честичките стигнаа и до Вевчанскиот карневал

Инфо Центар | пред 2 месеци

Преовладуваат маски за загадувањето со ПМ10 честичките во воздухот, актуелизирањето на спорот со името, двојазичноста и притворените за настаните во Собранието од 27 април минатата година. Вечерва во пресрет...

Путин Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

Путин, Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

Пост | пред 2 месеци

Претседателот на САД Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија, германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин продефилираа денеска низ улиците на Вевчани, на вториот ден од празнувањето...

Вевчанци со пароли  Каква влада такоф василичар

Вевчанци со пароли – „Каква влада такоф василичар”

Нетпрес | пред 2 месеци

Eден од најпопуларните карневали во државата Вевчанскиот и оваа година предизвика огромно внимание и голема посетеност. Попладнево се случи и дефилето на маски и одново стотици маскирани вевчанци продефилираа...

Вевчански кaрневал  дефиле на маските

Вевчански кaрневал – дефиле на маските

24 вести | пред 2 месеци

Владимир Путин, Доналд Трамп, Радмила Шеќеринска, бугарски свештеници – сите присуствуваат на Вевчанскиот карневал. Името на распродажба за десет денари. Со традиционално дефиле, во Вевчани започна годинашниот...

Путин Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

Путин, Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

Весник | пред 2 месеци

Претседателот на САД Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија, германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин продефилираа денеска низ улиците на Вевчани, на вториот ден од ...

Вевчанци преку маски ја исмеваа двојазичноста лагодниот живот на пратениците МПЦ ОА и Заевата влада

Вевчанци преку маски ја исмеваа двојазичноста, лагодниот живот на пратениците, МПЦ-ОА и Заевата влада

Алфа | пред 2 месеци

Карневалот во Вевчани, ја отслика Македонија – двојазичноста беше најпечатлива маска на годинешната отворена сцена на која се исмејуваа актуелните политички случувања кои ја одбележаа годината што измина....

Алаѓозовски исвиркан од Вевчанци и поздравен со паролата И јас сум терорист

Алаѓозовски исвиркан од Вевчанци и поздравен со паролата „И јас сум терорист”

Лидер | пред 2 месеци

Eден од најпопуларните карневали во државата Вевчанскиот и оваа година предизвика огромно внимание и голема посетеност. Попладнево се случи и дефилето на маски и одново стотици маскирани вевчанци продефилираа...

Почна вевчанскиот карневал со дефилето на маски

Почна вевчанскиот карневал со дефилето на маски

Канал 5 | пред 2 месеци

Традиционално, Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со сатира за настаните што ја одбележаа минатата година. Во Вевчани е Соња Рилковска, кои политичари и настани годинава се на мета на учесниците...

ПМ10 честичките стигнаа и до Вевчанскиот карневал

ПМ10 честичките стигнаа и до Вевчанскиот карневал

Нова ТВ | пред 2 месеци

Вевчанци и оваа година со своите маски ги забавуваа бројните посетители на традиционалниот Вевчански карневал. Преовладуваат маски за загадувањето со ПМ10 честичките во воздухот, актуелизирањето на спорот...

Алаѓозовски исвиркан од Вевчанци и поздравен со паролата И јас сум терорист

Алаѓозовски исвиркан од Вевчанци и поздравен со паролата „И јас сум терорист”

Република | пред 2 месеци

Вевчанскиот карневал кој секоја година се одржува за Василица и оваа година предизвика огромно внимание и голема посетеност. Попладнево се случи и дефилето на маски и одново стотици маскирани вевчанци...

Почна Вевчанскиот карневал  традиција стара 14 векови

Почна Вевчанскиот карневал - традиција стара 14 векови

Сител | пред 2 месеци

Embedded video for Почна Вевчанскиот карневал - традиција стара 14 векови Стартува театарот на отворено во Вевчани, сместено под падините на планината Јабланица. И оваа година најразлични маски инспирирани...

АЛАЃОЗОВСКИ ИСВИРКАН ОД НАРОДОТ Вевчанци го исвиркаа Алаѓозовски и му порачаа И јас сум терорист

АЛАЃОЗОВСКИ ИСВИРКАН ОД НАРОДОТ: Вевчанци го исвиркаа Алаѓозовски и му порачаа „И јас сум терорист!“

Infomax | пред 2 месеци

Eден од најпопуларните карневали во државата Вевчанскиот и оваа година предизвика огромно внимание и голема посетеност. Попладнево се случи и дефилето на маски и одново стотици маскирани вевчанци продефилираа...

ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ Загадениот воздух двојазичноста и политичката ситуација меѓу актуелните маски

ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ: Загадениот воздух, двојазичноста и политичката ситуација меѓу актуелните маски

Популарно | пред 2 месеци

Вевчанскиот театар на отворено уште еднаш ја отслика Македонија, а двојазичноста беше една од највпечатливите маски на годинешниот карневал кој ги исмеа актуелните политички случувања во државата. За карневалот...

Вечерва е Стара нова година во Вевчани почнува Вевчанскиот карневал

Вечерва е Стара нова година, во Вевчани почнува Вевчанскиот карневал

Алфа | пред 2 месеци

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат МПЦ-ОА, СПЦ и РПЦ, вечерва се дочекува Новата година, кај народот позната како Стара нова година. По повод православната нова година и празникот Обрезание...

АЛАЃОЗОВСКИ ИСВИРКАН ВО ВЕВЧАНИ Поздравен со паролата И јас сум терорист

АЛАЃОЗОВСКИ ИСВИРКАН ВО ВЕВЧАНИ: Поздравен со паролата „И јас сум терорист”

Infomax | пред 2 месеци

Eден од најпопуларните карневали во државата Вевчанскиот и оваа година предизвика огромно внимание и голема посетеност. Попладнево се случи и дефилето на маски и одново стотици маскирани вевчанци продефилираа...

Викендов патиштата водат кон Вевчани  започнува Вевчанскиот карневал

Викендов патиштата водат кон Вевчани – започнува Вевчанскиот карневал

Скопје Инфо | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал

A1on | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал

24 вести | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Вевчани театар на отворено  василичарско оро на 1 000 маски

Вевчани театар на отворено – василичарско оро на 1.000 маски

Вести24 | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал

+Инфо | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Вевчани театар на отворено  василичарско оро на 1 000 маски

Вевчани театар на отворено - василичарско оро на 1.000 маски

Прес 24 | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал

Канал 5 | пред 2 месеци

Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, почнува денеска. Во 13 часот е дефилето на маски, а вечер, во  пресрет на Василица и пречекот на православната Нова...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Почнува Вевчанскиот карневал Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал,...

Денес почнува Вевчанскиот карневал вевчанци очекуваат над 10 илјади гости

Денес почнува Вевчанскиот карневал, вевчанци очекуваат над 10 илјади гости

Вечер Прес | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал

Независен | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал

Алсат-М | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал

Локално | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Интервју Сашо Јанкоски градоначалник на Вевчани Вевчанскиот карневал е од народот и за народот

Интервју Сашо Јанкоски, градоначалник на Вевчани: Вевчанскиот карневал е од народот и за народот

Фактор | пред 2 месеци

Карневалска треска во Вевчани. Илајдници вевчанци од целиот свет се прибираат дома за да учествуваат во единствената “претстава” под отворено небо,  залиена со црвено вино, во која велат  има место  за...

Во Вевчани викендов парада на маски и многу забава

Во Вевчани викендов парада на маски и многу забава

Нова ТВ | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал

Пост | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал

Сител | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал

Република | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Вевчански карневал  театар на отворено и центар на сатирата за настаните од минатата година

Вевчански карневал – театар на отворено и центар на сатирата за настаните од минатата година

Популарно | пред 2 месеци

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето...

Почнува Вевчанскиот карневал

Почнува Вевчанскиот карневал

ТВ 21 | пред 2 месеци

Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, почнува денеска. Во 13 часот е дефилето на маски, а вечер, во  пресрет на Василица и пречекот на православната Нова...

Празнувањето на Василица Чалгија саунд систем Агушеви и Блага Петреска вечерва во Вевчани

Празнувањето на Василица: Чалгија саунд систем, Агушеви и Блага Петреска вечерва во Вевчани

Вечер Прес | пред 2 месеци

Во Вевчани вчеравечер започна празнувањето на Василица и традиционалниот карневал со настапот на “Плуто’с Доубтс”, “Фолтин” и Кирил Џајковски, а вечерва на пречекот на православната Нова година, василичарите...

Кирил Џајковски  Фолтин и Pluto s Doubts вечерва на Вевчанскиот карневал

Кирил Џајковски, „Фолтин“ и „Pluto’s Doubts“ вечерва на Вевчанскиот карневал

Република | пред 2 месеци

Во Вевчани вечерва ќе започне празнувањето на Василица, Стара Нова година, и традиционалниот карневал. Свои настапи ќе имаат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне утре...

 Фолтин  Плутос даутс и Џајковски вечерва во Вевчани

„Фолтин“, „Плутос даутс“ и Џајковски вечерва во Вевчани ...

Нова Македонија | пред 2 месеци

„Фолтин“, „Плутос даутс“ и Џајковски вечерва во Вевчани Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал. Во пресрет на централниот настан викендов, вечер ќе настапат „Плутос даутс“,...

Вевчански Карневал 2018 од 12 ти до 14 ти јануари

Вевчански Карневал 2018, од 12-ти до 14-ти јануари

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Вевчани во својот автентичен и мистичен дух, од 12-ти до 14ти јануари, повторно прераснува во глема отворена сцена подготвена од вевчанските василичари на карневалот познат ширум светот по неговата архаичност,...

 Фолтин  Pluto s Doubts и Кирил Џајковски вечер во Вевчани

„Фолтин“, „Pluto's Doubts“ и Кирил Џајковски вечер во Вевчани

Канал 5 | пред 2 месеци

Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер, на  пречекот на православната Нова година, василичарите и гостите на Вевчани ќе ги забавуваат Чалгија саунд систем, Џамбо Агушев оркестар и Блага...

 Фолтин  Pluto s Doubts и Џајковски ќе подгреваат атмосфера пред карневалот во Вевчани

„Фолтин“, „Pluto's Doubts“ и Џајковски ќе подгреваат атмосфера пред карневалот во Вевчани

+Инфо | пред 2 месеци

Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал, а во пресрет на централниот настан викендов, вечерва ќе настапат „Pluto's Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски...

 Фолтин  Pluto s Doubts и Кирил Џајковски вечер во Вевчани

„Фолтин“, „Pluto’s Doubts“ и Кирил Џајковски вечер во Вевчани

Вечер Прес | пред 2 месеци

Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал. Во пресрет на централниот настан викендов, вечер ќе настапат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне...

Долгогодишна традиција на Вевчанскиот Карневал во Македонија

Долгогодишна традиција на Вевчанскиот Карневал во Македонија

Попара | пред 2 месеци

Во Македонија во местото Вевчани, Струга како и секоја година и оваа, ќе се одржи Вевчанскиот карневал. Настанот се случува еднаш годишно на датумите 13.01 и 14.01, каде се слави доаѓањето на Нова година...

 Фолтин  Pluto s Doubts и Кирил Џајковски вечер во Вевчани

„Фолтин“, „Pluto’s Doubts“ и Кирил Џајковски вечер во Вевчани

Локално | пред 2 месеци

Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал. Во пресрет на централниот настан викендов, вечер ќе настапат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне...

ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ Настап на Фолтин  Pluto s Doubts и Кирил Џајковски

ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ: Настап на „Фолтин“, „Pluto’s Doubts“ и Кирил Џајковски

Рипост | пред 2 месеци

Во Вевчани вечерва ќе започне празнувањето на Василица, Стара Нова година, и традиционалниот карневал. Свои настапи ќе имаат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне утре...

ВЕВЧАНИ ЌЕ ЛУДУВА Агушеви и Џајковски дел од екипата која ќе ги забавува василичарите

ВЕВЧАНИ ЌЕ ЛУДУВА: Агушеви и Џајковски дел од екипата која ќе ги забавува василичарите

Женски магазин | пред 2 месеци

„Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски ќе настапат на  традиционалниот вевчански карневал. Празнувањето во Вевчани почнува вечерва, додека маските стартот на дефилето ќе го означат утре во 13 часот....

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност