Роботите со вештачки мускули

Роботите со вештачки мускули

Интересно | пред 2 месеци

Научниците од Универзитетот „Колорадо“ во Булдер креирале издржливи, флексибилни и моќни вештачки мускули. Иновативната ХАСЕЛ-технологија има потенцијал за само-закрепнување, која би можела да го отвори...

Роботска револуција  Имаат мускули налик на човечки и имаат моќ за заздравување

Роботска револуција: Имаат мускули налик на човечки и имаат моќ за заздравување

Попара | пред 2 месеци

Новата технологија се повеќе се стреми кон создавање флексибилни роботи – истакнал деканот на факултетот во Болдер. Научниците од Колорадо успеале да направат флексибилни, издржливи и силни вештачки мускули...

Роботите добија вештачки мускули

Роботите добија вештачки мускули

USB | пред 2 месеци

Научниците од универзитетот Колорадо во Булдер успеале да произведат издржливи, флексибилни и моќни вештачки мускули. Станува збор за ХАСЕЛ-технологија која сама создава движење и има потенцијал за самозаздравување....

Револуционерен чекор  Роботите добија вештачки мускули

Револуционерен чекор: Роботите добија вештачки мускули

Факултети | пред 2 месеци

мускули

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност