Каракамишева Потребни се протести

Каракамишева: Потребни се протести

ТВ Нова | пред 2 месеци

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. Професорката смета дека претседателот...

Студентски пленум бара Иванов да не го потпише Законот за двојазичност

Студентски пленум бара Иванов да не го потпише Законот за двојазичност

Вечер | пред 2 месеци

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Иванов на потег за Законот за јазици  дел од експертите бараат вето

Иванов на потег за Законот за јазици – дел од експертите бараат вето

Локално | пред 2 месеци

Унапредување на правата на заедниците или не уставен Закон? Законот за употреба на јазиците ја подели јавноста. Академик Катица Ќулавкова и професорките Гордана Силјановска-Давкова и Симона Груевска-Маџоска...

Поделени мислења околу применувањето на Законот за употреба на јазиците

Поделени мислења околу применувањето на Законот за употреба на јазиците

Алсат-М | пред 2 месеци

По усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Собранието, следува рок од 10 дена за потпишување на указот од страна на претседателот Ѓорге Иванов. Останува нејасно дали Иванов ќе го прифати или...

СДСМ Тврдењата на ВМРО ДПМНЕ се неосновани Законот за јазиците е во согласност со Уставот

СДСМ: Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, Законот за јазиците е во согласност со Уставот

Макфакс | пред 2 месеци

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, а измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, реагира СДСМ по критиките упатени од опозицијата...

Каракамишева Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста потребни се протести

Каракамишева: Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста, потребни се протести

Вечер | пред 2 месеци

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. Професорката смета дека претседателот...

Иванов го доби указот за законот за јазици допрва ќе одлучува дали ќе го потпише

Иванов го доби указот за законот за јазици, допрва ќе одлучува дали ќе го потпише

Алфа | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците е на маса пред шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Веднаш по експресното гласање, со едногласно „ЗА“ од сите 69 присутни пратеници на СДСМ, ДУИ, Алијанса и Албанците, Беса,...

СДСМ Со Законот за употреба на јазиците се унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници

СДСМ: Со Законот за употреба на јазиците се унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници

A1on | пред 2 месеци

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање тензии и вештачки поделби меѓу граѓаните...

Иванов на потег за Законот за јазици  дел од експертите бараат вето

Иванов на потег за Законот за јазици – дел од експертите бараат вето

24 вести | пред 2 месеци

Унапредување на правата на заедниците или неуставен Закон? Законот за употреба на јазиците ја подели јавноста. Академик Катица Ќулавкова и професорките Гордана Силјановска-Давкова и Симона Груевска-Маџоска...

Каракамишевa Дали Македонците конечно ќе се освестат што се прави во нивната држава

Каракамишевa: Дали Македонците конечно ќе се освестат што се прави во нивната држава?

Фактор | пред 2 месеци

Универзитетската професорка, Тања Каракамишева на својот Фејсбук профил се осврна на Законот за употреба на јазиците кој беше усвоен вчера во Собранието. Таа смета дека претседателот, Ѓорѓе Иванов ќе го...

Костовски Со новиот закон македонскиот стана само еден од јазиците што се говорат

Костовски: Со новиот закон, македонскиот стана само еден од јазиците што се говорат

Локално | пред 2 месеци

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

СДСМ  ВМРО ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции Законот за употреба на јазиците не го загрозува македонскиот јазик

СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции, Законот за употреба на јазиците не го загрозува македонскиот јазик

Канал 5 | пред 2 месеци

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани. Измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5. Законот не фаворизира, туку ја унапредува...

СДСМ Реакцијата на ВМРО ДПМНЕза Законо за јазиците е кукавичка

СДСМ: Реакцијата на ВМРО-ДПМНЕза Законо за јазиците е кукавичка

МКД | пред 2 месеци

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции, Законот за употреба на јазиците не го загрозува македонскиот јазик, реагира СДСМ на изјавата на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ нема...

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

Нетпрес | пред 2 месеци

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Студентски пленум бара Иванов да не го потпише Законот за двојазичност

Студентски пленум бара Иванов да не го потпише Законот за двојазичност

Весник | пред 2 месеци

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

СДСМ ВМРО ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции Законот за употреба на јазиците не го загрозува македонскиот јазик

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции, Законот за употреба на јазиците не го загрозува македонскиот јазик

Слободен печат | пред 2 месеци

ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање тензии и вештачки поделби меѓу граѓаните коишто беа главна карактеристика на оваа партија во изминатите години. Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се...

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

MK News | пред 2 месеци

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Барање до претседателот Иванов да стави вето на Законот за јазиците

Барање до претседателот Иванов да стави вето на Законот за јазиците

Независен | пред 2 месеци

Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ)   преку јавно бара најитно повлекување на Законот за употреба на јазиците.Оттаму ги повикуваат народните пратеници да носат закони...

СДСМ Тврдењата на ВМРО ДПМНЕ се неосновани Законот за јазиците е согласно Уставот

СДСМ: Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, Законот за јазиците е согласно Уставот

Вечер | пред 2 месеци

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, а измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот пет, реагира СДСМ по критиките упатени од опозицијата...

Про и контра ставови за законот за јазиците

Про и контра ставови за законот за јазиците

Канал 5 | пред 2 месеци

Од кабинетот на Иванов за Kанал 5 потврдија дека вчера законот бил доставен кај нив и дека претседателот ќе донесе одлука во законски утврдениот рок. Во меѓувреме  во јавноста се оперира со повеќе клучни...

КОСТОВСКИ Со Законот за употреба на јазиците се фаворизира албанската заедница

КОСТОВСКИ: Со Законот за употреба на јазиците се фаворизира албанската заедница

Фактор | пред 2 месеци

Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик. Според...

СПУКМ Најитно повлекување на Законот за употреба на јазиците

СПУКМ: Најитно повлекување на Законот за употреба на јазиците

A1on | пред 2 месеци

„Чувствуваме одговорност да упатиме јавно писмо во врска со неодамнешното гласање на Законот за употреба на јазиците. Бидејќи нашето индиректно право на глас, овозможено преку пратениците како наши претставници...

Реакции по изгласувањето на Законот за јазици

Реакции по изгласувањето на Законот за јазици

МТВ 1 | пред 2 месеци

Ден откако Законот за упортеба на јазиците се изгласа во Собранието, на улиците веќе осамнаа нови тројазични табли- на македонски, англиски и албански. ВМРО-ДПМНЕ констатира дека се донесе неуставен закон...

Студентски Парламент Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентски Парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Макфакс | пред 2 месеци

Од Студентскиот Парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ)  денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Костовски Со неуставниот закон за двојазичност се деградира употребата на македонскиот јазик

Костовски: Со неуставниот закон за двојазичност се деградира употребата на македонскиот јазик

Нетпрес | пред 2 месеци

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

Костовски Законот за јазиците е противуставен и беше донесен шверцерски

Костовски: Законот за јазиците е противуставен и беше донесен шверцерски

МКД | пред 2 месеци

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека партламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на...

Костовски СДСМ донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик

Костовски: СДСМ донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик

A1on | пред 2 месеци

„Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

Законот за употреба на јазиците изгласан  како ќе се применува во пракса

Законот за употреба на јазиците изгласан - како ќе се применува во пракса?

Вечер | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците по речиси една година од обзнанувањето се оконча, ја помина собраниската процедура, а сега следува и неговата примена. Последиците ќе бидат најголеми за вработените во јавниот...

Костовски Законот за јазици може да има последици на Уставот

Костовски: Законот за јазици може да има последици на Уставот

Макфакс | пред 2 месеци

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

ВМРО ДПМНЕ Со Законот за јазици се деградира Македонскиот јазик

ВМРО-ДПМНЕ: Со Законот за јазици се деградира Македонскиот јазик

ТВ Нова | пред 2 месеци

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

Законот за употреба на јазиците изгласан  како ќе се применува во пракса

Законот за употреба на јазиците изгласан - како ќе се применува во пракса?

Алфа | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците по речиси една година од обзнанувањето се оконча, ја помина собраниската процедура, а сега следува и неговата примена. Последиците ќе бидат најголеми за вработените во јавниот...

Студентите Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентите: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Лидер | пред 2 месеци

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Каракамишева Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста потребни се протести

Каракамишева: Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста, потребни се протести

Весник | пред 2 месеци

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. Професорката смета дека претседателот...

Студентскиот парламент бара итно повлекување на законот за јазици

Студентскиот парламент бара итно повлекување на законот за јазици

МКД | пред 2 месеци

Студентски парламент на Универзитетот ,,Св.Кирил и Методиј" Скопје испрати писмо во кое бара повлекување на законот за јазици и ги повикуваат народните пратеници да носат закони во согласност со Уставот,...

ВМРО ДПМНЕ Законот за јазици го деградира македонскиот јазик

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазици го деградира македонскиот јазик

МТВ 1 | пред 2 месеци

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ донесе неуставен закон за двојазичност, со кој се деградира употребата на македонскиот јазик, и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

Студентски парламент Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентски парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Точка | пред 2 месеци

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Костовски Со новиот закон македонскиот стана само еден од јазиците што се говорат

Костовски: Со новиот закон, македонскиот стана само еден од јазиците што се говорат

Фокус | пред 2 месеци

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

ВМРО  ДПМНЕ  Законот за јазиците е во спротивност со Амандманот 5 од Уставот на Република Македонија

ВМРО – ДПМНЕ : Законот за јазиците е во спротивност со Амандманот 5 од Уставот на Република Македонија

Канал 5 | пред 2 месеци

Овој закон е во спротивност со Амандман 5 од Уставот на Република Македонија. Со овој јазик се врши фаворизирање на само една етничка заедница -  албанската, додека од друга страна сите други се маргинализираат,...

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

+Инфо | пред 2 месеци

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Костовски Законот за јазици може да има последици на Уставот

Костовски: Законот за јазици може да има последици на Уставот

Точка | пред 2 месеци

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

Костовски Со неуставниот закон за двојазичност се деградира употребата на македонскиот јазик целата постапка беше изведена шверцерски

Костовски: Со неуставниот закон за двојазичност се деградира употребата на македонскиот јазик- целата постапка беше изведена шверцерски

Лидер | пред 2 месеци

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

ВМРО ДПМНЕ Законот за јазиците е противуставен

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазиците е противуставен

Независен | пред 2 месеци

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

Иванов го доби указот за законот за јазици

Иванов го доби указот за законот за јазици

МКД | пред 2 месеци

Претседателот Ѓорге Иванов вчера го добил указот за законот за употреба на јазиците , но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Доколку претседателот не го потпише указот, законот...

Студентски парламент Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентски парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Флеш | пред 2 месеци

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ)  денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Студентски Парламент Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентски Парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Вечер | пред 2 месеци

Од Студентскиот Парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ)  денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Костовски Со неуставниот закон за двојазичност се деградира употребата на македонскиот јазик

Костовски: Со неуставниот закон за двојазичност се деградира употребата на македонскиот јазик

Прес 24 | пред 2 месеци

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

Реакции за Законот за употреба на јазиците

Реакции за Законот за употреба на јазиците

24 вести | пред 2 месеци

Усвојувањето на Законот за  употреба на јазиците предизвика бура од реакции во јавноста. Форумот на слободоумни патриоти, формиран од членови на ВМРО-ДПМНЕ, го повика претседателот Ѓорге Иванов да не го...

СДСМ Тврдењата на ВМРО ДПМНЕ се неосновани Законот за јазиците е согласно Уставот

СДСМ: Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, Законот за јазиците е согласно Уставот

Весник | пред 2 месеци

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, а измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот пет, реагира СДСМ по критиките упатени од опозицијата...

Реакции за Законот за јазици Опозицијата обвинува дека е шверцерски академската јавност дека е противуставен

Реакции за Законот за јазици: Опозицијата обвинува дека е шверцерски, академската јавност дека е противуставен

Сител | пред 2 месеци

Embedded video for Реакции за Законот за јазици: Опозицијата обвинува дека е шверцерски, академската јавност дека е противуставен Експертската и академската јавност се едногласни - Законот за употреба...

Каракамишева Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста потребни се протести

Каракамишева: Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста, потребни се протести

Република | пред 2 месеци

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. Професорката смета дека претседателот...

Законот за јазици пристигна во Вила Водно Иванов не одговара дали ќе стави вето

Законот за јазици пристигна во Вила Водно, Иванов не одговара дали ќе стави вето

ТВ 21 | пред 2 месеци

Претседателот на државата не најде време да се изјасни дали ќе го потпише законот за јазиците. Иако ТВ21 ги контактираше членовите од неговиот тим, како и лично Иванов, тој не одговори. Во својот пред...

Законот за употреба на јазиците 2018 рамковна и уставна тиранија на малцинството

Законот за употреба на јазиците 2018-рамковна и уставна тиранија на малцинството

Ако | пред 2 месеци

Пишува: Проф. д-р Каролина Ристова-Астеруд -,,поранешна пратеничка во Собранието на Република Македонија (2002-2006), поддржувачка на Рамковниот договор, која во својот мандат се „претепувала„ на говорница...

СДСМ Со Законот за јазиците се унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници

СДСМ: Со Законот за јазиците се унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници

Пост | пред 2 месеци

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање тензии и вештачки поделби меѓу граѓаните...

Законот за употреба на јазиците изгласан  како ќе се применува во пракса

Законот за употреба на јазиците изгласан - како ќе се применува во пракса?

Весник | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците по речиси една година од обзнанувањето се оконча, ја помина собраниската процедура, а сега следува и неговата примена. Последиците ќе бидат најголеми за вработените во јавниот...

Законот за јазици е пред Иванов  Внимателно ќе решава за вето

Законот за јазици е пред Иванов - Внимателно ќе решава за вето

Фактор | пред 2 месеци

Новиот закон за употреба на јазиците кој вчера го изгласа Собранието, а содржи многу спорни елементи како двојазичност на парите и униформите, веќе е доставен на одобрување пред претседателот Иванов. Тој...

Дали Собранието го прекрши Уставот

Дали Собранието го прекрши Уставот...

Нова Македонија | пред 2 месеци

По вчерашното изгласување на Законот за употреба на јазиците се наметнува дилемата каква ќе биде неговата понатамошна судбина, особено по многубројните реакции на експертската јавност, но и на претседателот...

Каде сè ќе има примена новиот Закон за јазиците

Каде сè ќе има примена новиот Закон за јазиците

Р.С. Европа | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците ќе ја прошири употребата на албанскиот јазик во државата, објаснуваат упатените. Граѓаните ќе можат до сите органи на централната власт да се обратат и писмено и усно на...

СПУКМ Најитно повлекување на Законот за употреба на јазиците

СПУКМ: Најитно повлекување на Законот за употреба на јазиците

Република | пред 2 месеци

„Чувствуваме одговорност да упатиме јавно писмо во врска со неодамнешното гласање на Законот за употреба на јазиците. Бидејќи нашето индиректно право на глас, овозможено преку пратениците како наши претставници...

Претседателот Иванов го доби указот за Законот за јазици но дали ќе го потпише

Претседателот Иванов го доби указот за Законот за јазици, но дали ќе го потпише?

Точка | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во...

Професорска молба до Иванов да удри вето

Професорска молба до Иванов да „удри“ вето

Вечер Прес | пред 2 месеци

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките...

Доколку Иванов не го потпише указот Законот за јазици повторно пред Собранието

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

A1on | пред 2 месеци

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба...

Студентски Парламент Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентски Парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Весник | пред 2 месеци

Од Студентскиот Парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ)  денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Законот за двојазичност сега е во рацете на Иванов

Законот за двојазичност сега е во рацете на Иванов

Нетпрес | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во...

Иванов го доби указот за Законот за јазици не одлучил дали ќе го потпише

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

Локално | пред 2 месеци

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Од неговиот кабинет велат дека тој одлуката...

Иванов го доби указот за Законот за јазици не одлучил дали ќе го потпише

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

Вечер Прес | пред 2 месеци

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Од неговиот кабинет велат дека тој одлуката...

Иванов го добил указот за Законот за јазиците  сега е на потег дали ќе го потпише

Иванов го добил указот за Законот за јазиците - сега е на потег дали ќе го потпише

Прес 24 | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија вчера со 69 гласа За и ниеден против го изгласа Законот за потребата на јазиците. На седницата не присуствуваше опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот Ѓорге Иванов уште...

Што вели Уставот Иванов има седум дена да одлучи дали ќе го потпише законот за двојазичност

Што вели Уставот: Иванов има седум дена да одлучи дали ќе го потпише законот за двојазичност

ТВ Нова | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во...

Иванов го доби указот за Законот за јазици не одлучил дали ќе го потпише

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

Инфо Центар | пред 2 месеци

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Од неговиот кабинет велат дека тој одлуката...

Иванов го доби указот за Законот за јазици не одлучил дали ќе го потпише

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

Алфа | пред 2 месеци

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Доколку претседателот не го потпише указот,...

Иванов го доби указот за Законот за јазици не одлучил дали ќе го потпише

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

+Инфо | пред 2 месеци

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Од неговиот кабинет велат дека тој одлуката...

Доколку Иванов не го потпише указот Законот за јазици повторно пред Собранието

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Канал 5 | пред 2 месеци

Неизвесно е како ќе постапи Иванов и дали ќе го потпише указот за овој закон, што од Собранието му бил испратен уште вчера, веднаш по донесувањето. Иванов, како што посочуваат од неговиот Кабинет, има...

Што ако законот за јазиците не го потпише Иванов

Што ако законот за јазиците не го потпише Иванов?!

Радар | пред 2 месеци

По изгласувањето на Законот за употреба на  јазиците во собранието се наметнува дилемата што ако претседателот Ѓорѓе Иванов не го потпише Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој...

Доколку Иванов не го потпише указот Законот за јазици повторно пред Собранието

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Телма | пред 2 месеци

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба...

Законот за јазиците ги распали зборовите

Законот за јазиците ги распали зборовите

DW | пред 2 месеци

Премиерот Заев во јули најави дека по усвојувањето, законот ќе биде доставен до Венецијанската комисија, за да даде оценка за неговите одредби. Во јавноста се множат повици за претседателско вето на законот...

Професорките до Иванов Ставете вето на законот за јазици

Професорките до Иванов: Ставете вето на законот за јазици

Флеш | пред 2 месеци

Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките односи, владеењето на правото, Охридскиот рамковен договор, деловничката процедура, европските јазични политики и номотехниката. Наместо брзо...

Професорска молба до Иванов да удри вето

Професорска молба до Иванов да „удри“ вето

Фактор | пред 2 месеци

Група на еминентни професори меѓу акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска, со отворено писмо до претседателот Иванов бараат тој да стави...

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Вечер | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во...

Доколку Иванов не го потпише указот Законот за јазици повторно пред Собранието

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Алсат-М | пред 2 месеци

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба...

Во следните 7 дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Во следните 7 дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Лидер | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во...

Студентски парламент Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентски парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Пост | пред 2 месеци

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Професорките до Иванов Ставете вето на законот за јазици

Професорките до Иванов: Ставете вето на законот за јазици

ТВ Нова | пред 2 месеци

Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките односи, владеењето на правото, Охридскиот рамковен договор, деловничката процедура, европските јазични политики и номотехниката. Наместо брзо...

Студентски Парламент Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентски Парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

News 24 | пред 2 месеци

Од Студентскиот Парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата...

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише...

Костовски Со Законот за јазици може да има последици на Уставот

Костовски: Со Законот за јазици може да има последици на Уставот

Пост | пред 2 месеци

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат...

Донесен Законот за јазиците неизвесно дали Иванов ќе го потпише

Донесен Законот за јазиците, неизвесно дали Иванов ќе го потпише

Идивиди | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија вчера со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници,...

Отворено писмо на професорките Иванов да стави вето ако пратениците пак изгласаат двојазичност на потег е Уставниот суд

Отворено писмо на професорките: Иванов да стави вето, ако пратениците пак изгласаат двојазичност, на потег е Уставниот суд!

Лидер | пред 2 месеци

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките...

Двојазични униформи и македонски денар со албански симболи законот предвидува и строги казни

Двојазични униформи и македонски денар со албански симболи, законот предвидува и строги казни!

Лидер | пред 2 месеци

Ќе се менуваат и денарите – и книжните и кованите, како и поштенските марки. Законот предвидува тие да содржат симболи што го претставуваат културното наследство на граѓаните што го зборуваат македонскиот...

Претседателот Иванов има седум дена да одлучи дали албанскиот ќе стане службен јазик во Македонија

Претседателот Иванов има седум дена да одлучи дали албанскиот ќе стане службен јазик во Македонија

Index24 | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во...

За седум дена Законот за двојазичност ќе се најде кај Иванов

За седум дена Законот за двојазичност ќе се најде кај Иванов...

Нова Македонија | пред 2 месеци

За седум дена Законот за двојазичност ќе се најде кај Иванов Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот...

Доколку Иванов не го потпише указот Законот за јазици повторно пред Собранието

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Сител | пред 2 месеци

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба...

Што предвидува предлог законот за употреба на јазиците

Што предвидува предлог-законот за употреба на јазиците

Index24 | пред 2 месеци

Предлог-законот за употреба на јазиците содржи 25 члена. Тој предвидува во сите органи на државната власт, како централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии...

Големо разочарување од изгласувањето на законот за употреба на јазиците а кој се уште не е разгледан од Венецијанската комисија

Големо разочарување од изгласувањето на законот за употреба на јазиците, а кој се уште не е разгледан од Венецијанската комисија

Index24 | пред 2 месеци

Големо разочарување од изгласувањето на предлог законот со сите спорни одредби кои се уште не се разгледани од страна на Венецијанската комисија и со многу поголем опфат од едноставно комуницирање на граѓаните...

Отворено писмо на професорките Иванов да стави вето ако пратениците пак изгласаат двојазичност на потег е Уставниот суд

Отворено писмо на професорките: Иванов да стави вето, ако пратениците пак изгласаат двојазичност, на потег е Уставниот суд!

Слободна Македонија | пред 2 месеци

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Со непарламентарна брзина, пратеникот Артан Груби, (зло)употребувајќи...

Еве што сè ќе се одвојазичи со имплементација на новиот закон за јазици

Еве што сè ќе се „одвојазичи“ со имплементација на новиот закон за јазици

Таратур | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој со 69 гласа ЗА, ниту еден против и воздржан беше изгласан во Собранието на Република Македонија, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски последици....

Собранието го изгласа Законот за јазици Иванов на потег  протести пред Собранието

Собранието го изгласа Законот за јазици, Иванов на потег - протести пред Собранието

Прес 24 | пред 2 месеци

Собранието вчера го донесе Законот за јазиците. Сo 69 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на седницата. Законот сега треба...

Отворено писмо на професорките Ќулавкова Силјановска Давкова и Груевска Маџоска до пратениците Иванов и Уставен

Отворено писмо на професорките Ќулавкова, Силјановска Давкова и Груевска-Маџоска до пратениците, Иванов и Уставен

За Се | пред 2 месеци

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките...

Мирослав Јовановиќ е единствениот пратеник на СДСМ кој не глазаше за Законот за јазици

Мирослав Јовановиќ е единствениот пратеник на СДСМ кој не глазаше „за“ Законот за јазици

Кумановски муабети | пред 2 месеци

loading... Единствен кој не го поддржа Законот за употреба на јазици на вчерашната собраниска седница, е пратеникот Мирослав Јовановиќ од Куманово, претседател на Српската странка во Македонија, која е...

Законот е изгласан во парламентотм следни се Иванов и Уставиот суд

Законот е изгласан во парламентотм следни се Иванов и Уставиот суд!

Локално | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија вчера со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници,...

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Весник | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во...

Urime  Македонија стана двојазична држава

Urime - Македонија стана двојазична држава

Фактор | пред 2 месеци

Urime за двојазичноста. Големо разочарување од изгласувањето на предлог законот со сите спорни одредби кои се уште не се разгледани од страна на Венецијанската комисија и со многу поголем опфат од едноставно...

Закон за јазиците Што следува доколку Иванов не го потпише указот

Закон за јазиците: Што следува доколку Иванов не го потпише указот

Нова ТВ | пред 2 месеци

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба...

Указот за Закон за јазиците стигна кај Иванов  сега е на потег дали ќе го потпише

Указот за Закон за јазиците стигна кај Иванов – сега е на потег дали ќе го потпише

News 24 | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија вчера со 69 гласа За и ниеден против го изгласа Законот за потребата на јазиците. На седницата не присуствуваше опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот Ѓорге Иванов уште...

Што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици

Што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

Локално | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција...

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Република | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во...

ИВАНОВ ГО ДОБИ УКАЗОТ Не одлучил дали ќе го потпише

ИВАНОВ ГО ДОБИ УКАЗОТ: Не одлучил дали ќе го потпише

Infomax | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија вчера со 69 гласа За и ниеден против го изгласа Законот за потребата на јазиците. На седницата не присуствуваше опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот Ѓорге Иванов уште...

Указот за Законот за јазиците кај Иванов се чека дали Претседателот ќе го потпише

Указот за Законот за јазиците кај Иванов, се чека дали Претседателот ќе го потпише

Пост | пред 2 месеци

Шефот на државата Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Од неговиот кабинет веќе изјавија дека...

Ќе добие ли Законот за јазици амин од Иванов

Ќе добие ли Законот за јазици „амин“ од Иванов?

Рипост | пред 2 месеци

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба...

Што пишува во Уставот за употребата на македонскиот јазик и јазиците на националностите

Што пишува во Уставот за употребата на македонскиот јазик и јазиците на националностите?

еМАГАЗИН | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците кој со 69 гласа „за“ беше усвоен на вчерашната седница на Собранието ги зовре страстите, но и отвори низа недоумици во однос на тоа какви новини ќе донесе стапувањето на...

Кои пратеници гласаа за Законот за употреба на јазиците

Кои пратеници гласаа за Законот за употреба на јазиците

еМАГАЗИН | пред 2 месеци

Шеесет и девет пратеници гласа „за“ Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан. За него...

Што ќе се случи ако Иванов не го потпише Законот за употреба на јазиците

Што ќе се случи ако Иванов не го потпише Законот за употреба на јазиците

еМАГАЗИН | пред 2 месеци

Пратениците во Собранието со 69 гласа „за“ го донесоа Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден...

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот велат од СДСМ

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, велат од СДСМ

Актуелно24 | пред 2 месеци

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува...

Отворено писмо од професорките  Итно повлекување на Законот за употреба на јазиците

Отворено писмо од професорките – Итно повлекување на „Законот за употреба на јазиците“

Вечер | пред 2 месеци

Со непарламентарна брзина, пратеникот Артан Груби, (зло)употребувајќи го европското знаме и статусот на претседател на Комисијата за европски прашања, неевропски (неделовнички и во отсуство на опозицијата)...

Отворено писмо на професорките Иванов да стави вето на Законот за јазици

Отворено писмо на професорките: Иванов да стави вето на Законот за јазици

Нетпрес | пред 2 месеци

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките...

Што ни носи новиот закон за двојазичност

Што ни носи новиот закон за двојазичност

Вечер | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција...

 Со Законот за јазици Македонија добива бинационален карактер наместо уставната мултиетничност

„Со Законот за јазици Македонија добива бинационален карактер, наместо уставната мултиетничност“

Локално | пред 2 месеци

За жал досега поради дневнополитичко толкување на Охридскиот Рамковен договор, а пред се на Уставот, многу нови и воопшто непредвидени работи излегоа од зацртаната ,,рамка” и од нормалата. Со досегашниот...

 Со Законот за јазици Македонија добива бинационален карактер наместо уставната мултиетничност

„Со Законот за јазици Македонија добива бинационален карактер, наместо уставната мултиетничност“

Фокус | пред 2 месеци

За жал досега поради дневнополитичко толкување на Охридскиот Рамковен договор, а пред се на Уставот, многу нови и воопшто непредвидени работи излегоа од зацртаната ,,рамка” и од нормалата. Со досегашниот...

Отворено писмо од професорките  Итно повлекување на Законот за употреба на јазиците

Отворено писмо од професорките – Итно повлекување на „Законот за употреба на јазиците“

Весник | пред 2 месеци

Со непарламентарна брзина, пратеникот Артан Груби, (зло)употребувајќи го европското знаме и статусот на претседател на Комисијата за европски прашања, неевропски (неделовнички и во отсуство на опозицијата)...

Жестоки реакции на твитер по изгласувањето на законот за јазици

Жестоки реакции на твитер по изгласувањето на законот за јазици

Република | пред 2 месеци

Собранието денеска го изгласа Законот за јазици, со кој Македонија стана двојазична… Твитер заедницата со жестоки критики: Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки...

Груби Доколку Иванов не го потпише Законот за јазиците тој повторно ќе се врати во Собранието

Груби: Доколку Иванов не го потпише Законот за јазиците, тој повторно ќе се врати во Собранието

МКД | пред 2 месеци

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамоковен договор, со гласањето на Законот за јазиците бил заокружен мировниот...

Што ни носи новиот закон за двојазичност

Што ни носи новиот закон за двојазичност

Весник | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција...

Иванов има рок од седум дена да го потпише указот за законот за јазиците

Иванов има рок од седум дена да го потпише указот за законот за јазиците

Слободен печат | пред 2 месеци

По денешното усвојување во Собранието, Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување...

СДСМ Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО ДПМНЕ

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ

МКД | пред 2 месеци

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години, реагираат од СДСМ. „Со усвоените...

Ако Иванов не го потпише за седум дена законот за јазиците ќе почека уште еден месец

Ако Иванов не го потпише за седум дена, законот за јазиците ќе почека уште еден месец

Локално | пред 2 месеци

По денешното усвојување во Собранието, Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување...

Собранието го изгласа Законот за јазиците  на потег е претседателот Иванов

Собранието го изгласа Законот за јазиците - на потег е претседателот Иванов

Прес 24 | пред 2 месеци

Собранието денеска без ниеден глас против го изгласа Законот за јазиците, кој во првите седум дена е во рацете на претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. Откако тој ќе го потпише, Законот ќе биде објавен...

СДСМ тврди дека Законот за јазиците не се коси со Уставот

СДСМ тврди дека Законот за јазиците не се коси со Уставот

Р.С. Европа | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, оцени владејачката СДСМ, по рекациите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека неговото донесување е „кукавичко и неосновано“. „Со усвоените измени не...

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот велат од СДСМ

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, велат од СДСМ

Макфакс | пред 2 месеци

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува...

Отворено писмо на професорките  Итно повлекување на Законот за употреба на јазиците

Отворено писмо на професорките – Итно повлекување на „Законот за употреба на јазиците“

Република | пред 2 месеци

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Со непарламентарна брзина, пратеникот Артан Груби, (зло)употребувајќи...

СДСМ Со измените на Законот за употреба на јазиците не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик

СДСМ: Со измените на Законот за употреба на јазиците не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик

A1on | пред 2 месеци

„Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува...

Зендели Беса го поддржа Законот за јазиците но има забелешки за него

Зендели: Беса го поддржа Законот за јазиците, но има забелешки за него

Макфакс | пред 2 месеци

„БЕСА го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик“, изјави во Собранието пратеникот на Движењето Беса, Фадил Зендели по донесување на Законот....

Зендели Беса го поддржа Законот за јазиците но има забелешки

Зендели: Беса го поддржа Законот за јазиците, но има забелешки

Точка | пред 2 месеци

„Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик“, изјави во Собранието пратеникот на Движењето Беса, Фадил Зендели, по донесување на Законот....

Со 69 гласа за Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Со 69 гласа „за“ Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Канал 5 | пред 2 месеци

Пратениците со 69 гласови ЗА и ниту еден против го изгласаа Законот за употреба на јазиците. 27 од народните избраници од немнозинските заедници гласаа ЗА а еден беше воздржан. За законот гласаа пратениците...

Mакедонски денар со албански симболи

Mакедонски денар со албански симболи

Република | пред 2 месеци

Двојазични униформи на полицајците, пожарникарите, лекарите и медицинските сестри како и двојазични судски процеси. Ова станува законска обврска. Ќе се интервенира и на македонскиот денар – и книжните...

Двојазични униформи уплатници и бандероли јарболи  што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици

Двојазични униформи, уплатници и бандероли, јарболи – што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

MK News | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција...

Груби Доколку Иванов не го потпише Законот за јазиците истиот повторно ќе се врати во Собранието

Груби: Доколку Иванов не го потпише Законот за јазиците, истиот повторно ќе се врати во Собранието

Актуелно24 | пред 2 месеци

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамоковен договор, со гласањето на Законот за јазиците бил заокружен мировниот...

СДСМ Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот...

Нова Македонија | пред 2 месеци

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ Измените на Законот за употреба...

СДСМ Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот

Прес 24 | пред 2 месеци

Од Социјалдемократскиот Сојуз денеска реагираа на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за усвојувањето на Законот за употреба на јазиците. - Со усвоените измени не се загрозува уставната положба на македонскиот...

Двојазични униформи и македонски денар со албански симболи  законот предвидува и строги казни

Двојазични униформи и македонски денар со албански симболи - законот предвидува и строги казни

Алфа | пред 2 месеци

Двојазични униформи на полицајците, пожарникарите, лекарите и медицинските сестри како и двојазични судски процеси. Ова станува законска обврска. Ќе се интервенира и на македонскиот денар - и книжните...

СДСМ Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО ДПМНЕ

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ

Канал 5 | пред 2 месеци

Со усвоените измени не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик и неговото кирилско писмо како службен јазик на целата територијата, како и во меѓународните односи, а се унапредува употребата...

Зендели Го поддржавме законот за употреба на јазиците иако не го официјализира албанскиот јазик

Зендели: Го поддржавме законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

A1on | пред 2 месеци

БЕСА го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик, изјави денеска пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесување на Законот. – Ние...

СДСМ Законот за јазиците е уставен реакциите на ВМРО ДПМНЕ се кукавички и неосновани

СДСМ: Законот за јазиците е уставен, реакциите на ВМРО-ДПМНЕ се кукавички и неосновани

Слободен печат | пред 2 месеци

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години, велат од СДСМ. Со усвоените измени,...

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ИВАНОВ СОБРАНИЕТО И ПРАТЕНИЦИТЕ Иванов да стави вето ако пратениците пак изгласаат двојазичност на потег е Уставниот суд

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ИВАНОВ, СОБРАНИЕТО И ПРАТЕНИЦИТЕ: Иванов да стави вето, ако пратениците пак изгласаат двојазичност, на потег е Уставниот суд!

Infomax | пред 2 месеци

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките...

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот велат од СДСМ

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, велат од СДСМ

Вечер | пред 2 месеци

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува...

СДСМ Со измените на Законот за употреба на јазиците не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик

СДСМ: Со измените на Законот за употреба на јазиците не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик

Локално | пред 2 месеци

„Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува...

Беса иако го гласаше не е задоволна од законот за јазици

Беса иако го гласаше не е задоволна од законот за јазици

ТВ Нова | пред 2 месеци

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот,...

Двојазични униформи уплатници и банделори  каде се ќе се употребува албанскиот јазик

Двојазични униформи, уплатници и банделори – каде се ќе се употребува албанскиот јазик

Канал 5 | пред 2 месеци

Во идинина сите акти што ќе ги носат Собранието и Владата ќе бидат објавувани и на македонски и на албански, а целосно се изедначува и употребата на албанскиот во законодавниот дом и во владата. И вертикално,...

Ако Иванов стави вето Груби најави повторно гласање

Ако Иванов стави вето, Груби најави повторно гласање

Локално | пред 2 месеци

По 15 години од Рамковниот договор, денес го заокруживме норматовниот дел од мировниот договор со кој заврши војната во 2001 година, изјави Артан Груби од ДУИ откако Собранието го усвои новиот закон за...

Беса иако го гласаше не е задоволна од законот за јазици

Беса иако го гласаше не е задоволна од законот за јазици

Вечер Прес | пред 2 месеци

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот....

Зендели Беса го поддржа Законот за јазиците но има забелешки за него

Зендели: Беса го поддржа Законот за јазиците, но има забелешки за него

Вечер | пред 2 месеци

„БЕСА го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик“, изјави во Собранието пратеникот на Движењето Беса, Фадил Зендели по донесување на Законот....

Ова се пратениците кои гласаа за Законот за двојазичност

Ова се пратениците кои гласаа за Законот за двојазичност

ТВ Нова | пред 2 месеци

Законот за јазици беше изгласан со 69 пратеници за со кој Македонија дефакто станува двојазична држава. Покрај македонскиот во институциите службен јазик станува и албанскиот, што ќе се применува во комуникацијата,...

СДСМ Зошто ВМРО ДПМНЕ побегна од седница наместо да го брани јазикот

СДСМ: Зошто ВМРО-ДПМНЕ побегна од седница наместо да го „брани“ јазикот

+Инфо | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ, реагираше СДСМ  на соопштението на опозициската партија дека „Законот за двојазичност е неуставен...

Законот за јазици изгласан со 69 гласа ќе стави ли претседателот Ѓорѓе Иванов вето

Законот за јазици изгласан со 69 гласа, ќе стави ли претседателот Ѓорѓе Иванов вето?

24 вести | пред 2 месеци

Поддржан од 69 пратеници, Законот за употреба на јазиците беше усвоен во Собранието. „За“ гласаа и опозициските партии од албанскиот блок, БЕСА, ДПА и Алијансата. Според ДУИ, со законот се заокружува нормативниот...

Законот за јазиците и неговата имплементација во институциите

Законот за јазиците и неговата имплементација во институциите

Алсат-М | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците сега веќе донесен во Собранието, предвидува унапредување на јазиците на етничките заедници кои сочинуваат над 20 отсто од вкупниот број на населението во Македонија. Неговата...

Мирослав Јовановиќ од коалицијата на СДСМ гласаше воздржано за Законот за јазици

Мирослав Јовановиќ, од коалицијата на СДСМ, гласаше воздржано за Законот за јазици

Локално | пред 2 месеци

Единствен кој не го поддржа Законот за употреба на јазици на денешната собраниска седница, е пратеникот Мирослав Јовановиќ, претседател на Српската странка во Македонија, која е дел од коалицијата на СДСМ....

Изгласан Законот за употреба на јазиците

Изгласан Законот за употреба на јазиците

ТВ 21 | пред 2 месеци

„69 –те присутни пратеници гласаа “ЗА“, воздржани нема, против нема. Ги замолувам пратениците кои се припадници на заедниците кои не претставуваат  мнозинство во Република Македонија да се изјаснат во...

Унапредена употреба на албанскиот јазик во Македонија

Унапредена употреба на албанскиот јазик во Македонија

DW | пред 2 месеци

Во Собранието со мнозинство гласови е изгласан Законот за употреба на јазиците. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираа гласањето, но го осудија законот. Неизвесно дали претседателот Иванов ќе го потпише...

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Локално | пред 2 месеци

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести. Тие, како што велат се револтирани од донесувањето на...

Со 69 гласа за Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Со 69 гласа „за“ Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Бриф | пред 2 месеци

Собранието со 69 гласа „за“ го изгласа Законот за употреба на јазици на денешната пленарна седница, на која присуствуваше и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Законот беше едногласно донесен, односно „за“ гласаа...

Законот за јазиците и помага на земјата на евроинтеграцискиот пат

Законот за јазиците и помага на земјата на евроинтеграцискиот пат

ТВ 21 | пред 2 месеци

Според претседателот на ДУИ, Али Ахмети, гласањето на законот за употреба на јазиците беше очекувана момент. Тој вели дека исто така се очекуваше опозициската ВМРО-ДПМНЕ да не присуствува на оваа седница....

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Идивиди | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Зендели Беса гласаше за законот за употреба на јазиците иако не го официјализира албанскиот јазик

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Идивиди | пред 2 месеци

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот....

Простести против Законот за јазици

Простести против Законот за јазици

Инфо Центар | пред 2 месеци

Тие, како што велат се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија. Со нив носат огромни знамиња на кои пишува „Македонија“..

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

МТВ 1 | пред 2 месеци

Со 69 гласа „за“, Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците. Освен пратениците од парламентарното мнозинство на СДСМ и ДУИ, виза дадоа и народните избраници од БЕСА и од Алијансата на Албанците....

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Таратур | пред 2 месеци

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести, пренесува „Фокус“. Тие, како што велат се револтирани...

Што се менува со денеска донесениот Закон за употреба на јазиците

Што се менува со денеска донесениот Закон за употреба на јазиците?

Локално | пред 2 месеци

Во Законот што со 69 гласа „за“ денеска го донесе Собранието стои дека истиот ќе предизвика фискални импликации врз Буџетот на државата од 106 милиони денари (1,7 милиони евра) што ќе се обезбедат во буџетот...

Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

A1on | пред 2 месеци

Зголемено полициско присуство и помала група луѓе се забележува пред Собранието, каде што денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Насобраните извикуваа погрдни зборови откако го забележаа...

Зендели Беса гласаше за законот за употреба на јазиците иако не го официјализира албанскиот јазик

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира...

Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Макфакс | пред 2 месеци

Зголемено полициско присуство и помала група  луѓе се забележува пред Собранието, каде што денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Насобраните извикуваа погрдни зборови откако го забележаа...

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Фокус | пред 2 месеци

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести. Тие, како што велат се револтирани од донесувањето на...

Што содржи законот за употреба на јазиците

Што содржи законот за употреба на јазиците?

Радар | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците, со мнозинство гласови. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак,...

Донесен Законот за употреба на јазиците

Донесен Законот за употреба на јазиците

Популарно | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Зендели Беса гласаше за законот за употреба на јазиците иако не го официјализира албанскиот јазик

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Канал 5 | пред 2 месеци

-  Ние како парламетарна група порано изјавивме дека ќе го поддржиме законот и денеска гласавме, како што за законот гласавме и во прво читање, иако за него имаме забелешки. Сметаме дека со овој закон...

Донесениот Закон за јазиците предвидува двојазични униформи печати поштенски марки уплатници

Донесениот Закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници

Вести24 | пред 2 месеци

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак,...

Донесениот закон за јазиците предвидува двојазични униформи печати поштенски марки уплатници

Донесениот закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници

A1on | пред 2 месеци

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак,...

Груби очекува Иванов и ВМРО ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Груби очекува Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Канал 5 | пред 2 месеци

- Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, денеска со гласањето за Законот за употребата на јазиците го заокруживме нормативниот дел од овој мировен договор со кој што заврши војната...

СДСМ донесе неуставен закон за двојазничност Македонија се редефинира

СДСМ донесе неуставен закон за двојазничност, Македонија се редефинира!

Лидер | пред 2 месеци

-Униформите на полицијата, пожарникарството, здравството, во Скопје и во единиците на локалната самоуправа во кои најмалку 20% од граѓаните зборуваат службен јазик различен од македонскиот јазик ќе бидат...

ДВОЈАЗИЧНИ УНИФОРМИ И БАНКНОТИ Законот за двојазичност предвидува и високи казни за оние кои не зборуваат Албански

ДВОЈАЗИЧНИ УНИФОРМИ И БАНКНОТИ: Законот за двојазичност предвидува и високи казни за оние кои не зборуваат Албански!

Infomax | пред 2 месеци

Ќе се менуваат и денарите – и книжните и кованите, како и поштенските марки. Законот предвидува тие да содржат симболи што го претставуваат културното наследство на граѓаните што го зборуваат македонскиот...

Груби очекува Иванов и ВМРО ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Груби очекува Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Груби очекува Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот...

Донесениот закон за јазиците предвидува двојазични униформи печати поштенски марки уплатници

Донесениот закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници

Макфакс | пред 2 месеци

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак,...

Зендели Беса гласаше за законот за употреба на јазиците иако не го официјализира албанскиот јазик

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Локално | пред 2 месеци

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот,...

Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Актуелно24 | пред 2 месеци

Зголемено полициско присуство и помала група  луѓе се забележува пред Собранието, каде што денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Насобраните извикуваа погрдни зборови откако го забележаа...

Донесениот Закон за јазиците предвидува двојазични униформи печати поштенски марки уплатници

Донесениот Закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници

Актуелно24 | пред 2 месеци

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак,...

Како и зошто е донесен Законот за јазиците Помислете што симболизира бројот 69

Како и зошто е донесен Законот за јазиците? Помислете што симболизира бројот 69

Република | пред 2 месеци

Професорката Билјана Ванковска со свој коментар за Законот за јазиите. „Ако се прашувате како и зошто е донесен Законот за јазиците, само помислете што симболизира бројот 69!“ Republika.mk - содржините,...

Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Точка | пред 2 месеци

Зголемено полициско присуство и помала група луѓе се забележува пред Собранието, каде што денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Насобраните извикуваа погрдни зборови откако го забележаа...

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот велат од СДСМ

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, велат од СДСМ

Весник | пред 2 месеци

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува...

ОБНОВЕНО Донесен Законот за јазиците ќе удри ли Иванов вето

ОБНОВЕНО Донесен Законот за јазиците, ќе удри ли Иванов вето?

+Инфо | пред 2 месеци

Со 69 глава „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на јазиците. Бидејќи станува збор за закон за кој е потребно и мнозинство гласови од пратениците кои припаѓаат...

Што сочинува законот за јазици

Што сочинува законот за јазици

Канал 5 | пред 2 месеци

И вертикално, во сите органи на државната власт, централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања, службен јазик освен...

СДСМ без опозиција го изгласа Законот за јазиците ќе го потпише ли претседателот Иванов

СДСМ без опозиција го изгласа Законот за јазиците, ќе го потпише ли претседателот Иванов?

Република | пред 2 месеци

Денеска во Собранието на Република Македонија пратениците со 66 гласа ЗА и ниту еден против или воздржан го изгласа Законот за јазиците, во Собранието не беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Околу овој...

Зендели Беса гласаше за законот за употреба на јазиците иако не го официјализира албанскиот јазик

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Прес 24 | пред 2 месеци

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот,...

Мирослав Јовановиќ од коалицијата на СДСМ гласаше воздржано за Законот за јазици

Мирослав Јовановиќ, од коалицијата на СДСМ, гласаше воздржано за Законот за јазици

Фокус | пред 2 месеци

Единствен кој не го поддржа Законот за употреба на јазици на денешната собраниска седница, е пратеникот Мирослав Јовановиќ, претседател на Српската странка во Македонија, која е дел од коалицијата на СДСМ....

Што предвидува Законот за употреба на јазиците донесен од Собранието на Република Македонија

Што предвидува Законот за употреба на јазиците донесен од Собранието на Република Македонија

Вечер | пред 2 месеци

Собранието на РМ со 69 гласа 'за' го изгласа Законот за употреба на јазиците. Во образложението на Законот за употреба на јазиците се вели дека основната цел за донесување на Законот е доследно преточување...

Груби Ако Иванов не го потише Законот за јазици ќе го изгласаме пак

Груби: Ако Иванов не го потише Законот за јазици ќе го изгласаме пак

ТВ Нова | пред 2 месеци

По 15 години од Рамковниот договор, денес го заокруживме норматовниот дел од мировниот договор со кој заврши војната во 2001 година, изјави Артан Груби од ДУИ откако Собранието го усвои новиот закон за...

СДСМ Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот

Сител | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност...

Зендели Беса гласаше за законот за употреба на јазиците

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците

+Инфо | пред 2 месеци

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот....

Груби Доколку Иванов не го потпише законот за јазиците истиот повторно ќе се врати во Собранието

Груби: Доколку Иванов не го потпише законот за јазиците, истиот повторно ќе се врати во Собранието

Макфакс | пред 2 месеци

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамоковен договор, со гласањето на законот за јазиците бил заокружен мировниот...

Груби Со Законот за јазиците ќе добие Македонија а ќе се релаксираат меѓуетничките односи

Груби: Со Законот за јазиците ќе добие Македонија, а ќе се релаксираат меѓуетничките односи

A1on | пред 2 месеци

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со гласањето на законот за јазиците бил заокружен мировниот...

КАКВА Е ПРОЦЕДУРАТА Што ќе се случи доколку Иванов не го потпише Законот за двојазичност

КАКВА Е ПРОЦЕДУРАТА: Што ќе се случи доколку Иванов не го потпише Законот за двојазичност?

Infomax | пред 2 месеци

Со оглед на тоа што за претседателот Ѓорге Иванов законот за јазиците е противуставен сосема е сигурно дека тој ќе стави вето. Ако Претседателот на Републиката не го потпише указот за прогласување на законот...

Никој не гласаше против Законот за јазиците

Никој не гласаше против Законот за јазиците

Прес 24 | пред 2 месеци

Предмалку во Собрание беше изгласан Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан со 69 гласа „за“, а предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето...

Донесениот Закон за јазиците предвидува двојазични униформи печати поштенски марки уплатници

Донесениот Закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници

Точка | пред 2 месеци

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак,...

Зендели Беса го поддржа Законот за јазиците но има забелешки за него

Зендели: Беса го поддржа Законот за јазиците, но има забелешки за него

Весник | пред 2 месеци

„БЕСА го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик“, изјави во Собранието пратеникот на Движењето Беса, Фадил Зендели по донесување на Законот....

Донесен Законот за јазиците

Донесен Законот за јазиците

Флеш | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција...

Груби Очекувам Иванов и ВМРО ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Груби: Очекувам Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Независен | пред 2 месеци

Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. - Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот...

Што има во законот за јазици Двојазични униформи банкноти судски постапки на Албански јазик

Што има во законот за јазици: Двојазични униформи, банкноти, судски постапки на Албански јазик

ТВ Нова | пред 2 месеци

Закон за јазици кој беше усвоен денеска предвидува во сите органи на државната власт како централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои...

СДСМ Со Законот за јазиците не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик

СДСМ: Со Законот за јазиците не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик

Пост | пред 2 месеци

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години, реагира СДСМ. Со усвоените измени...

Груби Со Законот за јазици се заокружи Охридскиот рамковен договор

Груби: Со Законот за јазици се заокружи Охридскиот рамковен договор

Фактор | пред 2 месеци

„Сметам дека овој Закон е поддржан од сите страни, бидејќи сите партии се потписници на Охридскиот рамковен договор. Очекувам опозицијата да го поддржи овој Закон, иако не беа во Собранието за време на...

Донесен законот за употреба на јазици

Донесен законот за употреба на јазици

Макфакс | пред 2 месеци

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно...

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Република | пред 2 месеци

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести. Тие, како што велат се револтирани од донесувањето на...

За СДСМ Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот

За СДСМ, Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот

еМАГАЗИН | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ. “Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска,...

Изгласан Законот за јазиците

Изгласан Законот за јазиците

Нетпрес | пред 2 месеци

Собранието на денешната седница го изгласа Законот за јазиците. Законот доби 66 гласа ЗА, ниту еден од пратениците присутни во Собранието не гласаа против или воздражано. На седницата не присуствуваа пратениците...

Македонија станува двојазична  законот мина во Собрание

Македонија станува двојазична - законот мина во Собрание

Алфа | пред 2 месеци

Без дебата и без опозиција Македонија станува двојазична. Пратениците конечно се собраа и го изгласаа законот. Без дебата и без опозиција Македонија станува двојазична. Пратениците конечно се собраа и...

Што предвидува донесениот закон за јазиците

Што предвидува донесениот закон за јазиците

Скопје Инфо | пред 2 месеци

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак,...

Собранието го донесе законот за јазиците

Собранието го донесе законот за јазиците

Р.С. Европа | пред 2 месеци

Пратениците во Собранието го изгласаа Законот за употреба на јазиците и ги избраа Дарко Костадиновски и Осман Кардиу за уставни судии. Главна забелешка на опозицијата беше дека законот е противуставен,...

Законот за јазици помина во Собрание ќе даде ли амин Иванов

Законот за јазици помина во Собрание-ќе даде ли „амин“ Иванов?

Фактор | пред 2 месеци

Со 69 гласа „ЗА“ Собранието на Република Македонија го донесе Законот за употреба на јазиците. За него гласаа и 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан . Предлог-законот за употреба...

Донесен Законот за употреба на јазиците

Донесен Законот за употреба на јазиците

A1on | пред 2 месеци

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно...

Груби Доколку Иванов не го потпише законот за јазиците истиот повторно ќе се врати во Собранието

Груби: Доколку Иванов не го потпише законот за јазиците, истиот повторно ќе се врати во Собранието

Точка | пред 2 месеци

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамоковен договор, со гласањето на законот за јазиците бил заокружен мировниот...

Законот за јазици изгласан во Собранието ВМРО ДПМНЕ не дојде на седницата

Законот за јазици изгласан во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ не дојде на седницата

МКД | пред 2 месеци

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. „За“ законот гласаа 69 пратеници колку што имаше во собраниската сала, без ниту еден против или воздржан. За законот гласаа...

Донесен законот за употреба на јазици последниот чекор останува за претседателот Иванов

Донесен законот за употреба на јазици, последниот чекор останува за претседателот Иванов

Денар | пред 2 месеци

Со мнозинство  гласови, Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак, на другите етнички заедници,...

Двојазични униформи уплатници и бандероли  што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици

Двојазични униформи, уплатници и бандероли – што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

Прес 24 | пред 2 месеци

Предмалку во Собрание беше изгласан Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан со 69 гласа „за“, а предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето...

Донесениот закон за јазиците предвидува двојазични униформи печати поштенски марки уплатници

Донесениот закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници

Вечер | пред 2 месеци

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак,...

Изгласан законот за употреба на јазици

Изгласан законот за употреба на јазици

Кајгана | пред 2 месеци

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Канал 5 | пред 2 месеци

Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан . Дебатата за законот за јазизици во Собранието почна на 5 септември минатата...

Ако Иванов не го потпише законот за јазици Груби најави повторно гласање

Ако Иванов не го потпише законот за јазици, Груби најави повторно гласање

Прес 24 | пред 2 месеци

По 15 години од Рамковниот договор, денес го заокруживме норматовниот дел од мировниот договор со кој заврши војната во 2001 година, изјави Артан Груби од ДУИ откако Собранието го усвои новиот закон за...

Донесен Законот за употреба на јазиците

Донесен Законот за употреба на јазиците...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Донесен Законот за употреба на јазиците Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него...

Со 69 гласа За  Собранието го донесе законот за јазици

Со 69 гласа „За“: Собранието го донесе законот за јазици

ТВ Нова | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

МТВ 1 | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Во Собрание донесен Законот за јазици

Во Собрание донесен Законот за јазици

Слободен печат | пред 2 месеци

Со 69 глава „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на јазиците, пишува Плусинфо. Сепак не е исклучено дека претседателот Ѓорѓе Иванов може да стави вето на овој...

БЕЗ ДЕБАТА И БЕЗ ОПОЗИЦИЈА Македонија станува двојазична

БЕЗ ДЕБАТА И БЕЗ ОПОЗИЦИЈА: Македонија станува двојазична

Рипост | пред 2 месеци

Експресно, со согласност на сите присутни 69 пратеници и без ниеден против, во отсуство на опозицијата Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Без јавна дебата и неосновано запечатен под...

Со 69 гласа За  Собранието го донесе законот за јазици

Со 69 гласа „За“: Собранието го донесе законот за јазици

Инфо Центар | пред 2 месеци

Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан . Дебатата за законот за јазизици во Собранието почна на 5 септември минатата...

Пратениците со 69 гласа го изгласаа законот за јазици опозицијата не дојде во собраниската сала  на потег претседателот Ѓорге Иванов

Пратениците со 69 гласа го изгласаа законот за јазици, опозицијата не дојде во собраниската сала - на потег претседателот Ѓорге Иванов

Сител | пред 2 месеци

Embedded video for Пратениците со 69 гласа го изгласаа законот за јазици, опозицијата не дојде во собраниската сала - на потег претседателот Ѓорге Иванов Со 69 гласа За и ниту еден против Собранието го...

Груби Доколку Иванов не го потпише законот за јазиците истиот повторно ќе се врати во Собранието

Груби: Доколку Иванов не го потпише законот за јазиците, истиот повторно ќе се врати во Собранието

Вечер | пред 2 месеци

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамоковен договор, со гласањето на законот за јазиците бил заокружен мировниот...

Изгласан Законот за јазиците пратениците на ВМРО ДПМНЕ не присуствуваа на собраниската седницата

Изгласан Законот за јазиците, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на собраниската седницата

Лидер | пред 2 месеци

Законот беше дел од Тиранска платформа која албанските партии и премиерот на Албанија, Еди Рама, ја договорија на средбата во албанската престолнина. Собранието на денешната седница го изгласа Законот...

Ако Иванов стави вето Груби најави повторно гласање

Ако Иванов стави вето, Груби најави повторно гласање

Фокус | пред 2 месеци

По 15 години од Рамковниот договор, денес го заокруживме норматовниот дел од мировниот договор со кој заврши војната во 2001 година, изјави Артан Груби од ДУИ откако Собранието го усвои новиот закон за...

Груби очекува Иванов и ВМРО ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Груби очекува Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Сител | пред 2 месеци

Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. - Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот...

Зендели Беса гласаше за законот за употреба на јазиците иако не го официјализира албанскиот јазик

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Сител | пред 2 месеци

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот,...

Ова е единствениот пратеник во собранието кој не гласаше ЗА Законот за јазици

Ова е единствениот пратеник во собранието, кој не гласаше ЗА Законот за јазици

За Се | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан со 69 гласа „за“, а предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција и Инспекторат,...

СДСМ Кукавички се реакциите на ВМРО ДПМНЕ за Законот за јазици

СДСМ: Кукавички се реакциите на ВМРО ДПМНЕ за Законот за јазици

Ако | пред 2 месеци

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува...

69 гласа ЗА го донесоа во Собрани законот за јазиците

69 гласа ЗА го донесоа во Собрани законот за јазиците

Таратур | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците денес беше изгласан во Собранието со 69 гласа ЗА, на пленарната седница на која беше присутен и лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети. Законот беше едногласно...

Со 69 гласа за донесен законот за употреба на јазиците

Со 69 гласа „за“ донесен законот за употреба на јазиците

Точка | пред 2 месеци

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно...

Донесен законот за употреба на јазици

Донесен законот за употреба на јазици

Скопје Инфо | пред 2 месеци

Собранието на денешната седница го донесе Законот за јазиците. Сo 69 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Предлог-законот за употреба на јазиците содржи 25 члена....

Двојазични униформи уплатници и банделори  што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици

Двојазични униформи, уплатници и банделори – што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

Фокус | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција...

Донесен Законот за јазиците ќе удри ли Иванов вето

Донесен Законот за јазиците, ќе удри ли Иванов вето?

+Инфо | пред 2 месеци

Со 69 глава „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на јазиците. Бидејќи станува збор за закон за кој е потребно и мнозинство гласови од пратениците кои припаѓаат...

Со 69 гласа За  Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Со 69 гласа „За“, Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Независен | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Зендели Беса гласаше за законот за употреба на јазиците иако не го официјализира албанскиот јазик

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

ТВ 21 | пред 2 месеци

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот,...

Донесен законот за употреба на јазици

Донесен законот за употреба на јазици

Вечер | пред 2 месеци

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

24 вести | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Вечер | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за" го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Алсат-М | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Изгласано Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Изгласано: Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Вечер Прес | пред 2 месеци

Собранието на денешната седница го донесе Законот за јазиците. Сo 66 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Законот за јазиците беше жешка тема во периодот пред за...

Изгласано Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Изгласано: Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Прес 24 | пред 2 месеци

Собранието на денешната седница го донесе Законот за јазиците. Сo 66 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Законот за јазиците беше жешка тема во периодот пред за...

Со 69 гласа за Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Со 69 гласа „за“ Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Фокус | пред 2 месеци

Собранието со 69 гласа „за“ го изгласа Законот за употреба на јазици на денешната пленарна седница, на која присуствуваше и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Законот беше едногласно донесен, односно „за“ гласаа...

Донесениот Закон за јазиците предвидува двојазични униформи печати поштенски марки уплатници

Донесениот Закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници...

За Се | пред 2 месеци

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак,...

Што предвидува Законот за употреба на јазиците донесен од Собранието на Република Македонија

Што предвидува Законот за употреба на јазиците донесен од Собранието на Република Македонија

Весник | пред 2 месеци

Собранието на РМ со 69 гласа 'за' го изгласа Законот за употреба на јазиците. Во образложението на Законот за употреба на јазиците се вели дека основната цел за донесување на Законот е доследно преточување...

Собранието го изгласа Законот за јазици

Собранието го изгласа Законот за јазици

За Се | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Груби очекува Иванов и ВМРО ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Груби очекува Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Нова ТВ | пред 2 месеци

Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. – Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот...

Двојазични униформи уплатници и бандероли јарболи  што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици

Двојазични униформи, уплатници и бандероли, јарболи – што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

Сител | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција...

ДУИ Ако Иванов не го потпише Законот за јазици истиот пак ќе се изгласа во Собрание

ДУИ: Ако Иванов не го потпише Законот за јазици, истиот пак ќе се изгласа во Собрание

еМАГАЗИН | пред 2 месеци

Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. - Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот...

Груби очекува Иванов и ВМРО ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Груби очекува Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

ТВ 21 | пред 2 месеци

Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. – Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот...

Донесениот закон за јазиците предвидува двојазични униформи печати поштенски марки уплатници

Донесениот закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници

Весник | пред 2 месеци

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак,...

Што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици Двојазични униформи уплатници и бандероли

Што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици? Двојазични униформи, уплатници и бандероли…

Република | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција...

Ако Иванов стави вето Груби најави повторно гласање

Ако Иванов стави вето, Груби најави повторно гласање

Република | пред 2 месеци

По 15 години од Рамковниот договор денес го заокруживме норматовниот дел од мировниот договор со кој заврши војната во 2001 година, изјави Артан Груби од ДУИ откако Собранието го усвои новиот Закон за...

СДС СИ ИЗГЛАСА ДВОЈАЗИЧНОСТ БЕЗ ОПОЗИЦИЈА Ќе го потпише ли законот за двојазичност и Иванов како што ги прифати и гаранциите

СДС СИ ИЗГЛАСА ДВОЈАЗИЧНОСТ БЕЗ ОПОЗИЦИЈА: Ќе го потпише ли законот за двојазичност и Иванов, како што ги прифати и гаранциите?

Infomax | пред 2 месеци

Како што кажа Иванов во новогодишното обраќање, со овој закон, заради краткорочни политички поени се доведуваат во прашање трајните интереси на Република Македонија и македонскиот народ. Денеска во Собранието...

СДС СИ ИЗГЛАСА ДВОЈАЗИЧНОСТ БЕЗ ОПОЗИЦИЈА Ќе го потпише ли законот за двојазичност и Иванов како што ги прифати и гаранциите

СДС СИ ИЗГЛАСА ДВОЈАЗИЧНОСТ БЕЗ ОПОЗИЦИЈА: Ќе го потпише ли законот за двојазичност и Иванов, како што ги прифати и гаранциите?

Infomax | пред 2 месеци

Како што кажа Иванов во новогодишното обраќање, со овој закон, заради краткорочни политички поени се доведуваат во прашање трајните интереси на Република Македонија и македонскиот народ. Денеска во Собранието...

Иванов го чека Законот за јазиците за да каже дали ќе го потпише

Иванов го чека Законот за јазиците за да каже дали ќе го потпише

Пост | пред 2 месеци

Шефот на државата ќе се произнесе за Законот за јазиците откако ќе го добие. Ова е кусиот одговор од Кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов , откако денеска парламентарното мнозинство го донесе...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Сител | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Донесен Законот за јазиците ќе удри ли Иванов вето

Донесен Законот за јазиците, ќе удри ли Иванов вето?

MK News | пред 2 месеци

Со 69 гласа „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на јазиците. Бидејќи станува збор за закон за кој е потребно и мнозинство гласови од пратениците кои припаѓаат...

Груби Доколку Иванов не го потпише законот за јазиците истиот повторно ќе се врати во Собранието

Груби: Доколку Иванов не го потпише законот за јазиците, истиот повторно ќе се врати во Собранието

Весник | пред 2 месеци

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамоковен договор, со гласањето на законот за јазиците бил заокружен мировниот...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Нова ТВ | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Македонија и официјално двојазична држава Донесен Законот за употреба на јазиците

Македонија и официјално двојазична држава: Донесен Законот за употреба на јазиците!

Република | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Весник | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за" го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Донесен законот за употреба на јазици

Донесен законот за употреба на јазици

Весник | пред 2 месеци

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно...

Сите детали од законот за употреба на јазиците Имплементацијата ќе чини милиони

Сите детали од законот за употреба на јазиците: Имплементацијата ќе чини милиони

еМАГАЗИН | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Основна цел за донесување на законот е доследно преточување на уставните амандмани во законски текстови...

Законот за употреба на јазиците изгласан во Собрание без ВМРО ДПМНЕ

Законот за употреба на јазиците изгласан во Собрание без ВМРО-ДПМНЕ

еМАГАЗИН | пред 2 месеци

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесоа Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници...

Ако Иванов стави вето Груби најави повторно гласање  ќе има двојазични банкноти униформи јарболи и документи на албански јазик ова е законот

Ако Иванов стави вето, Груби најави повторно гласање – ќе има двојазични банкноти, униформи, јарболи и документи на албански јазик, ова е законот

News 24 | пред 2 месеци

По 15 години од Рамковниот договор, денес го заокруживме норматовниот дел од мировниот договор со кој заврши војната во 2001 година, изјави Артан Груби од ДУИ откако Собранието го усвои новиот закон за...

МАКЕДОНИЈА СТАНА ДВОЈАЗИЧНА Двојазични униформи уплатници бандероли книжни и кованите пари поштенските марки

МАКЕДОНИЈА СТАНА ДВОЈАЗИЧНА: Двојазични униформи, уплатници,бандероли, книжни и кованите пари, поштенските марки….

Infomax | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција...

Двојазични униформи уплатници и бандероли јарболи  што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици

Двојазични униформи, уплатници и бандероли, јарболи – што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

News 24 | пред 2 месеци

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција...

Македонија стана двојазична

Македонија стана двојазична

Пулс 24 | пред 2 месеци

Македонското Собрание пред малку го изгласа законот за јазици познат како законот за Албанскиот јазик. Со 69 гласа за пратениците на СДСМ, ДУИ, АА, БЕСА го изгласаа контраверзниот закон со кој албанскиот...

Груби Иванов да стане дел од успешната приказна на заокружување на Рамковен договор

Груби: Иванов да стане дел од успешната приказна на заокружување на Рамковен договор

Пост | пред 2 месеци

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со гласањето на законот за јазиците бил заокружен мировниот...

Со сила изгласан Законот за јазиците во Собранието на РМ пратениците на ВМРО ДПМНЕ не присуствуваа на седницата

Со сила изгласан Законот за јазиците во Собранието на РМ, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на седницата

News 24 | пред 2 месеци

Законот беше дел од Тиранска платформа која албанските партии и премиерот на Албанија, Еди Рама, ја договорија на средбата во албанската престолнина. Собранието на денешната седница го изгласа Законот...

ИЗГЛАСАН ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ Пратениците на ВМРО ДПМНЕ не присуствуваа на собраниската седницата

ИЗГЛАСАН ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на собраниската седницата

Infomax | пред 2 месеци

Собранието на денешната седница го изгласа Законот за јазиците. Законот доби 66 гласа ЗА, ниту еден од пратениците присутни во Собранието не гласаа против или воздражано. На седницата не присуствуваа пратениците...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

ТВ 21 | пред 2 месеци

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

Изгласан Законот за употреба на јазици без присуство на опозициската ВМРО ДПМНЕ

Изгласан Законот за употреба на јазици без присуство на опозициската ВМРО ДПМНЕ

Ако | пред 2 месеци

Со 69 гласа „за“, пратениците од мнозинската коалција СДСМ-ДУИ, го изгласаа Законот за употреба на јазици, но без присуство на опозициската ВМРО ДПМНЕ. Законот беше едногласно донесен од присутните пратеници,воздржани...

Донесен Законот за употреба на јазиците

Донесен Законот за употреба на јазиците

Пост | пред 2 месеци

Со мнозинство гласови, Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Законот доби и Бадентерово мнозинство од  27 гласа, додека...

Законот за јазиците и уставните судии на гласање во Собранието

Законот за јазиците и уставните судии на гласање во Собранието

Нова ТВ | пред 2 месеци

Во Собранието на Македонија за денеска е закажано продолжение на пет собраниски седници, а на првата од нив, 27., треба да се гласа за Предлог законот за употреба на јазиците, во второ читање, и за Предлогот...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност