Ципрас до грчката црква Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

MK News | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Националниот совет на Независни Грци ја потврди позицијата против терминот Македонија

Националниот совет на Независни Грци ја потврди позицијата против терминот Македонија...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Националниот совет на Независни Грци ја потврди позицијата против терминот Македонија Независни Грци не отстапуваат од нивната позиција против употребата на терминот Македонија за нашата земја. Ова, уште...

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Канал 5 | пред 2 месеци

Тој особено внимание посветува на т.н иредентизам, и вели дека грчлата влада гарантира дека ќе постои решение само доколку постои јасна заложба македонската Влада дека ќе ги остават зад себе сите иредентистички...

Мицотакис Владата води тајна дипломатија за името  не знаеме што договараат

Мицотакис: Владата води тајна дипломатија за името – не знаеме што договараат

Алфа | пред 2 месеци

Наместо национален консензус – Владата води тајна дипломатија. Лидерот на опозициската Неа Демократиа и сосема веројатно идниот грчки премиер, Кирјакос Мицотакис, ја обвини тамошната Влада за нетранспарентност...

Мицотакис  Владата да запре со тајната дипломатија

Мицотакис : Владата да запре со тајната дипломатија

Флеш | пред 2 месеци

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија изрази загриженост дека владата наместо да се стреми кон национален консензус, води тајна дипломатија, без да ги извести партиите. Кирјакос...

Националниот совет на Независни Грци ја потврди позицијата против терминот Македонија

Националниот совет на Независни Грци ја потврди позицијата против терминот Македонија

+Инфо | пред 2 месеци

Независни Грци не отстапуваат од нивната позиција против употребата на терминот Македонија за нашата земја. Ова, уште еднаш, како што јавува дописникот на МИА од Атина, беше потврдено на вчерашниот состанок...

Мицотакис против тајна дипломатија

Мицотакис против тајна дипломатија

Локално | пред 2 месеци

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис изрази загриженост дека Владата наместо да се стреми кон национален консензус, води тајна дипломатија, без да ги извести...

Ципрас ја смирува Грчката црква Мицотакис го критикува за тајна дипломатија за името

Ципрас ја смирува Грчката црква, Мицотакис го критикува за тајна дипломатија за името

МКД | пред 2 месеци

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го смирувал поглаварот на Грчката православна цркава, архиепископот Јеронимос дека владата ќе ги штити националните интереси на земјата во решавањето на спорот за името....

Ципрас до архиепископот на ГПЦ Државата е уставно одговорна за националните прашања а црквата може да даде придонес

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Вечер Прес | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Мицотакис Владата да запре со тајната дипломатија

Мицотакис: Владата да запре со тајната дипломатија

Вечер Прес | пред 2 месеци

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија изрази загриженост дека владата наместо да се стреми кон национален консензус, води тајна дипломатија, без да ги извести партиите. Кирјакос...

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Вечер Прес | пред 2 месеци

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари...

Мицотакис  Владата да запре со тајната дипломатија

Мицотакис : Владата да запре со тајната дипломатија

Канал 5 | пред 2 месеци

Кирјакос Мицотакис, за време на неговата турнеја во Северна Грција од Атина, на средбите со граѓаните и градоначалниците, говореше и за прашањето за името. Ја спомена и средбата на двајцата министри за...

Мицотакис  Владата да запре со тајната дипломатија

Мицотакис : Владата да запре со тајната дипломатија

Канал 5 | пред 2 месеци

На средбите со граѓаните и градоначалниците, говореше и за прашањето за името. Ја спомена и средбата на двајцата министри за надворешни работи, велејќи дека слушнал дека Коѕијас е во Солун за да се сретне...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Актуелно24 | пред 2 месеци

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот...

Мицотакис Владата да престане со тајната дипломатија

Мицотакис: Владата да престане со тајната дипломатија

Р.С. Европа | пред 2 месеци

Владата наместо да се стреми кон национален консензус, води тајна дипломатија без да ги извести партиите, изјави претседателот на грчката опозициска партија Нова Демократија, Киријакос Мицотакис за време...

Ципрас до архиепископот на ГПЦ Државата е уставно одговорна за националните прашања а црквата може да даде придонес

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

A1on | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Ципрас и порача на грчката црква дека во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Ципрас и порача на грчката црква дека во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Локално | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Мицотакис Владата да запре со тајната дипломатија

Мицотакис: Владата да запре со тајната дипломатија...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Мицотакис: Владата да запре со тајната дипломатија Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија изрази загриженост дека владата наместо да се стреми кон национален консензус, води тајна...

Мицотакис бара грчката Влада да запрела со тајната дипломатија

Мицотакис бара грчката Влада да запрела со тајната дипломатија

Алфа | пред 2 месеци

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис изрази загриженост дека Владата наместо да се стреми кон национален консензус, води тајна дипломатија, без да ги извести...

Ципрас до грчката црква Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Алфа | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Макфакс | пред 2 месеци

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот...

Мицотакис Владата да запре со тајната дипломатија

Мицотакис: Владата да запре со тајната дипломатија

24 вести | пред 2 месеци

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија изрази загриженост дека владата наместо да се стреми кон национален консензус, води тајна дипломатија, без да ги извести партиите. Кирјакос...

Ципрас до архиепископот на ГПЦ Државата е уставно одговорна за националните прашања а црквата може да даде придонес

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Канал 5 | пред 2 месеци

Грчкиот премиер,  му одговори на поглаварот на ГПЦ,  и вели дека сериозно ќе ги земе предвид црковните аспекти на проблемот. - Во однос на прашањето што го споменувате, за односите со поранешната југословенска...

Мицотакис  Владата да запре со тајната дипломатија

Мицотакис : Владата да запре со тајната дипломатија

Алсат-М | пред 2 месеци

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија изрази загриженост дека владата наместо да се стреми кон национален консензус, води тајна дипломатија, без да ги извести партиите. Кирјакос...

Мицотакис бара грчката Влада да запрела со тајната дипломатија

Мицотакис бара грчката Влада да запрела со тајната дипломатија

+Инфо | пред 2 месеци

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис изрази загриженост дека Владата наместо да се стреми кон национален консензус, води тајна дипломатија, без да ги извести...

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Бриф | пред 2 месеци

Инiцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари...

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Телма | пред 2 месеци

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари...

Ципрас до архиепископот на ГПЦ Државата е уставно одговорна за националните прашања а црквата може да даде придонес

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Телма | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Точка | пред 2 месеци

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот...

Ципрас Државата е уставно одговорна за националните прашања

Ципрас: Државата е уставно одговорна за националните прашања...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Ципрас: Државата е уставно одговорна за националните прашања Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна...

Ципрас во преговорите ќе гo внесе и црковниот аспект на името

Ципрас во преговорите ќе гo внесе и црковниот аспект на името

Флеш | пред 2 месеци

Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе со екстра остра реакција во која повика црквата да престане да им се меша...

Ципрас до архиепископот на ГПЦ Државата е уставно одговорна за националните прашања а црквата може да даде придонес

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Алсат-М | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Флеш | пред 2 месеци

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари...

Државата е уставно одговорна за националните прашања а црквата може да даде придонес

Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Вечер | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Вечер | пред 2 месеци

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот...

ЦИПРАС ја смирува грчката црква  Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

ЦИПРАС ја смирува грчката црква – Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Религија | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот...

Ципрас до грчката црква Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

+Инфо | пред 2 месеци

Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе со екстра остра реакција во која повика црквата да престане да им се меша...

Ципрас му одговори на архиепископот на ГПЦ за Македонија

Ципрас му одговори на архиепископот на ГПЦ за Македонија

Сител | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Локално | пред 2 месеци

Црквата се меша со дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Црквата мора да одговори дали тоа оди рака под рака со Златна зора / екстремна националистичка...

Се очекува предлог од Нимиц  Каменос вели Македонија е грчка  грчката црква не прифаќа друга црква да го носи името Македонија

Се очекува предлог од Нимиц - Каменос вели „Македонија е грчка", грчката црква не прифаќа друга црква да го носи името Македонија

Прес 24 | пред 2 месеци

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари...

Ципрас ја смирува Грчката црква  Во преговорите ќе ги внесе и црковниот аспект на името

Ципрас ја смирува Грчката црква - Во преговорите ќе ги внесе и црковниот аспект на името

Фактор | пред 2 месеци

Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе со екстра остра реакција во која повика црквата да престане да им се меша...

Скопје и Атина в среда очекуваат предлог од Нимиц

Скопје и Атина в среда очекуваат предлог од Нимиц

Независен | пред 2 месеци

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари...

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Алсат-М | пред 2 месеци

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари...

Мицотакис Владата да престане со тајната дипломатија

Мицотакис: Владата да престане со тајната дипломатија

Пост | пред 2 месеци

Владата наместо да се стреми кон национален консензус, води тајна дипломатија без да ги извести партиите, изјави претседателот на грчката опозициска партија Нова Демократија, Киријакос Мицотакис за време...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Весник | пред 2 месеци

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот...

Се очекува предлог за имато од Нимиц  Грчката црква не прифаќа друга црква да го носи името Македонија

Се очекува предлог за имато од Нимиц - Грчката црква не прифаќа друга црква да го носи името Македонија

Сител | пред 2 месеци

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари...

Ципрас до архиепископот на ГПЦ Државата е уставно одговорна за националните прашања

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања

Пост | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Ципрас до грчката црква Државата е уставно одговорна за националните прашања

Ципрас до грчката црква: Државата е уставно одговорна за националните прашања

еМАГАЗИН | пред 2 месеци

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се...

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Пост | пред 2 месеци

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари...

Каменос Македонија е една и грчка вардарска е прифатливо решение

Каменос: Македонија е една и грчка, вардарска е прифатливо решение

Актуелно24 | пред 2 месеци

„Македонија е една и грчка, вардарска е прифатливо решение“, порача лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, во обраќањето на Националниот совет на партијата. Каменос е министер за одбрана во грчката...

Грчкото МНР и одговори на ГПЦ Дали Црквата чекори заедно со Златна Зора

Грчкото МНР и одговори на ГПЦ: Дали Црквата чекори заедно со Златна Зора?

Религија | пред 2 месеци

Грчкото МНР и Грчката православна црква се скараа поради спорот со името. Под наслов Владата и Црквата во судир поради ФИРОМ грчкиот весник Катимерни го пренесува ставот на грчкото министерство за надворешни...

Каменос Македонија е една и грчка

Каменос: Македонија е една и грчка

Слободен печат | пред 2 месеци

Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо име

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо име

МКД | пред 2 месеци

Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски...

Грчката црква се вмеша во спорот за името  Не прифаќаме друга црква да го користи името Македонија

Грчката црква се вмеша во спорот за името – Не прифаќаме друга црква да го користи името Македонија

Религија | пред 2 месеци

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо решение

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо решение

Макфакс | пред 2 месеци

„Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо решение“, порача лидерот на Независни Грци, Панос Каменос во обраќањето на Националниот совет на партијата. Каменос е министер за одбрана во грчката влада,...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо решение

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо решение

Локално | пред 2 месеци

Во обраќањето на Националниот совет на партијата, лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, неколку пати повторно дека Македонија е една и грчка. Каменос е министер за одбрана во грчката влада, а неговата...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо решение

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо решение

A1on | пред 2 месеци

Во обраќањето на Националниот совет на партијата, лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, неколку пати повторно дека Македонија е една и грчка. Каменос е министер за одбрана во грчката влада, а неговата...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо решение

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо решение

Кајгана | пред 2 месеци

„Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо решение“, порача лидерот на Независни Грци, Панос Каменос во обраќањето на Националниот совет на партијата. Каменос е министер за одбрана во грчката влада,...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо име

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо име

Канал 5 | пред 2 месеци

Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски партнер во грчката влада, како прифатливо решение го предложи името Вардарска, кое го изговори исто како што се изговара...

Каменос прифаќа Вардарска Македонија

Каменос прифаќа Вардарска Македонија

Фактор | пред 2 месеци

Претседателот на Независни Грци, Панос Каменос како прифатливо решение за спорот за името го предложи Вардарска, кое го изговори исто како што се изговара на македонско и го спомена без никаква придавка...

Каменос Македонија е една и грчка вардарска е прифатливо решение

Каменос: Македонија е една и грчка, вардарска е прифатливо решение

Точка | пред 2 месеци

„Македонија е една и грчка, вардарска е прифатливо решение“, порача лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, во обраќањето на Националниот совет на партијата. Каменос е министер за одбрана во грчката...

Кацикис Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Кацикис: Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Локално | пред 2 месеци

Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите колеги од партијата, ќе бидат дел од протестите во Солун на 21. јануари, за името. – Бидејќи...

Каменос ни одбра име Соседот треба да се вика Вардарска

Каменос ни одбра име: Соседот треба да се вика „Вардарска“

ТВ Нова | пред 2 месеци

Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо решение

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо решение

Вечер | пред 2 месеци

„Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо решение“, порача лидерот на Независни Грци, Панос Каменос во обраќањето на Националниот совет на партијата. Каменос е министер за одбрана во грчката влада,...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо име А

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо име А...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо име А Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо име

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо име

+Инфо | пред 2 месеци

Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски...

Грчката црква цврсто против терминот Македонија во конечното решение на спорот

Грчката црква цврсто против терминот Македонија во конечното решение на спорот

Алфа | пред 2 месеци

Терминот „Македонија“ ги скара грчката Влада и тамошната црква Терминот „Македонија“ ги скара грчката Влада и тамошната црква. Под наслов „Отворен фронт кон црквата“,„Катимерини“ пренесува ставови на грчкото...

Каменос рече Македонија е Една и грчка Вардарска е прифатливо име  Грците аплаудираа

Каменос рече Македонија е „Една и грчка" Вардарска е прифатливо име - Грците аплаудираа

Прес 24 | пред 2 месеци

Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски...

Каменос Македонија е грчка прифатливо решение е Вардарска

Каменос: Македонија е грчка, прифатливо решение е Вардарска

Независен | пред 2 месеци

Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски...

Спорот за името ги судри грчката политика и црква

Спорот за името ги судри грчката политика и црква

24 вести | пред 2 месеци

Грчкото МНР и Грчката православна црква се скараа поради спорот со името. Под наслов Владата и Црквата во судир поради ФИРОМ грчкиот весник Катимерни го пренесува ставот на грчкото министерство за надворешни...

Кацикис Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Кацикис: Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Република | пред 2 месеци

Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите колеги од партијата, ќе бидат дел од протестите во Солун на 21. јануари, за името. – Бидејќи...

Грчката црква се изјасни Не прифаќаме друга црква да го носи името Македонија

Грчката црква се изјасни: Не прифаќаме друга црква да го носи името Македонија

ТВ Нова | пред 2 месеци

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот...

Портпаролот на синодот на ГПЦ Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

A1on | пред 2 месеци

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот...

Грчкото МНР и кажа на грчките владици да си ги гледаат молитвите

Грчкото МНР и кажа на грчките владици да си ги гледаат молитвите

Инфо Центар | пред 2 месеци

Владата предводена од социјалистот Ципрас сака да повлече линија кога е во прашање секуларизмот и постави пет клучни прашања за Грчката црква. 1. Дали раководството на црквата одлучи да чекори заедно со...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо име

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо име!

Република | пред 2 месеци

Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо име

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо име

Сител | пред 2 месеци

Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски...

Кацикис Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Кацикис: Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

A1on | пред 2 месеци

Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите колеги од партијата, ќе бидат дел од протестите во Солун на 21. јануари, за името. – Бидејќи...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо решение

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо решение

Весник | пред 2 месеци

„Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо решение“, порача лидерот на Независни Грци, Панос Каменос во обраќањето на Националниот совет на партијата. Каменос е министер за одбрана во грчката влада,...

Портпаролот на синодот на ГПЦ Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае...

Во Грција се најавуваат масовни протести за преговорите за името

Во Грција се најавуваат масовни протести за преговорите за името

Канал 5 | пред 2 месеци

Секако дека Независни Грци ќе учествуваат на собирите, ќе бидат таму нашите пратеници, Македонците, оние од Северна Грција, ќе се обидам да дојдам и јас. – рече Кацикис за солунското радио. Грчката црква...

Портпаролот на синодот на ГПЦ Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Локално | пред 2 месеци

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот...

Портпаролот на синодот на ГПЦ Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Прес 24 | пред 2 месеци

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот...

Грчка црква Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Грчка црква: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

+Инфо | пред 2 месеци

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот...

Портпаролот на синодот на ГПЦ Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Вечер | пред 2 месеци

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот...

Кацикис Независни Грци ќе учествуваат на собирите во Солун

Кацикис: Независни Грци ќе учествуваат на собирите во Солун

Р.С. Европа | пред 2 месеци

Пратеникот на Независни Грци Костас Кацикис изјави дека тој и неговите колеги од партијата ќе учествуваа на протестите за проблемот со името закажани за 21 јануари во Солун. Тој на новинарско прашање за...

Димитров и Коѕијас цел ден разговараа за името далеку од очите на јавноста

Димитров и Коѕијас цел ден разговараа за името, далеку од очите на јавноста

Сител | пред 2 месеци

Embedded video for Димитров и Коѕијас цел ден разговараа за името, далеку од очите на јавноста Продолжува сегрегацијата во грчкото општество во моменти кога владата оптимистички најавува решавање на спорот...

Македонија е грчка За Каменос Вардарска е прифатливо име

Македонија е грчка: За Каменос Вардарска е прифатливо име

еМАГАЗИН | пред 2 месеци

Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски...

Каменос Македонија е една и грчка Вардарска е прифатливо решение

Каменос: Македонија е една и грчка, Вардарска е прифатливо решение

Пост | пред 2 месеци

Во обраќањето на Националниот совет на партијата, лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, неколку пати повторно дека Македонија е една и грчка. Каменос е министер за одбрана во грчката влада, а неговата...

Партијата на Каменос Независни Грци ќе учествува на протестите во Солун

Партијата на Каменос, Независни Грци ќе учествува на протестите во Солун

ТВ Нова | пред 2 месеци

Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите колеги од партијата, ќе бидат дел од протестите во Солун, за името. – Бидејќи Независни Грци,...

Кацикис Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Кацикис: Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун...

Нова Македонија | пред 2 месеци

Кацикис: Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите колеги од партијата, ќе бидат...

Портпаролот на синодот на ГПЦ Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Сител | пред 2 месеци

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот...

Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун за името

Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун за името

Независен | пред 2 месеци

Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите колеги од партијата, ќе бидат дел од протестите во Солун, за името. - Бидејќи Независни Грци,...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

A1on | пред 2 месеци

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното...

Името употребата и иредентизмот делови од националната линија на Нова демократија

Името, употребата и иредентизмот, делови од националната линија на Нова демократија

A1on | пред 2 месеци

Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија на грчката опозициска Нова демократија, кои повторно ги спомена претседателот на партијата. Кирјакос Мицотакис, јавува дописникот...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Макфакс | пред 2 месеци

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното...

Мицотакис Соседите ја навредуваат националната гордост на Македонците но и на Грците

Мицотакис: Соседите ја навредуваат националната гордост на Македонците, но и на Грците

Вечер | пред 2 месеци

Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија на грчката опозициска Нова демократија, кои повторно ги спомена претседателот на партијата. Кирјакос Мицотакис, јавува дописникот...

Кацикис Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Кацикис: Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Прес 24 | пред 2 месеци

Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите колеги од партијата, ќе бидат дел од протестите во Солун, за името. - Бидејќи Независни Грци,...

Лидерот на опозицијата Мицотакис се изјасни Името употребата и иредентизмот се грчките црвени линии

Лидерот на опозицијата Мицотакис се изјасни: Името, употребата и иредентизмот се грчките црвени линии

ТВ Нова | пред 2 месеци

Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија на грчката опозициска Нова демократија, кои повторно ги спомена претседателот на партијата. Кирјакос Мицотакис во рамките...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Точка | пред 2 месеци

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното...

Портпаролот на синодот на ГПЦ Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Весник | пред 2 месеци

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот...

Грчкото МНР со критики кон ставовите на грчката црква за прашањето за името

Грчкото МНР со критики кон ставовите на грчката црква за прашањето за името

Р.С. Европа | пред 2 месеци

Официјална Атина ја критикуваше грчката црква за нејзините ставови изнесени деновиве во однос на прашањето за името. Грчкото МНР за весникот „Катимерини“ остро ја коментира одлуката на Грчката православна...

Името употребата и иредентизмот делови од националната линија на Нова демократија

Името, употребата и иредентизмот, делови од националната линија на Нова демократија

Канал 5 | пред 2 месеци

Кирјакос Мицотакис,  во рамките на дводневната турнеја во Северна Грција говореше пред членови на партијата во Литохоро и се осврна и на прашањето за името. Од неговите сопартијци побара да имаат доверба...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

МТВ 1 | пред 2 месеци

Грчки медиуми јавуваат за остри критики од официјална Атина до Грчката православна црква за ставовите околу употребата на терминот Македонија во името на северниот сосед. Црквата се меша во дипломатски...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Вечер | пред 2 месеци

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното...

Името употребата и иредентизмот делови од националната линија на Нова демократија

Името, употребата и иредентизмот, делови од националната линија на Нова демократија

Прес 24 | пред 2 месеци

Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија на грчката опозициска Нова демократија, кои повторно ги спомена претседателот на партијата. Кирјакос Мицотакис, јавува дописникот...

Кацикис Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Кацикис: Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Сител | пред 2 месеци

Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите колеги од партијата, ќе бидат дел од протестите во Солун, за името. - Бидејќи Независни Грци,...

Грчката влада контра грчката црква за името

Грчката влада контра грчката црква за името

МКД | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

Атина отвори фронт со Грчката православна црква за името

Атина отвори фронт со Грчката православна црква за името

Фокус | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

Мицотакис Името употребата и иредентизмот се трите точки како дел од националната линија

Мицотакис: Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија

Независен | пред 2 месеци

Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија на грчката опозициска Нова демократија, кои повторно ги спомена претседателот на партијата. Кирјакос Мицотакис, во рамките...

Грчката црква не може да прифати друга црква да го носи името Македонија

Грчката црква не може да прифати друга црква да го носи името Македонија

еМАГАЗИН | пред 2 месеци

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот...

Грчкото МНР со критики до грчката црква за ставовите за Македонија

Грчкото МНР со критики до грчката црква за ставовите за Македонија

Нетпрес | пред 2 месеци

Неколку часа по соопштението од Грчката православна црква, извори од грчкото МНР, за весникот остро ја коментирале одлуката на црквата, поставувајќи пет теми, објави МИА. 1. Дали раководството на црквата...

Грчкото МНР контра Црквата  Вие ли ќе ни кажете за кое име да преговараме

Грчкото МНР контра Црквата - Вие ли ќе ни кажете за кое име да преговараме?

Фактор | пред 2 месеци

Грчкото МНР излезе со сериозна реакција на одлуката на Светиот Синод на Грчката црква да не биде прифатен терминот „Македонија“ во спорот за името со нашата земја, што го сметаат за директно мешање на...

Мицотакис Соседите ја навредуваат националната гордост на Македонците но и на Грците

Мицотакис: Соседите ја навредуваат националната гордост на Македонците, но и на Грците

Весник | пред 2 месеци

Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија на грчката опозициска Нова демократија, кои повторно ги спомена претседателот на партијата. Кирјакос Мицотакис, јавува дописникот...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

24 вести | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора. Црквата да каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи. Ова се дел од...

Атина ги искритикува ставовите на грчката црква за терминот Македонија

Атина ги искритикува ставовите на грчката црква за терминот „Македонија“

Слободен печат | пред 2 месеци

Според грчките медиуми, тамошното МНР упатило остра критика кон ставовите што грчката црква ги изнесе јавно околу спорот со името со нашата земја. Во своето соопштение, грчкото МНР ја критикува црквата...

Официјална Атина Дали раководството на црквата одлучи да чекори заедно со Златна Зора

Официјална Атина: Дали раководството на црквата одлучи да чекори заедно со Златна Зора?

+Инфо | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Канал 5 | пред 2 месеци

„Катимерини“, јавува дописникот на МИА од Атина, во денешното издание, во текстот под наслов „Отворен фронт со црквата за името“, пренесува ставови на Министерството за надворешни работи на Грција. Неколку...

Атина ги искритикува ставовите на грчката црква за терминот Македонија

Атина ги искритикува ставовите на грчката црква за терминот „Македонија“

Рипост | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Алсат-М | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Кукурику | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Весник | пред 2 месеци

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Локално | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Прес 24 | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

Името употребата и иредентизмот делови од националната линија на Нова демократија

Името, употребата и иредентизмот, делови од националната линија на Нова демократија

Сител | пред 2 месеци

Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија на грчката опозициска Нова демократија, кои повторно ги спомена претседателот на партијата. Кирјакос Мицотакис, јавува дописникот...

Мицотакис Соседите ја навредуваат националната гордост не само на Македонците туку и на Грците

Мицотакис: Соседите ја навредуваат националната гордост не само на Македонците, туку и на Грците

Република | пред 2 месеци

Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија на грчката опозициска Нова демократија, кои повторно ги спомена претседателот на партијата. Кирјакос Мицотакис, јавува дописникот...

Кацикис Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Кацикис: Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Пост | пред 2 месеци

Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите колеги од партијата, ќе бидат дел од протестите во Солун, за името. Бидејќи Независни Грци,...

Атина отвори фронт со црквата за името на нашата земја Дали црквата чекори заедно со Златна зора

Атина отвори фронт со црквата за името на нашата земја: Дали црквата чекори заедно со Златна зора?

Република | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Сител | пред 2 месеци

- Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

еМАГАЗИН | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Пост | пред 2 месеци

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи....

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност