Трамп долева масло на огнот

Трамп долева масло на огнот

DW | пред 3 месеци

Со одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, се ризикува опасна ескалација на насилство на Блискиот Исток. Подеднакво ќе трпат и Израелците и Палестинците, проценува Рајнер Золих....

Прогласувањето на Ерусалим за главен град на Израел е црвената линија за муслиманите

Прогласувањето на Ерусалим за главен град на Израел е црвената линија за муслиманите

Reporter.mk | пред 3 месеци

Турција се заканува дека ќе ги прекине дипломатските односи со Израел доколку САД го признаат Ерусалим како нејзин главен град. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во вторникот дека американското...

Нетанјаху очекува многу други држави да го следат примерот на САД

Нетанјаху очекува многу други држави да го следат примерот на САД

A1on | пред 3 месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува многу држави да го следат американскиот пример и да ги преместат своите дипломатски претставништва во „израелскиот главен град Ерусалим“....

Контроверзната одлука на Трамп и очекуваниот сеизмички потрес во муслиманскиот свет

Контроверзната одлука на Трамп и очекуваниот сеизмички потрес во муслиманскиот свет

Алфа | пред 3 месеци

Исламистичката група Хамас повика на нова Интифада против Израел. Лидерот на Хамас Исмаил Ханија изјави дека одлуката на Трамп е објава на војна кон палестинскиот народ - Бараме веднаш палестинските власти...

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Курир | пред 3 месеци

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание – Интифада против Израел, откако американскиот  претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град. – Треба да упатиме повик...

Нетанјаху очекува многу други држави да ја следат примерот на САД

Нетанјаху очекува многу други држави да ја следат примерот на САД

Вечер Прес | пред 3 месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува многу држави да го следат американскиот пример и да ги преместат своите дипломатски претставништва во „израелскиот главен град Ерусалим“....

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Хамас повика на нова Интифада против Израел

+Инфо | пред 3 месеци

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание - Интифада против Израел, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град. - Треба да упатиме повик...

Лидерот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Лидерот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Вечер Прес | пред 3 месеци

Палестинското движење Хамас ги повика своите поддржувачи на интифада, востание на Палестинците, по одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. -Треба да работиме...

Нетанјаху очекува многу други држави да ја следат примерот на САД

Нетанјаху очекува многу други држави да ја следат примерот на САД

+Инфо | пред 3 месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува многу држави да го следат американскиот пример и да ги преместат своите дипломатски претставништва во „израелскиот главен град Ерусалим“....

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Актуелно24 | пред 3 месеци

Палестинското движење Хамас ги повика своите поддржувачи на интифада, востание на Палестинците, по одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Треба да работиме...

Рекации на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

Рекации на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

Алфа | пред 3 месеци

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, предизвика остри реакции од страна на речиси сите земји во светот. Одлуката на американскиот претседател...

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Алфа | пред 3 месеци

Контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот. Контроверзната...

Загриженост по одлуката ан Трамп за Ерусалим

Загриженост по одлуката ан Трамп за Ерусалим

Телма | пред 3 месеци

Контроверзната одлука на американскиот да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата од Тел Авив предизвика загриженост во светот. Одлуката е во спротивност со долгогодишната...

Нетанјаху очекува многу други држави да го следат примерот на САД

Нетанјаху очекува многу други држави да го следат примерот на САД

Алфа | пред 3 месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува многу држави да го следат американскиот пример и да ги преместат своите дипломатски претставништва во „израелскиот главен град Ерусалим“....

Тилерсон Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

Алфа | пред 3 месеци

Се проценува дека изборот на соодветена локација за амбасдата, изградбара на зградата и преместувањето на дипломатскиот персонал може да трае повеќе години. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон...

Лидерот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Лидерот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Точка | пред 3 месеци

Палестинското движење Хамас ги повика своите поддржувачи на интифада, востание на Палестинците, по одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Треба да работиме...

И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

Локално | пред 3 месеци

Чешка синоќа соопшти дека го прознава западен Ерусалим за главен град на Израел, но оти нема да ја премести својата амбасада од Тел Авив. Соопштението следеше откако претседателот на САД, Доналнд Трамп,...

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Макфакс | пред 3 месеци

Палестинското движење Хамас ги повика своите поддржувачи на интифада, востание на Палестинците, по одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Треба да работиме...

Ерусалим е главен град на Израел а вие бунете се колку сакате

Ерусалим е главен град на Израел, а вие бунете се колку сакате

Вечер | пред 3 месеци

И покрај заканите и драматичните предупредувања, Соединетите Американски Држави го признаа Ерусалим за главен град на Израел. Палестинскиот претседател Махмуд Абас вели дека тоа ги поништува сите права...

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Сител | пред 3 месеци

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание - Интифада против Израел, откако американскиот  претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град. - Треба да упатиме повик...

Нетанјаху очекува многу други држави да ја следат примерот на САД

Нетанјаху очекува многу други држави да ја следат примерот на САД

Сител | пред 3 месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува многу држави да го следат американскиот пример и да ги преместат своите дипломатски претставништва во „израелскиот главен град Ерусалим“....

Реакции по одлуката на Трамп за Ерусалим

Реакции по одлуката на Трамп за Ерусалим

МТВ 1 | пред 3 месеци

Советот за безбедност на Обединетите Нации свика вонредна седница откако американскиот претседател Трамп еднострано го призна Ерусалим за израелска престолнина. Состанокот е на барање на осум од 15 земји-членки...

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Вечер | пред 3 месеци

Палестинското движење Хамас ги повика своите поддржувачи на интифада, востание на Палестинците, по одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Треба да работиме...

Загрозена мировната улога на САД на Блискиот Исток

Загрозена мировната улога на САД на Блискиот Исток

Р.С. Европа | пред 3 месеци

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел би можела да ја загрози улогата на Соединетите Држави како медијатор во регионот, сметаат аналитичарите....

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Хамас повика на нова Интифада против Израел

ТВ 21 | пред 3 месеци

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание – Интифада против Израел, откако американскиот  претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град. – Треба да упатиме повик...

Ерусалим е главен град на Израел а вие бунете се колку сакате

Ерусалим е главен град на Израел, а вие бунете се колку сакате

Весник | пред 3 месеци

И покрај заканите и драматичните предупредувања, Соединетите Американски Држави го признаа Ерусалим за главен град на Израел. Палестинскиот претседател Махмуд Абас вели дека тоа ги поништува сите права...

Ердоган Трамп го претвора Ерусалим во огнен прстен

Ердоган: Трамп го претвора Ерусалим во огнен прстен

Фактор | пред 3 месеци

Турскиот претседател Реџеп Ердоган ја осуди одлуката на неговиот американски колега, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим како главен град на Израел, велејќи дека тоа ќе го претвори регионот во „прстен...

Рекации на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

Рекации на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

+Инфо | пред 3 месеци

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, предизвика остри реакции на речиси сите земји во светот. Високиот претставик за надворешна политика...

Светот на нозе после одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел Лидерите на западните но и на муслиманските земји загрижени

Светот на нозе после одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел: Лидерите на западните, но и на муслиманските земји загрижени...

Точка | пред 3 месеци

Британската премиерка Тереза Меј не се согласува со одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, затоа што смета дека таквата одлука на американскиот претседател нема да придонесе...

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Весник | пред 3 месеци

Палестинското движење Хамас ги повика своите поддржувачи на интифада, востание на Палестинците, по одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Треба да работиме...

Тилерсон Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

A1on | пред 3 месеци

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Стејт департментот веднаш ќе почне со подготовките за да ја реализира одлуката на претседателот Доналд Трамп за преместување на Амбасадата на САД...

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември...

Нова Македонија | пред 3 месеци

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември Контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести...

Трамповото признавање на Ерусалим може да го запали Блискиот Исток

Трамповото признавање на Ерусалим може да го запали Блискиот Исток

Канал 5 | пред 3 месеци

Трамповата одлука би можела да биде вистинска „бомба“ која ќе ги уништи напорите да се одржи мирот меѓу Израел и Палестина, како и децениските напори на американската надворешна политика, пишува „Вашингтон...

Историска одлука И покрај заканите и драматичните предупредувања Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Историска одлука: И покрај заканите и драматичните предупредувања, Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Index24 | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел и најави преселување на американската амбасада од Тел Авив во тој град. Американскиот претседател предмалку се обрати...

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Локално | пред 3 месеци

Контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот. Таквата...

Тилерсон Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

+Инфо | пред 3 месеци

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Стејт департментот веднаш ќе почне со подготовките за да ја реализира одлуката на претседателот Доналд Трамп за преместување на Амбасадата на САД...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Sky | пред 3 месеци

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Денешната објава, според него, го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу...

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Sky | пред 3 месеци

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде решен преку преговори меѓу двете страни – му порачала високата претставничка на ЕУ за безбедносна и надворешна...

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Sky | пред 3 месеци

Палестинското движење Хамас ги повика своите поддржувачи на интифада, востание на Палестинците, по одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Треба да работиме...

Нетанјаху Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Sky | пред 3 месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја квалификува како „историска“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ваквата реакција следи откако...

Макрон Да се избегнат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Макрон: Да се избегнат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Sky | пред 3 месеци

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој изрази жалење од одлуката на американскиот...

Рекации на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

Рекации на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

Сител | пред 3 месеци

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, предизвика остри реакции од страна на речиси сите земји во светот. Високиот претставик за надворешна...

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Сител | пред 3 месеци

Контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот. Таквата...

Тилерсон Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

Сител | пред 3 месеци

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Стејт департментот веднаш ќе почне со подготовките за да ја реализира одлуката на претседателот Доналд Трамп за преместување на Амбасадата на САД...

Израелската локалната власт го закити стариот град во Ерусалим со американски бои

Израелската локалната власт го закити стариот град во Ерусалим со американски бои

Сител | пред 3 месеци

Израелските локални власти ги осветлија ѕидовите на стариот град во Ерусалим во црвена, бела и сина боја, за да покажат благодарност за признавањето од претседателот Трамп како главен град на Израел. Градоначалникот...

Амбасадите на САД на Блискиот Исток и во Европа со предупредување до американските граѓани

Амбасадите на САД на Блискиот Исток и во Европа со предупредување до американските граѓани

Р.С. Европа | пред 3 месеци

Амбасадите на САД на Блискиот Исток и во Европа ги предупредија своите граѓани кои патуваат или живеат на тие простори на можност од насилни протести откако американскиот претседател Доналд Трамп објави...

Израелската локалната власт го закити стариот град во Ерусалим со американски бои

Израелската локалната власт го закити стариот град во Ерусалим со американски бои

Локално | пред 3 месеци

Израелските локални власти ги осветлија ѕидовите на стариот град во Ерусалим во црвена, бела и сина боја, за да покажат благодарност за признавањето од претседателот Трамп како главен град на Израел. Градоначалникот...

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим

Рипост | пред 3 месеци

Контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот. Таквата...

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Пост | пред 3 месеци

Контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот. Таквата...

Исламските земји ја осудуваат одлуката на Трамп за Ерусалим

Исламските земји ја осудуваат одлуката на Трамп за Ерусалим

Прес 24 | пред 3 месеци

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции на муслиманските земји на Блискиот Исток. Турското Министерство за надворешни...

Трамповото признавање на Ерусалим може да го запали Бискиот Исток

Трамповото признавање на Ерусалим може да го запали Бискиот Исток

МКД | пред 3 месеци

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел е потег кој не само што ќе го зоврие Блискиот исток, туку и ги прекршува меѓународните правила. Трамповата...

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим...

Нова Македонија | пред 3 месеци

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина...

Палестинскиот претседател ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Палестинскиот претседател ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Макфакс | пред 3 месеци

Палестинскиот претседател Махмуд Абас смета дека признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори. Тој ја осуди одлуката...

Американските амбасади на Блискиот исток и во Европа ги предупредија своите граѓани

Американските амбасади на Блискиот исток и во Европа ги предупредија своите граѓани

Кумановски муабети | пред 3 месеци

loading... Амбасадите на Соединетите Американски Држави на Блискиот исток и во Европа ги предупредија своите граѓани кои патуваат или живеат на тие простори за можни насилни протести откако америакнскиот...

Палестинскиот претседател ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Палестинскиот претседател ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Вечер | пред 3 месеци

Палестинскиот претседател Махмуд Абас смета дека признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори. Тој ја осуди одлуката...

Макрон повика да се избегнат насилствата по одлуката на Трамп

Макрон повика да се избегнат насилствата по одлуката на Трамп

Нетпрес | пред 3 месеци

Претседателот на Франција повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Макрон изрази жалење од одлуката на американскиот Доналд...

Исламските земји ја осудуваат одлуката на Трамп за Ерусалим

Исламските земји ја осудуваат одлуката на Трамп за Ерусалим

24 вести | пред 3 месеци

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции на муслиманските земји на Блискиот Исток. Турското Министерство за надворешни...

Исламските земји ја осудија одлуката на Трамп за Ерусалим

Исламските земји ја осудија одлуката на Трамп за Ерусалим

Вечер Прес | пред 3 месеци

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции на муслиманските земји на Блискиот Исток. Турското Министерство за надворешни...

Нетанјаху Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Макфакс | пред 3 месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја оквалификува како „историска“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ваквата реакција следи откако...

Макрон Да се избегнат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Макрон: Да се избегнат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Макфакс | пред 3 месеци

Претседателот на Франција, Емануел Макрон повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој изрази жалење од одлуката на американскиот...

Абас САД веќе не може да бидат медијатор во израелско палестинските преговори

Абас: САД веќе не може да бидат медијатор во израелско-палестинските преговори

A1on | пред 3 месеци

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори смета палестинскиот претседател Махмуд Абас. Тој ја осуди одлуката...

Макрон повика да се избегнат насилствата по одлуката на Трамп

Макрон повика да се избегнат насилствата по одлуката на Трамп

A1on | пред 3 месеци

Претседателот на Франција повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Макрон изрази жалење од одлуката на американскиот Доналд...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Актуелно24 | пред 3 месеци

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Денешната објава, според него, го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу...

Макрон По секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Трамп

Макрон: По секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Трамп

Прес 24 | пред 3 месеци

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази жалење од одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Макрон повика по секоја цена да се избегне насилството.

Макрон Да се избегнат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Макрон: Да се избегнат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Вечер | пред 3 месеци

Претседателот на Франција, Емануел Макрон повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој изрази жалење од одлуката на американскиот...

Нетанјаху Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Вечер | пред 3 месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја оквалификува како „историска“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ваквата реакција следи откако...

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Макфакс | пред 3 месеци

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада. „Му честитам...

 Се отворија вратите на пеколот   реакции по одлуката на Трамп Ерусалим да го признае за главен град на Израел

„Се отворија вратите на пеколот!“ – реакции по одлуката на Трамп, Ерусалим да го признае за главен град на Израел

Локално | пред 3 месеци

По одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел со реакции се јавија израелскиот претседател Реувен Ревлин и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху,...

Палестинскиот претседател бесен САД не можат веќе да бидат мировен медијатор

Палестинскиот претседател бесен: САД не можат веќе да бидат мировен медијатор

Прес 24 | пред 3 месеци

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја осуди одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој нагласи денеска дека тоа ги поништува сите права САД...

Абас САД веќе не можат да бидат медијатор во израелско палестинските мировни преговори

Абас: САД веќе не можат да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори

Независен | пред 3 месеци

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја осуди одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој нагласи денеска дека тоа ги поништува сите права САД...

Реакции по одлуката на Трамп да го признае Ерусалим

Реакции по одлуката на Трамп да го признае Ерусалим

Алсат-М | пред 3 месеци

По одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел со реакции се јавија израелскиот претседател Реувен Ревлин и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху,...

Палестинскиот претседател ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Палестинскиот претседател ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Весник | пред 3 месеци

Палестинскиот претседател Махмуд Абас смета дека признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори. Тој ја осуди одлуката...

Нетанјаху Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е „историска“...

Нова Македонија | пред 3 месеци

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е „историска“ Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја оквалификува како „историска“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Прес 24 | пред 3 месеци

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада. - Му честитам...

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Вечер | пред 3 месеци

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада. „Му честитам...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел лидерот на Хамас предупредува дека ова е крај на мировните преговори

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел, лидерот на Хамас предупредува дека ова е крај на мировните преговори

A1on | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп го прогласи Ерусалим за главен град на Израел, истакнувајќи дека тоа е почетокот на новиот пристап кон конфликтот помеѓу Израел и Палестина. Покрај тоа, Трамп најави...

Историска одлука И покрај заканите и драматичните предупредувања Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Историска одлука: И покрај заканите и драматичните предупредувања, Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Инфо Центар | пред 3 месеци

Американскиот претседател предмалку се обрати до јавноста и за време на своето обраќање, и покрај предупредувањата и заканите на бројни државници и верски лидери, тој го призна Ерусалим за главен град...

Трамп Ерусалим е главниот град на Израел

Трамп: Ерусалим е главниот град на Израел

Нетпрес | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп објави денес дека дошол моментот Ерусалим да биде официјално признат како престолнина на Израел. Тој истовремено му даде инструкции на Стејт департментот да почне...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Макфакс | пред 3 месеци

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Денешната објава, според него, го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу...

Реакции по одлуката на Трамп да го признае Ерусалим

Реакции по одлуката на Трамп да го признае Ерусалим

Алфа | пред 3 месеци

Израелскиот претседател Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада. По одлуката на...

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Макфакс | пред 3 месеци

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде решен преку преговори меѓу двете страни – му порачала високата претставничка на ЕУ за безбедносна и надворешна...

Реакции по признавањето на Трамп на Ерусалим за главен град на Израел

Реакции по признавањето на Трамп на Ерусалим за главен град на Израел

Независен | пред 3 месеци

Палестинската организација Хамас во првичниот коментар во врска со одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел нагласува дека со тој потег „се отвораат вратите на пеколот“. Францускиот...

Историска одлука И покрај заканите и драматичните предупредувања Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Историска одлука: И покрај заканите и драматичните предупредувања, Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Точка | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел и најави преселување на американската амбасада од Тел Авив во тој град. Американскиот претседател предмалку се обрати...

Макрон Да се избегнат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Макрон: Да се избегнат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Весник | пред 3 месеци

Претседателот на Франција, Емануел Макрон повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој изрази жалење од одлуката на американскиот...

Нетанјаху Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Весник | пред 3 месеци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја оквалификува како „историска“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ваквата реакција следи откако...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Вечер | пред 3 месеци

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Денешната објава, според него, го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу...

Могерини За статусот на Ерусалим мора да се преговара

Могерини: За статусот на Ерусалим мора да се преговара

A1on | пред 3 месеци

Високиот претставник на ЕУ за безбедносна и надворешна политика Федерика Могерини на палестинскиот претседател Мамуд Абас му порачала дека статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната...

Трамп Ерусалим е главниот град на Израел

Трамп: Ерусалим е главниот град на Израел

МКД | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп објави денес дека дошол моментот Ерусалим да биде официјално признат како престолнина на Израел. Тој истовремено му даде инструкции на Стејт департментот да почне...

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Вечер | пред 3 месеци

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде решен преку преговори меѓу двете страни – му порачала високата претставничка на ЕУ за безбедносна и надворешна...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Прес 24 | пред 3 месеци

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. - Мојата денешна објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел...

Вонредна вест од Белата куќа Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Вонредна вест од Белата куќа: Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Локално | пред 3 месеци

Вонредна вест пристигна од Белата куќа во Вашингтон во САД. Американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел, а одлуката беше објавена за време на неговото обраќање, пренесуваат...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Пост | пред 3 месеци

Американскиот претседател, Доналд Трамп објави дека дошол моментот кога Ерусалим треба официјално да биде признат како претстолнина на Израел. Одлучен сум дека дојде време, официјално да се признае Ерусалим...

Абас САД не можат веќе да бидат мировен медијатор

Абас: САД не можат веќе да бидат мировен медијатор

Сител | пред 3 месеци

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја осуди одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој нагласи денеска дека тоа ги поништува сите права САД...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Алфа | пред 3 месеци

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

24 вести | пред 3 месеци

САД го признаваат Ерусалим како главен град на Израел, потврди вечерва американскиот претседател Доналд Трамп кој официјално се обрати во јавноста. Мојата објава го одбележува почетокот на нов приод кон...

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Весник | пред 3 месеци

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада. „Му честитам...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел...

Нова Македонија | пред 3 месеци

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел Претседателот на САД, Доналд Трампго призна Ерусалим за главен град на Израел, пренесоа западните аганции. Во говорот кој пред малку заврши Трамо наведе...

Трамп го призна Ерусалим за престолнина на Израел

Трамп го призна Ерусалим за престолнина на Израел

Независен | пред 3 месеци

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. - Мојата денешна објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

+Инфо | пред 3 месеци

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. - Мојата денешна објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел...

Исламските земји ја осудуваат одлуката на Трамп за Ерусалим

Исламските земји ја осудуваат одлуката на Трамп за Ерусалим

ТВ 21 | пред 3 месеци

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции на муслиманските земји на Блискиот Исток. Турското Министерство за надворешни...

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Нова ТВ | пред 3 месеци

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада. – Му честитам...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Алсат-М | пред 3 месеци

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. – Мојата денешна објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Весник | пред 3 месеци

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Денешната објава, според него, го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу...

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Весник | пред 3 месеци

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде решен преку преговори меѓу двете страни – му порачала високата претставничка на ЕУ за безбедносна и надворешна...

Могерини Статусот на Ерусалим мора да биде решен преку преговори

Могерини: Статусот на Ерусалим мора да биде решен преку преговори

Вечер Прес | пред 3 месеци

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде „решен преку преговори“ меѓу двете страни, му порача денеска високиот претставник на ЕУ за безбедносна и надворешна...

Могерини За статусот на Ерусалим мора да се преговара

Могерини: За статусот на Ерусалим мора да се преговара

Алсат-М | пред 3 месеци

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде „решен преку преговори“ меѓу двете страни, му порача денеска високиот претставник на ЕУ за безбедносна и надворешна...

Потегот на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел носи ризици на нови немири на Блискиот Исток

Потегот на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел носи ризици на нови немири на Блискиот Исток

Сител | пред 3 месеци

Loading Video... Потегот Трамп да го признае Еруслаим за главен град на Изарел е посакуван за Израел но не  и за палестинците. За Статусот на светиот град, двете страни спорат со децении. Палестинците...

Могерини За статусот на Ерусалим мора да се преговара

Могерини: За статусот на Ерусалим мора да се преговара

Пост | пред 3 месеци

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде „решен преку преговори“ меѓу двете страни, му порача денеска високиот претставник на ЕУ за безбедносна и надворешна...

Папата загрижен поради одлуката на Трамп Повикувам на почитување на статусот кво за Ерусалим

Папата загрижен поради одлуката на Трамп: Повикувам на почитување на „статусот кво“ за Ерусалим

Точка | пред 3 месеци

Доналд Трамп вечерва би требало да објави дека САД го признава Ерусалим како главен град на Израел. Неговата одлука предизвикува бурни реакции од сите страни на светот. Папата Франциско побара да се почитува...

Трамп го признава Ерусалим за главен град на Израел

Трамп го признава Ерусалим за главен град на Израел

Канал 5 | пред 3 месеци

Претседателот на САД, Доналд Трамп се очекува попладнево да соопшти дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, и покрај жестоките реакции на меѓународната заедница дека со тоа може да го врати...

За Ердоган американското признавање на Ерусалим е црвена линија

За Ердоган, американското признавање на Ерусалим е црвена линија...

Нова Македонија | пред 3 месеци

За Ердоган, американското признавање на Ерусалим е црвена линија Евентуалното признавање на Ерусалим за израелски главен град од страна на САД, може да доведе до прекин на односите меѓу Турција и Израел,...

Чавушоглу Преместувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим е огромна грешка

Чавушоглу: Преместувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим е „огромна грешка“

A1on | пред 3 месеци

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу напомена денеска дека би било „огромна грешка“ ако САД ја преместат Амбасадата од Тел Авив во Ерусалим. Тој напомена дека за тоа веќе го предупредил...

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

A1on | пред 3 месеци

Освен муслиманските земји, критики до САД поради најавеното признавање на Ерусалим како главен град на Израел денеска упатија и Европската Унија, Кина и Русија. Федерика Могерини, во име на Европската...

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

24 вести | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација. Трамп, исто така, ќе му нареди...

Трамп ја одложи одлуката за амбасадата во Израел

Трамп ја одложи одлуката за амбасадата во Израел

Инфо Центар | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп го одложи донесувањето на решението за евентуалното преместување на Амбасадата на САД во Израел од Тел Авив во Ерусалим. Во 1995 година Конгресот усвои закон за преместување...

Светските сили се против прогласувањето на Ерусалим за главен град на Израел

Светските сили се против прогласувањето на Ерусалим за главен град на Израел

Независен | пред 3 месеци

Освен муслиманските земји, критики до САД поради најавеното признавање на Ерусалим како главен град на Израел денеска упатија и Европската Унија, Кина и Русија. Федерика Могерини, во име на Европската...

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

+Инфо | пред 3 месеци

Освен муслиманските земји, критики до САД поради најавеното признавање на Ерусалим како главен град на Израел денеска упатија и Европската Унија, Кина и Русија. Федерика Могерини, во име на Европската...

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

Алсат-М | пред 3 месеци

Освен муслиманските земји, критики до САД поради најавеното признавање на Ерусалим како главен град на Израел денеска упатија и Европската Унија, Кина и Русија. Федерика Могерини, во име на Европската...

Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Независен | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел денеска. Ова беше објавено вчера од страна на претставници на Белата куќа на брифинг за новинарите. „Претседателот...

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

Сител | пред 3 месеци

Освен муслиманските земји, критики до САД поради најавеното признавање на Ерусалим како главен град на Израел денеска упатија и Европската Унија, Кина и Русија. Федерика Могерини, во име на Европската...

Зошто Ерусалим е толку важен

Зошто Ерусалим е толку важен?

Канал 5 | пред 3 месеци

Британскиот јавен сервис наведува дека толку пати сме виделе како и најмала промена врзана за овој град доведува до судири. Затоа, што се случува овде, е многу важно, наведува новинарката на BBC. Ерусалим...

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел, но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Актуелно24 | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според разни извештаи од високи претставници на Белата куќа. Како што пренесуваат...

Зошто е Ерусалим толку важен

Зошто е Ерусалим толку важен?

МКД | пред 3 месеци

Би-би-си објави кратко видео под наслов „Зошто Ерусалим е важен“ во кое зборува дека овој свет град уште од дамнина се наоѓа во срцето на израелско-палестинскиот конфликт. Видовме толку многу пати, како...

Трамп денес го признава Ерусалим за престолнина на Израел Палестинците се закануваат дали е на повидок нова војна на Блискиот исток

Трамп денес го признава Ерусалим за престолнина на Израел: Палестинците се закануваат, дали е на повидок нова војна на Блискиот исток?

Index24 | пред 3 месеци

Американското признавање на Ерусалим како престолнина на Израел, би ги загрозило мировните напори на Белата куќа на Блискиот исток, предупредил вчера палестинскиот претседател Махмуд Абас. Американските...

Чавушоглу Преместувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим е огромна грешка

Чавушоглу: Преместувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим е „огромна грешка“

+Инфо | пред 3 месеци

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу напомена денеска дека би било „огромна грешка“ ако САД ја преместат Амбасадата од Тел Авив во Ерусалим. Тој напомена дека за тоа веќе го предупредил...

Зошто Ерусалим е толку важен

Зошто Ерусалим е толку важен?

Локално | пред 3 месеци

BBC објави кусо видео под наслов „Зошто Ерусалим е толку важен?“ во кое зборува дека тој свет град од дамнина се наоѓа во срцето на израелско-палестинскиот спор. Британскиот јавен сервис наведува дека...

ТРАМП ЌЕ ГО ПРИЗНАЕ ЕРУСАЛИМ ЗА ГЛАВЕН ГРАД НА ИЗРАЕЛ

ТРАМП ЌЕ ГО ПРИЗНАЕ ЕРУСАЛИМ ЗА ГЛАВЕН ГРАД НА ИЗРАЕЛ

Сакам Да Кажам | пред 3 месеци

Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел и контроверзната одлука ќе биде соопштена денеска, изјави висок претставник на американската влада. Со овој потег, Трамп, исто така, ќе одобри...

Америка прва ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел

Америка прва ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел

Нова ТВ | пред 3 месеци

Претседателот на САД, Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел и контроверзната одлука ќе биде соопштена денеска, изјави висок претставник на американската влада, пренеусваат американските...

Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

МТВ 1 | пред 3 месеци

Високи претставници на американската Администрација изјавија дека претседателот Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел. По објавувањето, Стејт департментот ќе треба да ги заврши подготовките...

Хамас САД ги преминуваат сите црвени линии со намерата да ја преместат Амбасадата во Ерусалим

Хамас: САД ги преминуваат сите црвени линии со намерата да ја преместат Амбасадата во Ерусалим

Алфа | пред 3 месеци

Палестинското исламистичко движење Хамас соопшти дека намерата на американскиот претседател Доналд Трамп да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим ги преминува сите „црвени линии“ и ги...

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел, но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Макфакс | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според различни извештаи од високи претставници на Белата куќа. Како што пренесуваат...

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Алфа | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни....

Трамп сепак ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел

Трамп сепак ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел

Кајгана | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според различни извештаи од високи претставници на Белата куќа. Како што пренесуваат...

Хамас САД ги преминуваат сите црвени линии со намерата да ја преместат Амбасадата во Ерусалим

Хамас: САД ги преминуваат сите црвени линии со намерата да ја преместат Амбасадата во Ерусалим

A1on | пред 3 месеци

Палестинското исламистичко движење Хамас соопшти дека намерата на американскиот претседател Доналд Трамп да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим ги преминува сите „црвени линии“ и ги повика...

Трамп денес го признава Ерусалим за престолнина на Израел Палестинците се закануваат дали е на повидок нова војна на Блискиот исток

Трамп денес го признава Ерусалим за престолнина на Израел: Палестинците се закануваат, дали е на повидок нова војна на Блискиот исток?

Точка | пред 3 месеци

Американското признавање на Ерусалим како престолнина на Израел, би ги загрозило мировните напори на Белата куќа на Блискиот исток, предупредил вчера палестинскиот претседател Махмуд Абас. Американските...

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел, но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Вечер | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според различни извештаи од високи претставници на Белата куќа. Како што пренесуваат...

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Вести24 | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни....

Ерусалим главен град на Израел

Ерусалим, главен град на Израел?

DW | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим, со што ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел. Потегот со сигурност ќе го загрози кревкиот мир меѓу Израел...

Хамас САД ги преминуваат сите црвени линии со намерата да ја преместат Амбасадата во Ерусалим

Хамас: САД ги преминуваат сите црвени линии со намерата да ја преместат Амбасадата во Ерусалим

Вечер Прес | пред 3 месеци

Палестинското исламистичко движење  Хамас соопшти дека намерата на американскиот претседател Доналд Трамп да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим ги преминува сите „црвени линии“ и ги...

Најавеното признавање на Ерусалим за главен град на Израел го вознемирува Блискиот Исток

Најавеното признавање на Ерусалим за главен град на Израел го вознемирува Блискиот Исток...

Нова Македонија | пред 3 месеци

Најавеното признавање на Ерусалим за главен град на Израел го вознемирува Блискиот Исток Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат...

Зошто е Ерусалим толку важен

Зошто е Ерусалим толку важен?

Пост | пред 3 месеци

Би-би-си објави кратко видео под наслов „Зошто Ерусалим е важен“ во кое зборува дека овој свет град уште од дамнина се наоѓа во срцето на израелско-палестинскиот конфликт. Видовме толку многу пати, како...

Опасностите од преселувањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Опасностите од преселувањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Р.С. Европа | пред 3 месеци

Контроверзниот план на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот. Ваквата...

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Телма | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни....

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Алсат-М | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни....

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

A1on | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни....

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел, но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Весник | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според различни извештаи од високи претставници на Белата куќа. Како што пренесуваат...

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

MK News | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни....

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Прес 24 | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни....

Покрај предупредувањата Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Покрај предупредувањата Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

+Инфо | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни....

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел, но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Sky | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според разни извештаи од високи претставници на Белата куќа. Како што пренесуваат...

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Сител | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни....

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Слободна Македонија | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни....

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

ТВ 21 | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни....

Трамп во среда ќе зборува за статусот на Ерусалим

Трамп во среда ќе зборува за статусот на Ерусалим

Нетпрес | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата ќе зборува за статусот на Ерусалим, објави во вторникот портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс, откако Трамп ги извести челниците на Блискиот исток...

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Актуелно24 | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп го информирал палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговата намера да ја премести американската амбасада од Израел во Ерусалим, потврди портпаролот на палестинскиот...

Трамп ја сели амбасадата во Ерусалим Палестинците најавија три дена гнев

Трамп ја сели амбасадата во Ерусалим, Палестинците најавија „три дена гнев“

Кумановски муабети | пред 3 месеци

loading... Палестинските фракции денеска најавија „три дена гнев“ поради најавата за одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и таму да ја пресели...

Трамп ја преселува американската амбасада во Ерусалим  тензично на Блискиот Исток

Трамп ја преселува американската амбасада во Ерусалим - тензично на Блискиот Исток

Телма | пред 3 месеци

Доналд Трамп не престанува да го тресе светот, овој пат во еден можне експлозивен регион, каков Блискиот Исток. Американскиот претседател одлучи да ја премести американската амбасада во Израел, од Тел...

САД го ограничува движењето на нивните дипломати во Ерусалим

САД го ограничува движењето на нивните дипломати во Ерусалим

A1on | пред 3 месеци

Поради очекуваните протести на Палестинци против намерата на американскиот претседател Доналд Трамп да ја премести амбасадата од Тел Авив во Ерусалим, Стејт департментот им забрани на американските владини...

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел?

Канал 5 | пред 3 месеци

Претседателтот на Палестина предупредил дека таквата одлука ќе има опасни последици за мировниот процес, за безбедноста и стабилноста на регионот. Од палестинското претседателство не соопштија дали Трамп...

Ердоган го предупреди Трамп  Статусот на Ерусалим е црвената линија за муслиманите

Ердоган го предупреди Трамп: „Статусот на Ерусалим е црвената линија за муслиманите“

МКД | пред 3 месеци

ЕУ денес предупреди на тешките последици од евентуалното американско признавање на Ерусалим како главен град на Израел и преместувањето на американската амбасада во тој град, пренесуваат светските агенции....

САД воведоа ограничувања на движењето на дипломатскиот персонал во Ерусалим

САД воведоа ограничувања на движењето на дипломатскиот персонал во Ерусалим

Алфа | пред 3 месеци

САД денеска им забранија на американските владини службеници какво било движење од лични причини во Стариот град на Ерусалим поради очекуваните протести на Палестинци. САД денеска им забранија  на американските...

САД воведоа ограничување на движењето на дипломатскиот персонал во Ерусалим

САД воведоа ограничување на движењето на дипломатскиот персонал во Ерусалим

Сител | пред 3 месеци

САД денеска им забранија  на американските владини службеници какво било движење од лични причини во Стариот град на Ерусалим поради очекуваните протести на Палестинци против намерата на претседателот...

Трамп ги известил блискоисточните лидери за намерата амбасада да ја пресели во Ерусалим

Трамп ги известил блискоисточните лидери за намерата амбасада да ја пресели во Ерусалим

Нетпрес | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп им кажал на челниците на земјите сојузници на Блискиот исток дека има намера да ја пресели амбасадата на САД во Израел од Тел Авив во Ерусалим, пренесуваат агенциите,...

САД воведоа ограничување на движењето на дипломатскиот персонал во Ерусалим

САД воведоа ограничување на движењето на дипломатскиот персонал во Ерусалим

Пост | пред 3 месеци

САД денеска им забранија  на американските владини службеници какво било движење од лични причини во Стариот град на Ерусалим поради очекуваните протести на Палестинци против намерата на претседателот...

Трамп го информирал Абас дека ќе ја преместува американската амбасада во Ерусалим

Трамп го информирал Абас дека ќе ја преместува американската амбасада во Ерусалим

Локално | пред 3 месеци

Доналд Трамп, претседателот на САД во телефонски разговор го известил палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговите намери да ја премести американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Претседателтот...

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Макфакс | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп го информирал Палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговата намера да ја премести американската амбасада од Израел во Ерусалим, потврди портпаролот на палестинскиот...

Трамп го информирал Абас Амбасадата на САД ќе се пресели во Ерусалим

Трамп го информирал Абас: Амбасадата на САД ќе се пресели во Ерусалим

Вечер Прес | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп го информирал Палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговата намера да ја премести американската амбасада од Израел во Ерусалим, потврди портпаролот на палестинскиот...

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Вечер | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп го информирал Палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговата намера да ја премести американската амбасада од Израел во Ерусалим, потврди портпаролот на палестинскиот...

Трамп го информирал Абас дека ќе ја преместува американската амбасада во Ерусалим

Трамп го информирал Абас дека ќе ја преместува американската амбасада во Ерусалим

A1on | пред 3 месеци

Доналд Трамп, претседателот на САД во телефонски разговор го известил палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговите намери да ја премести американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Претседателтот...

Трамп разговараше со Нетанјаху и Абас за Ерусалим

Трамп разговараше со Нетанјаху и Абас за Ерусалим

Р.С. Европа | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп телефонски разговараше со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, палестинскиот претседател Махмуд Абас и саудискиот крал Абдула, соопшти Белата Куќа, а пренесе Ројтерс....

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Весник | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп го информирал Палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговата намера да ја премести американската амбасада од Израел во Ерусалим, потврди портпаролот на палестинскиот...

Трамп ги информирал блискоисточните лидери дека ќе ја премести амбасадата во Ерусалим

Трамп ги информирал блискоисточните лидери дека ќе ја премести амбасадата во Ерусалим

Newsroom | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп им соопштил во вторник на блискоисточните лидери дека има намера да ја пресели американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим, јавија агенциите. Трам тоа им го рекол...

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Пост | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп го информирал Палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговата намера да ја премести американската амбасада од Израел во Ерусалим, потврди портпаролот на палестинскиот...

Ердоган Американското признавање на Ерусалим  црвена линија

Ердоган: Американското признавање на Ерусалим – црвена линија

Актуелно24 | пред 3 месеци

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, предупреди дека Анкара ќе ги прекине дипломатскиот врски со Израел доколку САД го признаат Ерусалим за главен град на земјата. Во обраќање во турскиот парламент...

Одлука на САД за Ерусалим во следните денови

Одлука на САД за Ерусалим во следните денови

Sky | пред 3 месеци

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека не донела одлука за преселување на своите амбасадори во Израел, од Тел Авив, во Ерусалим и дека тоа ќе го направи во текот на следните...

Ердоган Американското признавање на Ерусалим  црвена линија

Ердоган: Американското признавање на Ерусалим – црвена линија

Sky | пред 3 месеци

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, предупреди дека Анкара ќе ги прекине дипломатскиот врски со Израел доколку САД го признаат Ерусалим за главен град на земјата. Во обраќање во турскиот парламент...

Ердоган Американското признавање на Ерусалим  црвена линија

Ердоган: Американското признавање на Ерусалим – црвена линија

Точка | пред 3 месеци

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, предупреди дека Анкара ќе ги прекине дипломатскиот врски со Израел доколку САД го признаат Ерусалим за главен град на земјата. Во обраќање во турскиот парламент...

Селењето на амбасадата на САД од Тел Авив нов ризик за стабилноста на Блискиот исток

Селењето на амбасадата на САД од Тел Авив, нов ризик за стабилноста на Блискиот исток

Нетпрес | пред 3 месеци

Американскиот претседател Доналд Трам го одложи за во понеделникот планираното објавување на одлуката за преселувањето во Ерусалим на американската амбасада во Израел, објави Белата куќа во моментие додека...

Ердоган Американското признавање на Ерусалим  црвена линија

Ердоган: Американското признавање на Ерусалим – црвена линија

Пост | пред 3 месеци

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган предупреди дека Анкара ќе ги прекине дипломатскиот врски со Израел, доколку САД го признаат Ерусалим за главен град на земјата. Во обраќање во турскиот парламент,...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност