Заврши општата расправа за јазиците за опозицијата законот е неуставен за мнозинството доверба

Заврши општата расправа за јазиците, за опозицијата законот е неуставен, за мнозинството доверба

МКД | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија на почетокот на попладневното продолжение на 15. седница ја заврши општата расправа по Предлог - законот за употреба на јазиците, во прво читање. Седницата, како што...

Утре ќе се гласа законот за јазици

Утре ќе се гласа законот за јазици

24 вести | пред 4 месеци

Собранието утре ќе го гласа предлог законот за употребата на јазиците, бидејќи голем број пратеници беа отсутни од салата, по завршувањето на дискусијата и покрај најавите дека предлогот ќе биде изгласан...

СКАНДАЛОЗНО Предлог буџетот за 2018 открива дека ќе има казни за некористење на албанскиот јазик

СКАНДАЛОЗНО: Предлог буџетот за 2018 открива дека ќе има казни за некористење на албанскиот јазик

За Се | пред 4 месеци

Додека во Собранието непрекинато тече дебатата за неуставниот закон за јазиците, предлог буџетот за 2018 година открива дека ќе има казни за граѓаните и институциите за неупотреба на албанскиот јазик....

На дневен ред Законот за јазиците

На дневен ред: Законот за јазиците

Флеш | пред 4 месеци

Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање. Утре попладне пратениците ќе гласаат за потребата од донесување на законот за јазици. Законот потоа оди во собраниската Комисија...

Пратениците утре ќе гласаат за предлог законот за јазици

Пратениците утре ќе гласаат за предлог-законот за јазици

A1on | пред 4 месеци

Откако денеска беше исцрпена собраниската расправа по предлог-законот за употреба на јазиците, пратениците утре ќе треба да се изјаснат за истиот. По изјаснувањето, следува амандманска расправа во Комисијата...

Втор ден тензична дебата за јазикот

Втор ден тензична дебата за јазикот

Алфа | пред 4 месеци

Собраниското мнозинство жестоко го брани предлог - законот кој е резултат на коалициските пазарења. Дозволивме да сме заробеници на проценти и бројки, а на сметка на тоа страдаат правата на мајчин јазик...

СКАНДАЛОЗНО Предлог буџетот за 2018 открива дека ќе има казни за некористење на албанскиот јазик

СКАНДАЛОЗНО: Предлог буџетот за 2018 открива дека ќе има казни за некористење на албанскиот јазик

Курир | пред 4 месеци

Додека во Собранието непрекинато тече дебатата за неуставниот закон за јазиците, предлог буџетот за 2018 година открива дека ќе има казни за граѓаните и институциите за неупотреба на албанскиот јазик....

Пратениците утре ќе гласаат за потребата за воведување на двојазичност

Пратениците утре ќе гласаат за потребата за воведување на двојазичност

Прес 24 | пред 4 месеци

Заврши дискусијата по однос на Законот за јазици во Собранието. Парламентот според најавите уте на пладне ќе ја гласа потребата за донесување на овој закон. Се поизвесно е дека тој ќе ја пројде првата...

Утре пратениците ќе гласат по предлог законот за јазици

Утре пратениците ќе гласат по предлог-законот за јазици

Макфакс | пред 4 месеци

Пратениците утре попладне ќе се изјаснат по прдлог-законот за употреба на јазиците по прво читање, откако денеска беше исцрпена собраниската расправа. По ова ќе следи амандманска расправа во Комисијата...

Пратениците утре ќе гласаат за предлог законот за јазици

Пратениците утре ќе гласаат за предлог-законот за јазици

Локално | пред 4 месеци

Откако денеска беше исцрпена собраниската расправа по предлог-законот за употреба на јазиците, пратениците утре ќе треба да се изјаснат за истиот. По изјаснувањето, следува амандманска расправа во Комисијата...

Пратениците утре ќе гласаат дали има потреба од Законот за јазици

Пратениците утре ќе гласаат дали има потреба од Законот за јазици

Фокус | пред 4 месеци

Собраниската расправа за Законот за употреба на јазиците во прво читање заврши денеска, а претениците утре ќе гласаат за потребата од донесување на овој Закон. По ова, законот оди во собраниската Комисија...

Заврши општата расправа по законот за јазиците

Заврши општата расправа по законот за јазиците

Р.С. Европа | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија десетина минути по почетокот на попладневното продолжение на 15. седница ја заврши општата расправа по Предлог - законот на законот за употреба на јазиците, во прво читање....

Димовски  ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазици

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазици

Макфакс | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и координатор на првата пратеничка група од собраниската говорница најави дека опозицијата ќе поднесе голем број амандмани со кои според неа ќе се подобри прелог-зкаонот...

Заврши општата расправа по законот за јазиците

Заврши општата расправа по законот за јазиците...

Нова Македонија | пред 4 месеци

Заврши општата расправа по законот за јазиците Собранието на Република Македонија десетина минути по почетокот на попладневното продолжение на 15. седница ја заврши општата расправа по Предлог - законот...

Утре пратениците ќе гласаат по предлог законот за јазиците

Утре пратениците ќе гласаат по предлог-законот за јазиците

Точка | пред 4 месеци

Пратениците утре попладне ќе се изјаснат по прдлог-законот за употреба на јазиците по првото читање бидејќи денеска беше исцрпена собраниската расправа. По ова, ќе следува амандманска расправа во Комисијата...

Заврши општата расправа по законот за јазиците

Заврши општата расправа по законот за јазиците

Канал 5 | пред 4 месеци

Седницата, како што најави претседателот на Собранието Талат Џафери, ќе продолжи утре напладне кога се очекува пратениците да гласаат за Предлог-законот, по што народните избраници ќе можат да поднесуваат...

Џафери до Адеми и Манојловски Седнете на кафе во Тетово па таму разговарајте за случувањата во Тетово

Џафери до Адеми и Манојловски: Седнете на кафе во Тетово, па таму разговарајте за случувањата во Тетово

A1on | пред 4 месеци

По долгата расправа во собраниската сала помеѓу пратеникот од ДУИ, Џеват Адеми и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Горан Манојловски дали има доволен број на македонци функционери во Тетово, претседателот на Собранието,...

Утре пратениците ќе гласат по предлог законот за јазици

Утре пратениците ќе гласат по предлог-законот за јазици

Вечер | пред 4 месеци

Пратениците утре попладне ќе се изјаснат по прдлог-законот за употреба на јазиците по прво читање, откако денеска беше исцрпена собраниската расправа. По ова ќе следи амандманска расправа во Комисијата...

Заврши општата расправа по законот за јазиците

Заврши општата расправа по законот за јазиците

Слободен печат | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија десетина минути по почетокот на попладневното продолжение на 15. седница ја заврши општата расправа по Предлог – законот на законот за употреба на јазиците, во прво читање....

Димовски ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазици

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазици

Точка | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и координатор на првата пратеничка група од собраниската говорница, Илија Димовски, најави дека опозицијата ќе поднесе голем број амандмани со кои според неа ќе се подобри прелог-законот...

Дебата за употреба на јазиците За власта потреба за опозицијата разнишување на соживотот

Дебата за употреба на јазиците: За власта потреба, за опозицијата разнишување на соживотот

A1on | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојловски во својот говор за законот за употреба на јазиците рече дека ова законско решение не е спроведливо и дека нема да го разбие јазот меѓу Македонците и Албанците....

Заврши општата расправа по законот за јазиците

Заврши општата расправа по законот за јазиците

Алсат-М | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија десетина минути по почетокот на попладневното продолжение на 15. седница ја заврши општата расправа по Предлог – законот на законот за употреба на јазиците, во прво читање....

Законот за јазици влезе во собраниска процедура најавени голем број амандани

Законот за јазици влезе во собраниска процедура, најавени голем број амандани

Канал 5 | пред 4 месеци

Претседателот на Талат Џафери најави дека до петок би треба да се донесе законот во собранието. Пратениците од власта и опозицијата најавија голем број амандмани. Во следните неколку дена се очекува жестока дебата.

УТРЕ ЌЕ СЕ ГЛАСА ЗА ПОТРЕБАТА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

УТРЕ ЌЕ СЕ ГЛАСА ЗА ПОТРЕБАТА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

Сакам Да Кажам | пред 4 месеци

Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање. Гласањето за законот е најавено за утре попладне. Пратениците сега треба да гласаат за потребата за донесување на законот...

Собранието утре ќе гласа за потребата од донесување на законот за јазиците

Собранието утре ќе гласа за потребата од донесување на законот за јазиците

Прес 24 | пред 4 месеци

Заврши денешната собраниска расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање. Гласањето за потребата од законот за јазиците е закажано за утре попладне. Пратениците во комисијата, ќе достават...

Собранието утре ќе гласа за потребата да се донесе Закон за јазици

Собранието утре ќе гласа за потребата да се донесе Закон за јазици

+Инфо | пред 4 месеци

Собранието десетина минути по почетокот на попладневното продолжение на 15. седница ја заврши општата расправа по Предлог - законот на законот за употреба на јазиците, во прво читање. Седницата, како што...

Собранието утре ќе гласа за потребата од донесување Закон за јазиците

Собранието утре ќе гласа за потребата од донесување Закон за јазиците

+Инфо | пред 4 месеци

Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање. Утре попладне пратениците ќе гласаат за потребата од донесување на законот за јазици. Законот потоа оди во собраниската Комисија...

Димовски  ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазици

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазици

Вечер | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и координатор на првата пратеничка група од собраниската говорница најави дека опозицијата ќе поднесе голем број амандмани со кои според неа ќе се подобри прелог-зкаонот...

Во буџетот за 2018 предвидени казни за некористење на албански јазик

Во буџетот за 2018 предвидени казни за некористење на албански јазик

Весник | пред 4 месеци

Додека во Собранието непрекинато тече дебатата за неуставниот закон за јазиците, предлог буџетот за 2018 година открива дека ќе има казни за граѓаните и институциите за неупотреба на албанскиот јазик....

Во буџетот за 2018 предвидени казни за некористење на албански јазик

Во буџетот за 2018 предвидени казни за некористење на албански јазик

Република | пред 4 месеци

Додека во Собранието непрекинато тече дебатата за неуставниот закон за јазиците, предлог буџетот за 2018 година открива дека ќе има казни за граѓаните и институциите за неупотреба на албанскиот јазик....

Дебата за употреба на јазиците За власта потреба за опозицијата разнишување на соживотот

Дебата за употреба на јазиците:За власта потреба, за опозицијата разнишување на соживотот

Макфакс | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојловски  во својот говор за закнот за употреба на јзиците, рече дека оваа законско решение не е спроведливо и дека нема да го разбие јазот меѓу македонците и албанците.Според...

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика...

Нова Македонија | пред 4 месеци

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието...

Дебата за употреба на јазиците За власта потреба за опозицијата разнишување на соживотот

Дебата за употреба на јазиците: За власта потреба, за опозицијата разнишување на соживотот

Точка | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојловски во својот говор за законот за употреба на јазиците рече дека ова законско решение не е спроведливо и дека нема да го разбие јазот меѓу Македонците и Албанците....

За опозицијата законот за јазици нема да биде применлив за власта е практична потреба

За опозицијата законот за јазици нема да биде применлив, за власта е практична потреба

Локално | пред 4 месеци

Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието ќе им ги гарантира сите права на граѓаните, независно...

Утре пратениците ќе гласат по предлог законот за јазици

Утре пратениците ќе гласат по предлог-законот за јазици

Весник | пред 4 месеци

Пратениците утре попладне ќе се изјаснат по прдлог-законот за употреба на јазиците по прво читање, откако денеска беше исцрпена собраниската расправа. По ова ќе следи амандманска расправа во Комисијата...

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Слободен печат | пред 4 месеци

Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието ќе им ги гарантира сите права на граѓаните, независно...

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

24 вести | пред 4 месеци

Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието ќе им ги гарантира сите права на граѓаните, независно...

Продолжи расправата за законот за јазиците

Продолжи расправата за законот за јазиците

Прес 24 | пред 4 месеци

Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието ќе им ги гарантира сите права на граѓаните, независно...

Предлог буџетот за 2018 открива дека ќе има казни за некористење на албанскиот јазик

Предлог буџетот за 2018 открива дека ќе има казни за некористење на албанскиот јазик

Пулс 24 | пред 4 месеци

Додека во Собранието непрекинато тече дебатата за неуставниот закон за јазиците, предлог буџетот за 2018 година открива дека ќе има казни за граѓаните и институциите за неупотреба на албанскиот јазик....

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Алсат-М | пред 4 месеци

Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието ќе им ги гарантира сите права на граѓаните, независно...

Дебата за употреба на јазиците За власта потреба за опозицијата разнишување на соживотот

Дебата за употреба на јазиците:За власта потреба, за опозицијата разнишување на соживотот

Вечер | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојловски  во својот говор за закнот за употреба на јзиците, рече дека оваа законско решение не е спроведливо и дека нема да го разбие јазот меѓу македонците и албанците.Според...

МАКЕДОНИЈА ОД УТРЕ ДВОЈАЗИЧНА Пратениците утре ќе гласаат за законот за двојазичност и за казни од 5 000 евра ако не го знаете јазикот

МАКЕДОНИЈА ОД УТРЕ ДВОЈАЗИЧНА: Пратениците утре ќе гласаат за законот за двојазичност, и за казни од 5.000 евра ако не го знаете јазикот!

Infomax | пред 4 месеци

Откако денеска беше исцрпена собраниската расправа по предлог-законот за употреба на јазиците, пратениците утре ќе треба да се изјаснат за истиот. По изјаснувањето, следува амандманска расправа во Комисијата...

Пратениците утре ќе одлучуваат за потребата од носење на Закон за употреба на јазиците

Пратениците утре ќе одлучуваат за потребата од носење на Закон за употреба на јазиците

Сител | пред 4 месеци

Embedded video for Пратениците утре ќе одлучуваат за потребата од носење на Закон за употреба на јазиците Заврши дискусијата по однос на Законот за јазици во Собранието. Парламентот според најавите уте...

Димовски  ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазици

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазици

Весник | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и координатор на првата пратеничка група од собраниската говорница најави дека опозицијата ќе поднесе голем број амандмани со кои според неа ќе се подобри прелог-зкаонот...

Собранието утре ќе гласа за потребата од донесување закон за јазиците

Собранието утре ќе гласа за потребата од донесување закон за јазиците

Нова ТВ | пред 4 месеци

Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање. Утре попладне пратениците ќе гласаат за потребата од донесување на законот за јазици. Законот потоа оди во собраниската Комисија...

БУЏЕТОТ ЈА ОТКРИВА ТАЈНАТА Казни од по 5 000 евра ако не знаете албански или поголеми за фирмите

БУЏЕТОТ ЈА ОТКРИВА ТАЈНАТА: Казни од по 5.000 евра ако не знаете албански, или поголеми за фирмите!

Infomax | пред 4 месеци

Додека во Собранието непрекинато тече дебатата за неуставниот закон за јазиците, предлог буџетот за 2018 година открива дека ќе има казни за граѓаните и институциите за неупотреба на албанскиот јазик....

Заврши општата расправа по законот за јазиците

Заврши општата расправа по законот за јазиците

ТВ 21 | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија на почетокот на попладневното продолжение на 15. седница ја заврши општата расправа по Предлог – законот за употреба на јазиците, во прво читање. Седницата, како што...

МАНУ не е прашана за законот за јазиците

МАНУ не е прашана за законот за јазиците...

Нова Македонија | пред 4 месеци

Во актуелниот состав на МАНУ има тројца редовни членови од албанска етничка припадност и еден дописен член, како и тројца членови надвор од работниот состав. Но ниту тие ниту МАНУ, како највисока научна...

МАНУ игнорирана за законот за јазици пратениците дебатираат

МАНУ игнорирана за законот за јазици, пратениците дебатираат

Весник | пред 4 месеци

Во Собранието денеска се води дебата за законот за јазици. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојловски во својот говор за законот за употреба на јазиците рече дека ова законско решение не е спроведливо...

МАНУ игнорирана за законот за јазици пратениците дебатираат

МАНУ игнорирана за законот за јазици, пратениците дебатираат

Република | пред 4 месеци

Во Собранието денеска се води дебата за законот за јазици. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојловски во својот говор за законот за употреба на јазиците рече дека ова законско решение не е спроведливо...

Продолжува расправата по предлог законот за јазици

Продолжува расправата по предлог-законот за јазици

Макфакс | пред 4 месеци

Пратениците денеска ја продолжуваат расправата по предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање, која на 15 октомври беше прекината поради кампањата за локалните избори. Пратениците повторно дебатираат...

ТАЛАТ ПОВТОРНО ИСКЛУЧУВА МИКРОФОНИ Џафери ги испрати Адеми и Манојловски на кафе во Тетово да продолжат со моабетот

ТАЛАТ ПОВТОРНО ИСКЛУЧУВА МИКРОФОНИ: Џафери ги испрати Адеми и Манојловски на кафе во Тетово да продолжат со моабетот

Infomax | пред 4 месеци

По долгата расправа во собраниската сала помеѓу пратеникот од ДУИ, Џеват Адеми и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Горан Манојловски дали има доволен број на македонци функционери во Тетово, претседателот на Собранието,...

Собранието утре ќе гласа за потребата од закон за јазици

Собранието утре ќе гласа за потребата од закон за јазици

Newsroom | пред 4 месеци

Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање. Гласањето за законот е најавено за утре попладне. Законот потоа оди во собраниската Комисија за европски прашања. Пратениците...

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Сител | пред 4 месеци

Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието ќе им ги гарантира сите права на граѓаните, независно...

Дебата за употреба на јазиците За власта потреба за опозицијата разнишување на соживотот

Дебата за употреба на јазиците:За власта потреба, за опозицијата разнишување на соживотот

Весник | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојловски  во својот говор за закнот за употреба на јзиците, рече дека оваа законско решение не е спроведливо и дека нема да го разбие јазот меѓу македонците и албанците.Според...

Пратениците и понатаму со поделен став околу предлог  законот за употреба на јазиците

Пратениците и понатаму со поделен став околу предлог – законот за употреба на јазиците

Пост | пред 4 месеци

Ново продолжение на собраниската дебата за предлог – законот за употреба на јазиците, со исти пораки и ставови. Опозицијата бара покрај албанскиот јазик да се вметнат и јазиците на помалите етнички заедници....

Продолжува расправата по предлог законот за јазици

Продолжува расправата по предлог-законот за јазици

Точка | пред 4 месеци

Пратениците денеска ја продолжуваат расправата по предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање, која на 15 октомври беше прекината поради кампањата за локалните избори. Пратениците повторно дебатираат...

Еве што најавува ВМРО ДПМНЕ во врска со законот за јазиците

Еве што најавува ВМРО-ДПМНЕ во врска со законот за јазиците

Sky | пред 4 месеци

Денешното, осмо продолжение на 15-тата седница на Собранието, на која како и вчера се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците минува главно со изнесување на истите аргументи од пратениците...

Продолжува расправата по предлог законот за јазици

Продолжува расправата по предлог-законот за јазици

Вечер | пред 4 месеци

Пратениците денеска ја продолжуваат расправата по предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање, која на 15 октомври беше прекината поради кампањата за локалните избори. Пратениците повторно дебатираат...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Алсат-М | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата на 15. собраниска седница за овој закон беше прекината пред...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

A1on | пред 4 месеци

Денеска во Собранието на Република Македонија треба да се продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата за овој закон беше прекината пред почетокот на кампањата...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците...

Нова Македонија | пред 4 месеци

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата на...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Р.С. Европа | пред 4 месеци

Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата на 15. собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот...

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Слободна Македонија | пред 4 месеци

Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието ќе им ги гарантира сите права на граѓаните, независно...

Продолжува собраниската расправа за Законот за јазиците

Продолжува собраниската расправа за Законот за јазиците

24 вести | пред 4 месеци

Собранието денеска ја продолжува расправата по предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата на 15. собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот на кампањата за локалните...

Закон за јазици  за власта чекор кон соживот за опозицијата кон целосна двојазичност

Закон за јазици – за власта чекор кон соживот, за опозицијата кон целосна двојазичност

Вечер Прес | пред 4 месеци

Предложениот закон за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на државата и ќе придонесе за зголемување на соживотот во државата, сметаат пратениците од владејачките...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

МТВ 1 | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата сметаат дека со Законот се...

Денеска повторно расправа за законот за јазиците

Денеска повторно расправа за законот за јазиците

Слободен печат | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата на 15. собраниска седница за овој закон беше прекината пред...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Канал 5 | пред 4 месеци

Дебатата на 15. собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот на кампањата за локалните избори, а продолжи вчера. Пратениците повторно ги спротивставија ставовите. За владејачкото мнозинство,...

Продолжува расправата по предлог законот за јазици

Продолжува расправата по предлог-законот за јазици

Весник | пред 4 месеци

Пратениците денеска ја продолжуваат расправата по предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање, која на 15 октомври беше прекината поради кампањата за локалните избори. Пратениците повторно дебатираат...

Закон за јазици  за власта чекор кон соживот за опозицијата кон целосна двојазичност

Закон за јазици – за власта чекор кон соживот, за опозицијата кон целосна двојазичност

Локално | пред 4 месеци

Предложениот закон за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на државата и ќе придонесе за зголемување на соживотот во државата, сметаат пратениците од владејачките...

Пратениците со спротивставени ставови Продолжува расправата за јазиците

Пратениците со спротивставени ставови: Продолжува расправата за јазиците

Прес 24 | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата на 15. собраниска седница за овој закон беше прекината пред...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Слободна Македонија | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата на 15. собраниска седница за овој закон беше прекината пред...

Продолжува дебатата за законот за јазиците  нема промена во позициите

Продолжува дебатата за законот за јазиците – нема промена во позициите

Нова ТВ | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата на 15. собраниска седница за овој закон беше прекината пред...

Закон за јазици  за власта чекор кон соживот за опозицијата кон целосна двојазичност

Закон за јазици - за власта чекор кон соживот, за опозицијата кон целосна двојазичност

Сител | пред 4 месеци

Предложениот закон за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на државата и ќе придонесе за зголемување на соживотот во државата, сметаат пратениците од владејачките...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Сител | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата на 15. собраниска седница за овој закон беше прекината пред...

Во Собрание продолжува расправата за законот за јазиците

Во Собрание продолжува расправата за законот за јазиците

Пост | пред 4 месеци

Денеска напладне треба да продолжи расправата за предлог-законот за употреба на јазиците. За овој закон се расправаше и вчера, на седмото продолжение на 15-та седница, и тоа беше првото продолжение по...

Предлог законот за употреба на јазиците пред пратениците

Предлог-законот за употреба на јазиците пред пратениците

ТВ 21 | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска на пладне треба да ја продолжи расправата за предлог-законот за употреба на јазиците. На вчерашната расправа, пратениците од власта и опозицијата беа со спротивставени...

Закон за јазици  за власта чекор кон соживот за опозицијата кон целосна двојазичност

Закон за јазици – за власта чекор кон соживот, за опозицијата кон целосна двојазичност

Кумановски муабети | пред 4 месеци

loading... Предложениот закон за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на државата и ќе придонесе за зголемување на соживотот во државата, сметаат пратениците...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Кумановски муабети | пред 4 месеци

loading... Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата на 15. собраниска седница за овој закон беше прекината...

Дебатата за законот за јазиците продолжи со исти тези

Дебатата за законот за јазиците продолжи со исти тези

Телма | пред 4 месеци

За опозицијата е противуставен и ќе донесе многу проблеми, мнозинството, пак, тврди дека ќе го подобри соживотот и нема да го загрози македонскиот јазик. Дебатата за Законот за употреба на јазиците, што...

Владата го достави предлог буџетот за 2018 до Собранието

Владата го достави предлог-буџетот за 2018 до Собранието

Актуелно24 | пред 4 месеци

Владата го доставила предлог-буџетот за 2018 година до Собранието. Расправата се очекува да почне неделава, според најавите на претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој рече дека ќе ја прекине расправата...

Расправата за Законот за јазици продолжува утре за опозицијата тој е неуставен

Расправата за Законот за јазици продолжува утре, за опозицијата тој е неуставен

Фокус | пред 4 месеци

На денешната собраниска расправа за Законот за упореба на јазици власта побара да се јакнат сличности на различните етнички заедници и да се изнаоѓаат заеднички решение, а за опозицијата овој закон е противуставен...

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Вечер Прес | пред 4 месеци

И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Да ги јакнеме сличностите без етнички натпервар,...

По месец и половина предлог Законот за употреба на јазиците повторно пред пратениците

По месец и половина, предлог Законот за употреба на јазиците повторно пред пратениците

Канал 5 | пред 4 месеци

ВМРО-ДПМНЕ денеска од собраниската говорница праша кои се гаранциите дека ова нема да бидат последни барања на партиите на Албанците за употребата на албанскиот јазик? Опозицијата најави амандмани. За...

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Слободен печат | пред 4 месеци

И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Да ги јакнеме сличностите без етнички натпервар,...

И ВМРО ДПМНЕ и СДСМ подготвуваат амандмани за законот за јазиците

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ подготвуваат амандмани за законот за јазиците

Локално | пред 4 месеци

Реплицирајќи му на својот колега Владимир Ѓорчев, пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец во расправата на собраниската седница за законот за употреба на јазиците, кажа оти СДСМ подготвува амандмани за законот,...

СДСМ Добивме на локални и имаме право да донесеме двојазичност

СДСМ: Добивме на локални и имаме право да донесеме двојазичност

Вечер | пред 4 месеци

Пратениците во собранието се избрани на парламентарни избори кои СДСМ ги загуби, и формира влада со помош на албанските партии, а двојазичноста на цела територија на државата не беше во нивната изборна...

СДСМ Доста од ситен национализам ВМРО Дали законот за јазици ќе донесе живот во Штип

СДСМ: Доста од ситен национализам ВМРО: Дали законот за јазици ќе донесе живот во Штип

+Инфо | пред 4 месеци

Расправата за законот за јазиците продолжува утре И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците....

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Алсат-М | пред 4 месеци

И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Да ги јакнеме сличностите без етнички натпервар,...

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Прес 24 | пред 4 месеци

И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Да ги јакнеме сличностите без етнички натпервар,...

СДСМ Доста од ситен национализам  ВМРО Дали законот за јазици ќе донесе живот во Штип

СДСМ: Доста од ситен национализам - ВМРО: Дали законот за јазици ќе донесе живот во Штип

+Инфо | пред 4 месеци

Расправата за законот за јазиците продолжува утре И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците....

Жестока дебата за Законот за јазиците

Жестока дебата за Законот за јазиците

Алфа | пред 4 месеци

Граѓаните јасно кажаа што и кого поддржуваат на локалните избори, и реплицираше пратеничката од СДСМ, Жаклина Лазаревска на проценката на нејзината колешка од ВМРО ДПМНЕ, Ане Лашкоска која обвини дека...

Владата го достави предлог буџетот за 2018 до Собранието

Владата го достави предлог-буџетот за 2018 до Собранието

Макфакс | пред 4 месеци

Владата го доставила предлог-буџетот за 2018 година до Собранието. Расправата се очекува да почне неделава, според најавите на претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој рече дека ќе ја прекине расправата...

Законот за јазиците за опозицијата неуставен за власта ќе ги подобри меѓуетничките односи

Законот за јазиците за опозицијата неуставен, за власта ќе ги подобри меѓуетничките односи

24 вести | пред 4 месеци

По повеќе од два месеци на дневен ред во Собранието се врати законот за јазици. На пленарната седница, пратениците ги вкрстија аргументите, но во значително помирна атмосфера од пред распишувањето на локалните...

Се врати дебатата за јазиците во Собранието Адеми му порача на Миновски да научи албански

Се врати дебатата за јазиците во Собранието: Адеми му порача на Миновски да научи албански

ТВ 21 | пред 4 месеци

И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми му се обрати на...

До Собранието беше доставен предлог буџетот за 2018 та

До Собранието беше доставен предлог-буџетот за 2018-та

Денар | пред 4 месеци

Владата го доставила предлог-буџетот за 2018 година до Собранието. Расправата се очекува да почне неделава, според најавите на претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој рече дека ќе ја прекине расправата...

Предлог буџетот за 2018 година доставен во Собранието

Предлог-буџетот за 2018 година доставен во Собранието

A1on | пред 4 месеци

Расправата за Предлог-буџетот за 2018 година во Собранието на Република Македонија се очекува да започне во текот на оваа седмица, најави претседателот Талат Џафери. Тој кажа дека ќе му даде предност на...

ВМРО ДПМНЕ бара за законот за јазиците да се гласа со двотретинско мнозинство

ВМРО-ДПМНЕ бара за законот за јазиците да се гласа со двотретинско мнозинство

Позитив | пред 4 месеци

Во едночасовната расправа за предлог законот за употреба на јазиците опозицијата го обвини парламентарното мнозинство дека сака набрзина да спроведе нешто што е неуставно, а кое што СДСМ не го најавил...

Владата го достави предлог буџетот за 2018 до Собранието

Владата го достави предлог-буџетот за 2018 до Собранието

Точка | пред 4 месеци

Владата го доставила предлог-буџетот за 2018 година до Собранието. Расправата се очекува да почне неделава, според најавите на претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој рече дека ќе ја прекине расправата...

Предлог буџетот за 2018 доставен во Собранието

Предлог-буџетот за 2018 доставен во Собранието

Економски | пред 4 месеци

Владата викендов го доставила Предлог-буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Како што најави претседателот на Собранието, Талат Џафери, расправата за Предлог-буџетот во Собранието...

Адеми до Минов Треба да се нау~и албанскиот јазик за да можеш да комуницираш со мене како што можам јас со тебе

Адеми до Минов: Треба да се нау~и албанскиот јазик за да можеш да комуницираш со мене, како што можам јас со тебе!

Вечер Прес | пред 4 месеци

Ова е само дел од расправата “за” и “против” Предлог-законот за употреба на јазиците, кој по паузата поради одржувањето на локалните избори беше прв на дневен ред на собраниската седница. Во меѓувреме,...

По месец и половина предлог законот за употреба на јазиците повторно пред пратениците

По месец и половина, предлог законот за употреба на јазиците повторно пред пратениците

Канал 5 | пред 4 месеци

Власта и опозицијата на координација се договорија ВМРО-ДПМНЕ да се откаже од  контра - реплики меѓу себе. Во меѓувреме од 30 - на пријавени опозициски пратеници за збор, се откажаа 20.  Опозицијата и...

Лашкоска: Оваа ненародна власт не ја интересира што мисли народот во врска со името па и со јазикот

Денешен | пред 4 месеци

На денешната расправа за законот за јазиците во Собранието, пратеничката Ане Лашкоска тврдеше дека ако се земе во предвид изјавата на Зоран Заев во која тој кажува дека ќе гледа да се најде решение за...

Адеми до Минов Научете албански да се разбираме па да не бидеме пратеници слушалки

Адеми до Минов: Научете албански да се разбираме па да не бидеме пратеници слушалки

МКД | пред 4 месеци

Владејачкото мнозинство и опозицијата во Парламентот на денешното прво продолжение на расправата за предлог-законот за употреба на јазиците по паузата заради локалните избори, останаа на дијаметрално спротивните...

Панчо Минов за Законот за јазици Не прифаќам такво нешто и јас пратеник слушалка не бивам

Панчо Минов за Законот за јазици: Не прифаќам такво нешто и јас пратеник слушалка не бивам

Фактор | пред 4 месеци

Албанскиот јазик станува службен на цела територија. Не прифаќам такво нешто и јас пратеник слушалка не бивам, рече  пратеникот Панчо Минов за носење на Законот за јазиците. Тој вели дека премиерот Зоран...

Продолжи расправата за Законот за јазици ставовите останаа дијаметрално спротивни

Продолжи расправата за Законот за јазици, ставовите останаа дијаметрално спротивни

МТВ 1 | пред 4 месеци

Ние сме за развој на мултиетничко општество, за евроинтеграции, но не на овој начин каде непотребно албанскиот јазик се прави втор официјален во земјата, рекоа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на...

Лашкоска Кристално јасно е дека оваа ненародна власт не ја интересира што мисли народот во врска со името па и со јазикот

Лашкоска: Кристално јасно е дека оваа ненародна власт не ја интересира што мисли народот во врска со името па и со јазикот

Курир | пред 4 месеци

Таа продолжи потенцирајќи дека истото се случува и со предлог законот за употреба на јазици. Лашкоска одлучи наместо говор кој би ги убедувал граѓаните дека СДСМ ги руши државните националните интереси,...

СДСМ Добивме на локални и имаме право да донесеме двојазичност

СДСМ: Добивме на локални и имаме право да донесеме двојазичност

Весник | пред 4 месеци

Пратениците во собранието се избрани на парламентарни избори кои СДСМ ги загуби, и формира влада со помош на албанските партии, а двојазичноста на цела територија на државата не беше во нивната изборна...

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Сител | пред 4 месеци

И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Да ги јакнеме сличностите без етнички натпервар,...

Владата го достави предлог буџетот за 2018 до Собранието

Владата го достави предлог-буџетот за 2018 до Собранието

Вечер | пред 4 месеци

Владата го доставила предлог-буџетот за 2018 година до Собранието. Расправата се очекува да почне неделава, според најавите на претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој рече дека ќе ја прекине расправата...

Интересот опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Интересот опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Макфакс | пред 4 месеци

Дискусијата по законот за употреба на јазиците започна со еден час задоцнување по двочасовна координација на пратеничките групи со собранискиот спикер Талат Џафери. По  пријавениот интерес од  околу 60...

Адеми до Минов Научете албански да се разбираме да не бидеме пратеници слушалки

Адеми до Минов: Научете албански да се разбираме, да не бидеме пратеници слушалки

Макфакс | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Панчов Минов, во својот говор уште еднаш го повтори ставот на опозицијата дека е против законот за употреба на јазиците, при што, како што рече, со него се воведува двојазичност...

Адеми до Минов Научете албански да се разбираме да не бидеме пратеници слушалки

Адеми до Минов: Научете албански да се разбираме, да не бидеме пратеници-слушалки

Актуелно24 | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Панчов Минов, во својот говор уште еднаш го повтори ставот на опозицијата дека е против законот за употреба на јазиците, при што, како што рече, со него се воведува двојазичност...

ЗА ДА НЕ СТАНЕТЕ ПРАТЕНИК  СЛУШАЛКА НАУЧЕТЕ АЛБАНСКИ МУ РЕЧЕ АДЕМИ НА МИНОВ

ЗА ДА НЕ СТАНЕТЕ ПРАТЕНИК – СЛУШАЛКА, НАУЧЕТЕ АЛБАНСКИ, МУ РЕЧЕ АДЕМИ НА МИНОВ

Сакам Да Кажам | пред 4 месеци

Пратениците ја продолжија расправата за законот за употребата на јазиците која што беше прекината на 23 септември поради почетокот на локалните избори. Седницата започна со еден час задоцнување поради...

Адеми до Минов Научете албански за да ме разберете како што јас ве разбирам вас

Адеми до Минов: Научете албански за да ме разберете како што јас ве разбирам вас

A1on | пред 4 месеци

Не знам која е целта на овој закон во Кавадарци или во Пробиштип да се вовдеде негова употреба. Значи СДСМ тврдеше дека нема двојазичност во сите локални самоупорави, но според законот не е така. Албанскиот...

Седницата за јазиците започна со жестока расправија помеѓу мнозинството и опозицијата

Седницата за јазиците започна со жестока расправија помеѓу мнозинството и опозицијата

A1on | пред 4 месеци

Продолжението на 15. седница во Собранието каде точка на дневен ред е законот за јазици започна со жестока расправија помеѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Пратеничката од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ,...

Лашкоска Оваа власт не ја интересира што мисли народот во врска со името и јазикот

Лашкоска: Оваа власт не ја интересира што мисли народот во врска со името и јазикот

Прес 24 | пред 4 месеци

На денешната расправа за законот за јазиците во Собранието, пратеничката Ане Лашкоска тврдеше дека ако се земе во предвид изјавата на Зоран Заев во која тој кажува дека ќе гледа да се најде решение за...

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците...

Нова Македонија | пред 4 месеци

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците По паузата поради одржувањето на локалните избори, македонските пратеници денеска ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на...

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Канал 5 | пред 4 месеци

Ставовите на пратениците од владејачките партии и опозицијата и на денешното продолжение, како и на претходните, се дијаметрално спротивни. Парламентарното мнозинство, тврди дека законот ќе придонесе за...

Се врати жешката тема Власта и опозицијата повторно во расправа за законот за јазиците

Се врати жешката тема: Власта и опозицијата повторно во расправа за законот за јазиците

ТВ Нова | пред 4 месеци

По паузата поради одржувањето на локалните избори, македонските пратеници денеска ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Ставовите на пратениците од владејачките партии и...

Владата го достави Предлог буџетот за 2018 та до Собранието

Владата го достави Предлог- буџетот за 2018-та до Собранието

МТВ 1 | пред 4 месеци

Владата веќе го доставила Предлог- буџетот за 2018-та година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата да почне неделава, како што најави во петокот претедателот на Собранието, Џафери....

Адеми до Минов Научете албански да се разбираме да не бидеме пратеници слушалки

Адеми до Минов: Научете албански да се разбираме, да не бидеме пратеници-слушалки

Точка | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Панчов Минов, во својот говор уште еднаш го повтори ставот на опозицијата дека е против законот за употреба на јазиците, при што, како што рече, со него се воведува двојазичност...

Интересот на опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Интересот на опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Точка | пред 4 месеци

Дискусијата по законот за употреба на јазиците почна со еден час задоцнување по двочасовна координација на пратеничките групи со собранискиот спикер Талат Џафери. Според пријавениот интерес од околу 60...

Жестока расправија за законот за јазици во Собранието

Жестока расправија за законот за јазици во Собранието

За Се | пред 4 месеци

Во Собранието на Република Македонија се одвива продолжението на 15. седница, на кое точка на дневен ред е законот за јазици започна со жестока расправија помеѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Пратеничката...

Предлог буџетот за 2018 година во собраниска процедура

Предлог-буџетот за 2018 година во собраниска процедура...

Нова Македонија | пред 4 месеци

Предлог-буџетот за 2018 година во собраниска процедура Владата викендов го доставила Предлог-буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата по него да почне во текот...

Седницата за законот за јазиците продолжува по старо

Седницата за законот за јазиците продолжува по старо

Р.С. Европа | пред 4 месеци

По паузата за локалните избори, во Собранието продолжи дебатата за предлог-законот за употреба на јазиците со слични дискусии како претходно. Претседателот на Собранието Талат Џафери минатата недела рече...

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Кумановски муабети | пред 4 месеци

loading... И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Да ги јакнеме сличностите без етнички...

И власта и опозицијата подготвуваат амандмани за законот за јазиците

И власта и опозицијата подготвуваат амандмани за законот за јазиците

Newsroom | пред 4 месеци

И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15 седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Да ги јакнеме сличностите без етнички натпревар,...

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Прес 24 | пред 4 месеци

По паузата поради одржувањето на локалните избори, македонските пратеници денеска ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Ставовите на пратениците од владејачките партии и...

Пратениците спротивставени за Законот за јазиците

Пратениците спротивставени за Законот за јазиците

Слободен печат | пред 4 месеци

По паузата поради одржувањето на локалните избори, македонските пратеници денеска ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Ставовите на пратениците од владејачките партии и...

Нови пратенички караници за законот за јазици

Нови пратенички караници за законот за јазици

+Инфо | пред 4 месеци

По паузата поради одржувањето на локалните избори, македонските пратеници денеска ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Ставовите на пратениците од владејачките партии и...

Предлог буџетот за 2018 во собраниска процедура

Предлог-буџетот за 2018 во собраниска процедура

Канал 5 | пред 4 месеци

Џафери кажа дека ќе ја прекине расправата по законот за употреба за јазиците, што продолжи денеска, и оти предност ќе му даде на Предлог-буџетот за 2018 година. Општ претрес и претрес по амандамните по...

Адеми до Минов Научете албански за да ме разберете како што јас ве разбирам вас

Адеми до Минов: Научете албански за да ме разберете како што јас ве разбирам вас

Локално | пред 4 месеци

Не знам која е целта на овој закон во Кавадарци или во Пробиштип да се вовдеде негова употреба. Значи СДСМ тврдеше дека нема двојазичност во сите локални самоупорави, но според законот не е така. Албанскиот...

Интересот опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Интересот опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Вечер | пред 4 месеци

Дискусијата по законот за употреба на јазиците започна со еден час задоцнување по двочасовна координација на пратеничките групи со собранискиот спикер Талат Џафери. По  пријавениот интерес од  околу 60...

Адеми до Минов Научете албански да се разбираме да не бидеме пратеници слушалки

Адеми до Минов: Научете албански да се разбираме, да не бидеме пратеници слушалки

Вечер | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Панчов Минов, во својот говор уште еднаш го повтори ставот на опозицијата дека е против законот за употреба на јазиците, при што, како што рече, со него се воведува двојазичност...

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Алсат-М | пред 4 месеци

По паузата поради одржувањето на локалните избори, македонските пратеници денеска ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Ставовите на пратениците од владејачките партии и...

Откако беше усвоен од владата Предлог буџетот за 2018 во собраниска процедура

Откако беше усвоен од владата: Предлог-буџетот за 2018 во собраниска процедура

ТВ Нова | пред 4 месеци

Владата викендов го доставила Предлог-буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата по него да започне во текот на оваа седмица, како што најави во петокот на средба...

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Канал 5 | пред 4 месеци

Ова е седмо продолжение на дебатата за законот за јазиците, по шесте продолженија на 15. седница кои се одржаа пред изборите. Во досегашниот тек од расправата по овој закон и на комисиските расправи и...

Предлог буџетот за 2018 во собраниска процедура

Предлог-буџетот за 2018 во собраниска процедура

Слободен печат | пред 4 месеци

Владата викендов го доставила Предлог-буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата по него да започне во текот на оваа седмица, како што најави во петокот на средба...

За опозицијата законот за употреба на јазиците неуставен за власта ќе го зголеми соживотот

За опозицијата законот за употреба на јазиците неуставен, за власта ќе го зголеми соживотот

24 вести | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието  денеска ја продолжија расправата за Предлог законот за употреба на јазиците која беше прекината на 23 септември поради почетокот на кампањата за локалните избори. Опозицијата...

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

ТВ 21 | пред 4 месеци

И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Да ги јакнеме сличностите без етнички натпервар,...

Предлог буџетот за 2018 во собраниска процедура

Предлог-буџетот за 2018 во собраниска процедура

Алсат-М | пред 4 месеци

Владата викендов го доставила Предлог-буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата по него да започне во текот на оваа седмица, како што најави во петокот на средба...

Предлог буџетот за 2018 во собраниска процедура расправата ќе почне неделава

Предлог-буџетот за 2018 во собраниска процедура, расправата ќе почне неделава

Вечер Прес | пред 4 месеци

Владата викендов го доставила Предлог-буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата по него да започне во текот на оваа седмица, како што најави во петокот на средба...

Предлог буџетот за 2018 во собраниска процедура

Предлог-буџетот за 2018 во собраниска процедура

Прес 24 | пред 4 месеци

Владата викендов го доставила Предлог-буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата по него да започне во текот на оваа седмица, како што најави во петокот на средба...

Владата го достави предлог буџетот за 2018 до Собранието

Владата го достави предлог-буџетот за 2018 до Собранието

Весник | пред 4 месеци

Владата го доставила предлог-буџетот за 2018 година до Собранието. Расправата се очекува да почне неделава, според најавите на претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој рече дека ќе ја прекине расправата...

Предлог буџетот за 2018 во собраниска процедура

Предлог-буџетот за 2018 во собраниска процедура

+Инфо | пред 4 месеци

Владата викендов го доставила Предлог-буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата по него да започне во текот на оваа седмица, како што најави во петокот на средба...

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Прес 24 | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска ја продолжија расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот на кампањата...

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

+Инфо | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска ја продолжија расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот на кампањата...

Предлог буџетот доставен до Собранието расправата ќе почне неделава

Предлог буџетот доставен до Собранието, расправата ќе почне неделава

Нова ТВ | пред 4 месеци

Владата го доставила Предлог- буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата да почне неделава, како што најави во петокот претседателот на Собранието, Џафери. Тој...

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Алсат-М | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска ја продолжија расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот на кампањата...

Почна маратонската расправа за законот за јазиците

Почна маратонската расправа за законот за јазиците

Локално | пред 4 месеци

Собранието денеска продолжи со 15 седница на која главна точка е предлог-законот за употреба на јазиците. Ова е прво продолжение на расправата за овој закон, по паузата поради локалните избори. Во собраниската...

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Сител | пред 4 месеци

По паузата поради одржувањето на локалните избори, македонските пратеници денеска ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Ставовите на пратениците од владејачките партии и...

Владата го достави предлог буџетот за 2018 до Собранието

Владата го достави предлог-буџетот за 2018 до Собранието

Exclusive | пред 4 месеци

Владата го доставила предлог-буџетот за 2018 година до Собранието. Расправата се очекува да почне неделава, според најавите на претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој рече дека ќе ја прекине расправата...

Собрание Спротивни ставови на мнозинството и опозицијата за јазиците

Собрание: Спротивни ставови на мнозинството и опозицијата за јазиците

Нова ТВ | пред 4 месеци

Денешното продолжение на собраниската расправа за Законот за јазиците, по паузата од локалните избори, наговестува дека дебатата помеѓу мнозинството и опозицијата во Парламентот ќе биде долга, ако се земат...

Адеми до Минов Научете албански да се разбираме да не бидеме пратеници слушалки

Адеми до Минов: Научете албански да се разбираме, да не бидеме пратеници слушалки

Весник | пред 4 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Панчов Минов, во својот говор уште еднаш го повтори ставот на опозицијата дека е против законот за употреба на јазиците, при што, како што рече, со него се воведува двојазичност...

Интересот опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Интересот опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Весник | пред 4 месеци

Дискусијата по законот за употреба на јазиците започна со еден час задоцнување по двочасовна координација на пратеничките групи со собранискиот спикер Талат Џафери. По  пријавениот интерес од  околу 60...

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Сител | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска ја продолжија расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот на кампањата...

Предлог буџетот за 2018 во собраниска процедура

Предлог-буџетот за 2018 во собраниска процедура

Сител | пред 4 месеци

Владата викендов го доставила Предлог-буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата по него да започне во текот на оваа седмица, како што најави во петокот на средба...

Џевад Адеми Научете албански ако сакате да комуницираме без слушалки

Џевад Адеми: Научете албански ако сакате да комуницираме без слушалки

Ако | пред 4 месеци

За пратениците од владејачките партии Законот за употреба на јазиците ќе придонесе за релаксирање на етничкиот соживот, додека за опозицијата тој е неуставен и ќе доведе до раздор во државата. Жестоки,...

Законот за употреба на јазиците се враќа во Собранието

Законот за употреба на јазиците се враќа во Собранието

Флеш | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот...

Денеска законот за јазиците поворно пред пратениците

Денеска законот за јазиците поворно пред пратениците

За Се | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

Продолжува собраниската расправа за Законот за јазиците

Продолжува собраниската расправа за Законот за јазиците

Локално | пред 4 месеци

По подолга пауза поради локалните избори, денеска во Собранието ќе се врати расправата за законот за употреба на јазиците. Законот е точка на дневен ред на 15-тата седница, која беше прекината пред почетокот...

Законот за јазиците денеска пред пратениците

Законот за јазиците денеска пред пратениците

Позитив | пред 4 месеци

По подолга пауза поради локалните избори, денеска во Собранието ќе се врати расправата за законот за употреба на јазиците. Законот е точка на дневен ред на 15-тата седница, која беше прекината пред почетокот...

За опозицијата законот за јазиците е неуставен за власта ќе го подобри соживотот

За опозицијата законот за јазиците е неуставен, за власта ќе го подобри соживотот

Пост | пред 4 месеци

По паузата поради одржувањето на локалните избори, македонските пратеници денеска ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Ставовите на пратениците од владејачките партии и...

Интересот опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Интересот опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Sky | пред 4 месеци

Дискусијата по законот за употреба на јазиците започна со еден час задоцнување по двочасовна координација на пратеничките групи со собранискиот спикер Талат Џафери. По пријавениот интерес од околу 60 пратеници...

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Курир | пред 4 месеци

Претседателот на Собранието Талат Џафери во петокот најави дека  собраниската дебата за законот за јазиците би можело да биде прекината само ако дојде предлог за пополнување на испразнетите министерски...

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Слободна Македонија | пред 4 месеци

По паузата поради одржувањето на локалните избори, македонските пратеници денеска ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Ставовите на пратениците од владејачките партии и...

Пратениците ќе расправаат за предлог законот за употреба на јазиците

Пратениците ќе расправаат за предлог-законот за употреба на јазиците

Макфакс | пред 4 месеци

На денешната 15 седница на Собранието, на дневен ред е предлог-законот за употреба на јазици поднесен во август со европско знаменце. Предлагач на предлог-законот е Владата. Поради локалните избори, претседателот...

Предлог буџетот за 2018 во собраниска процедура

Предлог-буџетот за 2018 во собраниска процедура

Слободна Македонија | пред 4 месеци

Владата викендов го доставила Предлог-буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата по него да започне во текот на оваа седмица, како што најави во петокот на средба...

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

A1on | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот...

Пратениците ќе расправаат за предлог законот за употреба на јазиците

Пратениците ќе расправаат за предлог-законот за употреба на јазиците

Точка | пред 4 месеци

На денешната 15 седница на Собранието, на дневен ред е предлог-законот за употреба на јазиците поднесен во август со европско знаменце од Владата. Поради локалните избори, претседателот на Собранието,...

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Телма | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Канал 5 | пред 4 месеци

Претседателот на Собранието Талат Џафери во петокот најави дека  собраниската дебата за законот за јазиците би можело да биде прекината само ако дојде предлог за пополнување на испразнетите министерски...

Предлог буџетот за 2018 во собраниска процедура

Предлог-буџетот за 2018 во собраниска процедура

Кумановски муабети | пред 4 месеци

loading... Владата викендов го доставила Предлог-буџетот за 2018 година до Собранието на Република Македонија. Се очекува расправата по него да започне во текот на оваа седмица, како што најави во петокот...

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците...

Нова Македонија | пред 4 месеци

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата...

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Лидер | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

Буџетот ќе го одложи Законот за јазиците неделава почнува расправата во Собрание

Буџетот ќе го одложи Законот за јазиците, неделава почнува расправата во Собрание

Пост | пред 4 месеци

Расправата за предлог буџетот за 2018 година ќе започне уште неделава, а поради неа, претседателот на Собранието Талат Џафери планира да ја прекине и дебатата за Законот за јазиците. Владата викендов го...

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Слободен печат | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот...

Собранието ја продолжува расправата за законот за употреба на јазиците

Собранието ја продолжува расправата за законот за употреба на јазиците

Р.С. Европа | пред 4 месеци

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот на...

ПРАТЕНИЦИТЕ СЕ КОШКААТ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ За опозицијата не е уставен за власта тој носи соживот

ПРАТЕНИЦИТЕ СЕ „КОШКААТ“ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ: За опозицијата не е уставен, за власта тој носи соживот

Фактор | пред 4 месеци

Законот за употреба на јазици пред пратениците. Мнозинството и опозицијата ќе расправаат на 15 собраниска седница за овој закон која беше прекината пред кампањата за локалните избори. Според опозициската...

Продолжува собраниската расправа за Законот за употреба на јазиците

Продолжува собраниската расправа за Законот за употреба на јазиците

24 вести | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за предлог-законот за употреба на јазиците. Во досегашниот тек од расправата по овој закон, опозицијата обвини дека тој е неуставен,...

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжи собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

ТВ 21 | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска ја продолжија расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот на кампањата...

Продолжува собраниската расправа за измените во Законот за употреба на јазиците

Продолжува собраниската расправа за измените во Законот за употреба на јазиците

Нетпрес | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија во понеделникот ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината...

Законот за јазици повторно се враќа во Собрание

Законот за јазици повторно се враќа во Собрание

Фокус | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

Законот за јазиците денеска поворно пред пратениците

Законот за јазиците денеска поворно пред пратениците

Прес 24 | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

Собрание Буџетот ќе има предност пред Законот за јазиците

Собрание: Буџетот ќе има предност пред Законот за јазиците

Newsroom | пред 4 месеци

Расправата за предлог буџетот за 2018 година ќе започне уште неделава, а поради неа, претседателот на Собранието Талат Џафери планира да ја прекине и дебатата за Законот за јазиците. Владата викендов го...

Денеска продолжува собраниската расправа за употреба на јазици

Денеска продолжува собраниската расправа за употреба на јазици

Прес 24 | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот...

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

+Инфо | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот...

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Вечер Прес | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Законот за јазиците поворно пред пратениците

Алсат-М | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

Пратениците денеска ја продолжуваат расправата за измените во Законот за употреба на јазиците

Пратениците денеска ја продолжуваат расправата за измените во Законот за употреба на јазиците

МКД | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот...

Пратениците ќе расправаат за предлог законот за употреба на јазиците

Пратениците ќе расправаат за предлог-законот за употреба на јазиците

Вечер | пред 4 месеци

На денешната 15 седница на Собранието, на дневен ред е предлог-законот за употреба на јазици поднесен во август со европско знаменце. Предлагач на предлог-законот е Владата. Поради локалните избори, претседателот...

Денеска продолжува собраниската расправата за употреба на јазици

Денеска продолжува собраниската расправата за употреба на јазици

Прес 24 | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот...

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

МТВ 1 | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот...

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Локално | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот...

Пратениците ќе расправаат за предлог законот за употреба на јазиците

Пратениците ќе расправаат за предлог-законот за употреба на јазиците

Sky | пред 4 месеци

На денешната 15. седница на Собранието на дневен ред е предлог-законот за употреба на јазиците поднесен во август со европско знаменце од Владата. Поради локалните избори, претседателот на Собранието,...

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Сител | пред 4 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот...

Законот за јазиците се враќа во Парламентот

Законот за јазиците се враќа во Парламентот

Нова ТВ | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Слободна Македонија | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

Пратениците ќе расправаат за предлог законот за употреба на јазиците

Пратениците ќе расправаат за предлог-законот за употреба на јазиците

Весник | пред 4 месеци

На денешната 15 седница на Собранието, на дневен ред е предлог-законот за употреба на јазици поднесен во август со европско знаменце. Предлагач на предлог-законот е Владата. Поради локалните избори, претседателот...

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Кумановски муабети | пред 4 месеци

loading... Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината...

Поворно пред пратениците Што се предвидува Законот за јазиците

Поворно пред пратениците: Што се предвидува Законот за јазиците

еМАГАЗИН | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Пост | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

Пратениците ќе продолжат со расправата за Законот за јазиците

Пратениците ќе продолжат со расправата за Законот за јазиците

Newsroom | пред 4 месеци

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност