Мадрид ќе даде на суд 700 каталонски градоначалници

Мадрид ќе даде на суд 700 каталонски градоначалници

Точка | пред 6 месеци

Шпанскиот државен обвинител им испрати судски покани на повеќе од 700 градоначалници во Каталонија кои го поддржуваат референдумот за независност бидејќи Мадрид сака да ја блокира сепаратистичката иницијатива...

Мадрид ќе даде на суд 700 каталонски градоначалници

Мадрид ќе даде на суд 700 каталонски градоначалници

Макфакс | пред 6 месеци

Шпанскиот државен обвинител испрати судски покани на повеќе од 700 градоначалници во Каталонија кои го поддржуваат референдумот за независност, бидејќи Мадрид сака да ја блокира сепаратистичката иницијатива,...

Рахој Каталонскиот референдум не смее да се одржи

Рахој: Каталонскиот референдум не смее да се одржи

Макфакс | пред 6 месеци

Шпанскиот премиер Маријано Рахој инсистира Каталонците да не излегуваат на планираниот референдум за независност, кој го нарече неуставен. Рахој се бори да го сопре референдумот и апелира Каталонците да...

Рахој Каталонскиот референдум не смее да се одржи

Рахој: Каталонскиот референдум не смее да се одржи

Точка | пред 6 месеци

Шпанскиот премиер Маријано Рахој инсистира Каталонците да не излегуваат на планираниот референдум за независност, кој го нарече неуставен. Рахој се бори да го сопре референдумот и апелира Каталонците да...

Над 700 каталонски градоначалници под истрага пред референдумот

Над 700 каталонски градоначалници под истрага пред референдумот

Алсат-М | пред 6 месеци

Шпанското обвинителство соопшти дека над 700 градоначалници во Каталонија се под истрага за поддршка при организирање на референдумот за независност кој Врховниот суд го прогласи за незаконски. На полицијата...

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон за независност

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон за независност

A1on | пред 6 месеци

Уставниот суд на Шпанија го укина законот со кој се поставуваше правна рамка за воспоставување независност на Каталонија, откако минатата недела беше суспендиран и законот за одржување референдум во Каталонија,...

Уставниот суд на Шпанија го забрани референдумот Шпанија е неделива

Уставниот суд на Шпанија го забрани референдумот, Шпанија е неделива

Локално | пред 6 месеци

Шпанскиот уставен суд го укина каталонскиот закон кој дава рамка за одржување референдум за независнот, соопштено е денеска, пренесе Reuters. Тоа е очекуван развој на настаните и самиот референдум е прогласен...

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон

ТВ Нова | пред 6 месеци

Уставниот суд на Шпанија го укина законот со кој се поставуваше правна рамка за воспоставување независност на Каталонија, откако минатата недела беше суспендиран и законот за одржување референдум во Каталонија,...

Шпанија го укина законот што овозможуваше прогласување независност

Шпанија го укина законот што овозможуваше прогласување независност

Макфакс | пред 6 месеци

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон што претставуваше правна рамка за воспоставување на независност, соопшти извор од судот. Одлуката беше очекувана со оглед на тоа дека минатата недела...

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон

Алсат-М | пред 6 месеци

Уставниот суд на Шпанија го укина законот со кој се поставуваше правна рамка за воспоставување независност на Каталонија, откако минатата недела беше суспендиран и законот за одржување референдум во Каталонија,...

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон за независност

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон за независност

Република | пред 6 месеци

Уставниот суд на Шпанија го укина законот со кој се поставуваше правна рамка за воспоставување независност на Каталонија, откако минатата недела беше суспендиран и законот за одржување референдум во Каталонија,...

Околу милион луѓе побараа отцепување на Каталонија

Околу милион луѓе побараа отцепување на Каталонија

Канал 5 | пред 6 месеци

Според проценките на полицијата, во Барселона имало околу милион луѓе кои во боите на каталонското знаме ги преполниле улиците на градот. Голем дел од нив носеа пароли со порака „Збогум Шпанијо“ во момент...

Стотици илјади Каталонци на улиците на Барселона за независност

Стотици илјади Каталонци на улиците на Барселона за независност

Алсат-М | пред 6 месеци

Стотици илјади луѓе синоќа на улиците на Барселона го прославија Националниот ден на Каталонија, три недели пред спорниот референдум за незвисност што го забранија властите во Шпанија. Според проценките...

Стотици илјади Каталонци на улиците на Барселона за независност

Стотици илјади Каталонци на улиците на Барселона за независност

Р.С. Европа | пред 6 месеци

Стотици илјади луѓе синоќа на улиците на Барселона го прославија Националниот ден на Каталонија, три недели пред спорниот референдум за незвисност што го забранија властите во Шпанија. Според проценките...

Стотици илјади Каталонци на улиците на Барселона за независност

Стотици илјади Каталонци на улиците на Барселона за независност

Локално | пред 6 месеци

Стотици илјади луѓе синоќа на улиците на Барселона го прославија Националниот ден на Каталонија, три недели пред спорниот референдум за незвисност што го забранија властите во Шпанија. Според проценките...

400 000 Каталонци категорично порачуваат  Збогум Шпанијо

400.000 Каталонци категорично порачуваат – Збогум, Шпанијо!“

Таратур | пред 6 месеци

Огромен број поддржувачи на отцепувањето на Каталонија од кралството Шпанија вчера излегоа на улиците во Барселона на протест на три недели пред референдумот за независност, кој што Мадрид го забранува....

Протест на илјадиници Каталонци во Барселона под мотото Збогум Шпанија

Протест на илјадиници Каталонци во Барселона под мотото „Збогум Шпанија“

Слободна Македонија | пред 6 месеци

– Илјадиници каталонски сепаратисти се собраа денеска во Барселона барајќи отцепување на тој регион од Шпанија, три недели пред референдумот за независност кој Мадрид го забранува. Околу 400.000 луѓе учествуваат...

Илјадници каталонски сепаратисти протестираат во Барселона  Збогум Шпанијо

Илјадници каталонски сепаратисти протестираат во Барселона – „Збогум, Шпанијо“

Точка | пред 6 месеци

Илјадници каталонски сепаратисти се собраа во Барселона барајќи отцепување на тој регион од Шпанија, три недели пред закажаниот референдум за независност. Речиси 400.000 луѓе потпишале да излезат и да...

Каталонија денес ќе гори  стотици илјади луѓе се очекуваат на улиците Мадрид се заканува со полиција

Каталонија денес ќе „гори“, стотици илјади луѓе се очекуваат на улиците, Мадрид се заканува со полиција

МКД | пред 6 месеци

Пред Шпанија е бурна есен. Стотици илјади Каталонци денес излегуваат на демонстрации за одржување на референдумот за независност. Шпанската влада со сите средства се обидува да го спречи отцепувањето....

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност