Насилното се носи Законот за двојазичност тензии меѓу Џафери и пратениците на ВМРО ДПМНЕ

Насилното се носи Законот за двојазичност, тензии меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес | пред 6 месеци

Нелегитимно избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери повторно во средата го прекрши деловникот за работа, не дозволи пауза која следува согласно Деловникот кога ќе ја побара координатор на пратеничка...

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ остро се спротиставија на нерегуларностите за Законот за јазици Џафери ја прекина седницата

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ остро се спротиставија на нерегуларностите за Законот за јазици, Џафери ја прекина седницата

Курир | пред 6 месеци

Како што изјавија од ВМРО-ДПМНЕ Законот за јазици е крајно неустевен и против Рамковсниот договор, но исто така и прекршен е Деловникот во неколку наврати пред се во комисиската расправа односно свесно...

Започна насилното носење на Законот за двојазичност тензии меѓу Џафери и пратениците на ВМРО ДПМНЕ

Започна насилното носење на Законот за двојазичност, тензии меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Курир | пред 6 месеци

Додека координаторот на пратеничка група Илија Димовски упорно бараше пауза, Џафери на шверцерски начин започна со процедура на гласање на дневниот ред. Откако Џафери го одби неговото барање, десетина...

Започна насилното носење на Законот за двојазичност тензии меѓу Џафери и пратениците на ВМРО ДПМНЕ

Започна насилното носење на Законот за двојазичност, тензии меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Вистина | пред 6 месеци

Нелегитимно избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери повторно го прекрши деловникот за работа, не дозволи пауза која следува согласно Деловникот кога ќе ја побара координатор на пратеничка група....

Димовски Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

A1on | пред 6 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани...

Димовски Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Точка | пред 6 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на, како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани...

Димовски Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Макфакс | пред 6 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани...

Нова тензија во Собранието пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја окупираа говорницата барајќи пауза

Нова тензија во Собранието, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата, барајќи пауза

МКД | пред 6 месеци

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа собраниската говорница откако, претходно во процедурална забелешка пратеникот Илија Димовски на крајот од говорот побара пауза, а спикерот Џафери не ја одобри. Додека...

Пауза во Собранието по расправијата меѓу Џафери и пратениците на ВМРО ДПМНЕ

Пауза во Собранието по расправијата меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Канал 5 | пред 6 месеци

- Не може да се наметне одлука под притисок и закана, а кога 50 пратеници излегувате овде и ја правите истата грешка, тогаш тоа значи дека е насилно. Под уцена ни сега, ни утре, ни никогаш нема да прифатам...

Пратениците од ВМРО ДПМНЕ ја окупираа говорницата

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата

Фактор | пред 6 месеци

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието ја окупираа говорницата. Oткако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ,  Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот...

Пауза во Собранието по расправијата меѓу Џафери и пратениците на ВМРО ДПМНЕ

Пауза во Собранието по расправијата меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

ТВ Нова | пред 6 месеци

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот...

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ повторно го опколија Џафери

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно го опколија Џафери

+Инфо | пред 6 месеци

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот...

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја окупираа говорницата

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата

A1on | пред 6 месеци

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот...

Во хаотична атмосфера усвоен дневниот ред  пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја окупираа говорницата

Во хаотична атмосфера усвоен дневниот ред – пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата

Макфакс | пред 6 месеци

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа собраниската говорница откако, претходно во процедурална забелешка пратеникот Илија Димовски на крајот од говорот побара пауза, а спикерот Џафери не ја одобри. Додека...

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ повторно ја окупираа говорницата

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно ја окупираа говорницата

Фокус | пред 6 месеци

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно ја окупираа собраниската говорница, откако координаторот на пратеничката група Илија Димовски побара пауза, а собранискиот спикер Талат Џафери не му одобри. „Го кршите...

Законот за јазици и министерските интерпелации на собраниска седница

Законот за јазици и министерските интерпелации на собраниска седница

24 вести | пред 6 месеци

Откако ги помина комисиските филтри на Комисијата за европски прашања и Комисијата за политички систем и односи со заедниците  Предлог - законот за употреба на јазиците кој е со европско знаменце  се најде ...

ВМРО ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за законот за јазиците

ВМРО-ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за законот за јазиците

Прес 24 | пред 6 месеци

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа...

ВМРО ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за Законот за јазиците

ВМРО-ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за Законот за јазиците

Република | пред 6 месеци

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа...

Тензии во Собранието откако Џафери одби да даде пауза

Тензии во Собранието откако Џафери одби да даде пауза

Алсат-М | пред 6 месеци

Откако претседателот на Собранието, Талат Џафери одби да даде пауза по барање на ВМРО-ДПМНЕ, се случи тензија во собраниската сала.

ВМРО ДПМНЕ ЈА ОКУПИРАШЕ ГОВОРНИЦАТА НА ЏАФЕРИ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ

ВМРО-ДПМНЕ ЈА ОКУПИРАШЕ ГОВОРНИЦАТА НА ЏАФЕРИ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ

Сакам Да Кажам | пред 6 месеци

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Локално | пред 6 месеци

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено...

Законот за употреба на јазиците на пленарна седница

Законот за употреба на јазиците на пленарна седница

МТВ 1 | пред 6 месеци

Законот за употреба на јазиците влезе во Собрание. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски побара да биде симнат од дневен ред и да се отвори широка дебата пред да се гласа двојазичноста. Димовски го...

Законот за јазиците повторно ги скара пратениците

Законот за јазиците повторно ги скара пратениците

Вечер | пред 6 месеци

Одбиено беше барањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ оваа точка да се повлече од дневен ред, да се отворат јавни расправи по предложеното решение, и преку консензус да се дојде до заедничко решение Спротивставените...

ВМРО ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за Законот за јазиците

ВМРО-ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за Законот за јазиците

Сител | пред 6 месеци

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

A1on | пред 6 месеци

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено...

ВМРО ДПМНЕ побара предлог законот за јазици да се тргне од собраниска седница

ВМРО-ДПМНЕ побара предлог-законот за јазици да се тргне од собраниска седница

Точка | пред 6 месеци

Мнозинството пратеници го отфрли предлогот на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предлог-законот за употреба на јазиците да биде симнат од дневниот ред на денешната 15. собраниска седница. Пратеникот Илија Димовски...

Вербален судир на пратениците од опозицијата со Џафери

Вербален судир на пратениците од опозицијата со Џафери

Нова ТВ | пред 6 месеци

Пратениците од опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, дојдоа до вербален судир со претседателот на Парламентот, Талат Џафери пред говорницата откако тој не го прифати барањето на пратеникот...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Канал 5 | пред 6 месеци

Најпрво, рече Димовски, процедурите се прекршени со утврдувањето на Комисијата за европски прашања за матична, иако тоа треба да биде Комисијата за политички систем, потоа на законот му е ставено европско...

Законот за јазиците на прво читање во Собранието

Законот за јазиците на прво читање во Собранието

Р.С. Европа | пред 6 месеци

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски бараше точката за предлогот за употреба на јазиците да се тргне од дневен ред, по што барањето не беше усвоено, а пратеникот Антонијо Милошовски побара пауза. Собраниската...

Вербален судир на пратениците од опозицијата со Џафери

Вербален судир на пратениците од опозицијата со Џафери

Нова ТВ | пред 6 месеци

Пратениците од опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, дојдоа до вербален судир со претседателот на Парламентот, Талат Џафери пред говорницата откако тој не го прифати барањето на пратеникот...

ВМРО ДПМНЕ побара законот за јазици да се тргне од собраниска седница

ВМРО-ДПМНЕ побара законот за јазици да се тргне од собраниска седница

Макфакс | пред 6 месеци

Мнозинството пратеници го отфрли предлогот на пратеницие од ВМРО-ДПМНЕ, предлог-законот за употреба на јазиците да биде симнат од дневениот ред на денешната 15-та собраниска седница.Пратеникот Илија Димовски,...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

ТВ Нова | пред 6 месеци

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

24 вести | пред 6 месеци

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено...

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да се гласат денеска

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да се гласат денеска

Нетпрес | пред 6 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денес побара од Собранието да биде тргната од дневен ред точката Предлог на законот за употреба на јазиците. „Ова го барам заради две причини. Првата причина е...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Сител | пред 6 месеци

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Сител | пред 6 месеци

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено...

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да гласаат денес

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да гласаат денес

Курир | пред 6 месеци

-Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа што беа направени катастрофални, свесни грешки во процедурата низ Собранието на РМ. Од ваша страна беше утврдено дека матична комисија за овој закон...

ВМРО ДПМНЕ бара одлагање и дебата СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да се гласа за Законот за јазиците

ВМРО-ДПМНЕ бара одлагање и дебата, СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да се гласа за Законот за јазиците

Република | пред 6 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара од Собранието да биде тргната од дневен ред точката Предлог на закон за употреба на јазиците. -Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа што...

Комисијата за политички систем гласаше за измените во Законот за јазиците

Комисијата за политички систем гласаше за измените во Законот за јазиците

МКД | пред 6 месеци

Собраниската Комисија за политички систем денеска гласаше за Предлог законот за употреба на јазиците. За опозициската ВМРО-ДПМНЕ евентуалното усвојување на овој закон ќе значи  целосна двојазичност и федерализација...

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да гласаат денес

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да гласаат денес

Вистина | пред 6 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денес побара од Собранието да биде тргната од дневен ред точката Предлог на закон за употреба на јазиците. -Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа...

Пауза во Собранието по расправијата меѓу Џафери и пратениците на ВМРО ДПМНЕ

Пауза во Собранието по расправијата меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер | пред 6 месеци

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот...

Законот за јазици денеска во Собрание

Законот за јазици денеска во Собрание

Точка | пред 6 месеци

Денеска во собранието се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците. По првото читање на законот и по општата расправа пратениците ќе одлучат дали предлог-законот е прифатлив и може да се даде...

Законот за јазици денеска во Собрание

Законот за јазици денеска во Собрание

Макфакс | пред 6 месеци

Денеска во собранието се расправа за предлог законот за употреба на јазиците. По првото читање на законот и по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и може да може да...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

ТВ 21 | пред 6 месеци

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено...

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

МТВ 1 | пред 6 месеци

На дневен ред на 15-тата собраниска седница е Предлог- законот за употреба на јазиците. Минатата недела Комисијата за европски прашања даде зелено светло за Предлог- законот, кој беше со европско знаменце....

Собранието ќе расправа за законот за јазиците и интерпелациите на Тевдовски Алаѓозовски и Дураку

Собранието ќе расправа за законот за јазиците и интерпелациите на Тевдовски, Алаѓозовски и Дураку

Позитив | пред 6 месеци

На својата 15. седница, Собранието на Република Македонија денеска ќе има полни раце работа, со неколку важни точки. Предвидено е најпрвин да се дискутира за предлог-законот за употреба на јазиците, а...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Вечер | пред 6 месеци

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

еМАГАЗИН | пред 6 месеци

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено...

Законот за јазиците и три интерпелации денеска во Собранието

Законот за јазиците и три интерпелации денеска во Собранието

+Инфо | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот...

ДИМОВСКИ ПОБАРА ПОВЛЕКУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ОД ДНЕВЕН РЕД Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да гласаат денес

ДИМОВСКИ ПОБАРА ПОВЛЕКУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ОД ДНЕВЕН РЕД: Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да гласаат денес!

Infomax | пред 6 месеци

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денес побара од Собранието да биде тргната од дневен ред точката Предлог на закон за употреба на јазиците. -Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа...

На собраниска седница законот за јазиците и три интерпелации

На собраниска седница законот за јазиците и три интерпелации

МКД | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Пратениците ќе расправаат и за интерпелациите за работата...

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да гласаат денеска

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да гласаат денеска

Слободна Македонија | пред 6 месеци

-Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа што беа направени катастрофални, свесни грешки во процедурата низ Собранието на РМ. Од ваша страна беше утврдено дека матична комисија за овој закон...

Нова собраниска седница на дневен ред законот за јазиците и три интерпелации

Нова собраниска седница, на дневен ред законот за јазиците и три интерпелации

Алсат-М | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот...

Дебатата за Законот за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем

Дебатата за Законот за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем

МТВ 1 | пред 6 месеци

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за култура. Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците...

Нова собраниска седница

Нова собраниска седница

24 вести | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е предлог Законот за употреба на јазиците. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење...

Законот за јазици и интерпелации на собраниска седница

Законот за јазици и интерпелации на собраниска седница

Локално | пред 6 месеци

Предлог законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на собраниската седница. Ова е прво читање на законот, кога по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и...

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

Прес 24 | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот...

Нова собраниска седница на дневен ред законот за јазиците и три интерпелации

Нова собраниска седница, на дневен ред законот за јазиците и три интерпелации

ТВ Нова | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот...

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

A1on | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот...

Нова собраниска седница на дневен ред законот за јазиците и три интерпелации

Нова собраниска седница, на дневен ред законот за јазиците и три интерпелации

Канал 5 | пред 6 месеци

На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот за издавање вредносни бонови – ваучери, во прво читање поднесен од пратениците од опозицијата. Пратениците ќе расправаат и за интерпелациите за работата...

Законот за јазици на собраниска седница

Законот за јазици на собраниска седница

Нова ТВ | пред 6 месеци

Предлог законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на собраниската седница. Ова е прво читање на законот, кога по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и...

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

Сител | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот...

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

ТВ 21 | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот...

Собранието ги одложи интерпелациите за министрите Царовска и Николовски

Собранието ги одложи интерпелациите за министрите Царовска и Николовски

Прес 24 | пред 6 месеци

Свечената седница по повод посетата на Претседателот на словенечкиот Државен збор Милан Брглез ја одложи расправата за интерпелација на работењето на министрите за земјоделство и за труд и социјална политика....

Собранието ги одложи интерпелациите за министрите Царовска и Николовски

Собранието ги одложи интерпелациите за министрите Царовска и Николовски

Сител | пред 6 месеци

Embedded video for Собранието ги одложи интерпелациите за министрите Царовска и Николовски Свечената седница по повод посетата на Претседателот на словенечкиот Државен збор Милан Брглез ја одложи расправата...

Собраниска дебата за законот за јазици

Собраниска дебата за законот за јазици

24 вести | пред 6 месеци

Законот за јазици и денеска ги скара пратениците од власта и опозицијата. Предложените законски измени, според опозицијата ќе наложат крупни промени во сите државни институции. Паралелно со тоа спроведувањето...

Димитров ја преживеа првата интерпелација на ред се Царовска и Николовски

Димитров ја преживеа првата интерпелација, на ред се Царовска и Николовски

ТВ Нова | пред 6 месеци

На полноќ министерот за надворешни работи ја преживеа првата интерпелација, со 43 гласа за и 56 гласови против. Опозицијата побатра оставка од шефот на дипломатијата, Никола Димитров, образложувајќи ја...

Интерпелацијата за министрите Царовска и Николовски пред пратениците во Собранието

Интерпелацијата за министрите Царовска и Николовски пред пратениците во Собранието

Сител | пред 6 месеци

Embedded video for Интерпелацијата за министрите Царовска и Николовски пред пратениците во Собранието Во секој момент се очекува Собранието на Република Македонија да ја продолжи 13. седница на која на...

Денес на дневен ред интерпелациите за Царовска и Николовски

Денес на дневен ред интерпелациите за Царовска и Николовски

Таратур | пред 6 месеци

Интерпелациите за министрите за земјоделство и за труд и социјала, Љупчо Николовски и Мила Царовска денес попладне ќе бидат на дневен ред на првото продолжение на вчерашната собраниска седница. Интерпелацијата...

Димитров преживеа денеска на дневен ред интерпелациите за Царовска и Николовски

Димитров преживеа, денеска на дневен ред интерпелациите за Царовска и Николовски

МКД | пред 6 месеци

Интерпелациите за министрите за земјоделстви и за труд и социјала, Љупчо Николовски и Мила Царовска денес попладне ќе бидат на дневен ред на првото продолжение на вчерашната собраниска седница. Интерпелацијата...

Законот за јазиците и денес жешка тема во Собрание

Законот за јазиците и денес жешка тема во Собрание

Фактор | пред 6 месеци

Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање денеска треба да продолжи на расправа во Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците Според образложението од Министерството...

Денес во Собранието интерпелации на министрите Николовски и Царовска

Денес во Собранието интерпелации на министрите Николовски и Царовска

Макфакс | пред 6 месеци

Интерпелации за министрите Љупчо Николовски за земјоделство и Мила Царовска за труд и социјала денес попладне ќе бидат на дневен ред на првото продолжение на вчерашната седница. Интерпелацијата за министерот...

Денес во Собранието интерпелации на министрите Николовски и Царовска

Денес во Собранието интерпелации на министрите Николовски и Царовска

Точка | пред 6 месеци

Интерпелации за министрите Љупчо Николовски за земјоделство и Мила Царовска за труд и социјала денес попладне ќе бидат на дневен ред на првото продолжение на вчерашната седница. Интерпелацијата за министерот...

Oтфрлена интерпелацијата за Димитров

Oтфрлена интерпелацијата за Димитров

Телма | пред 6 месеци

Доцна синоќа, пред полноќ, Собранието ја отфрли интерпелацијата за министерот за надворешни работи Никола Димитров. За иницијативата гласаа само 56 пратеници, против беа 43. Денеска седницата продолжува...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

24 вести | пред 6 месеци

Во Собранието денеска продолжува и  седницата на собраниска Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Каде и денеска ќе продолжи расправата за Законот за употреба на јазиците. Во текот на...

Димитров преживеа следни на листата за политички отстрел Царовска и Николовски

Димитров преживеа, следни на листата за политички отстрел Царовска и Николовски!

Фактор | пред 6 месеци

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров , ја „преживеа“ интерпелацијата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ по вчерашното гласање во Собранието. Неколку минути пред полноќ со 43 гласа „за“ и 56 „против“,...

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Алсат-М | пред 6 месеци

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за  Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството...

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Алсат-М | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи 13. седница на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски...

На дневен ред интерпелациите за министрите Николовски и Царовска

На дневен ред интерпелациите за министрите Николовски и Царовска

+Инфо | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи 13. седница на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски...

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

ТВ Нова | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи 13. седница на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски...

Пратениците ќе расправаат за уште две интерпелации

Пратениците ќе расправаат за уште две интерпелации

Фактор | пред 6 месеци

Собранието денеска во 16 часот треба да ја продолжи седницата на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и за труд и...

Втор ден Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Втор ден Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Прес 24 | пред 6 месеци

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Предлог-законот во четвртокот со 9...

Собранието ќе расправа за интерпелациите на Царовска и Николовски

Собранието ќе расправа за интерпелациите на Царовска и Николовски

Фокус | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска на седница ќе расправа за седум точки, меѓу кои и интерпелација за двајца министри од новата Влада. Пратениците ќе расправаат за интерпелација на министерот за...

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

A1on | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи 13. седница на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски...

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Канал 5 | пред 6 месеци

Синоќа, Парламентот ја отфрли интерпелацијата на министерот за надворешна политика Никола Димитров, која исто така ја побараа пратениците од опозицијата. Во рамки на 13. седница на дневен ред се два други...

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

МТВ 1 | пред 6 месеци

Интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и за труд и социјална политика Мила Царовска, поднесени од пратениците од опозицијата денеска се на...

Отфрлена интерпелацијата на Димитров  денеска интерпелации за Николивски и Царовска

Отфрлена интерпелацијата на Димитров - денеска интерпелации за Николивски и Царовска

Прес 24 | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија доцна синоќа ја отфрли интерпелацијата на министерот за надворешна политика Никола Димитров, побарана од пратениците од опозицијата. Денеска интерпелациите за работата...

Денеска интерпелациите за министрите Николовски и Царовска

Денеска интерпелациите за министрите Николовски и Царовска

Локално | пред 6 месеци

По вчерашната неуспешна интерпелација за Никола Димитров, денеска Собранието на Република Македонија   треба да ја продолжи 13. седница на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите...

Собранието денеска за интерпелациите на Николовски и Царовска

Собранието денеска за интерпелациите на Николовски и Царовска

Нова ТВ | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска во 16 часот треба да ја продолжи седницата на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо...

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Сител | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи 13. седница на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски...

Комисијата за политички систем ќе го чешла Законот за јазиците

Комисијата за политички систем ќе го чешла Законот за јазиците

Вечер | пред 6 месеци

Предлог-законот во четвртокот со 9 гласа „за" и ниту еден глас „против" и „воздржан" беше усвоен од страна на Комисијата за европски прашања на Собранието. Собраниската Комисија за политички систем и односи...

Димитров се спаси од интерпелација Зошто опозицијата бара оставка од министерот

Димитров се спаси од интерпелација: Зошто опозицијата бара оставка од министерот?

Фактор | пред 6 месеци

Оставки од шест министри бара опозициската ВМРО ДПМНЕ. Сепак, на полноќ пратениците во Собранието ја отфрлија интерпелацијата за министерот за надворешни работи Никола Димитров. Партијата на Никола Груевски...

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собрание

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собрание

ТВ 21 | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи 13. седница на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски...

За интерпелацијата за Никола Димитров гласаа 43 пратеници а против 56

За интерпелацијата за Никола Димитров гласаа 43 пратеници, а против 56

МКД | пред 6 месеци

Пратениците во Собранието на Република Македонија на полноќ гласаа против интерпелацијата за министерот за надворешни работи Никола Димитров поднесена од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. За интерпелацијата гласаа...

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

еМАГАЗИН | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи 13. седница на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски...

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Интерпелациите за министрите Николовски и Царовска во Собранието

Слободна Македонија | пред 6 месеци

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи 13. седница на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски...

СОБРАНИЕТО НЕ ЈА ПРИФАТИ ИНТЕРПЕЛАЦИЈАТА ЗА ДИМИТРОВ

СОБРАНИЕТО НЕ ЈА ПРИФАТИ ИНТЕРПЕЛАЦИЈАТА ЗА ДИМИТРОВ

Сакам Да Кажам | пред 6 месеци

Интерпелацијата за работата на министерот за надворешни работи Никола Димитров поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ не беше прифатена во Собранието, откако нешто пред полноќ „за“ гласаа 43 пратеници, „против“...

На полноќ пратениците ја отфрлија интерпелацијата за Димитров

На полноќ пратениците ја отфрлија интерпелацијата за Димитров

Фокус | пред 6 месеци

Со 43 гласа „за“, 56 гласа против и ниту еден воздржан, пратениците вечерва на полноќ ја отфрлија интерпелацијата за министерот за надворешни работи Никола Димитров поднесена од пратениците на опозициската...

Отфрлена интерпелацијата за министерот Димитров

Отфрлена интерпелацијата за министерот Димитров

24 вести | пред 6 месеци

На неколку минути пред полноќ, Собранието ја отфрли интерпелацијата за министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Собраниската расправа почна попладнево, со интерпелацијата за министерот за  надворешни...

Пратениците ја отфрлија интерпелацијата за Димитров

Пратениците ја отфрлија интерпелацијата за Димитров

Нова ТВ | пред 6 месеци

Пратениците во Собранието, на неколку минути пред полноќ, ја отфрлија интерпелацијата за министерот за надворешни работи, Никола Димитров. „За“ интерпелација гласаа 43 пратеници, а „против“ гласаа 56....

На полноќ ќе се гласа за интерпелацијата на Димитров

На полноќ ќе се гласа за интерпелацијата на Димитров

Нова ТВ | пред 6 месеци

Гласање за интерпелацијата на министерот Никола Димитров се очекува да се случи вечерва на полноќ. Пратениците во Собранието денеска расправаа по петтата точка од дневниот ред, а тоа е интерпелација за...

СДСМ преку Законот за јазици врши политичко силување

СДСМ преку Законот за јазици врши политичко силување

ТВ Нова | пред 6 месеци

СДСМ преку Законот за јазици врши политичко силување, потребна е поширока јавна дебата со учество на експерти и невладини организации за да се дојде до заедничко решение, истакна координаторот на пратеничката...

Илија Димовски бара јавна расправа за Законот за јазици

Илија Димовски бара јавна расправа за Законот за јазици

Ако | пред 6 месеци

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски денеска на Комисијата за политички системи на која се разгледува Законот за јазиците, посочи дека европското знаменце на законот е со цел да се скратат дискусиите...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност