Дожд од метеори ќе трае четири ноќи

Локално | пред 7 месеци

Дождот на метеори започна вчеравечер, а вечерва и во наредните две ноќи ќе имате можност да видите повеќе од стотици ѕвезди кои паѓаат секој час… Овогодишниот вселенски спектакл на дожд од метеори нема...

Небото овој викенд ќе ни приреди спектакуларно шоу

Небото овој викенд ќе ни приреди спектакуларно шоу!

Скопје Инфо | пред 7 месеци

Оваа година се очекува најсветлиот дожд од метеори за кој се верува дека ќе го осветли небото и дека некои метеори ќе бидат видливи и во текот на денот. Дождот се очекуваа да почне на 11-ти август и да...

Започна  Метеорскиот дожд  и ќе трае четири ноќи  Астрономите го најавија како еден од најубавите во последните неколку години

Започна “Метеорскиот дожд” и ќе трае четири ноќи: Астрономите го најавија како еден од најубавите во последните неколку години

Скопје24 | пред 7 месеци

Дождот на метеори започна вчеравечер, а вечерва и во наредните две ноќи ќе имате можност да видите повеќе од стотици ѕвезди кои паѓаат секој час… Овогодишниот вселенски спектакл на дожд од метеори нема...

Овој викенд очекувајте го метеорскиот дожд Персеиди

Овој викенд очекувајте го метеорскиот дожд Персеиди

За Се | пред 7 месеци

Секоја година, август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот дожд Персеиди. Се работи за прекрасен ноќен настан, чиј интензитет варира од година во година, а ретко разочарува:...

Метеорскиот дожд Персеиди  загревање  за американската соларна еклипса

Метеорскиот дожд Персеиди „загревање“ за американската соларна еклипса

МКД | пред 7 месеци

Метеорскиот дожд овој викенд е како вовед за Сончевата еклипса на 21 август. Астрономите годинава проектираат нешто повисока стапка од нормалната од 150 метеори на час преку Северна Америка. Но, светлата...

Овој викенд очекувајте го метеорскиот дожд Персеиди

Овој викенд очекувајте го метеорскиот дожд Персеиди

Reporter.mk | пред 7 месеци

Секоја година, август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот дожд Персеиди. Се работи за прекрасен ноќен настан, чиј интензитет варира од година во година, а ретко разочарува:...

Овој викенд очекувајте го метеорскиот дожд Персеиди

Овој викенд очекувајте го метеорскиот дожд Персеиди

USB | пред 7 месеци

Секоја година, август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот дожд Персеиди. Се работи за прекрасен ноќен настан, чиј интензитет варира од година во година, а ретко разочарува:...

Овој викенд на ноќната програма  Персеиди 2017

Овој викенд на ноќната програма: Персеиди 2017

Алсат-М | пред 7 месеци

Секоја година, август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Се работи за прекрасен ноќен настан, чиј интензитет варира од година во година, а ретко разочарува:...

Викендов небото ќе ни приреди спектакуларна глетка

Викендов небото ќе ни приреди спектакуларна глетка

Прес 24 | пред 7 месеци

„Солзите на св. Лоренс“ е името на една од најспектакуларните глетки на ноќното небо што можете да ја погледнете во текот на викендот. „Солзите на св. Лоренс“ е годишен метеорски дожд и спаѓа меѓу најсветлите...

Овој викенд небото ќе ни приреди спектакуларно шоу

Овој викенд небото ќе ни приреди спектакуларно шоу!

Вистина | пред 7 месеци

Photo: Nel „Солзите на св. Лоренс“ е името на една од најспектакуларните глетки на ноќното небо што можете да ја погледнете во текот на викендот. „Солзите на св. Лоренс“ е годишен метеорски дожд и спаѓа...

Месечината ќе го засени метеорскиот рој Персеиди

Месечината ќе го засени метеорскиот рој Персеиди

ТВ Нова | пред 7 месеци

Интензивната светлина на месечината ќе го засени набљудувањето на Персеиди. Август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Секоја година има различен интензитет,...

Не го испуштајте најголемиот метеорски дожд досега

Не го испуштајте најголемиот метеорски дожд досега

Идивиди | пред 7 месеци

Во сабота, односно на 12 август, ќе се случи најголемиот метеорски дожд кој досега се случил на нашата земја. Персеид метеорскиот дожд сепак се случува во период кога Месечината е повеќе од половина, со...

Овој викенд на небото ќе има вистински спектакл

Овој викенд на небото ќе има вистински спектакл

Пулс 24 | пред 7 месеци

Интензивната светлина на месечината ќе го засени набљудувањето на Персеиди. Август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Секоја година има различен интензитет,...

 Солзите на св  Лоренс   Овој викенд небото ќе ни приреди спектакуларна глетка

„Солзите на св. Лоренс“- Овој викенд небото ќе ни приреди спектакуларна глетка

Сител | пред 7 месеци

„Солзите на св. Лоренс“ е името на една од најспектакуларните глетки на ноќното небо што можете да ја погледнете во текот на викендот. „Солзите на св. Лоренс“ е годишен метеорски дожд и спаѓа меѓу најсветлите...

Месечината ќе го засени метеорскиот рој Персеиди

Месечината ќе го засени метеорскиот рој Персеиди

Слободна Македонија | пред 7 месеци

Интензивната светлина на месечината ќе го засени набљудувањето на Персеиди. Август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Секоја година има различен интензитет,...

Овој викенд очекувајте го метеорскиот рој Персеиди

Овој викенд очекувајте го метеорскиот рој Персеиди

+Инфо | пред 7 месеци

Секоја година, август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Се работи за прекрасен ноќен настан, чиј интензитет варира од година во година, а ретко разочарува:...

Месечината ќе го засени метеорскиот рој Персеиди

Месечината ќе го засени метеорскиот рој Персеиди

Република | пред 7 месеци

Интензивната светлина на месечината ќе го засени набљудувањето на Персеиди. Август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Секоја година има различен интензитет,...

Викендов ќе  паѓаат ѕвезди

Викендов ќе „паѓаат ѕвезди“

Нова ТВ | пред 7 месеци

Персеидите претставуваат метеорски дожд кој секоја година се случува во август. Пикот на метеорскиот дожд ќе биде во ноќта меѓу петок и сабота. – Персеидите се веќе активни, и ќе можат да се набљудуваат...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност