Матурантите танцуваа кадрил и се заколнаа на ненасилство

пред 7 дена - Дневник

Околу илјада матуранти од 16 средни училишта од Скопје вчера напладне традиционално танцуваа кадрил на плоштадот Македонија и положија заклетва за ненасилство. Облечени во сини и во жолти маички, точно...

Матурантите блеснаа со танцот „Квадрил“ на плоштад

пред една недела - Позитив

Традиционалната свеченост на матурски танц со ученици од завршните години од скопските средни училишта се одржа и годинава на плоштадот Македонија. Матурантите по 11-ти пат го одбележаа завршувањето  на...

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“

пред една недела - Кукурику

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини,...

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“

пред една недела - ТВ Нова

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини,...

Матурантите танцуваа испраќајќи порака за мир

пред една недела - Алсат-М

Околу 1.000 ученици од средните училишта денеска танцуваа во центарот на градот испраќајќи порака за мир. Ова манифестација, освен во Скопје се одржа и во Охрид, Струга, Струмица и Гевгелија. Матурантите...

Матурантите заиграа во ист ритам

пред една недела - МТВ 1

Матурска парада 2017-та година. Матурантите традиционално и оваа година, по 11-ти пат го одбележаа завршувањето  на средното образование. По пристигнување на сигналот од Словенија, матурантите од повеќе...

Матурантите одиграа „квадрил“ на плоштадот Македонија

пред една недела - Локално

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ се одржа во петок напладне на плоштадот „Македонија“, а матурантите од Скопје точно напладне, заедно со своите врсници од повеќе градови од земјава...

Матурантите одиграа „квадрил“ на плоштадот Македонија

пред една недела - Макфакс

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ се одржа во петок напладне на плоштадот „Македонија“, а матурантите од Скопје точно напладне, заедно со своите врсници од повеќе градови од земјава...

Матурантите 11. пат играа квадрил на плоштадот Македонија

пред една недела - МКД

На плоштадот „Македонија" денеска се одржа традиционалната манифестација „Матурска парада 2017", а матурантите од Скопје точно напладне, заедно со своите врсници од повеќе градови од земјава и од Европа,...

На плоштадот Македонија матурантите одиграа „квадрил“

пред една недела - Денар

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ се одржа во петок напладне на плоштадот „Македонија“, а матурантите од Скопје точно напладне, заедно со своите врсници од повеќе градови од земјава...

Матурантите се заколнаа на толеранција и ненасилство и одиграа „квадрил“ на плоштадот „Македонија“

пред една недела - Факултети

Матурантите од Скопје точно напладне, заедно со своите врсници од повеќе градови од земјава и од Европа, го одиграа танцот „квадрил“ на звуците на Штраусовата опера „Лилјакот“. Пред да почнат да танцуваат...

По 11 пат, матурантите танцуваа „Kвадрил“ на плоштад „Македонија“

пред една недела - ТВ 21

Музиката од операта „Лилјакот“ од Јохан Штраус, и оваа година ги спои матурантите од повеќето средни училишта во Скопје. Чекорите се необични за овие тинејџери, но сепак и оваа генерација го научи танцот...

Матурантите играа квадрил на плоштадот „Македонија“ ГАЛЕРИЈА

пред една недела - +Инфо

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“, а матурантите од Скопје точно напладне, заедно со своите врсници од повеќе градови од земјава и од Европа,...

РАЗИГРАНО НА ПЛОШТАД: Матурантите танцуваа кадрил и салса во Скопје

пред една недела - Телеграф

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа кадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите танцуваа кадрил со сини, а...

Матурантите танцуваа квадрил за крај на средното образование

пред една недела - Слободна Македонија

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини,...

Матурантите со танц го одбележаа полнолетството

пред една недела - Канал 5

Млади а перспективни. Млади, а со големи цели и амбиции. Матурантите денес испратија порака за мир и единство во светот. 11-та година по ред, тие го играат танцот квадрил 4ка. Исполнети и среќни. Задоволни...

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“

пред една недела - A1on

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини,...

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“

пред една недела - Нетпрес

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини,...

Матурска парада 2017 во Скопје

пред една недела - Fashionel

Денеска напладне на плоштадот „Македонија" во Скопје, традиционално по 11-ти пат се одржа „Матурска парада" на која учениците кои го завршуваат средното образование танцуваа квадрил. Годинава танцуваа...

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“

пред една недела - Курир

Матурантите квадрил танцуваа со сини, а матурантките облечени со жолти маички на музиката од Штраусовата опера „Лилјакот“, на преземен сигнал од Радио Словенија со посредство на Македонското радио – Радио...

ГАЛЕРИЈА: Плоштадот блесна попладнево - матурантите играа квадрил

пред една недела - Прес 24

На плоштадот „ Македонија “ денеска се одржа традиционалната манифестација „Матурска парада 201 7 “, а матурантите од Скопје точно напладне, заедно со своите врсници од повеќе градови од земјава и од Европа...

Матурски квадрил во Гевгелија

пред една недела - Курир

Во рамки на традиционалната манифестација „Матурска парада“ која годинава се одржува по 11. пат, гевгелиските матуранти квадрилот го играа заедно и во исто време со околу 2.000 матуранти од земјава како...

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“

пред една недела - Вистина

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини,...

Жолто и сино го обоија плоштадот - матурантите танцуваа квадрил

пред една недела - Прес 24

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини,...

„Матуранти горди сме на вас“ – Вака денеска танцуваше младината на плоштад „Македонија“

пред една недела - Reporter.mk

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ се одржа во петок напладне на плоштадот „Македонија“, а матурантите од Скопје точно напладне, заедно со своите врсници од повеќе градови од земјава...

Матурска парада на плоштадот „Македонија“

пред една недела - Утрински

Tрадиционалната манифестација „Mатурска парада 2017“ денеска ќе се одржи на плоштадот „Mакедонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил....

2000 матуранти дел од матурантската парада

пред една недела - Сител

Embedded video for 2000 матуранти дел од матурантската парада Околу 2000 средношколци беа дел од традиционалната “Матурска парада”, којa денеска точно напладне се одржa на плоштадот Македонија во Скопје,...

„Матурска парада“ по 11-ти пат

пред една недела - МТВ 1

Околу 2 илјади матуранти од Македонија точно напладне ќе учествувааат на 11-та матурска парада. Традиционалната манифестација ќе се одржи на плоштадот „Македонија“. Во исто време и на иста музика ќе се...

Матурантите точно на пладне ќе играат на ,,Shape of you"

пред една недела - Вест

На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил. Годинава ќе танцуваат и матурантите од Струга, Охрид, Струмица и Гевгелија. Се очекува учество на...

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

пред една недела - Кукурику

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

„Матурска парада“ на плоштад „Mакедонија“

пред една недела - 24 вести

Tрадиционалната манифестација „Mатурска парада 2017“ ќе се одржи денеска на пладне на плоштадот „Mакедонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

Матурантите танцуваа квадрил за крај на средното образование

пред една недела - Република

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини,...

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

пред една недела - Нетпрес

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

ТОЧНО НА ПЛАДНЕ: Две илјади матуранти ќе играат квадрил на плоштадот „Македонија“

пред една недела - Телеграф

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. Се очекува учество на околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје и нивните врсници...

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“

пред една недела - Сител

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини,...

[Галерија] Матурантите изиграа квадрил на скопскиот плоштад со порака за ненасилство и толеранција

пред една недела - Радио МОФ

Точно напладне, повеќе од илјада матуранти од повеќе градови во Македонија и од Европа, на плоштадот „Македонија“ прво дадоа заклетва за ненасилство и толеранција, па го одиграа танцот „квадрил“ на звуците...

Матурски квадрил во Гевгелија

пред една недела - Сител

Популарниот матурски квадрил, танц кој се игра на музика од штраусовата опера „Љиљакот“ денеска на пладне го играа матурантите од Гевгелија истовремено со матурантите од Скопје, Охрид, Струмица и Струга....

Матурска парада денес на пладне на плоштадот „Македонија“

пред една недела - SkopjeID

Денеска на пладне, на плоштадот „Македонија“ ќе се одржи 11-та „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил.. Годинава ќе танцуваат и матурантите...

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

пред една недела - Алсат-М

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

пред една недела - Канал 5

На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил. Годинава ќе танцуваат и матурантите од Струга, Охрид, Струмица и Гевгелија. Се очекува учество на...

Матурантите заиграа квадрил на плоштад Македонија!

пред една недела - Вечер

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денес напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија" и положија заклетва за ненасилство Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта...

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

пред една недела - A1on

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

ТОЧНО ВО 12 ЧАСОТ: 1.000 матуранти на плоштад ќе заиграат квадрил

пред една недела - Вистина

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

Матурантите ќе танцуваат на скопскиот плштад

пред една недела - Локално

Денеска точно напладне на плоштадот „Македонија“  ќе се одржи  „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование ќе танцуваат квадрил…Оваа матурска манифестација...

ТОЧНО ВО 12 ЧАСОТ: 1.000 матуранти на плоштад ќе заиграат квадрил

пред една недела - Курир

На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил. Годинава ќе танцуваат и матурантите од Струга, Охрид, Струмица и Гевгелија. Се очекува учество на...

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“

пред една недела - Слободна Македонија

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини,...

Матурска парада на плоштад „Македонија“- Со танц го развеселија центарот на Скопје

пред една недела - Македонија Денес

Денеска точно во 12:00 на плоштадот „Македонија“  традиционално се одржа матурската парада во Скопје, која во исто време започнува во преку 20 градови од Балканот. Со Скопје заедно танцуваа и Охрид, Струмица,...

Матурантите денеска со квадрил му им кажуваат збогум на училишните денови

пред една недела - Прес 24

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

пред една недела - Денешен

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

Традиционално: Матурантите денеска ќе заиграат квадрил

пред една недела - Република

На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил. Годинава ќе танцуваат и матурантите од Струга, Охрид, Струмица и Гевгелија. Се очекува учество на...

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

пред една недела - ТВ 21

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

„Матурска парада“ денеска на плоштад „Македонија“

пред една недела - Радио МОФ

На плоштадот „Македонија“ денеска на пладне ќе се одржи 11-та „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил. Годинава ќе танцуваат и матурантите...

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

пред една недела - Exclusive

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

Матурантите ќе танцуваат квадрил на плоштад „Македонија“

пред една недела - Популарно

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

пред една недела - Сител

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

пред една недела - Слободна Македонија

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат...

Околу 3.000 матуранти ќе танцуваат на плоштадите низ Македонија

пред една недела - МКД

На плоштадот „Македонија“ во Скопје, како и во Струга, Охрид, Струмица и Гевгелија, околу 3.000 матуранти на 19 мај, во 12 часот, ќе учествуваат годинашната „Матурска парада“. Организатор и носител на...

ТОЧНО ВО 12 ЧАСОТ: 1.000 матуранти ќе заиграат квадрил

пред една недела - Курир

Околу 1.000 матуранти од Скопје точно во 12 часот ќе го заиграат танцот квадрил. Тагови: матурска парада

Точно напладне ќе блесне плоштадот: Матурантите утре играат квадрил

пред една недела - Прес 24

На плоштадот „Македонија“ в петок на пладне ќе се одржи 11. „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил. Годинава ќе танцуваат и матурантите...

КЛИКНИ