Без екстерно ќе се врати подарувањето оцени

пред една недела - Вест

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. Ова следи по најавата на...

Ристовски: СДС сака да го врати времето од транзицијата кога се подаруваа оценки

пред една недела - Позитив

Поранешниот министер за образование Спиро Ристовски во име на ВМРО-ДПМНЕ одржа прес конференција на која ги искажа главните ставови зошто не треба да се укине екстерното тестирање кое ќе врати многу негативни...

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

пред една недела - Вистина

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

Ристовски: Уникувањето на екстерното не е реформа, туку антиреформа

пред една недела - Утрински

Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење, кое што постоело во сите напредни земји и претставувало одреден стрес за ученикот, но тоа не е голгота туку неопходен дел на образовниот процес,...

СДСМ: Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

пред една недела - Локално

Предлог законот што го доставивме до Собранието со кој се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, е предложен по скратена постапка бидејќи не е обемен, и се очекува да биде ставен на дневен ред...

Спиро Ристовски: Укинувањето на екстерното е антиреформа

пред една недела - Факултети

Ако се укине екстерното, постепено се ќе се врати по старо. Тие со поголемо влијание, ќе ургираат нивното дете да биде со одличен успех без разлика на неговиот квалитет. Дел од учениците ќе имаат висок...

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

пред една недела - ТВ Нова

Покрај распишување на локалните избори и решение за истечениот мандат на градоначалниците, според најавите новата точка која парламатарното мнозинсво сака да се стави на дневен ред и пред седница за избор...

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

пред една недела - Дневник

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. -  Намерата на СДС да го...

Ристоски: Укинувањето на екстерното тестирање не е реформа – туку е антиреформа

пред една недела - 24 вести

Укинувањето на екстерното тестирање не е реформа – туку е антиреформа , изјави денеска Спиро Ристоски од ВМРО ДПМНЕ. Тој додаде дека екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење.

Пратениците на СДСМ на средба со матуранти

пред една недела - 24 вести

Пратениците на СДСМ  Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов  остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се разговараше за укинувањето на екстерното тестирање, како и за реформите...

Пратеници на СДСМ на средба со матуранти и наставници: Екстерното тестирање да се укине уште годинава

пред една недела - A1on

Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се разговараше за укинувањето на...

Учениците и родителите едногласни за укинувањето на екстерното

пред една недела - Алсат-М

Основните и средните училишта ги прават последните подготовки за екстерното тестирање кое треба да се одржи во првата недела од јуни. Во меѓувреме, вчера парламентарната група на СДСМ поднесе во Собранието...

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

пред една недела - Локално

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

Ристовски: Укинувањето на екстерното е антиреформа и популистичка мерка

пред една недела - A1on

„Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење. Тестирање на знаење кое што постои во сите напредни земји и секаде како и кај нас, претставува одреден стрес за ученикот, како што впрочем...

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

пред една недела - Нетпрес

Намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците, оцени во петокот на прес-конференцијата Спиро Ристовски, од ВМРО-ДПМНЕ „Намерата...

Спировски: Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање не е реформа туку антиреформа

пред една недела - Макфакс

Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање не е реформа туку антиреформа. Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање е додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални...

ВМРО-ДПМНЕ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Укинувањето на екстерното тестирање е штетно за учениците

пред една недела - Телеграф

Со предупредување дека со укинувањето на екстерното тестирање ќе се намали квалитетот на образованието во земјава излезе денеска ВМРО-ДПМНЕ , од каде што објаснија дека тоа било направено за да се спречи...

ВМРО ДПМНЕ: Укинувањето на екстерното ја враќа земјата назад

пред една недела - Фокус

ВМРО-ДПМНЕ го воведе екстерното тестирање како одговор на една појава која започна во периодот на транзицијата, а се манифестираше преку масовно пишување највисоки оценки без да се обезбеди дека ученикот...

ВМРО-ДПМНЕ: Укинувањето на екстерното е антиреформа на СДСМ

пред една недела - МТВ 1

Најавата на СДСМ за укинување на екстерното тестирање е само обид за додворување на гласачите, и контрапродуктивно, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Сметаат дека екстерното треба да продолжи, бидејќи го има и во европски...

СДСМ: Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

пред една недела - ТВ Нова

Предлог законот што го доставивме до Собранието со кој се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, е предложен по скратена постапка бидејќи не е обемен, и се очекува да биде ставен на дневен ред...

ВИДЕО Богоев: Бараме укинување на екстерното веднаш

пред една недела - Фокус

Во предлог законот што го доставивме до Собранието се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, изјави денеска пратеникот Стефан Богоев . – Бидејќи не е обемен закон, односно се бара само укинување...

ВМРО ДПМНЕ против екстерното да замине во историјата

пред една недела - Фактор

Партијата која воведе во образованието екстерно тестирање е против негово повлекување. Заменик министерот за образование Спиро Ристовски најавата на СДСМ да го укине екстерното тестирање ја окарактеризираше...

ВМРО-ДПМНЕ: Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење

пред една недела - Канал 5

Не може да се укине екстерното тестирање, тоа е тестирање на реално стекнатото знаење на учениците. .

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

пред една недела - Курир

–  Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање е додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални гласачи, а не и како луѓе на кои државата треба да им обезбеди подобро образование...

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

пред една недела - ТВ Нова

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

ВМРО-ДПМНЕ-укинувањето на екстерното е антиреформа

пред една недела - Р.С. Европа

Заменик министерот за образование Спиро Ристовски во име на ВМРО-ДПМНЕ од партиското седиште денеска рече дека екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење кое што постоело во сите напредни...

Екстерното тестирање ќе се укине по скратена постапка

пред една недела - +Инфо

Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска се сретнаа со матуранти, наставници, професори со кои разговараа за  укинувањето на екстерното...

Пратениците на СДСМ на средба со матуранти и професори разговараа за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - Канал 5

-Во предлог законот што го доставивме до Собранието се бара укинување на екстерното тестирање веднаш. Бидејќи не е обемен закон, односно се бара само укинување на екстерното, ние употребивме можност од...

Ристовски: Укинувањето на екстерното не е реформа, туку антиреформа

пред една недела - МКД

ВМРО-ДПМНЕ ја критикува намерата на СДСМ да го укине екстерното тестирање и оценува дека тоа е додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални гласачи. „Екстерното тестирање е...

СДСМ: Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

пред една недела - Алсат-М

Предлог законот што го доставивме до Собранието со кој се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, е предложен по скратена постапка бидејќи не е обемен, и се очекува да биде ставен на дневен ред...

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

пред една недела - Алсат-М

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

СДСМ достави предлог до собранието за укинување на екстерното по скратена постапка

пред една недела - Сител

Embedded video for СДСМ достави предлог до собранието за укинување на екстерното по скратена постапка

ВМРО-ДПМНЕ: Укинувањето на екстерното е антиреформа која ја враќа земјата назад

пред една недела - Прес 24

ВМРО-ДПМНЕ денеска со свој став за предлогот за укинување на екстерното тестирање: Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење. Тестирање на знаење кое што постои во сите напредни земји...

Дали Собранието може да носи закони пред да се избере Влада?

пред една недела - Р.С. Европа

Ништо не може да добие предност на дневен ред во Собранието пред да се избере новата Влада, велат познавачи на собраниските процедури. Од парламентарно мнозинство велат дека сакаат точките за локалните...

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

пред една недела - Пулс 24

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

Спировски: Намерата на СДС да го укине екстерното не е реформа туку антиреформа

пред една недела - Reporter.mk

Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање не е реформа туку антиреформа. Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање е додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални...

Билјана – професорката што прва крена глас против екстерното: Колегите што до вчера молчеа од страв, денес охрабрено зборуваат !

пред една недела - Фокус

Билјана Теохарева – Филипова, професорка по информатика и програмски јазици во СОУ „Коста Сусино“, Радовиш, и магистар по информатика, која минатата година беше првиот работник во образованието што го...

ВМРО ДПМНЕ: Укинувањето на екстерното ја враќа земјата назад

пред една недела - Нова ТВ

Намерата на СДСМ да го укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални гласачи, а не и како луѓе на кои државата треба...

Билјана – професорката што прва крена глас против екстерното: Колегите што до вчера молчеа од страв, денес охрабрено зборат!

пред една недела - Фокус

Билјана Теохарева – Филипова, професорка по информатика и програмски јазици во СОУ „Коста Сусино“, Радовиш, и магистар по информатика, која минатата година беше првиот работник во образованието што го...

Пратеници на СДСМ на средба со матуранти и наставници: Екстерното тестирање да се укине уште годинава!

пред една недела - Sky

Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се разговараше за укинувањето на екстерното...

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

пред една недела - Слободна Македонија

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

Поднесена е иницијатива во Парламентот! Екстерно тестирање да нема од оваа учебна година!

пред една недела - Локално

До парламентот е доставена иницијативата  за предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање. Сега останува претседателот на парламентот...

СДСМ со иницијатива до Собранието за укинување на екстерното

пред една недела - Локално

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, изјави на прес конференција...

СДСМ поднесе предлог до Собранието за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - Телма

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, изјави на прес конференција...

Богоев: Ќе доставиме предлог до Собранието за укинување на екстерното

пред една недела - Нетпрес

СДСМ денеска ќе го достави до Собранието предлогот за измени во Законот за образование, рече пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев на денешната прес-конференција. – Ветивме дека помеѓу првите наши промени...

СДСМ со иницијатива до Собранието за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - МТВ 1

СДСМ денеска до Собранието ќе ги достави предлог- измените во Законот за образование, за укинување на екстерното тестирање. Како што рече Стефан Богоев, ќе се мотивираат учениците и училиштата не преку...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - Дневник

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

Ветувањата на СДСМ за екстерното ги трауматизираа учениците

пред една недела - Дневник

Ветувањето на СДСМ за укинување на екстерното тестирање создаде трауми кај учениците, родителите и наставниците и никој не може со сигурност да потврди дали тоа ќе се одржи. Некои од наставниците во основните...

Излез за деблокирање на општините ќе се бара и во паралелни седници?

пред една недела - Дневник

За деблокирање на локалната самоуправа можно е седницата за измените на Изборниот законик да се одржи и пред изборот на новата влада или двете седници да течат паралелно, најави вчера новиот мандатар Зоран...

СДСМ ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - 24 вести

СДСМ денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. Очекуваат законските измени да се донесат по скратена...

СДСМ ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - Локално

СДСМ денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. Очекуваат законските измени да се донесат по скратена...

Богоев: Денеска до Собранието ќе доставиме предлог за укинување на екстерното ВИДЕО

пред една недела - +Инфо

СДСМ денеска ќе го достави до Собранието предлогот за измени во Законот за образование, рече пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев на денешната прес-конференција. - Ветивме дека помеѓу првите наши промени...

СДСМ со предлог до Собрание за укинување на екстерното

пред една недела - Р.С. Европа

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, изјави на прес конференција...

СДСМ ќе достави предлог во собранието за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - Канал 5

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

Богоев: СДСМ денеска до Собранието ќе достави предлог за укинување на екстерното

пред една недела - МКД

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, најави пратеникот и претседател...

Почнува процесот за укинување на екстерното

пред една недела - Факултети

Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските измени и уште од оваа година да се укине екстерното тестирање за учениците од основното и средното образование, вели во соопштението Стефан Богоев, пратеник и претседател на

СДСМ со иницијатива до Парламентот бара укинување на екстерното тестирање

пред една недела - Фактор

Пратениците на СДСМ денеска до Парламентот доставуваат предлог измени на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање при што очекуваат по скратена постака...

СДСМ СО ПРЕДЛОГ ЗА УКИНУВАЊЕ НА ЕКСТЕРНОТО: Партијата очекува поддршка од пратениците

пред една недела - Телеграф

СДСМ најави дека денеска до парламентот ќе ги достават предлог-измените на законите за основно и за средно образование со кои ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

Богоев: Денеска до Собранието ќе доставиме предлог за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - Фокус

Екстерното тестирање е штетен проект и затоа денеска до Собранието ќе го доставиме предлогот за измени во Законот за образование, истакна пратеникот од СДСМ, Стефан Богоев . – Ветивме дека помеѓу првите...

Богоев: Ќе доставиме до Собранието предлог за укинување на екстерното

пред една недела - Актуелно24

СДСМ денеска ќе го достави до Собранието предлогот за измени во Законот за образование, рече пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев, на денешната прес-конференција. – Ветивме дека меѓу нашите први промени ќе...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - Идивиди

Скопје, 18 мај 2017 (МИА) - СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - Прес 24

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - Алсат-М

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. – Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

СДСМ поднесува предлог за укинување на екстерното

пред една недела - Република

СДСМ најави дека денеска до парламентот ќе ги достават предлог-измените на законите за основно и за средно образование со кои ќе се укине екстерното тестирање. – Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

Богоев: Од оваа година нема екстерно тестирање

пред една недела - Нова ТВ

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, сооппти денеска на прес конференција...

Богоев: Екстерно тестирање да нема од оваа учебна година

пред една недела - Reporter.mk

Прес конференција, Стефан Богоев, претседател на СДММ и пратеник во Собрание на РМ Скопје, 18.05.2017 Почитувани ученици, родители, наставници, и граѓани, Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - еМАГАЗИН

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

пред една недела - Сител

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

СДСМ најави предлог измени за укинување на екстерното

пред една недела - Сител

Embedded video for СДСМ најави предлог измени за укинување на екстерното

СУПЕР ВЕСТ ЗА УЧЕНИЦИТЕ - Екстерно нема да има од оваа година

пред една недела - Sky

Пратениците на СДСМ денеска до Собранието на Република Македонија ќе ги достават предлог-измените на Законите за основно и за средно образование за укинување на екстерното тестирање. Претседателот на Социјалдемократската...

СДСМ денеска ќе достави предлог до Собрание за укинување на екстерното

пред една недела - Ако

СДСМ денеска ќе го достави предлогот за измени во Закон за образование, со кој на Собранието ќе му предложи укинување на екстерното тестирање. – Ветивме дека помеѓу првите наши промени ќе биде укинувањето...

Дали Заев ќе стигне да го укине екстерното тестирање?

пред една недела - Факултети

Дали учениците годинава ќе полагаат екстерно тестирање? Ова е прашањето што веројатно многумина засегнати си го поставуваат денеска, откако Зоран Заев го доби мандатот за формирање на нова Влада. Со оглед...

КЛИКНИ