Преговорите за Влада се во тек

пред една недела - Телма

Како што дојде, молкум и со насмевка, така и го напушти седиштето на СДСМ на „Бихаќка“. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, имаше речиси двоипол часовна средба со мандатарот Зоран Заев, но не  сакаше да одговара...

Преговори за нова влада: Заев и Ахмети два и пол часа во седиштето на СДСМ

пред една недела - Бриф

Два ипол часа зад затворени врати на тет-а-тет муабет. Мандатарот Заев и неговиот иден коалицски партнер Ахмети се договориле идниот период да се договарат за ресорите и министрите, пренесува Телевизија...

Преговори за формирање Влада, Заев се сретна со Ахмети

пред една недела - Алсат-М

Првата средба меѓу лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети по добивањето на мандатот, заврши без многу детали за медиумите околу прашањата за кои се разговарало. Во заедничкото соопштение на партиите...

Стартуваа преговорите за нова Влада - Заев и Ахмети два и пол часа во седиштето на СДСМ

пред една недела - 24 вести

Два ипол часа зад затворени врати на тет-а-тет муабет. Мандатарот Заев и неговиот иден коалицски партнер Ахмети се договориле идниот период да се договарат за ресорите и министрите. Денеска зборувале само...

Заев и Ахмети ги започнаа преговорите за состав на Влада

пред една недела - Алфа

По двочасовни преговори и без никакви детали околу распределбата на владиниот колач заврши денешна средба на Заев со првиот човек на ДУИ Али Ахмети. Од партиите не откриваат колку министерски позиции ќе...

Преговори за формирање нова влада

пред една недела - МТВ 1

Два и пол часа траеше првата средба за формирање на новата влада меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на интегративците Али Ахмети. По средбата Ахмети кусо соопшти дека ставовите од средбата  ќе бидат...

Средба Заев – Ахмети во седиштето на СДСМ

пред една недела - ТВ Нова

Почнаа преговорите за состав на новиот владин кабинет. За поделбата на министерствата,  можните персонални решенија  и приоритетите, Заев на Бихаќка  прво се сретна со Али Ахмети. Од  СДСМ велат дека за...

Заев и Ахмети денеска разговарале за принципите

пред една недела - Фокус

На денешната средба на лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се разговарало за принципите на соработка, реформската Влада и интеграциите во Европската Унија и во НАТО, информираат во краткото...

Официјално започнаа преговорите за нова влада

пред една недела - Прес 24

СДСМ соопшти дека се разговарало за принципите за соработка, а не и за конкретни кадровски решенија. Без изјави од директните учесници помина речиси двоиполчасовната средба на која мандатарот и лидерот...

Шилегов: СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи, а влада ќе има скоро

пред една недела - Кајгана

„СДСМ е отворена и ќе се преговара со сите партии чии пратеници ги дадоа потписите за сочинување на парламентарното мнозинство. Ќе преговараме и со Беса и со Алијанса и очекувам час поскоро да завршат...

СДСМ најавува битка за принципи, не за ресори

пред една недела - Утрински

Со тет-а-тет средба меѓу мандатарот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети и формално почнаа преговорите за составување на новата влада. Средбата меѓу Заев и Ахмети се одржа во седиштето...

Средба Заев -Ахмети била само за принципите на соработка во реформската Влада

пред една недела - Локално

Денеска се одржа средба помеѓу претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, се вели во краткото соопштение на СДСМ. Теми на средбата беа принципите на соработка, реформската Влада...

Преговорите продолжуваат, партиите на Албанците од Македонија најверојатно ќе добијат осум министерски позиции

пред една недела - Дневник

Заврши првата средбата помеѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети во преговорите за формирање на Влада што неколку часа се одвиваше во седиштето на СДСМ. Според информациите, на оваа средба...

Средба Заев - Ахмети за новата влада и евроатлантските интеграции

пред една недела - Телеграф

Принципите на соработка, новата влада и ЕУ и НАТО интеграциите, беа темите на денешната средба на претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Како што соопшти СДСМ, на средбата...

Средба Заев – Ахмети за новата влада и евроатлантските интеграции

пред една недела - ТВ Нова

Принципите на соработка, новата влада и ЕУ и НАТО интеграциите, беа темите на денешната средба на претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Како што соопшти СДСМ, на средбата...

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

пред една недела - ТВ Нова

Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек, истакна денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање. По завршувањето на средбата,...

За кадровски решенија во владата допрва ќе се разговара, најави СДСМ

пред една недела - МКД

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран заев и Али Ахмети на денешната средба не разговарале за поделба на ресорите, туку за принципите на соработка. „Теми на средбата беа принципите на соработка, реформската...

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

пред една недела - Канал 5

По завршувањето на средбата, посочи, и од страна на СДСМ и од страна на ДУИ до јавноста ќе бидат испратени соопштенија. Според него, сосема е небитно прашањето за ресорската распределба или персоналната...

Заев и Ахмети разговарале за принципите, за министрите понатака

пред една недела - Р.С. Европа

Теми за кои се разговарало на средбата на претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети биле принципите на соработка, реформската Влада и интеграциите во Европската Унија и во НАТО,...

Средба Заев-Ахмети за принципите на соработка, реформската Влада и евро-атланстките интеграции

пред една недела - A1on

Денеска се одржа средба помеѓу претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Теми на средбата беа принципите на соработка, реформската Влада и ЕУ и НАТО интеграциите. Во наредниот...

Заврши средбата на Заев и Ахмети

пред една недела - 24 вести

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се сретнаа  во партиското седиште на Биххачка. По средбата немаше изјави а ставот на двајцата лидери официјално ќе биде објавен преку сооопштение. Течат...

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

пред една недела - Прес 24

Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек, истакна денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање. По завршувањето на средбата,...

Шилегов: СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи, а влада ќе има скоро

пред една недела - Макфакс

СДСМ е отворена и ќе се преговара со сите партии чии пратеници ги дадоа потписите за сочинување на парламентарното мнозинство. Ќе преговараме и со Беса и со Алијанса и очекувам час поскоро да завршат преговорите....

СДСМ: Идната Влада ќе функционира според потребите на граѓаните

пред една недела - +Инфо

Сосема е небитно прашањето за ресорската распределба или персоналната распределба на имиња или ресори по политичките партии. Она што е најбитно за Македонија, она што е интерес за Македонија да ги смениме,...

Заев и Ахмети денес без конкретен договор за распределба на министерствата

пред една недела - Фактор

Мандатарот и лидер на СДСМ денеска ги почна разговорите за фирмирање на нова влада, а прв соговорник му беше Али Ахмети, челникот на албанската ДУИ. Средбата меѓу двајцата лидери и идни коалициони партнери...

Заев и Ахмети разговарале за идната реформска Влада

пред една недела - +Инфо

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, известија од партијата на Заев разговарале за идните принципи на соработка, за реформската Влада, ЕУ и НАТО интеграциите. „Во наредниот...

Заврши средбата помеѓу Заев и Ахмети

пред една недела - Прес 24

Неколку часа траеше средбата помеѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според информациите, на оваа средба се усогласувале ставовите околу најважните точки од програмата на новата влада,...

Заврши лидерската средба Ахмети – Заев

пред една недела - Макфакс

По два и пол часа во седиштето на СДСМ заврши лидерската средба помеѓу лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети. пжПо завршувањето на средбата Ахмети не сакаше ништо да коментира, само кратко рече...

Не се важни ресорите, туку принципите

пред една недела - Р.С. Европа

Првата средба на лидерот на СДСМ беше со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се најавува продолжување на разговорите и со другите партии од парламентарното мнозинство Официјалното почнување на преговорите со...

Заврши средбата со Заев, Ахмети со соопштение ќе информира за преговорите

пред една недела - МКД

Процесот за формирање на новата влада започна со денешната средба меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбата меѓу Заев и Ахмети се одржа во седиштето на СДСМ и траеше повеќе од два...

ПРЕГОВОРИТЕ ВО ТЕК, ИМИЊА НЕМА: За СДСМ била небитна ресорската распределба во идната влада

пред една недела - Телеграф

Без конкретни имиња и насоки кон што се фокусирани преговорите што се водат меѓу СДСМ и албанските партии излезе портпаролот на социјалдемократите, Петре Шилегов, на првата прес-конференција откако Зоран...

Ахмети ја напушти Бихаќка без да даде изјава

пред една недела - Фокус

Лидерот на ДУИ Али Ахмети предмалку го напушти седиштето на СДСМ, каде се сретна со мандатарот Зоран Заев , со цел формирање на нова влада. Ахмети не даде изјава пред новинарите во врска со денешната средба,...

Шилегов: Нема предолго да ги чекаме ВМРО-ДПМНЕ да се произнесат за собраниските комисии

пред една недела - +Инфо

Нема да дозволиме процесот на произнесување на ВМРО-ДПМНЕ да го толерираме предолго затоа што мораме да ги ставиме во постапка законите за укинување на екстерното образование, рече портпаролот на СДСМ...

Заев и Ахмети ги завршија преговорите за новата влада

пред една недела - Канал 5

Во седиштето на СДСМ, лидерот на ДУИ Али Ахмети со претседателот на СДСМ Зоран Заев ги договараа ресорите во кабинетот на мандатарот Заев. Во текот на викендов се очекува слични средби Заев да има и со...

Заврши средбата меѓу Заев и Ахмети

пред една недела - Алсат-М

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се сретнаа  во партиското седиште на Биххачка. По средбата немаше изјави, а ставот на двајцата лидери официјално ќе биде објавен преку сооопштение.

Ахмети без збор замина од СДСМ – најави соопштение

пред една недела - Позитив

Повеќе од два часа траеше денешната средба помеѓу лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во седиштето на СДСМ, која е во рамките на преговорите помеѓу партиите за составување...

Шилегов: Важно е работењето на новата Влада биде различно од од разбојничкото однесување на ВМРО-ДПМНЕ

пред една недела - A1on

Во тек на лидерската средба Зоран Заев-Али Ахмети портпаролот на СДСМ Петре Шилегов изјави дека процесот за состав на владата е започнат. „Небитно е прашањето за персоналната распределба на владиниот кабинет,...

Прва средба Заев - Ахмети по добиениот мандат, лидерите го договараат составот на новиот владин кабинет

пред една недела - Сител

Embedded video for Прва средба Заев - Ахмети по добиениот мандат, лидерите го договараат составот на новиот владин кабинет Принципите на соработка, реформската Влада, Европските и НАТО интеграции – ова...

ВО ЖИВО: Средба Заев-Ахмети за состав на Владата

пред една недела - A1on

Во седиштето на СДСМ средба на мандатарот Зоран Заев со лидерот на ДУИ Али Ахмети.Ова е и прва официјална средба на која ќе започнат разговорите за составување на новиот владин кабинет. По усогласување...

Средба Заев-Ахмети во седиштето на СДСМ

пред една недела - Бриф

Во седиштето на СДСМ попладнево почна средбата на мандатарот Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Ова е прва средба на двајцата лидери на партии откако Заев во средата го доби мандатот за состав...

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

пред една недела - Пулс 24

апочнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек, истакна денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање. По завршувањето на средбата,...

Шилегов: Брзо завршување на преговорите и формирање влада

пред една недела - Алсат-М

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов потврди дека во тек е средба на лидерите на ДУИ и на СДСМ, најавувајќи дека по средбата и двете партии ќе излезат со соопштение за јавноста. Шилегов истакна дека се надева...

Средба Заев-Ахмети во седиштето на СДСМ

пред една недела - Р.С. Европа

Во седиштето на СДСМ попладнево почна средбата на мандатарот Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Ова е прва средба на двајцата лидери на партии откако Заев во средата го доби мандатот за состав...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ

пред една недела - Локално

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе оствари средба со мандатарот Зоран Заев. На средбата најверојатно ќе се разговара за составот на новата Влада./a1on

Средба Заев- Ахмети во седиштето на СДСМ

пред една недела - МТВ 1

Во седиштето на СДСМ во тек е средба на Заев со Ахмети, по што се очекува викендот состанок на тесното партиско раководство на ДУИ кое ќе ги разгледува сите можносости околу учеството во новата влада....

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

пред една недела - Курир

Движењето Беса не го поддржа изборот на Талат Џафери и имаше свој кандидат за оваа позиција. Според информациите кои кружат во јавноста едно од клучните барања на Беса за поддршка на владата на СДС и коалиционите...

СДСМ и ДУИ ги почнаа преговорите за влада – Прво клучните точки, па избор на министри

пред една недела - ТВ 21

Ништо конкретно од првата средба меѓу Ахмети и Заев, по официјалното добивање на мандатот. По двочасовните разговори, Ахмети си замина од седиштето на СДСМ без да даде изјава за медиуми. Во соопштението...

СДСМ: Заев и Ахмети зборуваа за принципите на соработка, реформската Влада и ЕУ

пред една недела - Reporter.mk

Денеска се одржа средба помеѓу претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Теми на средбата беа принципите на соработка, реформската Влада и ЕУ и НАТО интеграциите, известуваат...

Средба Заев - Ахмети во СДСМ

пред една недела - 24 вести

Попладнево во 12.30 часот во седиштето на СДСМ ќе се одржи средба меѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите...

Средба Заев – Ахмети во 12 и 30

пред една недела - Макфакс

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, во 12 и 30 во седиштето на СДСМ, ќе се сретне со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Ова е прва средба по добивањето на мандатот. Заев ќе има средби и со претставници...

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

пред една недела - Вистина

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието...

Заев и Ахмети ги почнаа разговорите за новата Влада

пред една недела - Фактор

Вo 12.30 часот започнале разговорите на меѓу СДСМ и ДУИ пренесе Алсат-М. Тема на состанокот се деталите и распределбата на министерските места во новата влада. Мандатарот Заев прво на маса седнува со лидерот...

Кои се идните министри од СДСМ?

пред една недела - Позитив

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество...

Заев и Ахмети не разговарале за имиња

пред една недела - Нова ТВ

По нешто повеќе од два часа средба меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети во седиштето на СДСМ, никој не сакаше да даде изјава за она што се разговарало. Ахмети и на влегување и на заминување...

Ахмети бара осум, Заев дава пет министерства

пред една недела - Дневник

По денешната средба меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, очекувањата се дека ќе биде појасно дали интегративците ќе се изборат за осум министерски позиции или ќе треба да се задоволат...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ

пред една недела - A1on

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе оствари средба со мандатарот Зоран Заев. На средбата најверојатно ќе се разговара за составот на новата Влада.

Почнува делењето на изборниот колач – Заев со Ахмети ги започнува преговорите

пред една недела - Локално

Роковите за екипирање на новиот владин кабиент течат.По добивањето на мандатот, лидерот на СДСМ веднаш ги започна разговорите за составот на новиот владин кабинет. Зоран Заев денеска официјално започнува...

Започнаа преговорите за влада, „главните“ од СДСМ и ДУИ во игра за министри

пред една недела - ТВ 21

Првиот состанок во улога на мандатар, Зоран Зев денеска  го имаше со Али Ахмети, претседателот на ДУИ. Во новиот владин кабинет се очекува да има 15 нови работни позиции, плус три дополнителни министерски...

Заврши лидерската средба Ахмети – Заев

пред една недела - Reporter.mk

По два и пол часа во седиштето на СДСМ заврши лидерската средба помеѓу лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети. пжПо завршувањето на средбата Ахмети не сакаше ништо да коментира, само кратко рече...

Шилегов: Важно е работењето на новата Влада биде различно од од разбојничкото однесување на ВМРО-ДПМНЕ

пред една недела - Reporter.mk

Во тек на лидерската средба Зоран Заев-Али Ахмети портпаролот на СДСМ Петре Шилегов изјави дека процесот за состав на владата е започнат. „Небитно е прашањето за персоналната распределба на владиниот кабинет,...

Ахмети пристигна во СДСМ на преговори со Заев

пред една недела - Позитив

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев денеска во 12.30 часот ги почна преговорите за идниот владин кабинет со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, јавува „Мета“. Средбата со одржува во...

Почнуваат преговорите за нова влада, денеска средба Заев – Ахмети

пред една недела - Дневник

Почнуваат преговорите за составот на новата влада. Откако претседателот на СДСМ, Зоран Заев,  го доби мандатот од Претседателот Ѓорге Иванов, од денеска официјално ќе почнат преговорите за поделба на ресорите...

Штуро соопштение од СДСМ, за средбата Заев - Ахмети

пред една недела - еМАГАЗИН

Принципите на соработка, новата влада и ЕУ и НАТО интеграциите, беа темите на денешната средба на претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Како што соопшти СДСМ, на средбата...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ - почна средбата со Заев

пред една недела - Прес 24

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска пристигна во седиштето на СДСМ, да оствари средба со Зоран Заев. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите и можните министри за новите...

Филипче министер за здравство, Шеќеринска за надворешни?

пред една недела - Вест

Мандатарот Зоран Заев има рок од десет дена да ги заврши преговорите и да достави до Собранието предлог за составот на новиот владин кабинет. Некои медиуми веќе објавија и имиња за кои се очекува да станат...

ДЕТАЛИ: Еве за што се разговараше меѓу Заев и Ахмети

пред една недела - Sky

Лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска не разговарале за кадровските решенија за ресорните министерства и оваа тема е оставена за наредните средби, стои во...

Почнува делењето на изборниот колач – Заев со Ахмети ги започнува преговорите

пред една недела - A1on

Роковите за екипирање на новиот владин кабиент течат.По добивањето на мандатот, лидерот на СДСМ веднаш ги започна разговорите за составот на новиот владин кабинет. Зоран Заев денеска официјално започнува...

Започнаа разговорите меѓу СДСМ и ДУИ

пред една недела - Алсат-М

Алсат-М дознава дека во 12.00 часот во седиштето на СДСМ во Скопје започна средбата помеѓу претставници на СДСМ и на ДУИ. Како што претходно информираа, на состанокот се очекува да разговараат за околу...

Средба СДСМ – ДУИ : Тема на разговор принципите на соработка, реформската влада и НАТО-интеграциите

пред една недела - ТВ 21

Kадровските решенија за ресорните министерства не биле тема на денешната средба меѓу претседателите на СДСМ и  Зоран Заев на ДУИ, Али Ахмети.  Ова е ќе биде тема на следните средби, стои во  соопштението...

Дали Верушевски ќе стане дел од новата власт?

пред една недела - Фокус

Лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, размислува во новата влада да го вклучи и поранешниот шеф на тајната полиција, Зоран Верушевски , како прв човек на некој од безбедносните ресори или сектори, дознава...

(ВО ЖИВО) Средба Заев-Ахмети за состав на Владата

пред една недела - Reporter.mk

Во седиштето на СДСМ средба на мандатарот Зоран Заев со лидерот на ДУИ Али Ахмети.Ова е и прва официјална средба на која ќе започнат разговорите за составување на новиот владин кабинет. По усогласување...

Заев и Ахмети денеска ќе го кројат владиниот тим

пред една недела - Утрински

Мандатарот за состав на влада, Зоран Заев од денеска почнува интензивни разговори со лидерите на партиите од парламентарното мнозинство, со цел да се договорат кадровски решенија за идниот владин кабинет....

Што се договорија Заев и Ахмети?

пред една недела - Sky

По два и пол часа во седиштето на СДСМ заврши лидерската средба помеѓу лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети. пжПо завршувањето на средбата Ахмети не сакаше ништо да коментира, само кратко рече...

Беса е против Талат Џафери, а можно е да не ја прифати и новата влада

пред една недела - Република

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието...

Заев ги почнува разговорите за владиниот кабинет

пред една недела - Локално

Првата средба на лидерот на СДСМ ќе биде со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се очекува разговорите да продолжат и во текот на викендот, бидејќи треба да се усогласат позициите на сите партнери од мнозинството...

Заев денеска на средба со Ахмети

пред една недела - Вест

Зоран Заев денеска ги започнува преговорите за владиниот кабинет, откако го доби мандатот од претседателот Ѓорѓе Иванов за составување Влада. Првата средба ќе му биде со лидерот на ДУИ Али Ахмети, а се...

Се екипира новиот владин кабинет

пред една недела - 24 вести

Во полн ек се преговорите за нов владин кабиент. Зоран Заев и Али Ахмети денеска на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции. Извори на Телевизија 24 велат дека по...

Владата на Заев ќе биде нефункционална, ќе трае помалку од шест месеци

пред една недела - Вечер

По средбата меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, очекувањата се дека ќе биде појасно дали интегративците ќе се изборат за осум министерски позиции или ќе треба да се задоволат со пет-шест,...

Заврши средбата помеѓу Заев и Ахмети

пред една недела - ТВ 21

Неколку часа траеше средбата помеѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според информациите, на оваа средба се усогласувале ставовите околу најважните точки од програмата на новата влада,...

Шилегов: СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи, а влада ќе има скоро

пред една недела - Sky

СДСМ е отворена и ќе се преговара со сите партии чии пратеници ги дадоа потписите за сочинување на парламентарното мнозинство. Ќе преговараме и со Беса и со Алијанса и очекувам час поскоро да завршат преговорите....

МИНИСТРИ, ЗАМЕНИЦИ, РАКОВОДИТЕЛИ: Почна натегањето меѓу СДСМ и албанските партии за местата во владата

пред една недела - Телеграф

Али Ахмети ќе му биде најголемиот и најтежок залак на Зоран Заев во преговорите за распределба на министерските места во новата влада. Преговорите за составот на новиот владин кабинет веќе се во тек, а...

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

пред една недела - Кајгана

Претседателот на СДСМ и мандатар Зоран Заев ги почнува разговорите за состав на нова влада, најпрвин со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според најавите, се очекува разговорите да траат интензивно и викендов,...

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

пред една недела - Пулс 24

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието...

Ова се идните министри на СДСМ

пред една недела - За Се

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество...

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

пред една недела - Макфакс

Претседателот на СДСМ и мандатар Зоран Заев во петок ги почнува разговорите за состав на нова влада, најпрво со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според најавите, се очекува разговорите да траат интензивно и...

Почнуваат преговори за влада, прва средба Заев-Ахмети

пред една недела - МКД

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, денеска, но и во текот на викендот, според најавите, ќе има интензивни средби со идните коалициски партнери ДУИ и Алијанса за Албанците за да се дефинираат...

Денеска средба Заев – Ахмети, кој што добива од ресорите?

пред една недела - Локално

Овие неколку дена се пакува новата влада за  делење на ресорите меќу колиционите партнери. Она што го најавуваат од СДСМ дека ќе бараат луќе кои вложуваат и кои сакаат да ги потврдат своите експертски...

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

пред една недела - Актуелно24

Претседателот на СДСМ и мандатар Зоран Заев во петок ги почнува разговорите за состав на нова влада, најпрво со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според најавите, се очекува разговорите да траат интензивно и...

Ахмети замина од СДСМ без да даде изјава, за исходот од средбата ќе информира преку соопштение

пред една недела - еМАГАЗИН

Повеќе од два часа траеше денешната средба помеѓу лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во седиштето на СДСМ, која е во рамките на преговорите помеѓу партиите за составување нова...

Почнуваат преговори за влада, прва средба Заев-Ахмети

пред една недела - Позитив

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, денеска, но и во текот на викендот, според најавите, ќе има интензивни средби со идните коалициски партнери ДУИ и Алијанса за Албанците за да се дефинираат...

Почнуваат преговори за состав на владата

пред една недела - Алсат-М

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада и за поделба на ресорите во новиот владин кабинет. Првата средба на лидерот...

Почнува делењето на изборниот колач – Заев со Ахмети ги започнува преговорите

пред една недела - Reporter.mk

Роковите за екипирање на новиот владин кабиент течат.По добивањето на мандатот, лидерот на СДСМ веднаш ги започна разговорите за составот на новиот владин кабинет. Зоран Заев денеска официјално започнува...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ

пред една недела - Reporter.mk

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе оствари средба со мандатарот Зоран Заев. На средбата најверојатно ќе се разговара за составот на новата Влада.

Почнуваат преговори за влада, денеска Заев се среќава со Ахмети

пред една недела - Фокус

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов , почнаа да течат преговорите за состав на нова влада и за поделба на ресорите во новиот владин кабинет. Првата средба на лидерот...

Започнаа преговорите за влада – ДУИ амбициозни, се чека „амин“ од Ахмети

пред една недела - ТВ 21

Како што дознава ТВ21, Радмила Шеќеринска, Драган Тевдовски, Оливер Спасовски, Мила Царовска, Љупчо Николовски и Едмонд Адеми, се имињата кои се речиси потврдени за идниот кабинет на Зоран Заев. Првиот...

Почна средбата Ахмети – Заев во седиштето на СДСМ

пред една недела - Нова ТВ

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, предмалку пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе има средба со мандатарот, Зоран Заев. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите и можните...

Почнуваат преговори за влада, денеска Заев се среќава со Ахмети

пред една недела - +Инфо

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада и за поделба на ресорите во новиот владин кабинет. Преговорите  за состав...

Заев ги почнува разговорите за владиниот кабинет

пред една недела - DW

Првата средба на лидерот на СДСМ ќе биде со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се очекува разговорите да продолжат и во текот на викендот, бидејќи треба да се усогласат позициите на сите партнери од мнозинството...

Денеска средба Заев – Ахмети, ќе падне ли договор за поделба на ресорите?

пред една недела - Канал 5

Извори во коалицијата предводена од СДСМ велат дека најверојатно  министерски позиции ќе добијат експонираните во јавност партиски функционери. И во ДУИ молк. Засега не се лицитира ниту со министерски...

Заев на разговори за владиниот кабинет - денеска средба со Ахмети

пред една недела - Прес 24

Зоран Заев денеска ги започнува преговорите за владиниот кабинет, откако го доби мандатот од претседателот Ѓорѓе Иванов за составување Влада. Првата средба ќе му биде со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се...

Заев започнува со составување на новата Влада

пред една недела - SkopjeID

Мандатарот за состав на новата влада, Зоран Заев,од денеска почнува интензивни разговори со лидерите – колаиционери на партиите од парламентарното мнозинство, со цел да се договорат најсоодветните кадровски...

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

пред една недела - Слободна Македонија

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието...

БЕСА ЈА УСЛОВУВА ПОДДРШКАТА ЗА ВЛАДА: Местото за Претседател на Собрание, Заев им го ветил и на Беса

пред една недела - Infomax

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието...

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

пред една недела - Вечер

Движењето Беса не го поддржа изборот на Талат Џафери и имаше свој кандидат за оваа позиција. Според информациите кои кружат во јавноста едно од клучните барања на Беса за поддршка на владата на СДС и коалиционите...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ - почна средбата со Заев

пред една недела - Вечер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска пристигна во седиштето на СДСМ, да оствари средба со Зоран Заев. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите и можните министри за новите...

ПОЧНА СРЕДБАТА ЗАЕВ - АХМЕТИ - Еве што се случува во седиштето на СДСМ

пред една недела - Sky

Почна средбата во седиштето на СДСМ меѓу Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Ова е прва средба по добивањето на мандатот. Заев ќе има средби и со претставници од Движењето...

Заев и Ахмети ги почнаа преговорите за состав на Влада

пред една недела - еМАГАЗИН

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев денеска во 12.30 часот ги почна преговорите за идниот владин кабинет со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбата со одржува во седиштето на...

РАЗДВИЖЕНО ВО СЕДИШТЕТО НА СДСМ: Еве кој доаѓа на средба со Зоран Заев

пред една недела - Sky

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, во 12 и 30 во седиштето на СДСМ, ќе се сретне со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Ова е прва средба по добивањето на мандатот. Заев ќе има средби и со претставници...

Ова се идните министри на СДСМ

пред една недела - Reporter.mk

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество...

МИНИСТРИ, ЗАМЕНИЦИ, РАКОВОДИТЕЛИ: Почна натегањето меѓу СДСМ и албанските партии за местата во владата

пред една недела - Вечер

На маса не треба да се најдат прашања, чиј корен е од т.н. тиранска платформа. Преговорите се очекува да бидат претежно практични, односно да се претворат во премерување кој колку добил, а колку изгубил...

Средба Заев -Ахмети: Започнуваат преговорите за состав на нова Влада

пред една недела - Нова ТВ

Денеска треба да се одржи средба на лидерот на СДСМ со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, со што започнуваат преговорите за состав на нова Влада. Се очекува разговорите да продолжат и во текот на викендот, бидејќи...

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

пред една недела - Sky

Претседателот на СДСМ и мандатар Зоран Заев во петок ги почнува разговорите за состав на нова влада, најпрво со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според најавите, се очекува разговорите да траат интензивно и...

Почнуваат преговорите за нова влада, средба Заев – Ахмети

пред една недела - ТВ 21

Почнуваат преговорите за составот на новата влада. Откако претседателот на СДСМ, Зоран Заев,  го доби мандатот од Претседателот Ѓорге Иванов, од денеска официјално ќе почнат преговорите за поделба на ресорите...

РАЗДВИЖЕНО ВО ДУИ И СДСМ: Што се случува денеска?

пред една недела - Sky

Откако  лидерот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада. Според информациите, преговорите влегуваат во сериозна...

ЕКСКЛУЗИВНО: Ова се идните министри на СДСМ

пред една недела - Скопје Инфо

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество...

Ахмети бара осум, Заев дава пет министерства

пред една недела - Дневник

По денешната средба меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, очекувањата се дека ќе биде појасно дали интегративците ќе се изборат за осум министерски позиции или ќе треба да се задоволат...

ЕКСКЛУЗИВНО: Ова се идните министри на СДСМ

пред една недела - Прес 24

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество...

СДСМ најавува нова Влада за 10 дена

пред една недела - Локално

Еден ден откако Заев го доби мандатот, од неговата партија велат дека програмата и владиниот кабинет ќе бидат доставени во Парламентот за 10 дена. Од СДСМ најавија и дека во следните денови Заев ќе се...

Ахмети: Ќе се одржи средбата со СДСМ, очекувам преговорите да завршат брзо

пред една недела - Фактор

Претседателот на ДУИ,  Али Ахмети, за ТВ21 изјави дека очекува преговорите со СДСМ да завршат многу брзо: „Сè уште нема преговори. Утре ќе се одржи средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека ќе се одвиваат...

Заев и Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и можните министерски имиња

пред една недела - Локално

Ресорскиот колач од утре почнува да се сече, информира ТВ24. Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции. Очекувањата се дека по состанокот...

Ахмети: Верувам дека многу скоро ќе има влада

пред една недела - +Инфо

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети, претседателот на ДУИ, за ТВ21.

Комбинации за фотелји – дали новата Влада ќе има најмногу министри Албанци?

пред една недела - Алфа

Распределбата на министерските позиции во новата Влада– една од темите на утрешната средба на мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Распределбата на министерските позиции во новата Влада–...

Се екипира новиот владин кабинет

пред една недела - 24 вести

Ресорскиот колач од утре почнува да се сече. Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции. Очекувањата се дека по состанокот ќе стане појасно...

СДСМ ги почна преговорите за состав на новата влада

пред една недела - MK News

СДСМ ги стартуваше преговорите со албанските политички партии за формирање на новата Влада. Мандатарот Заев, вчера по средбата со Иванов се упати во Мавровка, на средба со лидерот на БЕСА. Првиот човек...

Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделба на ресорите

пред една недела - Фокус

Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции, пренесува телевизија 24. Очекувањата се дека по состанокот ќе стане појасно дали Ахмети ќе...

Се наѕираат првите контури на владиниот кабинет

пред една недела - Утрински

Мандатарот и лидер на СДСМ Зоран Заев утре, но и во текот на викендот, ќе има интензивни средби со идните коалициски партнери ДУИ и Алијанса за Албанците за да се дефинираат контурите на новата влада....

Али Ахмети: Се надевам дека брзо ќе се договори Влада, преговорите започнуваат утре

пред една недела - Дневник

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети, претседателот на ДУИ, за ТВ21. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев,...

Ахмети верува дека многу скоро ќе има влада

пред една недела - +Инфо

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети, претседателот на ДУИ, за ТВ21. Лидерот на СДСМ и мандатар Зоран...

Преговорите за Влада почнуваат утре

пред една недела - Телма

Преговорите за програмата и составот на новата Влада формално почнуваат утре. Мандатарот Зоран Заев планира прво да се сретне со лидерот на ДУИ Али Ахмети, а потоа и со другите лидери. Паралелно, работни...

Ахмети верува дека многу скоро ќе има влада

пред една недела - Бриф

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети, претседателот на ДУИ, за ТВ21. Лидерот на СДСМ и мандатар Зоран...

Ахмети верува дека многу скоро ќе има влада

пред една недела - Фокус

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети , претседателот на ДУИ, за ТВ21. Лидерот на СДСМ и мандатар Зоран...

СДСМ најавува нова Влада за 10 дена

пред една недела - Алсат-М

Еден ден откако Заев го доби мандатот, од неговата партија велат дека програмата и владиниот кабинет ќе бидат доставени во Парламентот за 10 дена. Од СДСМ најавија и дека во следните денови Заев ќе се...

УТРЕ СРЕДБА СДСМ-ДУИ: Ахмети очекува брзо формирање на Влада!

пред една недела - Sky

Откако  лидерот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада. Според информациите, преговорите влегуваат во сериозна...

Ахмети за ТВ21: Утре средба СДСМ-ДУИ, Владата ќе се формира наскоро

пред една недела - еМАГАЗИН

Откако лидерот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада. Според информациите на ТВ 21 , преговорите влегуваат...

Ахмети за ТВ21: Утре средба СДСМ-ДУИ, Владата ќе се формира наскоро

пред една недела - ТВ 21

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада. Според информациите, преговорите влегуваат во сериозна фаза. Од СДСМ велат...

СДСМ ги почна преговорите за состав на новата влада

пред една недела - Сител

Embedded video for СДСМ ги почна преговорите за состав на новата влада СДСМ ги стартуваше преговорите со албанските политички партии за формирање на новата Влада. Мандатарот Заев, вчера по средбата со...

Ахмети: Верувам дека многу скоро ќе има влада

пред една недела - ТВ 21

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети, претседателот на ДУИ, за ТВ21. Фуркан Салиу

Министерски изненадувања но и партиски рокади: Што планира новиот мандатар

пред една недела - Фактор

Изненадувања на министерските позиции, но и внатрешни партиски престројувања планира лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дознава  Фактор, од извори во партијата. Според нашите сознанија, функцијата генерален...

Заев на средба со Беса: Најважниот документ е програмата на идната влада на РМ

пред една недела - Макфакс

Откако го доби мандатот од претседателот Иванов, лидерот  на СДСМ, Зоран Заев, беше во посета на седиштето на движење Беса каде што се состана со претседателот на оваа партија, Билал Касами. Заев рече...

Заев по средбата со Касами: Со искрени реформи, Брисел и Вашингтон ќе ни помогнат за НАТО и ЕУ

пред една недела - МКД

Во оваа фаза страните ќе ги разгледуваат изборните платформи со цел изготвување на програма за следната влада, изјави Зоран Заев, мандатарот за состав на нова влада по средбата со Биљал Касами, претседателот...

Заев се сретна со Касами, граѓаните не чекаат да почнеме да работиме

пред една недела - Позитив

Зоран Заев, лидерот на СДСМ и нов мандатор за состав на владата, денеска оствари средба најпрво со раководството на движењето БЕСА за да отпочне процесот на договор меѓу партнерите од новото парламентарно...

Заев по средбата со Касами од БЕСА: Со искрени реформи, ЕУ и САД ќе ни помогнат во евроинеграцискиот пат

пред една недела - Reporter.mk

Денеска понуваме средби за составот на новата Влада. Поради смртен случај на близок на раководството на ДУИ, денеска се состанавме со втората по големина партија БЕСА, но со господинот Биљал Касами одлучивме...

Заев по средбата со Касами од БЕСА: Со искрени реформи, ЕУ и САД ќе ни помогнат во евроинеграцискиот пат

пред една недела - Либертас

Денеска понуваме средби за составот на новата Влада. Поради смртен случај на близок на раководството на ДУИ, денеска се состанавме со втората по големина партија БЕСА, но со господинот Биљал Касами одлучивме...

Стартуваат преговорите за состав на влада, Заев на средба со Касами

пред една недела - Нова ТВ

По добивањето на мандатот од претседателот Иванов, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, беше во посета на седиштето на движење Беса каде што се состана со претседателот на оваа партија, Билал Касами. Заев рече...

ЗАЕВ НА СРЕДБА СО БЕСА: Еве што се случува во моментов...

пред една недела - Sky

Откако го доби мандатот од претседателот Иванов, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, беше во посета на седиштето на движење Беса каде што се состана со претседателот на оваа партија, Билал Касами. Заев рече дека...

КЛИКНИ