Сценарија за крај на правната држава

пред 4 месеци - Локално

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено...

Ахмети за ТВ 21 - Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

пред 4 месеци - Алфа

ВМРО ДПМНЕ е политички субјект кој има капацитет и чии 100% од гласачите им се Македонци. ВМРО ДПМНЕ има поголем капацитет....Вистината е таа и не може да се негира, дека ВМРО ДПМНЕ во македонскиот кампус...

Аналитичари: со продолжување на мандатот на СЈО би продолжила политичката криза

пред 4 месеци - Алфа

Политичкиот аналитичар Никола Србов смета дека доколку обвинителството на Катица Јанева не може да се реформира, мора да се елиминира, а работата да ја превземе Јавното Обвинителство, институција која...

Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите

пред 4 месеци - Дневник

Искра Kоровешовска На новата влада нема да ~ треба широка политичка поддршка од конкретни фактори, ами широката поддршка за исполнувањето на пржинските договори и итните реформски приоритети, објаснуваат...

Ахмети: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

пред 4 месеци - Денешен

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

СИТЕЛ: Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 месеци - Прес 24

Нема дилеми дека победникот во албанскиот политички блок треба да коалицира со победникот кај Македонците. Ахмети  во интервју за телевизијата 21 со јасен став дека принципот кој токму ДУИ го воведе по...

Контраспин: Груевски одново спинува за суштината за СЈО

пред 4 месеци - Либертас

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ во подолго интервју за весникот „Дневник“ на 09.01.2017 г. ја даде следнава изјава што ја сметаме за спин: Контраспин : Никола Груевски, како поранешен премиер, лидер на партијата...

ДУИ: Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 месеци - Локално

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски...

Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада - ќе има нови избори

пред 4 месеци - Start.mk

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада - мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право. Љупчо ЗЛАТЕВ Мери ЃОРЃИЕВСКА...

Нови избори или нова влада

пред 4 месеци - 24 вести

За Али Ахмети сите опции  вклучително и нови избори се на маса, но лидерот на ДУИ суптилно намигнува кон довчерашниот каолициски партнер. Впечатокот од последниот настап на лидерот на ДУИ кој што е клучен...

За СДСМ - Груевски е минато, за ВМРО-ДПМНЕ - Заев е историја

пред 4 месеци - Утрински

Според СДСМ, Македонија мора да добие влада на граѓаните, која ќе почне со решавање на нивните реални проблеми, од ВМРО-ДПМНЕ нагласуваат дека тие го добиле мандатот од граѓаните за да формираат влада...

Ахмети растргнат меѓу партиското членство и Груевски

пред 4 месеци - Утрински

Доколку Ахмети одлучи да ја продолжи соработката со ВМРО-ДПМНЕ ќе наиде на силен отпор во партијата, бидејќи досегашните анализи покажале дека огромно мнозинство се изјасниле за тоа да заврши коалицијата...

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

пред 4 месеци - Локално

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата...

Сценарија за крај на правната држава

пред 4 месеци - Телма

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено...

Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 месеци - 24 вести

ВМРО-ДПМНЕ на извршен комитет ги разгледува позициите на партијата. По средбата со лидерите на партиите од коалицијата „За подобра Македонија“, попладнево  се состана извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Неофицијално,...

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

пред 4 месеци - Start.mk

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Како што вели аналитичарот Александар Даштевски за Канал 5 телевизија, обвинителството...

Алијансата на албанците ќе повика на бојкот на евентуални нови избори

пред 4 месеци - Телма

Алијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја прифати Платформата со седумте барања и не се обезбеди...

По средбата со коалиционите партнери Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Ахмети порачува дека Влада ќе формираат победниците на изборите

пред 4 месеци - Сител

Embedded video for По средбата со коалиционите партнери Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Ахмети порачува дека Влада ќе формираат победниците на изборите Нема дилеми дека победникот во...

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

пред 4 месеци - Република

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Како што вели аналитичарот Александар Даштевски за Канал 5 телевизија, обвинителството...

Секој со свои очекувања околу разговорите за влада

пред 4 месеци - МТВ 1

Никој официјално не открива ни кога, ни во каков формат ќе почнат разговорите за формирање на новата влада. Очекувањата се дека за почеток на маса ќе седнат лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ. Груевски со...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

пред 4 месеци - еВести

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

пред 4 месеци - Актуелно24

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

пред 4 месеци - Актуелно24

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

пред 4 месеци - Курир

Ахмети вели дека вистината која што не може да се негира е дека ВМРО-ДПМНЕ е победник во македонскиот блок. -Таа вистина не може никој да ја оспори. Исто така вистина е дека ние во 2006 година инсистиравме,...

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

пред 4 месеци - Вистина

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада - ќе има нови избори

пред 4 месеци - Вечер

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада - мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право. Љупчо ЗЛАТЕВ Мери ЃОРЃИЕВСКА...

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

пред 4 месеци - Start.mk

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е историја. Лоша, црна историја

пред 4 месеци - Reporter.mk

„Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

пред 4 месеци - Start.mk

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Според аналитичарот Александар Даштевски обвинителството имало и повеќе од доволно...

Ахмети: Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање на влада

пред 4 месеци - Канал 5

Според зборовите на Ахмети, овој принцип на којшто инсистираше токму ДУИ во 2006 година мора да се почитува и во двете страни. Првиот човек на ДУИ вели неоспорно е дека во македонскиот кампус победник...

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

пред 4 месеци - Канал 5

Тој вели дека е сосема оправдано што ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека нема да се согласи со продолжување на рокот на СЈО, бидејќи испочитувале се што предвидувал Пржинскиот договор, и дури понудиле зголемување...

Ахмети: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

пред 4 месеци - Пулс 24

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

пред 4 месеци - Република

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

Платформа за двојни избори

пред 4 месеци - Ако

Интервјуто на Али Ахмети, на 10.01.2017 год. во емисијата Click Plus на TV21 покажа дека Али Ахмети веќе може да се прекрсти во Ѓоргија сардисан. За да го објаснам ова, ќе се послужам со неколку подточки:...

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

пред 4 месеци - Либертас

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата...

На кого би му одговарале нови избори?

пред 4 месеци - Р.С. Европа

Сите опции се отворени засега, од влада на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, влада на СДСМ со партиите на Албанците, па и нови брзи избори, оценуваат аналитичарите. Според нив, последната опција најмалку му одговара...

О зоти Ахмети, кој тоа мирот го ремети?

пред 4 месеци - Бриф

Ми ѕвони пред некој ден Перо во два по полноќ да ми каже виц. Има тој таков обичај, кога ќе остане затрупан на автопатот Скопје-Велес, врти и кажува вицеви за Македонија пат. Се вратил мажот неочекувано...

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

пред 4 месеци - Reporter.mk

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата...

УСЛОВИТЕ СЕ МАСЛО НА ЗАПАДОТ: Инсистирањето на албанската платформа ќе ја продолжи кризата

пред 4 месеци - Телеграф

На критики и неодобрување од експертската јавност наиде платформата на трите партии на Албанците, како услов за коалицирање во новата влада. Тие сметаат дека настојувањето на ваква платформа е во функција...

Лајм: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите

пред 4 месеци - +Инфо

Под наслов „ Ексклузивно: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите!“, „Лајм“ пишува дека иако го нема легитимитетот на албанските гласачи, ДУИ и нејзиниот претседател Али Ахмети...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните очекуваат Заев да го исполни ветувањето и да даде оставка

пред 4 месеци - Локално

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и да ги понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот...

Лајм откри сочни детали за новата влада со Груевски, ДУИ веднаш демантира

пред 4 месеци - Позитив

Онлајн изданието на весникот Лајм откри сочни детали за наводно договорената коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а според истата требало да биде објавена овој петок. Сепак, од ДУИ побрзаа да ја демантираат...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да даде оставка

пред 4 месеци - Reporter.mk

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и да ги понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот...

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

пред 4 месеци - Sky

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

пред 4 месеци - Sky

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

пред 4 месеци - Вечер

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Според аналитичарот Александар Даштевски обвинителството имало и повеќе од доволно...

ДУИ: Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 месеци - Либертас

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски...

СДСМ: Груевски е минато, граѓаните избраа промени и нова влада

пред 4 месеци - Либертас

Соопштение на СДСМ во врска со реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ: Мнозинството граѓани, над 600 илјади, на 11 декември избраа промени и нова одговорна власт. Граѓаните јасно ја изразија својата волја против Груевски...

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

пред 4 месеци - Денешен

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

СДСМ: Груевски е минато, граѓаните избраа промени и нова влада

пред 4 месеци - Reporter.mk

Соопштение на СДСМ во врска со реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ: Мнозинството граѓани, над 600 илјади, на 11 декември избраа промени и нова одговорна власт. Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ се...

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

пред 4 месеци - Курир

Иако во игра е и опцијата за коалиција со СДСМ и други албански партии, Ахмети вели дека таа ситуација не е стабилна. „СДСМ не е победничка партија на изборите и кој ни гарантира нам за тоа колку ќе има...

СДСМ ПРЕДМАЛКУ ИЗЛЕЗЕ СО ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА: Еве детали

пред 4 месеци - Sky

Мнозинството граѓани, над 600 илјади, на 11 декември избраа промени и нова одговорна власт, соопштија од СДСМ. Граѓаните јасно ја изразија својата волја против Груевски и политичарите осомничени и обвинети...

Ахмети: Ќе преговараме со ВМРО-ДПМНЕ, но можни се и нови избори

пред 4 месеци - Алсат-М

идерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју...

Ахмети: Можни се нови избори

пред 4 месеци - Локално

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ денеска ќе седнат на маса и ќе започнат преговори за состав на новата влада. Груевски по вчерашната средба со партиите од неговата коалицијата не доби зелено светло за прифаќање...

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

пред 4 месеци - Вистина

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

ДУИ: Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 месеци - Reporter.mk

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски...

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите - коалиција со нив не носи стабилна ситуација

пред 4 месеци - Start.mk

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

СДСМ: Граѓаните избраа промени на власта

пред 4 месеци - Телма

Извршниот одбор на СДСМ на состанок, одржан синоќа уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на изборите, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на власта. Констатирано е дека...

Ахмети: Можни се нови избори

пред 4 месеци - Телма

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ денеска ќе седнат на маса и ќе започнат преговори за состав на новата влада. Груевски по вчерашната средба со партиите од неговата коалицијата не доби зелено светло за прифаќање...

Историска шанса или крстопат за државата

пред 4 месеци - МКД

Само со мудро дејствување на двете големи коалиции кои мораат да го надминат меѓусебниот анимозитет и да ги постават државните над личните и партиските интереси, може да се зацврсти унитарноста на Македонија....

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите - коалиција со нив не носи стабилна ситуација

пред 4 месеци - Прес 24

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

пред 4 месеци - Локално

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори, информира...

СДСМ не прифаќа криминална Влада, ВМРО-ДПМНЕ им порачува да не си прават приказни

пред 4 месеци - Фактор

На синоќешниот состанок Извршниот одбор на СДСМ заклучил дека земјава мора да добие влада која ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните. „Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да даде оставка

пред 4 месеци - Либертас

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и да ги понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот...

Ахмети: Коалицијата со СДСМ не носи стабилна ситуација

пред 4 месеци - Пулс 24

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Лајм: Коалицијата меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ ќе биде објавена во петок

пред 4 месеци - Ако

Под наслов „ Ексклузивно: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите!“, „Лајм“ пишува дека иако го нема легитимитетот на албанските гласачи, ДУИ и нејзиниот претседател Али Ахмети...

Ахмети: Сите опции се отворени, можни се и нови избори

пред 4 месеци - МТВ 1

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги почне преговорите за формирање нова влада со победничката партија на изборите за пратеници. Тој во интервју за локална телевизија...

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

пред 4 месеци - Точка

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е лоша историја

пред 4 месеци - Вест

„Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие Влада која ќе ги решава проблемите на граѓаните

пред 4 месеци - Вест

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ на синоќешната седница. „Извршниот одбор на СДСМ уште еднаш оцени дека е постигнат огромен...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните им кажаа „НЕ” на корумпираните политичари

пред 4 месеци - Фокус

ВМРО-ДПМНЕ се огласи со реакција по вчерашниот состанок на Извршниот комитет на СДСМ, од каде порачаа дека не смее да се дозволи во владата да влезат обвинети политичари за криминал. -Граѓаните на Македонија,...

Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

пред 4 месеци - Reporter.mk

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Али Ахмети: Во игра се четири опции - со ВМРО, со СДСМ, техничка влада и одење во опозиција или пак нови избори

пред 4 месеци - Вест

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

пред 4 месеци - Либертас

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

пред 4 месеци - Кајгана

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вчерашно интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите опции,...

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

пред 4 месеци - Макфакс

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

пред 4 месеци - MK News

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

пред 4 месеци - Макфакс

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалната групација СДСМ ги потценува граѓаните

пред 4 месеци - МКД

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани, правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

АХМЕТИ ПРЕМЕРУВА: Лидерот на ДУИ не ја отфрли можноста за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 месеци - Телеграф

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервјуто за „ТВ 21“ не ја отфрли можноста ДУИ да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Тој беше дециден дека сите опции се отворени и дека во следниот период во органите на партијата ќе биде...

Ахмети: Во игра се четири опции

пред 4 месеци - Фокус

ДУИ е отворена за четири опции, изјави вчеравечер лидерот на партијата Али Ахмети во емисијата „Клик плус” на Тв21. -Пред да почнат преговори со ВМРО-ДПМНЕ, треба да биде завршена анализата за тоа во каков...

Власт или Пропаст

пред 4 месеци - Start.mk

Претседателот на државата вчера го додели мандатот за формирање на новата влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Почнува тежок процес на преговори за формирање влада - во игра влезе и лидерот...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е историја. Лоша, црна историја

пред 4 месеци - A1on

„Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

пред 4 месеци - DW

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

пред 4 месеци - Слободна Македонија

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите - коалиција со нив не носи стабилна ситуација

пред 4 месеци - Вечер

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Ахмети: Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање влада

пред 4 месеци - Канал 5

Ахмети вели дека сепак сите опции се отворени, па дури и одење во опозиција или нови избори, но одлуката за тоа мора да се разгледа 99 пати. Преговори со победничка партија се логичен след, имајќи предвид...

Aхмети: Сите опции се отворени, па дури и одење во опозиција или нови избори

пред 4 месеци - 24 вести

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервјуто за телевизијата 21....

ВМРО ДПМНЕ: Криминаците во СДСМ на чело со аболицираниот Заев ги потценуваат граѓаните

пред 4 месеци - Reporter.mk

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

Aхмети: Можни се и нови избори

пред 4 месеци - +Инфо

Лидерот на ДУИ Али Ахмети синоќа беше гостин во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 рече дека е логично да преговара со Никола Груевски за создавање нова Влада, а со оглед дека тој го доби мандатот по изборите....

СЈО е искрата која ја разгорува љубовта меѓу Груевски и Ахмети

пред 4 месеци - Фактор

Мандатарот Никола Груевски ги ситни 20-те дена кои му ги додели претседателот Ѓорѓе Иванов за состав на нова влада. Но, наместо да се зголемуваат шансите дека старите партнери, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, одново...

Ахмети: Тешко до Влада без прифаќање на платформата, можни се нови избори

пред 4 месеци - Таратур

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските партии подоброо е да има нови избори оти инаку тешко дека е можно да се формира влада. Ова го изјави вечерва во интервју...

ВМРО–ДПМНЕ: Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

пред 4 месеци - Локално

Дел од коалициските партнери на ВМРО – ДПМНЕ, особено оние кои ги преставуваат помалите етнички заедници не се согласуваат со декларацијата на албанските партии, велат од владеачката партија за време на...

Ахмети- преговарам со сите !

пред 4 месеци - Локално

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју...

ДУИ ќе преговара со победничката партија, но можни се нови избори

пред 4 месеци - Позитив

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик...

Власт или Пропаст

пред 4 месеци - Вечер

Претседателот на државата вчера го додели мандатот за формирање на новата влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Почнува тежок процес на преговори за формирање влада - во игра влезе и лидерот...

Aхмети: можни се и нови избори

пред 4 месеци - Р.С. Европа

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју...

Ахмети не се „дава“ лесно, платформата неизбежна - Се е можно за коалиција, па дури и нови избори

пред 4 месеци - Фактор

Али Ахмети прави се за да ја увери јавноста, но пред се својата партија и следбениците од албанскиот блок, дека тој е клучниот фактор за формирање на новата влада. Во интервјуто за Клик Плус на ТВ 21 не...

Ахмети: Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање влада

пред 4 месеци - Вечер

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик...

ЛОГИЧНО Е ДА ПРЕГОВАРАМЕ СО ПОБЕДНИЧКАТА ПАРТИЈА: ВМРО-ДПМНЕ е политичка сила со поголем капацитет од СДСМ!

пред 4 месеци - Think24

Во интервјуто на ТВ21 со лидерот на ДУИ кое беше снимено вчера, а се емитува вечерва Али Ахмети ги реафирмираше позиите дека ДУИ по принцип ќе ги отвори преговорите со победничката партија на последните...

МАНДАТАРОТ СО ПОДДРШКА ОД КОАЛИЦИЈАТА: Коалицијата „За подобра Македонија“ со поддршка за Груевски и барање за претпазливост!

пред 4 месеци - Think24

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

пред 4 месеци - Think24

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Aхмети: Прво преговори со победничката партија, а можни се дури и нови избори

пред 4 месеци - МКД

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик...

СЕ ВРАТИ ПО ТИЛОТ БУМЕРАНГОТ “АЛБАНСКА ПЛАТФОРМА“!

пред 4 месеци - Македонска Нација

Пишува Тодор ПЕТРОВ Го читам последниот коментар на Љубомир Данаилов Фрчкоски на порталот Либертас од 9 јануари 2017 година, насловен “Какво гигантско разочарување“. Фрчкоски изразува гигантско разочарување...

Влада до март или нови избори во мај

пред 4 месеци - Утрински

Додека се чека старите партнери – Груевски и Ахмети да седнат повторно на маса, Заев чека втора шанса за добивање на мандатот Александра М. Митевска Додека течат првите денови од рокот во кој старо-новиот...

Толкувањето за мандатите светски преседан

пред 4 месеци - Утрински

Во сите нормални демократии се овозможува што повеќе простор да се формира влада, а кај нас се тврди само првата партија има право да добие мандат Слободанка Јовановска Тврдењата дека нашиот Устав не остава...

Парнерите на Груевски незадоволни од платформата на Албанците

пред 4 месеци - Утрински

ФОТО: Киро Попов Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржа средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која станало збор за резултатите од предвремените...

Ахмети: Ако никој не ја прифати платформата, можни се и нови избори

пред 4 месеци - Утрински

Лидерот на ДУИ во интервју за ТВ 21, најави дека ќе преговараат со партијата што освоила повеќе пратенички мандати, односно со ВМРО-ДПМНЕ Татјана Поповска Доколку ниту една партија не ја прифати платфoрмата...

СДСМ - чека сигнал од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

пред 4 месеци - Утрински

Партиски извори велат дека веќе се прават процени дали и кои од предлозите на албанските парламентарни партии воопшто би можеле да бидат предмет на разговор во евентуалните преговори за составување нова...

ДПА против албанската платформа

пред 4 месеци - Дневник

Партијата на лидерот во оставка Мендух Тачи конечно се изјасни дека не ја поддржува албанската платформа зад која застанаа ДУИ, Беса и „Алијансата за Албанците“ и со тоа за ДПА овој документ нема никаква...

Историска шанса или крстопат за државата

пред 4 месеци - Дневник

Последните парламентарни избори во Македонија претставуваат крстопат за државата поради специфичниот сооднос на добиените пратенички мандати од страна на партиите и на коалициите што имаат меѓусебно спротивставени...

Груевски и Ахмети лично ќе ги водат разговорите

пред 4 месеци - Дневник

Преговорите за состав на новата влада ќе се водат лично помеѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар, Никола Груевски, и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели за „Дневник“ Артан Груби, шеф на кабинетот на Ахмети....

Kоцијанчич: Новата влада да има широка политичка поддршка

пред 4 месеци - Дневник

Фразата широкобазирана влада, што ја употреби завчера портпаролката на Европската комисија, Маја Kоцијанчич, додека зборуваше за очекувањата на ЕK од македонскиот мандатор, не значела влада на широка коалиција...

Најголеми губитници заради слепата послушност кон центрите на моќ, можат да бидат самите Албанците

пред 4 месеци - Македонска Нација

Манојил (Мане) Јаковлески Македонскиот народ нема никому да прости доколку било кој ги прифати барањата на Албанските партии, трпението кај Македонците е веќе при крај. Подржани од Тирана и Приштина, Албанските...

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

пред 4 месеци - Либертас

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Ахмети: Без прифаќање на платформата, нема да има влада, ќе има избори

пред 4 месеци - A1on

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за ТВ 21 кажа дека без прифаќање на платформата на албанските партии подобро е да има нови избори зошто тешко ќе биде да се формира влада. Тој нагласи дека ова...

Извршен одбор на СДСМ: Партиите кои имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада со лица обвинети за тешки кривични дела

пред 4 месеци - Либертас

Сите партии коишто имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични дела,...

Ахмети: Нови избори ако нема влада, а влада тешко без платформата

пред 4 месеци - Нова ТВ

Али Ахмети доаѓа само на конституирање на парламентот. Тој е пратеник повеќе од деценија, но речиси никогаш не доаѓа на работа. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските...

Став на Извршниот одбор на СДСМ: Македонија мора да добие Влада на граѓаните

пред 4 месеци - Локално

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на...

СДСМ: Во новата влада не смеат да седнат обвинети криминалци

пред 4 месеци - Фокус

-Сите партии коишто имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични...

Извршен одбор на СДСМ: Партиите да не дозволат влада со криминалци

пред 4 месеци - МКД

„Сите партии коишто имаат освоено пратеници во парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични...

Став на Извршниот одбор СДСМ: Не смее да се дозволи формирање Влада со лица обвинети за тешки кривични дела

пред 4 месеци - Бриф

Соопштение на СДСМ: Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија...

СДСМ: Партиите не смеат да дозволат Влада со обвинети криминалци

пред 4 месеци - Нова ТВ

Извршниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз соопшти дека вечерва на состанок уште еднаш оцениле дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани...

Ќе преговараме прво со ВМРО-ДПМНЕ, но има и опција за нови избори

пред 4 месеци - Дневник

Доколку ниту една партија не ја прифати платфoрмата на Албанците, не е исклучена опцијата да има и нови избори. Ова го најави лидерот на ДУИ во интервјуто за ТВ 21, еден ден откако претседателот Ѓорге...

СЈО: Не коментираме политички изјави и очекуваме продолжување на мандатот

пред 4 месеци - МКД

Специјалното јавно обвинителство очекува новиот собраниски состав да ги прифати нивните барања за продолжување на мандатот за истраги и Законот за заштита nа сведоци. Од СЈО во изјава за Мета велат дека...

Коалиционите партнери на Груевски негодуваат за платформата на Албанците

пред 4 месеци - Фактор

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Дел од коалициските партнери сметаат дека барањата на ДУИ можат да...

Извршен одбор на СДСМ: Граѓаните избраа промени и нова одговорна Влада!

пред 4 месеци - +Инфо

Сите партии коишто имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични дела,...

Став на Извршниот одбор на СДСМ: Македонија мора да добие Влада на граѓаните

пред 4 месеци - A1on

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на...

Платформа за спас на Груевски

пред 4 месеци - Фокус

Пишува: Драган АЛЧИНОВ Платформата на албанските партии ја исполнува својата цел токму во овие моменти кога ние разговараме за неа. Нејзината цел беше токму тоа- да предизвика дистракција. Со тоа, Платформата...

ВМРО–ДПМНЕ: Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

пред 4 месеци - 24 вести

Дел од коалициските партнери на ВМРО - ДПМНЕ, особено оние кои ги преставуваат помалите етнички заедници не се согласуваат со декларацијата на албанските партии, велат од владеачката партија за време на...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 месеци - Либертас

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната...

Ахмети: Без прифаќање на Платформата, нови избори

пред 4 месеци - Ако

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју на тв21 најави дека не се исклучени нови парламентарни избори. Тој најави дека ќе преговараат за нова Влада со ВМРО ДПМНЕ и нагласи дека единствено тој може да преговара...

Став на Извршниот одбор на СДСМ: Македонија мора да добие Влада на граѓаните

пред 4 месеци - Reporter.mk

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на...

Бушати: Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија

пред 4 месеци - Reporter.mk

фот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати вчера изјави дека официјална Тирана немала никаква улога во однос на можните владини коалиции во Македонија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Бушати истакна...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 месеци - Reporter.mk

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната...

Продолжувањето на мандатот на СЈО ќе ја пролонгира кризата во Македонија

пред 4 месеци - Нетпрес

СЈО не успеа да одговори на предизвикот и не треба да добие продолжување на мандатот, сметаат познавачите. Според нив целта на барањето за продолжување на мадатот е единствено за политички потреби на надворешни...

Коалиционите партнери го поддржаа Груевски, но негодуват за албанската платформа

пред 4 месеци - Sky

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која главна тема биле резултатите од предвремените парламентарни...

Поддршка за коалициските партнери за Груевски и формирање стабилна влада

пред 4 месеци - Вест

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се сретна со лидерите на политичките партии од Коалицијата "За подобра Македонија". Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори,...

Димовски: Коалициските партнери негодуваат за платформата на Албанците

пред 4 месеци - МКД

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Како што се наведува во партиското соопштение, фокусот на средбата...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети и Груевски очи во очи

пред 4 месеци - Локално

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски, информира Телма. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

пред 4 месеци - Нетпрес

-Главна тема е анализата на изборните резултати. Сите претставници ги предочија свопите видувања околу ангажманите, околу резулататите и околу сето она што се случи во Макеоднија на денот на изборите....

Димовски: Коалиционите партнери негодуваат за платформата на Албанците

пред 4 месеци - +Инфо

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со лидерите политичките партии од коалицијата...

Груевски доби поддршка од коалициските партнери

пред 4 месеци - Канал 5

На средбата на колаиционите партнери која е прва по целосното завршување на изборите, можело да се чујат различни согледувања и идеи како да се настапи во преговорите во насока на претпазливост при постигнување...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

пред 4 месеци - Р.С. Европа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Димовски: Помалите коалициски партнери негодуваат за албанската платформа

пред 4 месеци - Точка

Претставниците на помалите партии, особено оние од помалите етнички заедници, негодуваа за албанската платформа со која излегоа парламентарните албански партии, на денешната средба на Претседателот на...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 месеци - Телма

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната...

Течат уставните рокови- Груевски најдоцна за 20 дена треба да формира влада

пред 4 месеци - Алфа

Првиот човек на владејачката партија е дециден дека ќе се обиде да формира Влада но не по секоја цена, и не на штета на националните интереси. Од друга страна пак социјалдемократите се уште молчат да барањата...

Целосна поддршка од страна на коалиционите партнери за лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски

пред 4 месеци - Алфа

Сите претставници на политичките партии,на средбата ги предочија своите видувања и дадоа свои идеи Како Коалицијата за Подобра Македонија треба да постапува во идните преговори за новата Влада. Насоките...

Бушати: Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија

пред 4 месеци - Либертас

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати вчера изјави дека официјална Тирана немала никаква улога во однос на можните владини коалиции во Македонија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Бушати...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

пред 4 месеци - Вистина

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

ВМРО-ДПМНЕ прави стратегија за преговорите со ДУИ

пред 4 месеци - Фокус

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Како што се наведува во партиското соопштение, фокусот на средбата...

Ахмети: Ако никој не ја прифати платформата, можни се и нови избори

пред 4 месеци - Утрински

Лидерот на ДУИ во интервју за ТВ 21, најави дека ќе преговараат со партијата што освоила повеќе пратенички мандати, односно со ВМРО-ДПМНЕ Татјана Поповска Доколку ниту една партија не ја прифати платфoрмата...

Парнерите на Груевски незадоволни од платформата на Албанците

пред 4 месеци - Утрински

ФОТО: Киро Попов Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржа средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која станало збор за резултатите од предвремените...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

пред 4 месеци - ТВ Нова

Нема правни и суштински потреби за да се продолжи работата на СЈО туку целта е да се пролонгира наметната криза како обид за отстранување на ВМРО-ДПМНЕ од власта, вели претседателот на партијата, Никола...

Груевски на тенок мраз

пред 4 месеци - A1on

Ѓорге Иванов, кршејќи го Уставот мандатот за состав на нова Влада му го даде на Никола Груевски, иако тој засега има само 51 сигурен пратеник и не кажа дали обезбедил парламентарно мнозинство. Течат 20...

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

пред 4 месеци - Локално

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

СЈО: Очекуваме продолжување на мандатот и изгласување на Законот за заштитени сведоци

пред 4 месеци - Фактор

Специјалното јавно обвинителство(СЈО) очекува новиот собраниски состав да ги прифати нивните барања за продолжување на мандатот за истраги и Законот за заштита nа сведоци. Од СЈО во изјава за Мета велат...

СЈО: Груевски не го коментираме, очекуваме да ни се продолжи мандатот

пред 4 месеци - +Инфо

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

СРЕДБА НА ПАРТНЕРИТЕ ОД КОАЛИЦИЈАТА „ЗА ПОДОБРА МАКЕДОНИЈА“: Никој не може да се спротивстави на волјата на мнозинството граѓани

пред 4 месеци - Телеграф

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Во фокусот на средбата беа резулатите од предвремените парламентарни...

Средба на коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - МТВ 1

Анализа на изборните резултати денеска правеа партиите од коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Се сондирале мислења за формирање на новото парламентарно мнозинство и на новата...

СЈО: Груевски не го коментираме, очекуваме исполнување на нашите барања

пред 4 месеци - Фокус

Специјалното јавно обвинителство очекува новиот собраниски состав да ги прифати нивните барања за продолжување на мандатот за истраги и законот за заштита nа сведоци.  Од таму во изјава за Мета велат дека...

Димовски: Помалите коалициски партнери негодуваат за абанската платформа

пред 4 месеци - Макфакс

Претставниците на помалите партии, особено оние од помалите етнички заедници, негодуваа за албанската платформа со која излегоа парламентарните албански партии, на денешната средба на Претседателот на...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

пред 4 месеци - Канал 5

- Главна тема е анализата на изборните резултати, односно сите претставници на политичките партии ги предочија своите видувања околу ангажманите и резултатите и за сето она што се случи во Република Македонија...

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

пред 4 месеци - Локално

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

пред 4 месеци - Либертас

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом....

Димовски: Коалициските партнери негодуваат за платформата на Албанците

пред 4 месеци - Нова ТВ

Тема на денешната средба на ВМРО-ДПМНЕ со коалициските партнери биле изборите и случувањата околу изборите, како и поддршката и легитимитет што претседателот на партијата Никола Груевски ги имал како мандатар,...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

пред 4 месеци - Економски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Во фокусот на средбата беа резулатите од предвремените парламентарни...

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

пред 4 месеци - Sky

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Груевски на тенок мраз

пред 4 месеци - Reporter.mk

Ѓорге Иванов, кршејќи го Уставот мандатот за состав на нова Влада му го даде на Никола Груевски, иако тој засега има само 51 сигурен пратеник и не кажа дали обезбедил парламентарно мнозинство. Течат 20...

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата

пред 4 месеци - Reporter.mk

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

пред 4 месеци - Дневник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

пред 4 месеци - Либертас

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Груевски во потрага по владин партнер

пред 4 месеци - Локално

Откако го доби мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски треба да обезбеди мнозинство во Собранието од 61 пратеник, информира DW. Продолжување на...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

пред 4 месеци - Курир

-Главна тема е анализата на изборните резултати. Сите претставници ги предочија свопите видувања околу ангажманите, околу резулататите и околу сето она што се случи во Макеоднија на денот на изборите....

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

пред 4 месеци - Локално

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом,...

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

пред 4 месеци - Бриф

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

пред 4 месеци - A1on

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

пред 4 месеци - Лидер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Поддршка од коалицијата до Груевски за формирање стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

пред 4 месеци - Start.mk

Претседателот на ВМРО­ ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

пред 4 месеци - Денешен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

пред 4 месеци - Прес 24

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Економски

Иванов му гу предава мандатот на Груевски Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржува средба со лидерите и претставници на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“....

Нова провокација од Тирана - за шефот на дипломатијата Бушати, Македонците се Славомакедонци

пред 4 месеци - Сител

Embedded video for Нова провокација од Тирана - за шефот на дипломатијата Бушати, Македонците се Славомакедонци Нова провокација од официјална Тирана, откако албанскиот Премиер Еди Рама во два наврата...

Груевски на средба со коалиционите партнери

пред 4 месеци - Р.С. Европа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е на средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го доби мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге...

Нет прес: СДСМ праќа сиглани да Ахмети дека платформата на албанските партии е прифатлива

пред 4 месеци - Сител

Embedded video for Нет прес: СДСМ праќа сиглани да Ахмети дека платформата на албанските партии е прифатлива Зоран Заев  со порака до Ахмети дека би прифатил се што е напишано во платформата на албанските...

Мандатарот во потрага за владин партнер

пред 4 месеци - Exclusive

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

Ахмети: Ќе преговараме со првата партија која доби најмногу мандати

пред 4 месеци - MK News

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврди дека ќе преговара за формирање на нова влада со победничката, односно со партијата која има освоено најмногу мандати на изборите. Но во исто време Ахмети и негира...

Груевски се сретна со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“ – еве што бараат

пред 4 месеци - MK News

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада

пред 4 месеци - Пулс 24

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Поддршка од коалицијата до Груевски за формирање стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

пред 4 месеци - Република

Претседателот на ВМРО­ ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Мандаторот Груевски ги стартуваше преговорите

пред 4 месеци - Фактор

Лидерот на владеачката гарнитура Ниола Груевски откако вчера го доби мандатот за состав на нова Влада, денеска ги стартуваше преговорите. Први со него на средби во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ  се политичките...

Започна средбата на Груевски со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Прес 24

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е на средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Почна средбата на Груевски со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Сител

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржува средба со лидерите и претставници на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на рокот на СЈО

пред 4 месеци - Канал 5

Тој смета дека нема правни или суштински потреби за продолжување на 18 месечниот мандат на СЈО. Според Груевски продолжувањето на рокот е единствено за политички потреби на надворешни фактори заради остварување...

Бушати: Не се мешаме во внатрешните работи на Македонија

пред 4 месеци - ТВ Нова

Официјална Тирана смета дека не е мешање во внатрешните работи на земјавата тоа што под покровителство на аабснкиот премиер Еди Рама, се договори т.н. Платформа на партиите на Албанците во Макеоднија....

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - МТВ 1

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге...

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

пред 4 месеци - еМАГАЗИН

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Денешен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржува средба со лидерите и претставници на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање...

Нема да нѐ изненади ако по Груевски, Иванов го даде мандатот на друг Никола, па на трет Никола од ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 месеци - МКД

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го доби мандатот за формирање нова влада и тоа е единствената сигурна работа во моментов, сѐ друго се шпекулации, нагаѓања и очекувања, но никој не знае како ќе се одвиваат...

ВМРО ДПМНЕ прави стратегија со коалициските партии за преговорите со ДУИ

пред 4 месеци - Ако

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски на големи маки, само Ахмети не му е скаран

пред 4 месеци - +Инфо

Рокот за формирање на влада почна да се ситни и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со крајот на месецов треба да понуди пред Собранието нови министри, доколку успее да обезбеди поддршка од 61 пратеник....

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

пред 4 месеци - Вечер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија". Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Дали Алијансата за Албанците ќе го бојкотира Заев, бидејќи е осомничено лице и амнестиран криминалец?

пред 4 месеци - Република

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатор е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО, категоричен е Зулфи Адили од Унитети, партија која е дел од Алијансата...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

пред 4 месеци - Република

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски со поддршка од коалициските партнери

пред 4 месеци - еМАГАЗИН

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржа средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Во фокусот на средбата беа резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Либертас

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Ахмети: Ќе преговараме со првата партија која доби најмногу мандати

пред 4 месеци - ТВ Нова

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврди дека ќе преговара за формирање на нова влада со победничката, односно со партијата која има освоено најмногу мандати на изборите. Но во исто време Ахмети и негира...

Груевски и Ахмети на разговори за формирање на владата

пред 4 месеци - Канал 5

Официјално преговорите меѓу ВМРО ДПМНЕ и Демократската унија за интеграција, како победник во албанскиот блок се не почнат. Но, од ДУИ велат дека очекуваат тоа да се следи во следните неколку денови. Артан...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

пред 4 месеци - Слободна Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Курир

Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните предвремени парламентарни избори на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат. Тагови:

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

пред 4 месеци - еВести

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Наместо излез од политичката криза, изборите нѐ внесоа во уште подлабока институционална криза

пред 4 месеци - МКД

Влегуваме во една уставна празнина, со многу отворени прашања на кои одговорите може да ги даде само уште еден политички договор, Пржино 3 на пример, вели во изјавата за МКД.мк професорот по уставно право...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Утрински

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

„Курир“: Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Заев, бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

пред 4 месеци - Нетпрес

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - 24 вести

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - 24 вести

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Канал 5

Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните предвремени парламентарни избори на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат.

ЕУ очекува брзо формирање на нова влада и итна имплементација на реформите

пред 4 месеци - Sky

Европската комисија (ЕК) одблиску ја следи постизборната состојба во Македонија и очекува брзо формирање на нова и стабилна влада, како и итна имплементација на реформите, изјави портпаролката на ЕК, Маја...

Мандатарот Груевски во тесно

пред 4 месеци - Локално

Беса и Алијанса за Албанците најавија дека нема да преговараат со мандатарот, а единствено од ДУИ велат дека ќе разговараат. Експертите оценуваат дека Груевски има тесен простор за маневар при формирањето...

ПО ДОБИВАЊЕТО НА МАНДАТОТ: Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Телеграф

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од...

Коцијанчич: Итно формирање нова влада и широка поддршка за Пржино

пред 4 месеци - Нова ТВ

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич изјави дека ЕУ oчекува брзо формирање на нова влада и спроведување на реформите. – Се надеваме на брзо формирање на новата влада со широка политичка...

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

пред 4 месеци - ТВ Нова

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија"

пред 4 месеци - Start.mk

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија". Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Иванов го гази Уставот и купува време за Груевски

пред 4 месеци - +Инфо

Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов нема никаков коментар за обвинувањето дека постапил спротивно на Уставот затоа што мандатот за формирање на влада му го дал на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски....

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Сител

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - A1on

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - ТВ Нова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Лидер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Start.mk

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од...

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

пред 4 месеци - Sky

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

Мандатарот Груевски во тесно

пред 4 месеци - Р.С. Европа

Беса и Алијанса за Албанците најавија дека нема да преговараат со мандатарот, а единствено од ДУИ велат дека ќе разговараат. Експертите оценуваат дека Груевски има тесен простор за маневар при формирањето...

СДСМ: Кога ќе ја добиеме официјално платформата, тогаш ќе коментираме

пред 4 месеци - Нетпрес

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

пред 4 месеци - Курир

После ваквите изјави се отвора прашањето дали тоа значи дека Алијанса за Албанците се и против коалиција со Зоран Заев. Секако, ако се земе во предвид дека станува збор за амнестирано лице кое сторило...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Прес 24

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Неизвесен период за мандатарот: На кој најпрво Груевски ќе му фрли јадица?

пред 4 месеци - Фактор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и екс премиер Никоал Груевски вчера го доби мандатот за формирање на нова Влада, а рокот да обезбеди парламентарно мнозинство е 20 дена. ВМРО-ДПМНЕ освои најмногу места во парламентот...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

пред 4 месеци - Прес 24

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски: Некому „надвор“ му треба СЈО за продолжување на кризата во Македонија

пред 4 месеци - Нетпрес

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

пред 4 месеци - Вистина

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

Мандатарот во потрага за владин партнер

пред 4 месеци - Sky

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

Дали Заев како аболициран криминалец ќе биде бајкотиран од Алијансата на Албанците?

пред 4 месеци - Пулс 24

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

пред 4 месеци - Сител

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

пред 4 месеци - Курир

Од партијата предводена од Зоран Заев за „Дневник“ велат дека с` додека не ја добијат лично, немаат намера да откријат како размислуваат, ниту што ќе одговорат. -Ние не сме ја добиле платформата официјално,...

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

пред 4 месеци - Лидер

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Груевски на средба со своите коалициони партнери

пред 4 месеци - Reporter.mk

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

пред 4 месеци - Прес 24

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

пред 4 месеци - Прес 24

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

пред 4 месеци - Курир

– Имавме преговори летото 2015 година. Сите четири партии се договоривме и потпишавме одредба со која СЈО ќе има 18 месеци за истражување и за евентуално поднесување обвинение ако против некој обезбеди...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

пред 4 месеци - Денешен

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.Од...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

пред 4 месеци - Вистина

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

пред 4 месеци - Вистина

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

„ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО“

пред 4 месеци - Денешен

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

пред 4 месеци - Локално

И младичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател...

Какво гигантско разочарување

пред 4 месеци - Локално

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

КАДЕ Е ЗАЕВ: СДСМ молчи за албанската платформа

пред 4 месеци - Телеграф

По четири дена од објавувањето на платформата на партиите на Албанците во СДСМ владее целосен молк . Ниту еден функционер ниту, пак, лидерот Заев не сака да ги коментира условите што ги поставија ДУИ,...

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

пред 4 месеци - Курир

Без заддршка за раководството на СДСМ било прифатливо да се воведе двојазичост на целата територија вклучително и во градови како Делчево, Струмица, Штип, Свети Николе и останатите градови каде Македонците...

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

пред 4 месеци - Денешен

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

пред 4 месеци - Start.mk

Во интервјуто за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Република

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од...

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

пред 4 месеци - Нетпрес

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

пред 4 месеци - Дневник

Откако вчера претседателот Иванов му го додели мандатот за формирање влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, почнаа да течат уставните рокови. Мандатарот во рок од 20 дена, односно до 29 јануари,...

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

пред 4 месеци - Вистина

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

пред 4 месеци - Reporter.mk

Mлладичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател...

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

пред 4 месеци - Нетпрес

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

пред 4 месеци - Пулс 24

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

пред 4 месеци - Пулс 24

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

СДСМ со порака до ДУИ-прифатлива е платформата на албанските партии

пред 4 месеци - Пулс 24

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Заедничка платформа на Албанците,решенија или нова криза за Македонија

пред 4 месеци - Нова ТВ

Автор: Џенис Сулимани Политичката платформа на ДУИ, коалицијата „Сојуз за Албанците” и коалицијата „Преродба со БЕСА” која се објави во медиумите предизвика широка дебата во јавноста, која до сега повеќе...

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

пред 4 месеци - Актуелно24

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

пред 4 месеци - Република

Во интервјуто за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема...

Тече рокот на мандатарот Груевски

пред 4 месеци - Телма

Официјално почна да тече рокот од 20 дена на мандатарот Никола Груевски за формирање нова влада. Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го предаде мандатот на Груевски, на кого му се потребни уште 10 пратеници....

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

пред 4 месеци - Република

Заев кој во кампањата ветуваше кантони и форми на федерализација, сега иако поразен од народот бил спремен на сѐ само за да влезе во владата. СДСМ остана единствената политичка партија која официјално...

Мандатарот во потрага за владин партнер

пред 4 месеци - Кајгана

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но овој пат тоа ќе биде малку потешка задача. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија"

пред 4 месеци - Вечер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија". Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Никола Груевски го доби мандатот од претседателот Иванов за формирање влада

пред 4 месеци - Канал 5

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада на Република Македонија. До вчера беше законскиот рок  до кога претседателот Иванов треба да го довери мандатот за формирање...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

пред 4 месеци - Слободна Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Заедничка платформа за иднината на Македонија

пред 4 месеци - МКД

Да влеземе во новата година сложни и упорни во исполнувањето на нашите стратешки интереси и да ја зачуваме Македонија како единствена држава на македонскиот народ и другите етнички заедници кои живеат...

Продолжувањето на мандатот на СЈО виси во воздух

пред 4 месеци - Нова ТВ

Се додека не се состави влада и политичката криза станува подлабока, продолжувањето на мандатот на Специјалното обвинителство е неизвесно. Секое одолговлечување на формирањето влада ќе влијае врз одлуките...

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

пред 4 месеци - Вечер

Заев кој во кампањата ветуваше кантони и форми на федерализација, сега иако поразен од народот бил спремен на сѐ само за да влезе во владата. СДСМ остана единствената политичка партија која официјално...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

пред 4 месеци - Вечер

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

пред 4 месеци - Вечер

Во вчерашното интервју за „Дневник" лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Мандатарот во потрага за владин партнер

пред 4 месеци - Макфакс

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

Мандатарот во потрага за владин партнер

пред 4 месеци - Точка

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

пред 4 месеци - Reporter.mk

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети не одговори конкретно на изјавата на Никола Груевски кој во интервју за весникот „Дневник“ потенцираше дека ДУИ ако не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш во иднина вратите...

Какво гигантско разочарување

пред 4 месеци - Reporter.mk

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

Груевски доби мандат ама нема избор, иако и Црвенковски влегол во игри!

пред 4 месеци - Локално

Интересна е информацијата дека дури Бранко Црвенковски деновиве се сретнал со Али Ахмети и разговарал за комбинаториките, и веројтано и тој правел некаков пазар, за неколкуте свои кои му останаа. Му кажал...

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

пред 4 месеци - Start.mk

Математички, на ВМРО-ДПМНЕ ќе му бидат доволни десетте пратеници од ДУИ за да состави влада. Но, пред Груевски е исклучително тешка задача ако се знае платформата што ја донесоа трите албански партии како...

Иванов го додели мандатот на Груевски: За 20 дена нова Влада

пред 4 месеци - Прес 24

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател....

РОКОТ ТЕЧЕ: Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

пред 4 месеци - Телеграф

Откако вчера претседателот Иванов му го додели мандатот за формирање влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, почнаа да течат уставните рокови. Мандатарот во рок од 20 дена, односно до 29 јануари,...

Тесен избор за мандатарот Груевски – Влада во коалиција со ДУИ или опозициска страна во Парламентот

пред 4 месеци - Таратур

Од вчера и официјално почнаа сите комбинаторики за формирање нова Влада. Претседателот Ѓорге Иванов, според предвидениот рок, вчера му го предаде мандатот за формирање на собраниско мнозинство и нова влада...

БЕСА и „Алијансата за Албанците„ не сакаат коалиција со Груевски

пред 4 месеци - еМАГАЗИН

Имајќи го предвид фактот дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е дел и од нашата политичка платформа редефинирање и важноста на оваа институција за враќање на правдата во земјата, под ниту еден услов...

ДУИ ќе започне преговори со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на нова влада

пред 4 месеци - Позитив

ДУИ откако се конституираше собранието и мандатот отиде во рацете на Груевски и официјално ќе ги започне преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на новата влада и можеби за продолжување на досегашната политичка...

Фрчковски смета дека „Сеалбанската платформа’’ единствено им помага на ДПМНЕ и ДУИ и никому повеќе!

пред 4 месеци - Позитив

Професорот и политичар Љубомир Фрчковски во најновата колумна смета дека донесената заедничка платформа на ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците е големо разочарување бидејќи со дел од поставените барања единствено...

Груевски нема голем избор - или коалиција со Ахмети или опозиција

пред 4 месеци - МКД

Од вчера и официјално почнаа сите комбинаторики за формирање нова Влада. Претседателот Ѓорге Иванов, според предвидениот рок, вчера му го предаде мандатот за формирање на собраниско мнозинство и нова влада...

Или Груевски или нема друг мандатар – убедуваат провладините сурогати

пред 4 месеци - Позитив

Провладините сурогати наметнуваат теза дека единствен мандатар може да биде Груевски кој веќе доби овластување од страна на претседателот на државата Ѓорги Иванов и дека сите сценарија во која нова коалиција...

СДСМ упорни дека оваа власт е во заминување - Знае ли Заев нешто што ние не?

пред 4 месеци - Фактор

СДСМ практично и да не даде никаков коментар за доделувањето на мандатот за составување на нова влада кој очекува падна во рацете на предводникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Во досегашните настапи откако...

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

пред 4 месеци - Вечер

Математички, на ВМРО-ДПМНЕ ќе му бидат доволни десетте пратеници од ДУИ за да состави влада. Но, пред Груевски е исклучително тешка задача ако се знае платформата што ја донесоа трите албански партии како...

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

пред 4 месеци - Радио МОФ

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за агенцијата „Мета“ портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, по изјавата на лидерот...

Какво гигантско разочарување

пред 4 месеци - Think24

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

АЛИ АХМЕТИ ПОТВРДИ: ДУИ влегува во преговори за владина коалиција со победникот на изборите ВМРО-ДПМНЕ!

пред 4 месеци - Think24

Претседателот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврдил дека започнал со преговори за формирање на нова влада со победничката, односно партијата која има освоено највеќе мандати на предвремените парламентарни...

МОЖЕ ДА ИМА САМО ЕДЕН МАНДАТАР: Уставот не предвидува ситуација кога мандатот се предава од победникот на втор или трет!

пред 4 месеци - Think24

На изборниот победник мора да му се остави толку време колку што е потребно за да се договори владина коалиција која ќе одговара на изборните резултати, нагласува професорката во интервју за Телеграф.мк...

ПАДНАА ВО ВОДА МАНИПУЛАЦИИТЕ НА СДСМ: Сами се залажуваа дека Груевски нема да го добие мандатот!

пред 4 месеци - Think24

– Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот...

НЕМА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА МАНДАТОТ НА СЈО: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на мандатот на СЈО!

пред 4 месеци - Think24

Во денешното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Какво гигантско разочарување

пред 4 месеци - Бриф

атформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им помагал,...

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

пред 4 месеци - Либертас

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

Груевски по петти пат го доби мандатот за формирање влада

пред 4 месеци - Утрински

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го доби мандатот за формирање влада - една година по неговото повлекување од премиерската функција, што ја извршуваше претходно подолго од девет години – во...

Алијансата за Албанците и Беса најавија нема да соработуваат со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 месеци - Утрински

Две од страните кои ја потпишаа платформата на Албанците, Алијансата за Албанците и Беса, веднаш по доделувањето на мандатот за состав на новата влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, најавија...

ЕУ очекува брзо формирање нова влада на Македонија

пред 4 месеци - Утрински

Откако претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го предаде мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за составување нова влада, Европската унија излезе со повторен став дека...

Платформата ја носи земјата во подлабока криза

пред 4 месеци - Утрински

„Се' повеќе се делиме на племенска основа, а тоа никако не е нашата перспектива“, вели академик Иван Катарџиев Наум Котевски Не стивнуваат реакциите во јавноста по обелоденувањето на платформата на албанските...

Какво гигантско разочарување

пред 4 месеци - Либертас

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

ДУИ ЌЕ ПРЕГОВАРА СО ГРУЕВСКИ ЗА НОВАТА ВЛАДА

пред 4 месеци - MK News

Претседателот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврдил дека ќе преговора за формирање на нова влада со победничката, односно партијата која има освоено највеќе мандати на предвремените парламентарни избори....

Ахмети чека покана од мандатарот Груевски за разговори за нова влада

пред 4 месеци - Дневник

Очекувана реакција од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Ова е првичниот коментар од партијата на Али Ахмети на најавата на Груевски во интервјуто за „Дневник“ дека доколку бидат изиграни од ДУИ при...

Најдоцна за 20 дена ќе се знае со кого Груевски ќе коалира за нова влада

пред 4 месеци - Дневник

За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од вчера тече рокот од 20 дена да го состави новиот владин тим и да поднесе програма до Собранието на Република Македонија, кое ја избира новата влада со мнозинство...

ЕУ чека брзо формирање влада и конструктивна опозиција

пред 4 месеци - Дневник

Откако претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за составување нова влада, Европската Унија излезе со повторен став дека...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално, не коментираме ништо

пред 4 месеци - Дневник

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена. Од партијата предводена...

Брисел не ја коментира платформата на албанските партии

пред 4 месеци - МКД

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците. На новинарско прашање како ја коментираат платформата,...

ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

пред 4 месеци - Либертас

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети не одговори конкретно на изјавата на Никола Груевски кој во интервју за весникот „Дневник“ потенцираше дека ДУИ ако не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш во иднина вратите...

Иванов му го додели мандатот за состав на нова влада на Груевски

пред 4 месеци - Актуелно24

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделник попладне го врачи мандатот за состав на новата Влада, на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Претседателот на државата е должен во рок...

Македонија – новото кризно жариште на Балканот

пред 4 месеци - +Инфо

Меѓународната кризна група, организација која внимателно го следи развојот на настаните во целиот свет и многу прецизно ги дефинира точките во кои може да се очекува влошување на ситуација или почеток...

Коцијанчич: ЕУ очекува влада на широка коалиција и целосна подршка на СЈО

пред 4 месеци - Фокус

Европската унија очекува формирање на „широко базирана“ влада и бара целосна подршка на Специјалото Јавно обвинителство, вели во изјава за 24 вести портпаролот на Европската комисија Маја Коцијанчич. Европската...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

пред 4 месеци - Актуелно24

Во интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи на продолжување на рокот на Специјалното јавно обвинителство, бидејќи „од авион се гледа оти обвинителството...

Коцијанчич за 24 вести: ЕУ очекува „широко-базирана“ влада и целосна подршка за СЈО

пред 4 месеци - 24 вести

Европската унија очекува формирање на „широко базирана“ влада и бара целосна подршка на Специјалото Јавно обвинителство, вели во изјава за 24 вести портпаролот на Европската комисија Маја Коцијанчич. Европската...

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

пред 4 месеци - Локално

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич по изјавата на...

Каракамишева: Во согласност со Уставот може да има само еден мандатар, нема резервен или втор

пред 4 месеци - ТВ Нова

На изборниот победник мора да му се остави толку време колку што му е потребно за да се договори владина коалиција што ќе одговара на изборните резултати, нагласува професорката Тања Каракамишева. Никаде...

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

пред 4 месеци - Либертас

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич по изјавата на...

Пропаганда за Голема Албанија на националната МТВ!

пред 4 месеци - Пулс 24

Со децении претставниците на радикалната и експанзионистичка албанска политика во Македонија чекаа да се појави Зоран Заев, да се појави македонска политичка партија која за свои лични интереси ќе биде...

Груевски е мандатар – без надеж дека ќе успее да состави влада!?

пред 4 месеци - Локално

Николa Груевски по петти пат од кабинетот на шефот на државата излезе како мандатар. Без изјави, без присуство на новинари со половина час доцнење, стартувaат 20-те дена во кои лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе...

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

пред 4 месеци - Reporter.mk

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за Макфакс , додавајќи...

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

пред 4 месеци - Бриф

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич по изјавата на...

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

пред 4 месеци - A1on

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за Макфакс , додавајќи...

СЈО мора да добие услови и време да ја заврши својата работа

пред 4 месеци - Позитив

На Специјалното јавно обвинителство мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за Макфакс, додавајќи дека...

Шкариќ: Иванов го прекрши Уставот поради мандаторот Груевски

пред 4 месеци - Локално

Претседателот Иванов треба да го додели мандатот за формирање на владата на партијата, односно коалицијата која може да обезбеди мнозинство во Собранието, а не на партијата која освоила најмногу пратенички...

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

пред 4 месеци - Макфакс

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на мандатот на СЈО!

пред 4 месеци - Пулс 24

Во денешното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

пред 4 месеци - Либертас

И Младичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател...

Очекувањата на ЕУ се брзо формирање на влада

пред 4 месеци - Пулс 24

Откако претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го предаде мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за составување нова влада, Европската унија излезе со повторен став дека...

Демократијата е сериозна работа

пред 4 месеци - Либертас

ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците усвоија денес заедничката платформа која ќе биде основа на партиите на Албанците во преговорите за формирање на нова влада. Според мене ова многу тешко може да се нарече...

КЛИКНИ
kariera.mk