Сценарија за крај на правната држава

Сценарија за крај на правната држава

Локално | пред 10 месеци

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено...

Ахмети за ТВ 21  Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети за ТВ 21 - Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Алфа | пред 10 месеци

ВМРО ДПМНЕ е политички субјект кој има капацитет и чии 100% од гласачите им се Македонци. ВМРО ДПМНЕ има поголем капацитет....Вистината е таа и не може да се негира, дека ВМРО ДПМНЕ во македонскиот кампус...

Аналитичари со продолжување на мандатот на СЈО би продолжила политичката криза

Аналитичари: со продолжување на мандатот на СЈО би продолжила политичката криза

Алфа | пред 10 месеци

Политичкиот аналитичар Никола Србов смета дека доколку обвинителството на Катица Јанева не може да се реформира, мора да се елиминира, а работата да ја превземе Јавното Обвинителство, институција која...

Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите

Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите

Дневник | пред 10 месеци

Искра Kоровешовска На новата влада нема да ~ треба широка политичка поддршка од конкретни фактори, ами широката поддршка за исполнувањето на пржинските договори и итните реформски приоритети, објаснуваат...

Ахмети Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Денешен | пред 10 месеци

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

СИТЕЛ Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ

СИТЕЛ: Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Прес 24 | пред 10 месеци

Нема дилеми дека победникот во албанскиот политички блок треба да коалицира со победникот кај Македонците. Ахмети  во интервју за телевизијата 21 со јасен став дека принципот кој токму ДУИ го воведе по...

Контраспин Груевски одново спинува за суштината за СЈО

Контраспин: Груевски одново спинува за суштината за СЈО

Либертас | пред 10 месеци

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ во подолго интервју за весникот „Дневник“ на 09.01.2017 г. ја даде следнава изјава што ја сметаме за спин: Контраспин : Никола Груевски, како поранешен премиер, лидер на партијата...

ДУИ Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО ДПМНЕ

ДУИ: Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Локално | пред 10 месеци

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски...

Уставот е јасен Ако Груевски не формира влада  ќе има нови избори

Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада - ќе има нови избори

Start.mk | пред 10 месеци

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада - мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право. Љупчо ЗЛАТЕВ Мери ЃОРЃИЕВСКА...

Нови избори или нова влада

Нови избори или нова влада

24 вести | пред 10 месеци

За Али Ахмети сите опции  вклучително и нови избори се на маса, но лидерот на ДУИ суптилно намигнува кон довчерашниот каолициски партнер. Впечатокот од последниот настап на лидерот на ДУИ кој што е клучен...

За СДСМ  Груевски е минато за ВМРО ДПМНЕ  Заев е историја

За СДСМ - Груевски е минато, за ВМРО-ДПМНЕ - Заев е историја

Утрински | пред 10 месеци

Според СДСМ, Македонија мора да добие влада на граѓаните, која ќе почне со решавање на нивните реални проблеми, од ВМРО-ДПМНЕ нагласуваат дека тие го добиле мандатот од граѓаните за да формираат влада...

Ахмети растргнат меѓу партиското членство и Груевски

Ахмети растргнат меѓу партиското членство и Груевски

Утрински | пред 10 месеци

Доколку Ахмети одлучи да ја продолжи соработката со ВМРО-ДПМНЕ ќе наиде на силен отпор во партијата, бидејќи досегашните анализи покажале дека огромно мнозинство се изјасниле за тоа да заврши коалицијата...

До кога ВМРО ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Локално | пред 10 месеци

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата...

Сценарија за крај на правната држава

Сценарија за крај на правната држава

Телма | пред 10 месеци

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено...

Извршен комитет на ВМРО ДПМНЕ

Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ

24 вести | пред 10 месеци

ВМРО-ДПМНЕ на извршен комитет ги разгледува позициите на партијата. По средбата со лидерите на партиите од коалицијата „За подобра Македонија“, попладнево  се состана извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Неофицијално,...

Даштевски Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Start.mk | пред 10 месеци

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Како што вели аналитичарот Александар Даштевски за Канал 5 телевизија, обвинителството...

Алијансата на албанците ќе повика на бојкот на евентуални нови избори

Алијансата на албанците ќе повика на бојкот на евентуални нови избори

Телма | пред 10 месеци

Алијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја прифати Платформата со седумте барања и не се обезбеди...

По средбата со коалиционите партнери Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ Ахмети порачува дека Влада ќе формираат победниците на изборите

По средбата со коалиционите партнери Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Ахмети порачува дека Влада ќе формираат победниците на изборите

Сител | пред 10 месеци

Embedded video for По средбата со коалиционите партнери Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Ахмети порачува дека Влада ќе формираат победниците на изборите Нема дилеми дека победникот во...

Даштевски Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Република | пред 10 месеци

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Како што вели аналитичарот Александар Даштевски за Канал 5 телевизија, обвинителството...

Секој со свои очекувања околу разговорите за влада

Секој со свои очекувања околу разговорите за влада

МТВ 1 | пред 10 месеци

Никој официјално не открива ни кога, ни во каков формат ќе почнат разговорите за формирање на новата влада. Очекувањата се дека за почеток на маса ќе седнат лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ. Груевски со...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

еВести | пред 10 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Ахмети Можни се сите опции дури и нови избори

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

Актуелно24 | пред 10 месеци

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

ИО на СДСМ Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

Актуелно24 | пред 10 месеци

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

Ахмети за принципот на коалиција на победниците Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Курир | пред 10 месеци

Ахмети вели дека вистината која што не може да се негира е дека ВМРО-ДПМНЕ е победник во македонскиот блок. -Таа вистина не може никој да ја оспори. Исто така вистина е дека ние во 2006 година инсистиравме,...

Ахмети за принципот на коалиција на победниците Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Вистина | пред 10 месеци

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

Уставот е јасен Ако Груевски не формира влада  ќе има нови избори

Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада - ќе има нови избори

Вечер | пред 10 месеци

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада - мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право. Љупчо ЗЛАТЕВ Мери ЃОРЃИЕВСКА...

Ахмети за принципот на коалиција на победниците Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Start.mk | пред 10 месеци

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

ВМРО ДПМНЕ Заев е историја Лоша црна историја

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е историја. Лоша, црна историја

Reporter.mk | пред 10 месеци

„Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

Даштевски Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Start.mk | пред 10 месеци

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Според аналитичарот Александар Даштевски обвинителството имало и повеќе од доволно...

Ахмети Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање на влада

Ахмети: Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање на влада

Канал 5 | пред 10 месеци

Според зборовите на Ахмети, овој принцип на којшто инсистираше токму ДУИ во 2006 година мора да се почитува и во двете страни. Првиот човек на ДУИ вели неоспорно е дека во македонскиот кампус победник...

Даштевски Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Канал 5 | пред 10 месеци

Тој вели дека е сосема оправдано што ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека нема да се согласи со продолжување на рокот на СЈО, бидејќи испочитувале се што предвидувал Пржинскиот договор, и дури понудиле зголемување...

Ахмети Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Пулс 24 | пред 10 месеци

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

Ахмети за принципот на коалиција на победниците Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Република | пред 10 месеци

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

Платформа за двојни избори

Платформа за двојни избори

Ако | пред 10 месеци

Интервјуто на Али Ахмети, на 10.01.2017 год. во емисијата Click Plus на TV21 покажа дека Али Ахмети веќе може да се прекрсти во Ѓоргија сардисан. За да го објаснам ова, ќе се послужам со неколку подточки:...

До кога ВМРО ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Либертас | пред 10 месеци

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата...

На кого би му одговарале нови избори

На кого би му одговарале нови избори?

Р.С. Европа | пред 10 месеци

Сите опции се отворени засега, од влада на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, влада на СДСМ со партиите на Албанците, па и нови брзи избори, оценуваат аналитичарите. Според нив, последната опција најмалку му одговара...

О зоти Ахмети кој тоа мирот го ремети

О зоти Ахмети, кој тоа мирот го ремети?

Бриф | пред 10 месеци

Ми ѕвони пред некој ден Перо во два по полноќ да ми каже виц. Има тој таков обичај, кога ќе остане затрупан на автопатот Скопје-Велес, врти и кажува вицеви за Македонија пат. Се вратил мажот неочекувано...

До кога ВМРО ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Reporter.mk | пред 10 месеци

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата...

УСЛОВИТЕ СЕ МАСЛО НА ЗАПАДОТ Инсистирањето на албанската платформа ќе ја продолжи кризата

УСЛОВИТЕ СЕ МАСЛО НА ЗАПАДОТ: Инсистирањето на албанската платформа ќе ја продолжи кризата

Телеграф | пред 10 месеци

На критики и неодобрување од експертската јавност наиде платформата на трите партии на Албанците, како услов за коалицирање во новата влада. Тие сметаат дека настојувањето на ваква платформа е во функција...

Лајм Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата еве ги условите

Лајм: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите

+Инфо | пред 10 месеци

Под наслов „ Ексклузивно: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите!“, „Лајм“ пишува дека иако го нема легитимитетот на албанските гласачи, ДУИ и нејзиниот претседател Али Ахмети...

ВМРО ДПМНЕ Граѓаните очекуваат Заев да го исполни ветувањето и да даде оставка

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните очекуваат Заев да го исполни ветувањето и да даде оставка

Локално | пред 10 месеци

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и да ги понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот...

Лајм откри сочни детали за новата влада со Груевски ДУИ веднаш демантира

Лајм откри сочни детали за новата влада со Груевски, ДУИ веднаш демантира

Позитив | пред 10 месеци

Онлајн изданието на весникот Лајм откри сочни детали за наводно договорената коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а според истата требало да биде објавена овој петок. Сепак, од ДУИ побрзаа да ја демантираат...

ВМРО ДПМНЕ Заев да даде оставка

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да даде оставка

Reporter.mk | пред 10 месеци

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и да ги понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот...

ИО на СДСМ Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

Sky | пред 10 месеци

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

Ахмети Можни се сите опции дури и нови избори

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

Sky | пред 10 месеци

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

Даштевски Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Вечер | пред 10 месеци

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Според аналитичарот Александар Даштевски обвинителството имало и повеќе од доволно...

ДУИ Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО ДПМНЕ

ДУИ: Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Либертас | пред 10 месеци

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски...

СДСМ Груевски е минато граѓаните избраа промени и нова влада

СДСМ: Груевски е минато, граѓаните избраа промени и нова влада

Либертас | пред 10 месеци

Соопштение на СДСМ во врска со реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ: Мнозинството граѓани, над 600 илјади, на 11 декември избраа промени и нова одговорна власт. Граѓаните јасно ја изразија својата волја против Груевски...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Денешен | пред 10 месеци

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

СДСМ Груевски е минато граѓаните избраа промени и нова влада

СДСМ: Груевски е минато, граѓаните избраа промени и нова влада

Reporter.mk | пред 10 месеци

Соопштение на СДСМ во врска со реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ: Мнозинството граѓани, над 600 илјади, на 11 декември избраа промени и нова одговорна власт. Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ се...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Курир | пред 10 месеци

Иако во игра е и опцијата за коалиција со СДСМ и други албански партии, Ахмети вели дека таа ситуација не е стабилна. „СДСМ не е победничка партија на изборите и кој ни гарантира нам за тоа колку ќе има...

СДСМ ПРЕДМАЛКУ ИЗЛЕЗЕ СО ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА Еве детали

СДСМ ПРЕДМАЛКУ ИЗЛЕЗЕ СО ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА: Еве детали

Sky | пред 10 месеци

Мнозинството граѓани, над 600 илјади, на 11 декември избраа промени и нова одговорна власт, соопштија од СДСМ. Граѓаните јасно ја изразија својата волја против Груевски и политичарите осомничени и обвинети...

Ахмети Ќе преговараме со ВМРО ДПМНЕ но можни се и нови избори

Ахмети: Ќе преговараме со ВМРО-ДПМНЕ, но можни се и нови избори

Алсат-М | пред 10 месеци

идерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју...

Ахмети Можни се нови избори

Ахмети: Можни се нови избори

Локално | пред 10 месеци

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ денеска ќе седнат на маса и ќе започнат преговори за состав на новата влада. Груевски по вчерашната средба со партиите од неговата коалицијата не доби зелено светло за прифаќање...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Вистина | пред 10 месеци

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

ДУИ Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО ДПМНЕ

ДУИ: Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Reporter.mk | пред 10 месеци

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите - коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Start.mk | пред 10 месеци

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

СДСМ Граѓаните избраа промени на власта

СДСМ: Граѓаните избраа промени на власта

Телма | пред 10 месеци

Извршниот одбор на СДСМ на состанок, одржан синоќа уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на изборите, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на власта. Констатирано е дека...

Ахмети Можни се нови избори

Ахмети: Можни се нови избори

Телма | пред 10 месеци

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ денеска ќе седнат на маса и ќе започнат преговори за состав на новата влада. Груевски по вчерашната средба со партиите од неговата коалицијата не доби зелено светло за прифаќање...

Историска шанса или крстопат за државата

Историска шанса или крстопат за државата

МКД | пред 10 месеци

Само со мудро дејствување на двете големи коалиции кои мораат да го надминат меѓусебниот анимозитет и да ги постават државните над личните и партиските интереси, може да се зацврсти унитарноста на Македонија....

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите - коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Прес 24 | пред 10 месеци

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Ахмети Во игра се четири опции или нови избори

Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

Локално | пред 10 месеци

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори, информира...

СДСМ не прифаќа криминална Влада ВМРО ДПМНЕ им порачува да не си прават приказни

СДСМ не прифаќа криминална Влада, ВМРО-ДПМНЕ им порачува да не си прават приказни

Фактор | пред 10 месеци

На синоќешниот состанок Извршниот одбор на СДСМ заклучил дека земјава мора да добие влада која ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните. „Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени...

ВМРО ДПМНЕ Заев да даде оставка

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да даде оставка

Либертас | пред 10 месеци

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и да ги понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот...

Ахмети Коалицијата со СДСМ не носи стабилна ситуација

Ахмети: Коалицијата со СДСМ не носи стабилна ситуација

Пулс 24 | пред 10 месеци

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Лајм Коалицијата меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ ќе биде објавена во петок

Лајм: Коалицијата меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ ќе биде објавена во петок

Ако | пред 10 месеци

Под наслов „ Ексклузивно: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите!“, „Лајм“ пишува дека иако го нема легитимитетот на албанските гласачи, ДУИ и нејзиниот претседател Али Ахмети...

Ахмети Сите опции се отворени можни се и нови избори

Ахмети: Сите опции се отворени, можни се и нови избори

МТВ 1 | пред 10 месеци

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги почне преговорите за формирање нова влада со победничката партија на изборите за пратеници. Тој во интервју за локална телевизија...

ИО на СДСМ Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

Точка | пред 10 месеци

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

ВМРО ДПМНЕ Заев е лоша историја

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е лоша историја

Вест | пред 10 месеци

„Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

ИО на СДСМ Македонија мора да добие Влада која ќе ги решава проблемите на граѓаните

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие Влада која ќе ги решава проблемите на граѓаните

Вест | пред 10 месеци

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ на синоќешната седница. „Извршниот одбор на СДСМ уште еднаш оцени дека е постигнат огромен...

ВМРО ДПМНЕ Граѓаните им кажаа НЕ на корумпираните политичари

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните им кажаа „НЕ” на корумпираните политичари

Фокус | пред 10 месеци

ВМРО-ДПМНЕ се огласи со реакција по вчерашниот состанок на Извршниот комитет на СДСМ, од каде порачаа дека не смее да се дозволи во владата да влезат обвинети политичари за криминал. -Граѓаните на Македонија,...

Али Ахмети Во игра се четири опции или нови избори

Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

Reporter.mk | пред 10 месеци

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Али Ахмети Во игра се четири опции  со ВМРО со СДСМ техничка влада и одење во опозиција или пак нови избори

Али Ахмети: Во игра се четири опции - со ВМРО, со СДСМ, техничка влада и одење во опозиција или пак нови избори

Вест | пред 10 месеци

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Али Ахмети Во игра се четири опции или нови избори

Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

Либертас | пред 10 месеци

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Ахмети Можни се сите опции дури и нови избори

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

Кајгана | пред 10 месеци

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вчерашно интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите опции,...

Ахмети Можни се сите опции дури и нови избори

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

Макфакс | пред 10 месеци

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

Ахмети Можни се сите опции дури и нови избори

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

MK News | пред 10 месеци

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

ИО на СДСМ Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

Макфакс | пред 10 месеци

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

ВМРО ДПМНЕ Криминалната групација СДСМ ги потценува граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалната групација СДСМ ги потценува граѓаните

МКД | пред 10 месеци

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани, правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

АХМЕТИ ПРЕМЕРУВА Лидерот на ДУИ не ја отфрли можноста за коалиција со ВМРО ДПМНЕ

АХМЕТИ ПРЕМЕРУВА: Лидерот на ДУИ не ја отфрли можноста за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Телеграф | пред 10 месеци

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервјуто за „ТВ 21“ не ја отфрли можноста ДУИ да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Тој беше дециден дека сите опции се отворени и дека во следниот период во органите на партијата ќе биде...

Ахмети Во игра се четири опции

Ахмети: Во игра се четири опции

Фокус | пред 10 месеци

ДУИ е отворена за четири опции, изјави вчеравечер лидерот на партијата Али Ахмети во емисијата „Клик плус” на Тв21. -Пред да почнат преговори со ВМРО-ДПМНЕ, треба да биде завршена анализата за тоа во каков...

Власт или Пропаст

Власт или Пропаст

Start.mk | пред 10 месеци

Претседателот на државата вчера го додели мандатот за формирање на новата влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Почнува тежок процес на преговори за формирање влада - во игра влезе и лидерот...

ВМРО ДПМНЕ Заев е историја Лоша црна историја

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е историја. Лоша, црна историја

A1on | пред 10 месеци

„Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

Али Ахмети Во игра се четири опции или нови избори

Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

DW | пред 10 месеци

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Слободна Македонија | пред 10 месеци

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите - коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Вечер | пред 10 месеци

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Ахмети Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање влада

Ахмети: Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање влада

Канал 5 | пред 10 месеци

Ахмети вели дека сепак сите опции се отворени, па дури и одење во опозиција или нови избори, но одлуката за тоа мора да се разгледа 99 пати. Преговори со победничка партија се логичен след, имајќи предвид...

Aхмети Сите опции се отворени па дури и одење во опозиција или нови избори

Aхмети: Сите опции се отворени, па дури и одење во опозиција или нови избори

24 вести | пред 10 месеци

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервјуто за телевизијата 21....

ВМРО ДПМНЕ Криминаците во СДСМ на чело со аболицираниот Заев ги потценуваат граѓаните

ВМРО ДПМНЕ: Криминаците во СДСМ на чело со аболицираниот Заев ги потценуваат граѓаните

Reporter.mk | пред 10 месеци

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

Aхмети Можни се и нови избори

Aхмети: Можни се и нови избори

+Инфо | пред 10 месеци

Лидерот на ДУИ Али Ахмети синоќа беше гостин во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 рече дека е логично да преговара со Никола Груевски за создавање нова Влада, а со оглед дека тој го доби мандатот по изборите....

СЈО е искрата која ја разгорува љубовта меѓу Груевски и Ахмети

СЈО е искрата која ја разгорува љубовта меѓу Груевски и Ахмети

Фактор | пред 10 месеци

Мандатарот Никола Груевски ги ситни 20-те дена кои му ги додели претседателот Ѓорѓе Иванов за состав на нова влада. Но, наместо да се зголемуваат шансите дека старите партнери, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, одново...

Ахмети Тешко до Влада без прифаќање на платформата можни се нови избори

Ахмети: Тешко до Влада без прифаќање на платформата, можни се нови избори

Таратур | пред 10 месеци

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските партии подоброо е да има нови избори оти инаку тешко дека е можно да се формира влада. Ова го изјави вечерва во интервју...

ВМРО ДПМНЕ Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

ВМРО–ДПМНЕ: Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

Локално | пред 10 месеци

Дел од коалициските партнери на ВМРО – ДПМНЕ, особено оние кои ги преставуваат помалите етнички заедници не се согласуваат со декларацијата на албанските партии, велат од владеачката партија за време на...

Ахмети преговарам со сите

Ахмети- преговарам со сите !

Локално | пред 10 месеци

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју...

ДУИ ќе преговара со победничката партија но можни се нови избори

ДУИ ќе преговара со победничката партија, но можни се нови избори

Позитив | пред 10 месеци

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик...

Власт или Пропаст

Власт или Пропаст

Вечер | пред 10 месеци

Претседателот на државата вчера го додели мандатот за формирање на новата влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Почнува тежок процес на преговори за формирање влада - во игра влезе и лидерот...

Aхмети можни се и нови избори

Aхмети: можни се и нови избори

Р.С. Европа | пред 10 месеци

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју...

Ахмети не се дава лесно платформата неизбежна  Се е можно за коалиција па дури и нови избори

Ахмети не се „дава“ лесно, платформата неизбежна - Се е можно за коалиција, па дури и нови избори

Фактор | пред 10 месеци

Али Ахмети прави се за да ја увери јавноста, но пред се својата партија и следбениците од албанскиот блок, дека тој е клучниот фактор за формирање на новата влада. Во интервјуто за Клик Плус на ТВ 21 не...

Ахмети Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање влада

Ахмети: Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање влада

Вечер | пред 10 месеци

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик...

ЛОГИЧНО Е ДА ПРЕГОВАРАМЕ СО ПОБЕДНИЧКАТА ПАРТИЈА ВМРО ДПМНЕ е политичка сила со поголем капацитет од СДСМ

ЛОГИЧНО Е ДА ПРЕГОВАРАМЕ СО ПОБЕДНИЧКАТА ПАРТИЈА: ВМРО-ДПМНЕ е политичка сила со поголем капацитет од СДСМ!

Think24 | пред 10 месеци

Во интервјуто на ТВ21 со лидерот на ДУИ кое беше снимено вчера, а се емитува вечерва Али Ахмети ги реафирмираше позиите дека ДУИ по принцип ќе ги отвори преговорите со победничката партија на последните...

МАНДАТАРОТ СО ПОДДРШКА ОД КОАЛИЦИЈАТА Коалицијата За подобра Македонија со поддршка за Груевски и барање за претпазливост

МАНДАТАРОТ СО ПОДДРШКА ОД КОАЛИЦИЈАТА: Коалицијата „За подобра Македонија“ со поддршка за Груевски и барање за претпазливост!

Think24 | пред 10 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

Think24 | пред 10 месеци

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Aхмети Прво преговори со победничката партија а можни се дури и нови избори

Aхмети: Прво преговори со победничката партија, а можни се дури и нови избори

МКД | пред 10 месеци

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик...

СЕ ВРАТИ ПО ТИЛОТ БУМЕРАНГОТ АЛБАНСКА ПЛАТФОРМА

СЕ ВРАТИ ПО ТИЛОТ БУМЕРАНГОТ “АЛБАНСКА ПЛАТФОРМА“!

Македонска Нација | пред 10 месеци

Пишува Тодор ПЕТРОВ Го читам последниот коментар на Љубомир Данаилов Фрчкоски на порталот Либертас од 9 јануари 2017 година, насловен “Какво гигантско разочарување“. Фрчкоски изразува гигантско разочарување...

Влада до март или нови избори во мај

Влада до март или нови избори во мај

Утрински | пред 10 месеци

Додека се чека старите партнери – Груевски и Ахмети да седнат повторно на маса, Заев чека втора шанса за добивање на мандатот Александра М. Митевска Додека течат првите денови од рокот во кој старо-новиот...

Толкувањето за мандатите светски преседан

Толкувањето за мандатите светски преседан

Утрински | пред 10 месеци

Во сите нормални демократии се овозможува што повеќе простор да се формира влада, а кај нас се тврди само првата партија има право да добие мандат Слободанка Јовановска Тврдењата дека нашиот Устав не остава...

Парнерите на Груевски незадоволни од платформата на Албанците

Парнерите на Груевски незадоволни од платформата на Албанците

Утрински | пред 10 месеци

ФОТО: Киро Попов Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржа средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која станало збор за резултатите од предвремените...

Ахмети Ако никој не ја прифати платформата можни се и нови избори

Ахмети: Ако никој не ја прифати платформата, можни се и нови избори

Утрински | пред 10 месеци

Лидерот на ДУИ во интервју за ТВ 21, најави дека ќе преговараат со партијата што освоила повеќе пратенички мандати, односно со ВМРО-ДПМНЕ Татјана Поповска Доколку ниту една партија не ја прифати платфoрмата...

СДСМ  чека сигнал од преговорите меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ

СДСМ - чека сигнал од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Утрински | пред 10 месеци

Партиски извори велат дека веќе се прават процени дали и кои од предлозите на албанските парламентарни партии воопшто би можеле да бидат предмет на разговор во евентуалните преговори за составување нова...

ДПА против албанската платформа

ДПА против албанската платформа

Дневник | пред 10 месеци

Партијата на лидерот во оставка Мендух Тачи конечно се изјасни дека не ја поддржува албанската платформа зад која застанаа ДУИ, Беса и „Алијансата за Албанците“ и со тоа за ДПА овој документ нема никаква...

Историска шанса или крстопат за државата

Историска шанса или крстопат за државата

Дневник | пред 10 месеци

Последните парламентарни избори во Македонија претставуваат крстопат за државата поради специфичниот сооднос на добиените пратенички мандати од страна на партиите и на коалициите што имаат меѓусебно спротивставени...

Груевски и Ахмети лично ќе ги водат разговорите

Груевски и Ахмети лично ќе ги водат разговорите

Дневник | пред 10 месеци

Преговорите за состав на новата влада ќе се водат лично помеѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар, Никола Груевски, и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели за „Дневник“ Артан Груби, шеф на кабинетот на Ахмети....

Kоцијанчич Новата влада да има широка политичка поддршка

Kоцијанчич: Новата влада да има широка политичка поддршка

Дневник | пред 10 месеци

Фразата широкобазирана влада, што ја употреби завчера портпаролката на Европската комисија, Маја Kоцијанчич, додека зборуваше за очекувањата на ЕK од македонскиот мандатор, не значела влада на широка коалиција...

Најголеми губитници заради слепата послушност кон центрите на моќ можат да бидат самите Албанците

Најголеми губитници заради слепата послушност кон центрите на моќ, можат да бидат самите Албанците

Македонска Нација | пред 10 месеци

Манојил (Мане) Јаковлески Македонскиот народ нема никому да прости доколку било кој ги прифати барањата на Албанските партии, трпението кај Македонците е веќе при крај. Подржани од Тирана и Приштина, Албанските...

Димовски Во коалицијата на ВМРО ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

Либертас | пред 10 месеци

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Ахмети Без прифаќање на платформата нема да има влада ќе има избори

Ахмети: Без прифаќање на платформата, нема да има влада, ќе има избори

A1on | пред 10 месеци

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за ТВ 21 кажа дека без прифаќање на платформата на албанските партии подобро е да има нови избори зошто тешко ќе биде да се формира влада. Тој нагласи дека ова...

Извршен одбор на СДСМ: Партиите кои имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада со лица обвинети за тешки кривични дела

Либертас | пред 10 месеци

Сите партии коишто имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични дела,...

Ахмети Нови избори ако нема влада а влада тешко без платформата

Ахмети: Нови избори ако нема влада, а влада тешко без платформата

Нова ТВ | пред 10 месеци

Али Ахмети доаѓа само на конституирање на парламентот. Тој е пратеник повеќе од деценија, но речиси никогаш не доаѓа на работа. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските...

Став на Извршниот одбор на СДСМ Македонија мора да добие Влада на граѓаните

Став на Извршниот одбор на СДСМ: Македонија мора да добие Влада на граѓаните

Локално | пред 10 месеци

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на...

СДСМ Во новата влада не смеат да седнат обвинети криминалци

СДСМ: Во новата влада не смеат да седнат обвинети криминалци

Фокус | пред 10 месеци

-Сите партии коишто имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични...

Извршен одбор на СДСМ Партиите да не дозволат влада со криминалци

Извршен одбор на СДСМ: Партиите да не дозволат влада со криминалци

МКД | пред 10 месеци

„Сите партии коишто имаат освоено пратеници во парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични...

Став на Извршниот одбор СДСМ Не смее да се дозволи формирање Влада со лица обвинети за тешки кривични дела

Став на Извршниот одбор СДСМ: Не смее да се дозволи формирање Влада со лица обвинети за тешки кривични дела

Бриф | пред 10 месеци

Соопштение на СДСМ: Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија...

СДСМ Партиите не смеат да дозволат Влада со обвинети криминалци

СДСМ: Партиите не смеат да дозволат Влада со обвинети криминалци

Нова ТВ | пред 10 месеци

Извршниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз соопшти дека вечерва на состанок уште еднаш оцениле дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани...

Ќе преговараме прво со ВМРО ДПМНЕ но има и опција за нови избори

Ќе преговараме прво со ВМРО-ДПМНЕ, но има и опција за нови избори

Дневник | пред 10 месеци

Доколку ниту една партија не ја прифати платфoрмата на Албанците, не е исклучена опцијата да има и нови избори. Ова го најави лидерот на ДУИ во интервјуто за ТВ 21, еден ден откако претседателот Ѓорге...

СЈО Не коментираме политички изјави и очекуваме продолжување на мандатот

СЈО: Не коментираме политички изјави и очекуваме продолжување на мандатот

МКД | пред 10 месеци

Специјалното јавно обвинителство очекува новиот собраниски состав да ги прифати нивните барања за продолжување на мандатот за истраги и Законот за заштита nа сведоци. Од СЈО во изјава за Мета велат дека...

Коалиционите партнери на Груевски негодуваат за платформата на Албанците

Коалиционите партнери на Груевски негодуваат за платформата на Албанците

Фактор | пред 10 месеци

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Дел од коалициските партнери сметаат дека барањата на ДУИ можат да...

Извршен одбор на СДСМ Граѓаните избраа промени и нова одговорна Влада

Извршен одбор на СДСМ: Граѓаните избраа промени и нова одговорна Влада!

+Инфо | пред 10 месеци

Сите партии коишто имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични дела,...

Став на Извршниот одбор на СДСМ Македонија мора да добие Влада на граѓаните

Став на Извршниот одбор на СДСМ: Македонија мора да добие Влада на граѓаните

A1on | пред 10 месеци

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на...

Платформа за спас на Груевски

Платформа за спас на Груевски

Фокус | пред 10 месеци

Пишува: Драган АЛЧИНОВ Платформата на албанските партии ја исполнува својата цел токму во овие моменти кога ние разговараме за неа. Нејзината цел беше токму тоа- да предизвика дистракција. Со тоа, Платформата...

ВМРО ДПМНЕ Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

ВМРО–ДПМНЕ: Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

24 вести | пред 11 месеци

Дел од коалициските партнери на ВМРО - ДПМНЕ, особено оние кои ги преставуваат помалите етнички заедници не се согласуваат со декларацијата на албанските партии, велат од владеачката партија за време на...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната...

Ахмети Без прифаќање на Платформата нови избори

Ахмети: Без прифаќање на Платформата, нови избори

Ако | пред 10 месеци

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју на тв21 најави дека не се исклучени нови парламентарни избори. Тој најави дека ќе преговараат за нова Влада со ВМРО ДПМНЕ и нагласи дека единствено тој може да преговара...

Став на Извршниот одбор на СДСМ Македонија мора да добие Влада на граѓаните

Став на Извршниот одбор на СДСМ: Македонија мора да добие Влада на граѓаните

Reporter.mk | пред 10 месеци

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на...

Бушати Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија

Бушати: Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија

Reporter.mk | пред 10 месеци

фот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати вчера изјави дека официјална Тирана немала никаква улога во однос на можните владини коалиции во Македонија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Бушати истакна...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Reporter.mk | пред 10 месеци

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната...

Продолжувањето на мандатот на СЈО ќе ја пролонгира кризата во Македонија

Продолжувањето на мандатот на СЈО ќе ја пролонгира кризата во Македонија

Нетпрес | пред 11 месеци

СЈО не успеа да одговори на предизвикот и не треба да добие продолжување на мандатот, сметаат познавачите. Според нив целта на барањето за продолжување на мадатот е единствено за политички потреби на надворешни...

Коалиционите партнери го поддржаа Груевски но негодуват за албанската платформа

Коалиционите партнери го поддржаа Груевски, но негодуват за албанската платформа

Sky | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која главна тема биле резултатите од предвремените парламентарни...

Поддршка за коалициските партнери за Груевски и формирање стабилна влада

Поддршка за коалициските партнери за Груевски и формирање стабилна влада

Вест | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се сретна со лидерите на политичките партии од Коалицијата "За подобра Македонија". Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори,...

Димовски Коалициските партнери негодуваат за платформата на Албанците

Димовски: Коалициските партнери негодуваат за платформата на Албанците

МКД | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Како што се наведува во партиското соопштение, фокусот на средбата...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ Ахмети и Груевски очи во очи

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети и Груевски очи во очи

Локално | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски, информира Телма. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Нетпрес | пред 11 месеци

-Главна тема е анализата на изборните резултати. Сите претставници ги предочија свопите видувања околу ангажманите, околу резулататите и околу сето она што се случи во Макеоднија на денот на изборите....

Димовски Коалиционите партнери негодуваат за платформата на Албанците

Димовски: Коалиционите партнери негодуваат за платформата на Албанците

+Инфо | пред 11 месеци

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со лидерите политичките партии од коалицијата...

Груевски доби поддршка од коалициските партнери

Груевски доби поддршка од коалициските партнери

Канал 5 | пред 11 месеци

На средбата на колаиционите партнери која е прва по целосното завршување на изборите, можело да се чујат различни согледувања и идеи како да се настапи во преговорите во насока на претпазливост при постигнување...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Р.С. Европа | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Димовски Помалите коалициски партнери негодуваат за албанската платформа

Димовски: Помалите коалициски партнери негодуваат за албанската платформа

Точка | пред 11 месеци

Претставниците на помалите партии, особено оние од помалите етнички заедници, негодуваа за албанската платформа со која излегоа парламентарните албански партии, на денешната средба на Претседателот на...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Телма | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната...

Течат уставните рокови Груевски најдоцна за 20 дена треба да формира влада

Течат уставните рокови- Груевски најдоцна за 20 дена треба да формира влада

Алфа | пред 11 месеци

Првиот човек на владејачката партија е дециден дека ќе се обиде да формира Влада но не по секоја цена, и не на штета на националните интереси. Од друга страна пак социјалдемократите се уште молчат да барањата...

Целосна поддршка од страна на коалиционите партнери за лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски

Целосна поддршка од страна на коалиционите партнери за лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски

Алфа | пред 11 месеци

Сите претставници на политичките партии,на средбата ги предочија своите видувања и дадоа свои идеи Како Коалицијата за Подобра Македонија треба да постапува во идните преговори за новата Влада. Насоките...

Бушати Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија

Бушати: Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија

Либертас | пред 11 месеци

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати вчера изјави дека официјална Тирана немала никаква улога во однос на можните владини коалиции во Македонија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Бушати...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Вистина | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

ВМРО ДПМНЕ прави стратегија за преговорите со ДУИ

ВМРО-ДПМНЕ прави стратегија за преговорите со ДУИ

Фокус | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Како што се наведува во партиското соопштение, фокусот на средбата...

Ахмети Ако никој не ја прифати платформата можни се и нови избори

Ахмети: Ако никој не ја прифати платформата, можни се и нови избори

Утрински | пред 11 месеци

Лидерот на ДУИ во интервју за ТВ 21, најави дека ќе преговараат со партијата што освоила повеќе пратенички мандати, односно со ВМРО-ДПМНЕ Татјана Поповска Доколку ниту една партија не ја прифати платфoрмата...

Парнерите на Груевски незадоволни од платформата на Албанците

Парнерите на Груевски незадоволни од платформата на Албанците

Утрински | пред 11 месеци

ФОТО: Киро Попов Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржа средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која станало збор за резултатите од предвремените...

Груевски ВМРО ДПМНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

ТВ Нова | пред 11 месеци

Нема правни и суштински потреби за да се продолжи работата на СЈО туку целта е да се пролонгира наметната криза како обид за отстранување на ВМРО-ДПМНЕ од власта, вели претседателот на партијата, Никола...

Груевски на тенок мраз

Груевски на тенок мраз

A1on | пред 11 месеци

Ѓорге Иванов, кршејќи го Уставот мандатот за состав на нова Влада му го даде на Никола Груевски, иако тој засега има само 51 сигурен пратеник и не кажа дали обезбедил парламентарно мнозинство. Течат 20...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

Локално | пред 11 месеци

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

СЈО Очекуваме продолжување на мандатот и изгласување на Законот за заштитени сведоци

СЈО: Очекуваме продолжување на мандатот и изгласување на Законот за заштитени сведоци

Фактор | пред 11 месеци

Специјалното јавно обвинителство(СЈО) очекува новиот собраниски состав да ги прифати нивните барања за продолжување на мандатот за истраги и Законот за заштита nа сведоци. Од СЈО во изјава за Мета велат...

СЈО Груевски не го коментираме очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Груевски не го коментираме, очекуваме да ни се продолжи мандатот

+Инфо | пред 11 месеци

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

СРЕДБА НА ПАРТНЕРИТЕ ОД КОАЛИЦИЈАТА ЗА ПОДОБРА МАКЕДОНИЈА  Никој не може да се спротивстави на волјата на мнозинството граѓани

СРЕДБА НА ПАРТНЕРИТЕ ОД КОАЛИЦИЈАТА „ЗА ПОДОБРА МАКЕДОНИЈА“: Никој не може да се спротивстави на волјата на мнозинството граѓани

Телеграф | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Во фокусот на средбата беа резулатите од предвремените парламентарни...

Средба на коалицијата За подобра Македонија

Средба на коалицијата „За подобра Македонија“

МТВ 1 | пред 11 месеци

Анализа на изборните резултати денеска правеа партиите од коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Се сондирале мислења за формирање на новото парламентарно мнозинство и на новата...

СЈО Груевски не го коментираме очекуваме исполнување на нашите барања

СЈО: Груевски не го коментираме, очекуваме исполнување на нашите барања

Фокус | пред 11 месеци

Специјалното јавно обвинителство очекува новиот собраниски состав да ги прифати нивните барања за продолжување на мандатот за истраги и законот за заштита nа сведоци.  Од таму во изјава за Мета велат дека...

Димовски Помалите коалициски партнери негодуваат за абанската платформа

Димовски: Помалите коалициски партнери негодуваат за абанската платформа

Макфакс | пред 11 месеци

Претставниците на помалите партии, особено оние од помалите етнички заедници, негодуваа за албанската платформа со која излегоа парламентарните албански партии, на денешната средба на Претседателот на...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Канал 5 | пред 11 месеци

- Главна тема е анализата на изборните резултати, односно сите претставници на политичките партии ги предочија своите видувања околу ангажманите и резултатите и за сето она што се случи во Република Македонија...

Димовски Во коалицијата на ВМРО ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

Локално | пред 11 месеци

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија  историски и графички преглед

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Либертас | пред 11 месеци

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом....

Димовски Коалициските партнери негодуваат за платформата на Албанците

Димовски: Коалициските партнери негодуваат за платформата на Албанците

Нова ТВ | пред 11 месеци

Тема на денешната средба на ВМРО-ДПМНЕ со коалициските партнери биле изборите и случувањата околу изборите, како и поддршката и легитимитет што претседателот на партијата Никола Груевски ги имал како мандатар,...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Економски | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Во фокусот на средбата беа резулатите од предвремените парламентарни...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

Sky | пред 11 месеци

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Груевски на тенок мраз

Груевски на тенок мраз

Reporter.mk | пред 11 месеци

Ѓорге Иванов, кршејќи го Уставот мандатот за состав на нова Влада му го даде на Никола Груевски, иако тој засега има само 51 сигурен пратеник и не кажа дали обезбедил парламентарно мнозинство. Течат 20...

Димовски Во коалицијата на ВМРО ДПМНЕ има негодување за платформата

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата

Reporter.mk | пред 11 месеци

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Дневник | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

Либертас | пред 11 месеци

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Груевски во потрага по владин партнер

Груевски во потрага по владин партнер

Локално | пред 11 месеци

Откако го доби мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски треба да обезбеди мнозинство во Собранието од 61 пратеник, информира DW. Продолжување на...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Курир | пред 11 месеци

-Главна тема е анализата на изборните резултати. Сите претставници ги предочија свопите видувања околу ангажманите, околу резулататите и околу сето она што се случи во Макеоднија на денот на изборите....

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија  историски и графички преглед

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Локално | пред 11 месеци

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом,...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

Бриф | пред 11 месеци

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Димовски Во коалицијата на ВМРО ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

A1on | пред 11 месеци

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Лидер | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Поддршка од коалицијата до Груевски за формирање стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од коалицијата до Груевски за формирање стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Start.mk | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО­ ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Денешен | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Прес 24 | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Економски | пред 11 месеци

Иванов му гу предава мандатот на Груевски Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржува средба со лидерите и претставници на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“....

Нова провокација од Тирана  за шефот на дипломатијата Бушати Македонците се Славомакедонци

Нова провокација од Тирана - за шефот на дипломатијата Бушати, Македонците се Славомакедонци

Сител | пред 11 месеци

Embedded video for Нова провокација од Тирана - за шефот на дипломатијата Бушати, Македонците се Славомакедонци Нова провокација од официјална Тирана, откако албанскиот Премиер Еди Рама во два наврата...

Груевски на средба со коалиционите партнери

Груевски на средба со коалиционите партнери

Р.С. Европа | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е на средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го доби мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге...

Нет прес СДСМ праќа сиглани да Ахмети дека платформата на албанските партии е прифатлива

Нет прес: СДСМ праќа сиглани да Ахмети дека платформата на албанските партии е прифатлива

Сител | пред 11 месеци

Embedded video for Нет прес: СДСМ праќа сиглани да Ахмети дека платформата на албанските партии е прифатлива Зоран Заев  со порака до Ахмети дека би прифатил се што е напишано во платформата на албанските...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Мандатарот во потрага за владин партнер

Exclusive | пред 11 месеци

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

Ахмети Ќе преговараме со првата партија која доби најмногу мандати

Ахмети: Ќе преговараме со првата партија која доби најмногу мандати

MK News | пред 11 месеци

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврди дека ќе преговара за формирање на нова влада со победничката, односно со партијата која има освоено најмногу мандати на изборите. Но во исто време Ахмети и негира...

Груевски се сретна со лидерите од коалицијата За подобра Македонија  еве што бараат

Груевски се сретна со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“ – еве што бараат

MK News | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада

Пулс 24 | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Поддршка од коалицијата до Груевски за формирање стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од коалицијата до Груевски за формирање стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Република | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО­ ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Мандаторот Груевски ги стартуваше преговорите

Мандаторот Груевски ги стартуваше преговорите

Фактор | пред 11 месеци

Лидерот на владеачката гарнитура Ниола Груевски откако вчера го доби мандатот за состав на нова Влада, денеска ги стартуваше преговорите. Први со него на средби во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ  се политичките...

Започна средбата на Груевски со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Започна средбата на Груевски со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Прес 24 | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е на средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Почна средбата на Груевски со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Почна средбата на Груевски со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Сител | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржува средба со лидерите и претставници на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање...

Груевски ВМРО ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на рокот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на рокот на СЈО

Канал 5 | пред 11 месеци

Тој смета дека нема правни или суштински потреби за продолжување на 18 месечниот мандат на СЈО. Според Груевски продолжувањето на рокот е единствено за политички потреби на надворешни фактори заради остварување...

Бушати Не се мешаме во внатрешните работи на Македонија

Бушати: Не се мешаме во внатрешните работи на Македонија

ТВ Нова | пред 11 месеци

Официјална Тирана смета дека не е мешање во внатрешните работи на земјавата тоа што под покровителство на аабснкиот премиер Еди Рама, се договори т.н. Платформа на партиите на Албанците во Макеоднија....

Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

МТВ 1 | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

еМАГАЗИН | пред 11 месеци

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Денешен | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржува средба со лидерите и претставници на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање...

Нема да нѐ изненади ако по Груевски Иванов го даде мандатот на друг Никола па на трет Никола од ВМРО ДПМНЕ

Нема да нѐ изненади ако по Груевски, Иванов го даде мандатот на друг Никола, па на трет Никола од ВМРО-ДПМНЕ

МКД | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го доби мандатот за формирање нова влада и тоа е единствената сигурна работа во моментов, сѐ друго се шпекулации, нагаѓања и очекувања, но никој не знае како ќе се одвиваат...

ВМРО ДПМНЕ прави стратегија со коалициските партии за преговорите со ДУИ

ВМРО ДПМНЕ прави стратегија со коалициските партии за преговорите со ДУИ

Ако | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски на големи маки само Ахмети не му е скаран

Груевски на големи маки, само Ахмети не му е скаран

+Инфо | пред 11 месеци

Рокот за формирање на влада почна да се ситни и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со крајот на месецов треба да понуди пред Собранието нови министри, доколку успее да обезбеди поддршка од 61 пратеник....

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Вечер | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија". Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Дали Алијансата за Албанците ќе го бојкотира Заев бидејќи е осомничено лице и амнестиран криминалец

Дали Алијансата за Албанците ќе го бојкотира Заев, бидејќи е осомничено лице и амнестиран криминалец?

Република | пред 11 месеци

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатор е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО, категоричен е Зулфи Адили од Унитети, партија која е дел од Алијансата...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Република | пред 11 месеци

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

еМАГАЗИН | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржа средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Во фокусот на средбата беа резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Либертас | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Ахмети Ќе преговараме со првата партија која доби најмногу мандати

Ахмети: Ќе преговараме со првата партија која доби најмногу мандати

ТВ Нова | пред 11 месеци

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврди дека ќе преговара за формирање на нова влада со победничката, односно со партијата која има освоено најмногу мандати на изборите. Но во исто време Ахмети и негира...

Груевски и Ахмети на разговори за формирање на владата

Груевски и Ахмети на разговори за формирање на владата

Канал 5 | пред 11 месеци

Официјално преговорите меѓу ВМРО ДПМНЕ и Демократската унија за интеграција, како победник во албанскиот блок се не почнат. Но, од ДУИ велат дека очекуваат тоа да се следи во следните неколку денови. Артан...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Слободна Македонија | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Курир | пред 11 месеци

Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните предвремени парламентарни избори на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат. Тагови:

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

еВести | пред 11 месеци

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Наместо излез од политичката криза изборите нѐ внесоа во уште подлабока институционална криза

Наместо излез од политичката криза, изборите нѐ внесоа во уште подлабока институционална криза

МКД | пред 11 месеци

Влегуваме во една уставна празнина, со многу отворени прашања на кои одговорите може да ги даде само уште еден политички договор, Пржино 3 на пример, вели во изјавата за МКД.мк професорот по уставно право...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Утрински | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

 Курир  Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец

„Курир“: Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Заев, бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

Нетпрес | пред 11 месеци

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

24 вести | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

24 вести | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Канал 5 | пред 11 месеци

Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните предвремени парламентарни избори на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат.

ЕУ очекува брзо формирање на нова влада и итна имплементација на реформите

ЕУ очекува брзо формирање на нова влада и итна имплементација на реформите

Sky | пред 11 месеци

Европската комисија (ЕК) одблиску ја следи постизборната состојба во Македонија и очекува брзо формирање на нова и стабилна влада, како и итна имплементација на реформите, изјави портпаролката на ЕК, Маја...

Мандатарот Груевски во тесно

Мандатарот Груевски во тесно

Локално | пред 11 месеци

Беса и Алијанса за Албанците најавија дека нема да преговараат со мандатарот, а единствено од ДУИ велат дека ќе разговараат. Експертите оценуваат дека Груевски има тесен простор за маневар при формирањето...

ПО ДОБИВАЊЕТО НА МАНДАТОТ Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

ПО ДОБИВАЊЕТО НА МАНДАТОТ: Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Телеграф | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од...

Коцијанчич Итно формирање нова влада и широка поддршка за Пржино

Коцијанчич: Итно формирање нова влада и широка поддршка за Пржино

Нова ТВ | пред 11 месеци

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич изјави дека ЕУ oчекува брзо формирање на нова влада и спроведување на реформите. – Се надеваме на брзо формирање на новата влада со широка политичка...

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

ТВ Нова | пред 11 месеци

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија"

Start.mk | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија". Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Иванов го гази Уставот и купува време за Груевски

Иванов го гази Уставот и купува време за Груевски

+Инфо | пред 11 месеци

Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов нема никаков коментар за обвинувањето дека постапил спротивно на Уставот затоа што мандатот за формирање на влада му го дал на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски....

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Сител | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

A1on | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

ТВ Нова | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Лидер | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Start.mk | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Sky | пред 11 месеци

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

Мандатарот Груевски во тесно

Мандатарот Груевски во тесно

Р.С. Европа | пред 11 месеци

Беса и Алијанса за Албанците најавија дека нема да преговараат со мандатарот, а единствено од ДУИ велат дека ќе разговараат. Експертите оценуваат дека Груевски има тесен простор за маневар при формирањето...

СДСМ Кога ќе ја добиеме официјално платформата тогаш ќе коментираме

СДСМ: Кога ќе ја добиеме официјално платформата, тогаш ќе коментираме

Нетпрес | пред 11 месеци

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

Курир | пред 11 месеци

После ваквите изјави се отвора прашањето дали тоа значи дека Алијанса за Албанците се и против коалиција со Зоран Заев. Секако, ако се земе во предвид дека станува збор за амнестирано лице кое сторило...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Прес 24 | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Неизвесен период за мандатарот На кој најпрво Груевски ќе му фрли јадица

Неизвесен период за мандатарот: На кој најпрво Груевски ќе му фрли јадица?

Фактор | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и екс премиер Никоал Груевски вчера го доби мандатот за формирање на нова Влада, а рокот да обезбеди парламентарно мнозинство е 20 дена. ВМРО-ДПМНЕ освои најмногу места во парламентот...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Прес 24 | пред 11 месеци

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски Некому надвор му треба СЈО за продолжување на кризата во Македонија

Груевски: Некому „надвор“ му треба СЈО за продолжување на кризата во Македонија

Нетпрес | пред 11 месеци

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

Вистина | пред 11 месеци

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Мандатарот во потрага за владин партнер

Sky | пред 11 месеци

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

Дали Заев како аболициран криминалец ќе биде бајкотиран од Алијансата на Албанците

Дали Заев како аболициран криминалец ќе биде бајкотиран од Алијансата на Албанците?

Пулс 24 | пред 11 месеци

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Сител | пред 11 месеци

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Курир | пред 11 месеци

Од партијата предводена од Зоран Заев за „Дневник“ велат дека с` додека не ја добијат лично, немаат намера да откријат како размислуваат, ниту што ќе одговорат. -Ние не сме ја добиле платформата официјално,...

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Лидер | пред 11 месеци

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Груевски на средба со своите коалициони партнери

Груевски на средба со своите коалициони партнери

Reporter.mk | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

 НетПрес  СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Прес 24 | пред 11 месеци

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Прес 24 | пред 11 месеци

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Курир | пред 11 месеци

– Имавме преговори летото 2015 година. Сите четири партии се договоривме и потпишавме одредба со која СЈО ќе има 18 месеци за истражување и за евентуално поднесување обвинение ако против некој обезбеди...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Денешен | пред 11 месеци

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.Од...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Вистина | пред 11 месеци

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Вистина | пред 11 месеци

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

 ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

„ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО“

Денешен | пред 11 месеци

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Локално | пред 11 месеци

И младичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател...

Какво гигантско разочарување

Какво гигантско разочарување

Локално | пред 11 месеци

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

КАДЕ Е ЗАЕВ СДСМ молчи за албанската платформа

КАДЕ Е ЗАЕВ: СДСМ молчи за албанската платформа

Телеграф | пред 11 месеци

По четири дена од објавувањето на платформата на партиите на Албанците во СДСМ владее целосен молк . Ниту еден функционер ниту, пак, лидерот Заев не сака да ги коментира условите што ги поставија ДУИ,...

 НетПрес  СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Курир | пред 11 месеци

Без заддршка за раководството на СДСМ било прифатливо да се воведе двојазичост на целата територија вклучително и во градови како Делчево, Струмица, Штип, Свети Николе и останатите градови каде Македонците...

 НетПрес  СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Денешен | пред 11 месеци

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Start.mk | пред 11 месеци

Во интервјуто за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Република | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од...

СДСМ со порака до ДУИ Прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Нетпрес | пред 11 месеци

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Дневник | пред 11 месеци

Откако вчера претседателот Иванов му го додели мандатот за формирање влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, почнаа да течат уставните рокови. Мандатарот во рок од 20 дена, односно до 29 јануари,...

 НетПрес  СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Вистина | пред 11 месеци

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Reporter.mk | пред 11 месеци

Mлладичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател...

СДСМ со порака до ДУИ Прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Нетпрес | пред 11 месеци

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Пулс 24 | пред 11 месеци

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Пулс 24 | пред 11 месеци

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ-прифатлива е платформата на албанските партии

Пулс 24 | пред 11 месеци

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Заедничка платформа на Албанците решенија или нова криза за Македонија

Заедничка платформа на Албанците,решенија или нова криза за Македонија

Нова ТВ | пред 11 месеци

Автор: Џенис Сулимани Политичката платформа на ДУИ, коалицијата „Сојуз за Албанците” и коалицијата „Преродба со БЕСА” која се објави во медиумите предизвика широка дебата во јавноста, која до сега повеќе...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Актуелно24 | пред 11 месеци

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Република | пред 11 месеци

Во интервјуто за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема...

Тече рокот на мандатарот Груевски

Тече рокот на мандатарот Груевски

Телма | пред 11 месеци

Официјално почна да тече рокот од 20 дена на мандатарот Никола Груевски за формирање нова влада. Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го предаде мандатот на Груевски, на кого му се потребни уште 10 пратеници....

СДСМ со порака до ДУИ Прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Република | пред 11 месеци

Заев кој во кампањата ветуваше кантони и форми на федерализација, сега иако поразен од народот бил спремен на сѐ само за да влезе во владата. СДСМ остана единствената политичка партија која официјално...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Мандатарот во потрага за владин партнер

Кајгана | пред 11 месеци

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но овој пат тоа ќе биде малку потешка задача. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија"

Вечер | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија". Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Никола Груевски го доби мандатот од претседателот Иванов за формирање влада

Никола Груевски го доби мандатот од претседателот Иванов за формирање влада

Канал 5 | пред 11 месеци

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада на Република Македонија. До вчера беше законскиот рок  до кога претседателот Иванов треба да го довери мандатот за формирање...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Слободна Македонија | пред 11 месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Заедничка платформа за иднината на Македонија

Заедничка платформа за иднината на Македонија

МКД | пред 11 месеци

Да влеземе во новата година сложни и упорни во исполнувањето на нашите стратешки интереси и да ја зачуваме Македонија како единствена држава на македонскиот народ и другите етнички заедници кои живеат...

Продолжувањето на мандатот на СЈО виси во воздух

Продолжувањето на мандатот на СЈО виси во воздух

Нова ТВ | пред 11 месеци

Се додека не се состави влада и политичката криза станува подлабока, продолжувањето на мандатот на Специјалното обвинителство е неизвесно. Секое одолговлечување на формирањето влада ќе влијае врз одлуките...

СДСМ со порака до ДУИ Прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Вечер | пред 11 месеци

Заев кој во кампањата ветуваше кантони и форми на федерализација, сега иако поразен од народот бил спремен на сѐ само за да влезе во владата. СДСМ остана единствената политичка партија која официјално...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Вечер | пред 11 месеци

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Вечер | пред 11 месеци

Во вчерашното интервју за „Дневник" лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Мандатарот во потрага за владин партнер

Макфакс | пред 11 месеци

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Мандатарот во потрага за владин партнер

Точка | пред 11 месеци

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

Reporter.mk | пред 11 месеци

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети не одговори конкретно на изјавата на Никола Груевски кој во интервју за весникот „Дневник“ потенцираше дека ДУИ ако не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш во иднина вратите...

Какво гигантско разочарување

Какво гигантско разочарување

Reporter.mk | пред 11 месеци

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

Груевски доби мандат ама нема избор иако и Црвенковски влегол во игри

Груевски доби мандат ама нема избор, иако и Црвенковски влегол во игри!

Локално | пред 11 месеци

Интересна е информацијата дека дури Бранко Црвенковски деновиве се сретнал со Али Ахмети и разговарал за комбинаториките, и веројтано и тој правел некаков пазар, за неколкуте свои кои му останаа. Му кажал...

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Start.mk | пред 11 месеци

Математички, на ВМРО-ДПМНЕ ќе му бидат доволни десетте пратеници од ДУИ за да состави влада. Но, пред Груевски е исклучително тешка задача ако се знае платформата што ја донесоа трите албански партии како...

Иванов го додели мандатот на Груевски За 20 дена нова Влада

Иванов го додели мандатот на Груевски: За 20 дена нова Влада

Прес 24 | пред 11 месеци

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател....

РОКОТ ТЕЧЕ Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

РОКОТ ТЕЧЕ: Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Телеграф | пред 11 месеци

Откако вчера претседателот Иванов му го додели мандатот за формирање влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, почнаа да течат уставните рокови. Мандатарот во рок од 20 дена, односно до 29 јануари,...

Тесен избор за мандатарот Груевски  Влада во коалиција со ДУИ или опозициска страна во Парламентот

Тесен избор за мандатарот Груевски – Влада во коалиција со ДУИ или опозициска страна во Парламентот

Таратур | пред 11 месеци

Од вчера и официјално почнаа сите комбинаторики за формирање нова Влада. Претседателот Ѓорге Иванов, според предвидениот рок, вчера му го предаде мандатот за формирање на собраниско мнозинство и нова влада...

БЕСА и Алијансата за Албанците не сакаат коалиција со Груевски

БЕСА и „Алијансата за Албанците„ не сакаат коалиција со Груевски

еМАГАЗИН | пред 11 месеци

Имајќи го предвид фактот дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е дел и од нашата политичка платформа редефинирање и важноста на оваа институција за враќање на правдата во земјата, под ниту еден услов...

ДУИ ќе започне преговори со ВМРО ДПМНЕ за формирање на нова влада

ДУИ ќе започне преговори со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на нова влада

Позитив | пред 11 месеци

ДУИ откако се конституираше собранието и мандатот отиде во рацете на Груевски и официјално ќе ги започне преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на новата влада и можеби за продолжување на досегашната политичка...

Фрчковски смета дека Сеалбанската платформа  единствено им помага на ДПМНЕ и ДУИ и никому повеќе

Фрчковски смета дека „Сеалбанската платформа’’ единствено им помага на ДПМНЕ и ДУИ и никому повеќе!

Позитив | пред 11 месеци

Професорот и политичар Љубомир Фрчковски во најновата колумна смета дека донесената заедничка платформа на ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците е големо разочарување бидејќи со дел од поставените барања единствено...

Груевски нема голем избор  или коалиција со Ахмети или опозиција

Груевски нема голем избор - или коалиција со Ахмети или опозиција

МКД | пред 11 месеци

Од вчера и официјално почнаа сите комбинаторики за формирање нова Влада. Претседателот Ѓорге Иванов, според предвидениот рок, вчера му го предаде мандатот за формирање на собраниско мнозинство и нова влада...

Или Груевски или нема друг мандатар  убедуваат провладините сурогати

Или Груевски или нема друг мандатар – убедуваат провладините сурогати

Позитив | пред 11 месеци

Провладините сурогати наметнуваат теза дека единствен мандатар може да биде Груевски кој веќе доби овластување од страна на претседателот на државата Ѓорги Иванов и дека сите сценарија во која нова коалиција...

СДСМ упорни дека оваа власт е во заминување  Знае ли Заев нешто што ние не

СДСМ упорни дека оваа власт е во заминување - Знае ли Заев нешто што ние не?

Фактор | пред 11 месеци

СДСМ практично и да не даде никаков коментар за доделувањето на мандатот за составување на нова влада кој очекува падна во рацете на предводникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Во досегашните настапи откако...

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Вечер | пред 11 месеци

Математички, на ВМРО-ДПМНЕ ќе му бидат доволни десетте пратеници од ДУИ за да состави влада. Но, пред Груевски е исклучително тешка задача ако се знае платформата што ја донесоа трите албански партии како...

ЕУ очекува брзо формирање на широка владина коалиција и поддршка за СЈО

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

Радио МОФ | пред 11 месеци

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за агенцијата „Мета“ портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, по изјавата на лидерот...

Какво гигантско разочарување

Какво гигантско разочарување

Think24 | пред 11 месеци

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

АЛИ АХМЕТИ ПОТВРДИ ДУИ влегува во преговори за владина коалиција со победникот на изборите ВМРО ДПМНЕ

АЛИ АХМЕТИ ПОТВРДИ: ДУИ влегува во преговори за владина коалиција со победникот на изборите ВМРО-ДПМНЕ!

Think24 | пред 11 месеци

Претседателот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврдил дека започнал со преговори за формирање на нова влада со победничката, односно партијата која има освоено највеќе мандати на предвремените парламентарни...

МОЖЕ ДА ИМА САМО ЕДЕН МАНДАТАР Уставот не предвидува ситуација кога мандатот се предава од победникот на втор или трет

МОЖЕ ДА ИМА САМО ЕДЕН МАНДАТАР: Уставот не предвидува ситуација кога мандатот се предава од победникот на втор или трет!

Think24 | пред 11 месеци

На изборниот победник мора да му се остави толку време колку што е потребно за да се договори владина коалиција која ќе одговара на изборните резултати, нагласува професорката во интервју за Телеграф.мк...

ПАДНАА ВО ВОДА МАНИПУЛАЦИИТЕ НА СДСМ Сами се залажуваа дека Груевски нема да го добие мандатот

ПАДНАА ВО ВОДА МАНИПУЛАЦИИТЕ НА СДСМ: Сами се залажуваа дека Груевски нема да го добие мандатот!

Think24 | пред 11 месеци

– Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот...

НЕМА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА МАНДАТОТ НА СЈО ВМРО ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на мандатот на СЈО

НЕМА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА МАНДАТОТ НА СЈО: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на мандатот на СЈО!

Think24 | пред 11 месеци

Во денешното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Какво гигантско разочарување

Какво гигантско разочарување

Бриф | пред 11 месеци

атформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им помагал,...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Либертас | пред 11 месеци

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

Груевски по петти пат го доби мандатот за формирање влада

Груевски по петти пат го доби мандатот за формирање влада

Утрински | пред 11 месеци

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го доби мандатот за формирање влада - една година по неговото повлекување од премиерската функција, што ја извршуваше претходно подолго од девет години – во...

Алијансата за Албанците и Беса најавија нема да соработуваат со претседателот на ВМРО ДПМНЕ

Алијансата за Албанците и Беса најавија нема да соработуваат со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински | пред 11 месеци

Две од страните кои ја потпишаа платформата на Албанците, Алијансата за Албанците и Беса, веднаш по доделувањето на мандатот за состав на новата влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, најавија...

ЕУ очекува брзо формирање нова влада на Македонија

ЕУ очекува брзо формирање нова влада на Македонија

Утрински | пред 11 месеци

Откако претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го предаде мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за составување нова влада, Европската унија излезе со повторен став дека...

Платформата ја носи земјата во подлабока криза

Платформата ја носи земјата во подлабока криза

Утрински | пред 11 месеци

„Се' повеќе се делиме на племенска основа, а тоа никако не е нашата перспектива“, вели академик Иван Катарџиев Наум Котевски Не стивнуваат реакциите во јавноста по обелоденувањето на платформата на албанските...

Какво гигантско разочарување

Какво гигантско разочарување

Либертас | пред 11 месеци

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

ДУИ ЌЕ ПРЕГОВАРА СО ГРУЕВСКИ ЗА НОВАТА ВЛАДА

ДУИ ЌЕ ПРЕГОВАРА СО ГРУЕВСКИ ЗА НОВАТА ВЛАДА

MK News | пред 11 месеци

Претседателот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврдил дека ќе преговора за формирање на нова влада со победничката, односно партијата која има освоено највеќе мандати на предвремените парламентарни избори....

Ахмети чека покана од мандатарот Груевски за разговори за нова влада

Ахмети чека покана од мандатарот Груевски за разговори за нова влада

Дневник | пред 11 месеци

Очекувана реакција од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Ова е првичниот коментар од партијата на Али Ахмети на најавата на Груевски во интервјуто за „Дневник“ дека доколку бидат изиграни од ДУИ при...

Најдоцна за 20 дена ќе се знае со кого Груевски ќе коалира за нова влада

Најдоцна за 20 дена ќе се знае со кого Груевски ќе коалира за нова влада

Дневник | пред 11 месеци

За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од вчера тече рокот од 20 дена да го состави новиот владин тим и да поднесе програма до Собранието на Република Македонија, кое ја избира новата влада со мнозинство...

ЕУ чека брзо формирање влада и конструктивна опозиција

ЕУ чека брзо формирање влада и конструктивна опозиција

Дневник | пред 11 месеци

Откако претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за составување нова влада, Европската Унија излезе со повторен став дека...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално, не коментираме ништо

Дневник | пред 11 месеци

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена. Од партијата предводена...

Брисел не ја коментира платформата на албанските партии

Брисел не ја коментира платформата на албанските партии

МКД | пред 11 месеци

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците. На новинарско прашање како ја коментираат платформата,...

ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

Либертас | пред 11 месеци

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети не одговори конкретно на изјавата на Никола Груевски кој во интервју за весникот „Дневник“ потенцираше дека ДУИ ако не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш во иднина вратите...

Иванов му го додели мандатот за состав на нова влада на Груевски

Иванов му го додели мандатот за состав на нова влада на Груевски

Актуелно24 | пред 11 месеци

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделник попладне го врачи мандатот за состав на новата Влада, на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Претседателот на државата е должен во рок...

Македонија  новото кризно жариште на Балканот

Македонија – новото кризно жариште на Балканот

+Инфо | пред 11 месеци

Меѓународната кризна група, организација која внимателно го следи развојот на настаните во целиот свет и многу прецизно ги дефинира точките во кои може да се очекува влошување на ситуација или почеток...

Коцијанчич ЕУ очекува влада на широка коалиција и целосна подршка на СЈО

Коцијанчич: ЕУ очекува влада на широка коалиција и целосна подршка на СЈО

Фокус | пред 11 месеци

Европската унија очекува формирање на „широко базирана“ влада и бара целосна подршка на Специјалото Јавно обвинителство, вели во изјава за 24 вести портпаролот на Европската комисија Маја Коцијанчич. Европската...

Груевски ВМРО ДПМНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Актуелно24 | пред 11 месеци

Во интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи на продолжување на рокот на Специјалното јавно обвинителство, бидејќи „од авион се гледа оти обвинителството...

Коцијанчич за 24 вести ЕУ очекува широко базирана влада и целосна подршка за СЈО

Коцијанчич за 24 вести: ЕУ очекува „широко-базирана“ влада и целосна подршка за СЈО

24 вести | пред 11 месеци

Европската унија очекува формирање на „широко базирана“ влада и бара целосна подршка на Специјалото Јавно обвинителство, вели во изјава за 24 вести портпаролот на Европската комисија Маја Коцијанчич. Европската...

ЕУ очекува брзо формирање на широка владина коалиција и поддршка за СЈО

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

Локално | пред 11 месеци

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич по изјавата на...

Каракамишева Во согласност со Уставот може да има само еден мандатар нема резервен или втор

Каракамишева: Во согласност со Уставот може да има само еден мандатар, нема резервен или втор

ТВ Нова | пред 11 месеци

На изборниот победник мора да му се остави толку време колку што му е потребно за да се договори владина коалиција што ќе одговара на изборните резултати, нагласува професорката Тања Каракамишева. Никаде...

ЕУ очекува брзо формирање на широка владина коалиција и поддршка за СЈО

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

Либертас | пред 11 месеци

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич по изјавата на...

Пропаганда за Голема Албанија на националната МТВ

Пропаганда за Голема Албанија на националната МТВ!

Пулс 24 | пред 11 месеци

Со децении претставниците на радикалната и експанзионистичка албанска политика во Македонија чекаа да се појави Зоран Заев, да се појави македонска политичка партија која за свои лични интереси ќе биде...

Груевски е мандатар  без надеж дека ќе успее да состави влада

Груевски е мандатар – без надеж дека ќе успее да состави влада!?

Локално | пред 11 месеци

Николa Груевски по петти пат од кабинетот на шефот на државата излезе како мандатар. Без изјави, без присуство на новинари со половина час доцнење, стартувaат 20-те дена во кои лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Reporter.mk | пред 11 месеци

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за Макфакс , додавајќи...

ЕУ очекува брзо формирање на широка владина коалиција и поддршка за СЈО

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

Бриф | пред 11 месеци

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич по изјавата на...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

A1on | пред 11 месеци

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за Макфакс , додавајќи...

СЈО мора да добие услови и време да ја заврши својата работа

СЈО мора да добие услови и време да ја заврши својата работа

Позитив | пред 11 месеци

На Специјалното јавно обвинителство мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за Макфакс, додавајќи дека...

Шкариќ Иванов го прекрши Уставот поради мандаторот Груевски

Шкариќ: Иванов го прекрши Уставот поради мандаторот Груевски

Локално | пред 11 месеци

Претседателот Иванов треба да го додели мандатот за формирање на владата на партијата, односно коалицијата која може да обезбеди мнозинство во Собранието, а не на партијата која освоила најмногу пратенички...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Макфакс | пред 11 месеци

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

ВМРО ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на мандатот на СЈО

ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на мандатот на СЈО!

Пулс 24 | пред 11 месеци

Во денешното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Либертас | пред 11 месеци

И Младичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател...

Очекувањата на ЕУ се брзо формирање на влада

Очекувањата на ЕУ се брзо формирање на влада

Пулс 24 | пред 11 месеци

Откако претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го предаде мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за составување нова влада, Европската унија излезе со повторен став дека...

Демократијата е сериозна работа

Демократијата е сериозна работа

Либертас | пред 11 месеци

ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците усвоија денес заедничката платформа која ќе биде основа на партиите на Албанците во преговорите за формирање на нова влада. Според мене ова многу тешко може да се нарече...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност