se-chuvstvuvate-umoreni-ne-ste-raspolozheni-i-postojano-dodavate-kilogrami-mozhebi-na-vashiot-organizam-mu-nedostiga-ovoj-mineral

Се чувствувате уморени, не сте расположени и постојано додавате килограми? Можеби на Вашиот организам му недостига овој минерал

Точка | пред 3 часа

Недостатокот на јод во организмот се манифестира со лоша концентрација, недостаток на енергија, екстремен замор, депресија, лош тен на кожата и опаѓање на косата или слаба и кршлива коса. Покрај тоа, може да дојде до отечени раце, очи, нозе, слабо...

chaj-od-gjumbir-i-crn-piper-za-detoksikacija

Чај од ѓумбир и црн пипер за детоксикација

Reporter.mk | пред 12 часа

Комбинацијата од ѓумбир и црн пипер ги прочистува дишните патишта и помага за детоксикација на целиот организам. Резултатите од овој пијалак ќе ги почувствувате за неколку дена. Kако се подготвува: Истурете две шолји вода во тенџере и додајте осум...

tri-neshta-shto-se-sluchuvaat-vo-teloto-koga-ke-ispiete-kafe-na-prazen-zheludnik

Три нешта што се случуваат во телото кога ќе испиете кафе на празен желудник

365 | пред 15 часа

38 Споделувања Share Tweet Бенефитите од пиењето кафе, вклучително и тоа што содржи разни антиоксиданси, се прилично добро познати, но ако го пиете на празен желудник, кафето може да направи повеќе штета отколку добро. Турско, инстант, или со млеко,...

ke-se-pravi-nova-raspredelba-na-kvotite-za-lekovi

Ќе се прави нова распределба на квотите за лекови

Независен | пред 15 часа

Ќе се бара друг начин како да се распределуваат квотите за лекови на рецепт по аптеките бидејќи поради недостатоци во сегашниот систем се случува граѓаните уште на почеток на месецот да не можат да ја купат својата терапија. Тоа се случува...

zbogum-zabari-pristigaat-piluli-protiv-karies

ЗБОГУМ ЗАБАРИ: Пристигаат пилули против кариес!

Вести24 | пред 11 часа

Стоматолозите тврдат дека дошле до откритие кои би ни овозможило револуционерни таблети кои ќе ги користиме за превенција за пропаѓање на забите и појавата на кариес. Тие тврдат дека откриел нов вид на бактерии кои наводно го намалуваа ефектот на...

ova-e-najzdravoto-ovoshje-na-svetot

Ова е најздравото овошје на светот!

Само Здравје | пред 4 часа

...

12-simptomi-deka-shekerot-vo-krvta-vi-e-opasno-visok-ne-gi-ignorirajte-ovie-znaci

12. симптоми дека шеќерот во крвта ви е опасно висок: Не ги игнорирајте овие знаци!

Екран | пред 7 часа

Дијабетичарите не се единствени кои имаат високо ниво на шеќер во крвта, иако повеќето мислат така.Секое лице кое страда од тоа, а и не е свесно каква штета тоа предизвикува на неговите нерви, крвни садови и органи. Погледнете како да ги препознаете...

koren-koj-go-chuva-crniot-drob-i-srceto

Корен кој го чува црниот дроб и срцето

Reporter.mk | пред еден ден

Иако често се меша со коренот од магдоносот, пашканатот е сосема поинаков зеленчук и има бројни благотворни својства. Станува збор за двегодишна билка богата со етерични масла, минерали, влакна и витамини како што се Б, Ц и Е. Пашканатот е еден од...

fondot-im-vrati-na-zpagm-matichnite-ginekolozi-se-najplateni-specijalisti-vo-zemjata

Фондот им врати на ЗПАГМ – Матичните гинеколози се најплатени специјалисти во земјата!

Само Здравје | пред 8 часа

...

treba-li-da-go-isfrlite-shekerot-od-ishranata

Треба ли да го исфрлите шеќерот од исхраната?

Reporter.mk | пред 9 часа

Исфрлањето на шеќерот од исхраната има бројни здравствени предности, а слабеењето, односно намалувањето на ризикот од нездрава дебелина е само една од нив. Губење сало од стомакот Доколку сакате да се решите од салото на стомакот, храната богата со...

matichnite-ginekolozi-mu-se-zakanija-na-fondot-za-zdravstvo-deka-nema-da-pregleduvaat-pacientki

Матичните гинеколози му се заканија на Фондот за здравство дека нема да прегледуваат пациентки

Само Здравје | пред 9 часа

...

otkriena-genetska-mutacija-koja-predizvikuva-nesonica

Откриена генетска мутација која предизвикува несоница

Идивиди | пред 10 часа

Во една од најголемите студии за поврзаноста на геномите со несоницата, истражувачите потврдиле дека оваа состојба е наследна и откриле генетски мутации кои можеби се одговорни за неа. Водена од психијатарот Муреј Стајн од универзитетот на...

proveren-lek-za-podobra-krvna-slika

Проверен лек за подобра крвна слика

Слободен печат | пред 10 часа

Секој ден испијте по една чаша (2 дл) од оваа напивка, која значајно ќе ја поправи вашата крвна слика. Состојки: 200 мл мед 200 г ореви 200 г суво грозје 200 мл сок од моркови 200 мл сок од цвекло 2 лимони Подготовка: Двата лимони исечете ги на...

proletnite-vrtoglavici-ne-se-lekuvaat

Пролетните вртоглавици не се лекуваат

Слободен печат | пред 10 часа

Вртоглавиците на почетокот на пролетта се еден од најчестите симптоми предизвикани од промената на годишното доба. Варирањето на надворешната температура и атмосферскиот притисок се главни предизвикувачи на „вртелешката“ во главата. Но, до оваа...

nadueni-ste-isfrlete-go-vishokot-voda-od-teloto-so-pomosh-na-chajot-od-ovaa-bilka

Надуени сте? Исфрлете го вишокот вода од телото со помош на чајот од оваа билка

Денар | пред 10 часа

Освен што задржувањето на водата во телото предизвикува чувство на надуеност, вашиот стомак има зголемен обем, а поради тоа и визуелно можете да делувате подебело. Затоа ви препорачуваме што поскоро да започнете да го консумирате чајот од оваа...

interesni-fakti-za-vasheto-zdravje-da-imate-golem-zadnik-ima-svoi-prednosti

Интересни факти за вашето здравје: Да имате голем задник, има свои предности

Среќа | пред 10 часа

Пред да почнете да се радувате, имајте на ум дека едно се облини, а друго е прекумерно килограми. Ако е така, објективно гледано, вашиот индекс на телесна маса во границите на нормалата, без прекумерна тежина, и само мислите дека задникот треба да...

zelena-ili-crvena-zelka-koja-e-pozdrava

Зелена или црвена зелка – која е поздрава?

Слободен печат | пред 10 часа

Знаеме дека овошјето и зеленчукот се добри за нашето здравје, но испаѓа дека некои варијанти се подобри од другите, па така еден вид може да содржи многу повеќе витамини, хранливи материи или шеќер од другите. ФИМЕЈЛ ги анализирал видовите овошје и...

dali-vremenskite-priliki-mozhat-da-dovedat-do-srcev-udar

Дали временските прилики можат да доведат до срцев удар?

Само Здравје | пред 11 часа

...

7-popularni-kombinacii-na-razlichni-vidovi-hrana-shto-go-trujat-vasheto-telo

7 популарни комбинации на различни видови храна што го трујат вашето тело

Кафе пауза | пред 11 часа

Дури и детето знае дека ако комбинира грав со газирани пијалаци може да очекува несакани последици. Но, постојат и други комбинации на различни видови храна што можат лошо да влијаат на вашиот дигестивен систем, а некои од нив можат дури и да ве...

simptomi-koi-pokazhuvaat-deka-imate-rak-na-jajnicite

Симптоми кои покажуваат дека имате рак на јајниците

Exclusive | пред 12 часа

Ракот на јајници се нарекува уште и „тивок убиец“ бидејќи тешко се открива, а симптомите на почетокот се незабележителни и многу е тешко да се дијагностицираат. Болеста главно ги погодува жените за време на менопаузата и по неа, односно тоа се жени...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност