samsung-ke-go-pretstavi-galaxy-s9-vo-fevruari-a-vo-prodazhba-ke-se-najde-od-mart

Samsung ќе го претстави Galaxy S9 во февруари, а во продажба ќе се најде од март

USB | пред 2 часа

Samsung Galaxy S9 ќе биде најавен и прикажан на јавноста во февруари следната година, а веќе од март може да се очекува да почне со продажба, стои во извештајот од Bloomberg. Доколку ова е вистина, тоа ќе биде најраното најавување на нов модел на...

sad-ja-ukina-regulativata-za-neutralnost-na-internet

САД ја укина регулативата за неутралност на интернет

Marketing365 | пред еден час

Овај потег предизвика бројни негодувања не само помеѓу корисниците, туку и помеѓу брендовите и технолошките компании Федералната комисија за комуникации (FCC) минатата недела изгласа укинување на законите за неутралност на интернет, кои се донесени...

ova-e-najmaliot-telefon-vo-svetot

Ова е најмалиот телефон во светот

USB | пред еден час

Британската компанија Clubit New Media Limited собира средства за почеток на сериско производство на најмалиот мобилен телефон во светот. Вкупните димензии на моделот Zanco Tiny T1 се 46,7 x 21 x 12 mm, со тежина од само 13 грама. Уредот со...

fraer-megju-velosipedite-lepotan-koj-vozi-na-vodorod-i-se-polni-za-dve-minuti

Фраер меѓу велосипедите: Лепотан кој вози на водород и се полни за две минути

Таратур | пред 6 часа

Во францускиот град Сен-Лоу, на северозападот од Франција, беше промовиран првиот електричен велосипед чиј мотор работи на водород. Директорот за продажба на компанијата „Pragma Industries”, Кристоф Бруно истакна дека тоа воедно е и светска...

facebook-priznava-deka-ima-negativno-vlijanie

Facebook признава дека има негативно влијание

Телефони | пред 4 часа

Користењето на Facebook мора да биде одмерено и да се зема во одредени дози. Социјалната мрежа би можела да има и негативно влијание врз корисниците. Тие што минуваат премногу време на оваа социјална мрежа би можеле да имаат проблеми со психолошкото...

xiaomi-mi-a1-special-edition-doagja-vo-nova-crvena-nijansa

Xiaomi Mi A1 Special Edition доаѓа во нова, црвена нијанса

GSM | пред еден час

Xiaomi претстави специјална верзија од Xiaomi Mi A1, која доаѓа во нова боја... Она што ја прави новата верзија интересна е црвената варијанта во која доаѓа. Покрај неа, спецификациите се исти. Моделот доаѓа со 5.5 инчен LCD дисплеј и резолуција...

vo-cern-e-otvorena-postrojka-za-istrazhuvanje-na-kancer

Во ЦЕРН е отворена постројка за истражување на канцер

Кукурику | пред еден час

Во Европската лабораторија за нукеларни истражувања (ЦЕРН) е изградена нова постројка што може да помогне за медицински истражувања на канцерот. Постројката што е именувана „ЦЕРН МЕДИКУС“ ги произведе првите радиоизотопи, а во иднина ќе создава...

genijalen-trik-so-koj-ke-ja-popravite-baterijata-na-laptopot-preku-nok-ke-bidete-iznenadeni

Генијален трик со кој ќе ја поправите батеријата на лаптопот преку ноќ - ќе бидете изненадени

Прес 24 | пред еден час

Многумина од вас и не знаат дека сами можат да ја поправат батеријата од лаптопот дома и тоа многу едноставно. Вашиот фрижидер во кој ги чувате намирници може да ви помогне да ја оживете вашата расипана батерија за лаптоп. Да, добро прочитавте,...

bi-prifatile-li-da-zemate-plata-vo-bitcoin-i

Би прифатиле ли да земате плата во Bitcoin-и?

Телефони | пред 2 часа

Се чини дека криптовалутите се повеќе се популарен избор за плаќање на производи и услуги, а една јапонска компанија размислува и за воведување на плаќање на работниците со Bitcoin. Се работи за GMO Internet Group интернет компанијата, која од...

7-najposeteni-destinacii-na-instagram

7 најпосетени дестинации на Instagram

GSM | пред 2 часа

Социјалните мрежи можат да бидат важни туристички водичи за инспиративни патувања. Според најчестиот хаштаг на Instagram, откриени се седумте чуда на најпопуларни дестинации на оваа социјална мрежа, пренесува Daily Mail.. Станува збор за следните...

sledbenikot-na-sony-xperia-xz1-ke-doagja-so-dualen-sistem-kameri-i-snapdragon-845

Следбеникот на Sony Xperia XZ1 ќе доаѓа со дуален систем камери и Snapdragon 845

GSM | пред 3 часа

На почетокот на 2018 година Sony ќе претстави нова серија Xperia смартфони. Досега, ненајавените уреди ги знаевме само по нивните броеви, но дефинитивно ќе бидат претставени под Xperia брендот: H8216, H8266, H8276 и H8296. Сега, имаме подетални...

top-10-roboti-koi-ja-odbelezhaa-2017-ta-godina

Топ 10 роботи кои ја одбележаа 2017-та година

Идивиди | пред 2 часа

Вештачката интелигенција сè повеќе е застапена низ целиот технолошки спектар – од автомобилскиот до дизајнот на слушалки за уши. Како резултат на овој напредок, имаме ултра интелигентни хуманоидни роботи, но и попаметни технолошки алатки и играчки....

zhivotot-na-ovaa-planeta-bi-mozhel-da-bide-od-vonzemsko-poteklo

Животот на оваа планета би можел да биде од вонземско потекло

USB | пред 3 часа

Истражувачите од Универзитетот во Шербрук, во Квебек, Канада, пронашле повеќе докази кои упатуваат на тоа дека животот почнал во вселената. Истражувачкиот тим покажал дека некои органски молекули што ги формираат градежните делови на животот би...

samsung-i-lg-podgotvuvaat-novi-telefoni-za-pochetokot-na-2018

Samsung и LG подготвуваат нови телефони за почетокот на 2018

Додај гас | пред 5 часа

На почетокот на секоја година во Лас Вегас се одржува најголемиот саем на потрошувачка електроника, Consumer Electric Show (CES), на кој сите имиња во бизнисот што нешто значат се присутни. Сепак, истите тие компании, особено оние кои произведуваат...

praznichna-ponuda-za-samsung-galaxy-a5-2017

Празнична понуда за Samsung Galaxy A5 (2017)

Телефони | пред 3 часа

Galaxy A5 (2017) е одличен модел на Samsung, кој е ставен во празничната понуда на T-Мобиле со ниска цена. Смартфонот може да го купите на исплата со 592 денари месечна рата во рок од 24 месеци. Телефонот располага со 5,2 инчен дисплеј, со камера од...

poveketo-zemji-vo-svetot-ke-dobivaat-energija-od-obnovlivi-izvori-do-2050-godina

Повеќето земји во светот ќе добиваат енергија од обновливи извори до 2050 година!

Средно | пред 3 часа

Речиси три четвртини од земјите во светот ќе имаат енергија само од обновливи извори до 2050 година. Ова е амбициозно предвидување на нов патоказ за 2050 кој пресметува поместување кон иднина ослободена од емисии на гасови, па со сето тоа би се...

7-tajni-kodovi-za-iphone-koi-dosega-ne-ste-gi-znaele

7 тајни кодови за iPhone кои досега не сте ги знаеле

Телефони | пред 4 часа

Тајните кодови на iPhone се супер, затоа што ги знаат мал број на луѓе, иако се работи за нешто што многу од нас не мислиле дека ќе им затребаат. Седумте iPhone кодови ги знаат само напредните корисници: *#06# - Погледнете го IMEI , специјалниот...

so-twitter-bot-do-pogolema-svesnost-za-zagaduvanjeto

Со Twitter бот до поголема свесност за загадувањето

IT.mk | пред 5 часа

Благодарение на поставените мерачи за загадување и апликацијата МојВоздух, податоците за загадувањето се јавно достапни. Но, што ако одговорните ги игнорираат? Ученикот Матеј Павлевски има решение за ова. Неговиот twitter-бот ќе ги извести...

pomognete-mu-na-gluvcheto-da-go-pronajde-sirenjeto

Помогнете му на глувчето да го пронајде сирењето

IT.mk | пред 5 часа

Најверојатно веќе сте виделе некои од лавиринтите во весниците во кои треба да му помгнете на глувчето да дојде до сирењето. Видеото е кус преглед од натпревар одржан во Јапонија. Принципот е ист како со лавиринтот од весник. Креаторот треба да му...

recenzija-huawei-mate-10-pro-profi-so-inovativen-chipset-kamera-i-baterija

Рецензија Huawei Mate 10 Pro: Профи со иновативен чипсет, камера и батерија

Телефони | пред 6 часа

Huawei официјално го презентираше неговиот Mate 10 Pro и направи вистинска сензација со овој премиум модел. Ова е навистина солиден натпреварувач, но сигурно е тоа што ќе биде рамо до рамо со неговите најжестоки конкуренти од Samsung и Apple. Huawei...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност