ubiena-novinarka-od-istrazhuvachkiot-tim-na-panama-pejpers

Убиена новинарка од истражувачкиот тим на „Панама пејперс“

Бриф | пред 4 часа

Контроверзната новинарка Дафне Каруана Галиција беше убиена денеска со експлозија во нејзиниот автомобил, објавија светските медими. Возилото кое е распарчено на неколку делови е пронајдено во Биндија. Моќната експлозија била пријавена во полиција...

pozharite-vo-shpanija-i-portugalija-ubija-35-lugje

Пожарите во Шпанија и Португалија убија 35 луѓе

Точка | пред 5 часа

Најмалку 35 лица загинаа во пожарите што од вчера уништуваат земјоделско земјиште и шуми во Португалија и Шпанија. Во Португалија вчера и денеска загинаа 32 лица, а можно е да се зголеми бројот на жртвите. Во огнената стихија повредени се 56 лица....

puchdemon-dobi-nov-termin

Пучдемон доби нов термин

Канал 5 | пред 9 часа

,, Господинот Пучдемон има уште една шанса за да ја реши ваквата ситуација и да каже јасно дали прогласи декларација за независност” , рече заменичката премиер на Шпанија Сораја Саенс де Сантамарија. Таа додава дека Пучдемон не дал никаков одговор...

burata-ofelija-ja-pustoshi-irska-trojca-zaginati

Бурата Офелија ја пустоши Ирска, тројца загинати

МКД | пред 7 часа

Три лица загинаа денес кога тропската бура Офелија го погоди јужниот брег на Ирска, соборувајќи дрва и далноводи и создавајќи бранови со височина до 10 метри. Повеќе од 360.000 домови и компании се без електрична енергија, а уште 100.000 прекини се...

pjongjang-nuklearnata-vojna-mozhe-da-zapochne-vo-sekoj-moment

Пјонгјанг: Нуклеарната војна може да започне во секој момент

A1on | пред 6 часа

Северна Кореја им порача на ОН дека никогаш нема да преговара за својата нуклеарна програма доколку САД не ја сменат својата „непријателска политика“. Пјонгјанг предупреди дека „нуклеарна војна може да избие во секој момент“. Заменик амбасадорот на...

i-eu-so-novi-sankcii-za-severna-koreja

И ЕУ со нови санкции за Северна Кореја

Алсат-М | пред 7 часа

Европската унија денеска усвои нови санкции против Северна Кореја, со кои се воведува целосна забрана на ЕУ инвестиции, како и забрана за извоз на нафта и нафтени деривати. Исто така, нема да бидат обновени и работните визи за Севернокорејците во...

tramp-mozhno-e-celosno-zavrshuvanje-na-iranskiot-dogovor

Трамп: Можно е целосно завршување на иранскиот договор...

Нова Македонија | пред 6 часа

Трамп: Можно е целосно завршување на иранскиот договор Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека е можно „целосно завршување“ на договорот за нуклеарно оружје на Иран. - Се чувствувам многу силно за она што го направив. Можеби ќе...

megjunarodnata-koalicija-bagdad-i-erbil-da-izbegnat-eskalacija-na-tenziite

Меѓународната коалиција: Багдад и Ербил да избегнат ескалација на тензиите

A1on | пред 8 часа

Меѓународната коалиција предводена од САД ги повика ирачките лидери и курдските власти да ја избегнат ескалацијата на тензиите, по судирите и смртните случаи во провинцијата Киркук, која е богата со нафта. – Сите страни мора да стават акцент на...

shpanskiot-sud-odluchi-da-ne-bide-uapsen-shefot-na-katalonskata-policija

Шпанскиот суд одлучи да не биде уапсен шефот на каталонската полиција...

Нова Македонија | пред 5 часа

Шпанскиот суд одлучи да не биде уапсен шефот на каталонската полиција Шпанскиот суд одлучи лидерот на каталонската полиција, Жозеп Луис Траперо да не биде уапсен, и покрај барањето на обвинителот тој да биде притворен, додека е во тек истрагата за...

uraganot-ofelija-go-oboi-sonceto-vo-crveno

Ураганот Офелија го обои сонцето во црвено

Прес 24 | пред 4 часа

Исклучително редок феномен предизвикан од ураганот „Офелија“, истовремено ги воодушеви и ги исплаши жителите на јужниот дел на Велика Британија. Крваво црвено сонце се појави на небото над многу британски градови, вклучувајќи и над престолнината...

pozhari-pak-pustoshat-niz-portugalija-i-shpanija-35-mrtvi

ПОЖАРИ ПАК ПУСТОШАТ НИЗ ПОРТУГАЛИЈА И ШПАНИЈА, 35 МРТВИ

Сакам Да Кажам | пред 6 часа

Најмалку 35 луѓе загинаа во пожарите кои ги зафатија Португалија и Шпанија, соопштија официјални лица од двете земји. Ситуацијата е покритична во Португалија, каде што има потврдено 32 жртви, а над 4.000 пожарникари се борат со 150 пожари. Притоа,...

mej-i-junker-se-soglasija-da-gi-zabrzaat-pregovorite-za-bregzit

Меј и Јункер се согласија да ги забрзаат преговорите за Брегзит

A1on | пред 5 часа

Британската премиерка Тереза ​​Меј и претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер се согласија да ги забрзаат разговорите за Брегзит. По работна вечера во Брисел, која траеше околу два часа, двајцата излегоа со заедничко соопштение во кое...

ruskiot-minister-shojgu-operacijata-vo-sirija-se-blizhi-kon-krajot

Рускиот министер Шојгу: Операцијата во Сирија се ближи кон крајот...

Нова Македонија | пред 5 часа

Рускиот министер Шојгу: Операцијата во Сирија се ближи кон крајот Операцијата во Сирија се ближи кон крајот и затоа неколку прашања за идниот развој на земјата бараат итно решение. Ова денеска го изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на...

sebastijan-kurc-nov-zemjotres-za-eu

Себастијан Курц- нов земјотрес за ЕУ

Макфакс | пред 8 часа

“Вундеркинд”, “Басти Фантасти” и “Месија” се само некои од прекарите на австрискиот конзервативец Себастијан Курц, идниот најмлад европски лидер.Неговата Народна партија “OVP”, која 31-годишниот Курц ја прекроил во бескомпромисно движење, победи на...

tramp-imal-sredba-so-samiot-sebe

Трамп имал средба со самиот себе?!!!!

За Се | пред 9 часа

Претседатлот на САД, Доналд Трамп изјави дека се сретнал со претседателот на Девствените Острови, што значи деке имал средба со самиот себе, објави денеска британскиот весник Индипендент. Трамп ги посети Девствените острови по ураганот Ирма, кој на...

ministerot-napravi-gaf-a-putin-go-pokri-liceto-so-race-poglednete-ja-reakcijata-na-pretsedatelot

Министерот направи гаф, а Путин го покри лицето со раце – погледнете ја реакцијата на претседателот

Sky | пред 5 часа

Допаѓања Followers Followers Subscribers Followers Рускиот министер за земјоделие Александар Ткачев во петокот имал состанок со највисоките политичари меѓу кои бил и претседателот Владимир Путин. Ткачев на присутните им говорел за успешното искуство...

militanti-napadnaa-crkva-i-ograbija-banka-vo-egipet-pri-shto-zaginaa-sedum-lica

Милитанти нападнаа црква и ограбија банка во Египет, при што загинаа седум лица...

Нова Македонија | пред 9 часа

Милитанти нападнаа црква и ограбија банка во Египет, при што загинаа седум лица Околу десетина милитанти денеска ограбија банка во Египет, при што се судрија со безбедносните сили што ја чувале црквата, при што загинаа седум лица. Тројца од...

voznemiruvachko-video-go-izbode-frizerot-do-smrt-zatoa-shto-ne-mu-se-dopagjala-frizurata

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Го избоде фризерот до смрт затоа што не му се допаѓала фризурата

Курир | пред 11 часа

Напаѓачот бил уапсен, а снимката од убиството била објавена на социјалните мрежи и предизвикала голема бура во Русија. Приказната за тоа што се случило, како и снимката, прв на својот профил на Фејсбук ја објавил пратеникот Антон Бељаков,...

germanska-neonacistka-povtorno-osudena-za-negiranje-na-holokaustot

Германска неонацистка повторно осудена за негирање на Холокаустот

A1on | пред 6 часа

Познатата германска неонацистка Урсула Хавербек денеска повторно беше осудена за негирање на Холокаустот, овој пат на шест месеци затвор. Окружниот суд во Берлин ја осуди Хавербек затоа што во јануари 2016 година на еден настан во германската...

evropa-treperi-uraganot-ofelija-odnese-i-zhrtvi-lugjeto-go-chekaat-najloshoto

ЕВРОПА ТРЕПЕРИ: Ураганот Офелија однесе и жртви, луѓето го чекаат најлошото

Фактор | пред 9 часа

Ураганот Офелија забрзано се движи кон Велика Британија и се очекува прво да „удри“ во Ирска. Едно лице загина откако дрво падна врз автомобил во местото Дундалк во Ирска. Се работи за жена на возраст од 20 години. Со оваа жртва бројот на загинати...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност