vo-koi-opshtini-ke-se-glasa-na-vtoriot-krug-od-lokalnite-izbori

Во кои општини ќе се гласа на вториот круг од локалните избори?

Курир | пред 6 часа

Втор круг ќе има во Боговиње, Брвеница, Бутел, Виница, Врапиште, Гази Баба, Гостивар, Градско, Дебар, Демир Капија, Пробиштип, Росоман, Долнени, Желино, Зрновци, Јегоновце, Кавадарци, Карбинци, Кисела Вода, Липково, Македонска Каменица, Македонски...

sredba-zaev-rama-intenziviranje-na-ekonomskata-sorabotka-i-zalozhbite-za-evro-atlantski-integracii-na-regionot

Средба Заев-Рама: Интензивирање на економската соработка и заложбите за евро-атлантски интеграции на регионот

A1on | пред 5 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вечерва се сретна со премиерот на Република Албанија, кој е во Скопје за Самит100. Албанскиот премиер Рама му честиташе на премиерот Заев за фер и демократски спроведените локални избори....

oficijalno-shilegov-pobedi-vo-skopje-vo-prviot-krug

ОФИЦИЈАЛНО: ШИЛЕГОВ ПОБЕДИ ВО СКОПЈЕ ВО ПРВИОТ КРУГ

Сакам Да Кажам | пред 4 часа

Кандидатот на СДСМ за градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, победи во првиот круг на локалните избори. Според 100 отсто обработени податоци на веб сајтот на Државната изборна комисија, објавени вечерва, Шилегов освои 50,32 отсто или 141.119...

obse-izbori-bez-neregularnosti-se-nemozhni-no-ovie-bea-mirni-i-bez-pogolemi-incidenti

ОБСЕ: Избори без нерегуларности се неможни, но овие беа мирни и без поголеми инциденти

Телма | пред 8 часа

Избори без неправилности се неможни, но севкупно кампањата течеше во мирна атмосфера и без поголеми инцидентит, пред и на денот на изборите. Ова е заклучокот на ОБСЕ и советот на локални власти во Советот на Европа, за спроведувањето на локалните...

i-utre-sonchevo-i-toplo-vreme

И утре сончево и топло време

Точка | пред 4 часа

Времето утре ќе биде сончево и топло за овој дел од годината со мала до умерена висока облачност и со слаб ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде од три до 12 степени, а максималната од 24 до 28 степени. Во Скопје исто така ќе биде...

chedomir-sazdovski-gi-napushti-stevcho-i-koalicijata-na-vmro-dpmne-i-stana-nezavisen-pratenik

ЧЕДОМИР САЗДОВСКИ ГИ НАПУШТИ СТЕВЧО И КОАЛИЦИЈАТА НА ВМРО-ДПМНЕ И СТАНА НЕЗАВИСЕН ПРАТЕНИК

Сакам Да Кажам | пред 4 часа

Пратеникот на ГРОМ Чедомир Саздовски ја напушти партијата која што е во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и во Собранието ќе делува како независен пратеник. Од Собранието за САКАМДАКАЖАМ.МК потврдија дека Саздовски го известил претседателот на Собранието...

za-vreme-na-izborite-privedeni-19-lica

За време на изборите приведени 19 лица

Актуелно24 | пред 8 часа

Од Министерството за внатрешни работи известуваат дека за време на изборниот процес, од 7 до 19 часот, се приведени 19 лица. Како што велат, од нив десет лица се приведени поради фотографирање избирачко место: Д.С. на гласачко место во ОУ „Ѓорче...

fotografiranje-livchinja-i-tehnichki-problemi-kako-most-gi-oceni-izborite

ФОТОГРАФИРАЊЕ ЛИВЧИЊА И ТЕХНИЧКИ ПРОБЛЕМИ: Како МОСТ ги оцени изборите?

Фактор | пред 10 часа

Oд граѓанската асоцијација МОСТ велат дека изборите поминаа во фер и демократска атмосфера,  граѓаните гласаа слободно, а институциите имаа брза ефикасна реакција. Ова е оценката од МОСТ за текот на првиот круг од локалните избори. Фотографирањето...

zoran-gjorgjievski-mu-ja-chestita-pobedata-na-protivnikot-od-sdsm

Зоран Ѓорѓиевски му ја честита победата на противникот од СДСМ

Точка | пред 5 часа

Зоран Ѓорѓиевски од коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, заедно со кадидатите за советници, одржа прес-конференција на која им се заблагодари на граѓаните што гласаа на овие избори и со својот глас одлучиле во каков град и...

poveke-lica-go-napadnale-stevche-jakimovski-i-negoviot-sin

Повеќе лица го нападнале Стевче Јакимовски и неговиот син

Фактор | пред 8 часа

Група луѓе синоќа се обиделе насилно да упаднат во централниот штаб на партијата ГРОМ, кој се наоѓа на улицата „Рузвелтова“ во скопски Карпош. Тие физички ги нападнале и кандидатот за градоначалник на ГРОМ за Карпош, Стевче Јакимовски, и неговиот...

tri-obvinitelstva-otvorija-postapki-za-potkup-izborna-izmama-i-zloupotreba-na-izbirachko-pravo

Три обвинителства отворија постапки за поткуп, изборна измама и злоупотреба на избирачко право

Актуелно24 | пред 9 часа

Обвинителствата во Битола, Кочани и во Скопје водат шест предистражни постапки за кривични дела поврзани со изборите во земјата. Постапките се водат за поткуп, злоупотреба на избирачко право и изборна измама. Како што информираат, до завршување на...

vo-sreda-zapochnuva-vakcinacijata-protiv-sezonski-grip

Во среда започнува вакцинацијата против сезонски грип

Скопје Инфо | пред 10 часа

Вакцинацијата против сезонски грип во целата држава ќе почне в среда (18 октомври) и ќе се врши во центрите за јавно здравје и нивните подрачни единици. Вакцината ги покрива типовите вирус на грип кои циркулираат во северната хемисфера, соопшти...

besa-ke-zastane-zad-taravari-vo-vtoriot-krug

Беса ќе застане зад Таравари во вториот круг

Точка | пред 4 часа

Калкулациите за соработка меѓу политичките партии во вториот круг почнаа веќе денес, јавува „ТВ 21“. Кандидатот од „Алијансата за Албанците“ во Гостивар, Арбен Таравари, изјави дека од вторник ќе се сретне со сите политички партии со цел да го...

penkov-od-vmro-dpmne-na-pres-mu-chestitashe-pobeda-na-delkov-od-sdsm

Пенков од ВМРО-ДПМНЕ на прес му честиташе победа на Делков од СДСМ

Курир | пред 8 часа

Пенков освои 5.630, а Делков доби 6.455 гласа. Независниот кандидат Ѓорѓи Ајтов освои 135 гласа. На гласање излегле 12.549 неготинци, а излезноста е 78.08 проценти. Групата избирачи на Сашо Николов освои 471 глас. Советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и...

jakimovski-krivichna-za-mentorot-za-nasilstvo-na-sdsm

Јакимовски: Кривична за менторот за насилство, на СДСМ

24 вести | пред 7 часа

Кривична одговорност за напаѓачот кој вчеравечер во партиското седиште на ГРОМ извадил лисици и нож пред присутните и им се заканувал -ова го побара претседателот на партијата Стевче Јакимовски кој ја изгуби изборната трка од неговиот опонент Стефан...

premierot-zaev-mu-ja-chestitashe-izbornata-pobeda-na-sebastijan-kurc

Премиерот Заев му ја честиташе изборната победа на Себастијан Курц

МКД | пред 9 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, му ја честиташе изборната победа на парламентарните избори на лидерот на австриската конзервативна Народна партија, Себастијан Курц. „Република Австрија игра важна улога за стабилноста на...

borisov-makedonija-sprovede-uspeshni-fer-i-demokratski-izbori

Борисов: Македонија спроведе успешни, фер и демократски избори

A1on | пред 12 часа

Организацијата на изборите создадоа услови во кои граѓаните можеа слободно, врз основа на сопствената политичка волја да го дадат својот глас за политичката опција според нивниот избор, истакна денеска премиерот на Република Бугарија Бојко Борисов...

zaev-vremeto-na-nacionalizmot-vo-makedonija-e-zavrsheno

Заев: Времето на национализмот во Македонија е завршено

Алсат-М | пред 7 часа

Македонскиот премиер и лидер на СДСМ Зоран Заев, соопшти дека вчерашните избори покажаа дека времето на национализмот во Македонија е завршено. По состанокот со премиерот на Црна Гора, Заев рече дека синоќешните резултати покажаа дека во Македонија...

51-000-nevazhechki-livchinja-na-lokalnite-12-000-poveke-od-parlamentarnite

51.000 неважечки ливчиња на локалните, 12.000 повеќе од парламентарните

Локално | пред 11 часа

По преброени 99,40% од гласовите, според Државната изборна комисија, на вчерашните локални избори има 51.164 ливчиња, што е за 12.400 повеќе од неважечките ливчиња на парламентарните избори на 11 декември минатата година, кога имаше 38.712. Бројката...

palevski-se-raboti-za-brutalen-falsifikat-na-zapisnici-na-samite-izborni-mesta

Палевски: Се работи за брутален фалсификат на записници на самите изборни места

Курир | пред 3 часа

– ВМРО-ДПМНЕ губел по 250-300 гласачи дневно од декември.Таква загуба на гласачи дневно е огромна бројка при намалена излезност.Се работи за брутален фалсификат на записници на самите изборни места . Не е битно кој гласа не е битен кој брои туку е...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност