zaev-na-nedela-na-italijanskiot-jazik-i-kultura-kulturnite-vrski-so-italija-se-primer-kako-treba-da-sorabotuvaat-zemjite-na-balkanot

Заев на „Недела на италијанскиот јазик и култура“: Културните врски со Италија се пример како треба да соработуваат земјите на Балканот

A1on | пред 6 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вечерва имаше свое обраќање на свеченоста по повод отворањето на манифестацијата „Недела на италијанскиот јазик и култура“, која оваа година се одржува по 17 пат. Во своето обраќање...

galili-i-zurovac-so-baletski-triptih-premierno-vo-mob

Галили и Зуровац со Балетски триптих премиерно во МОБ

Р.С. Европа | пред 3 часа

„Агонија на срцето“, работен на музика на Филип Глас, и „Софата“ со звуковноста и поетиката на Том Вејтс, обата видени низ призмата на израелскиот кореограф Ицик Галили, и реобновениот „Песна над песните“ на нам познатиот хрватски уметник Сташа...

so-koncert-na-kamerniot-hor-sveta-zlata-meglenska-pochnuva-zlatna-lira

Со концерт на камерниот хор „Света Злата Мегленска“ почнува „Златна лира“

МКД | пред 12 часа

Фестивалот на музичките уметници на Македонија „Златна лира 2017“ во своето 11-то издание ќе почне на 16 октомври, во 20 часот во Музејот на град Скопје, со концерт на камерниот хор „Света Злата Мегленска“, кој под диригентство на Летка Димовска...

megjunaroden-festival-na-kreativnosta-golden-dram-od-18-do-20-oktomvri-vo-ljubljana

Меѓународен фестивал на креативноста „Голден драм“ од 18 до 20 октомври во Љубљана

Актуелно24 | пред 14 часа

Дваесет и четвртиот фестивал „Голден драм“ по вторпат ќе биде одржан во Љубљана од 18 до 20 октомври. Посетителите на фестивалот ќе имаат можност да слушнат повеќе од 30 инспиративни професионалци од различни сфери на креативноста и да погледнат...

se-e-podgotveno-za-36to-izdanie-na-skopje-jazz-festival

Се е подготвено за 36то издание на Skopje Jazz Festival!

За забава | пред 10 часа

Денес во иновативниот центар на Македонски Телеком беше одржана прес конференција по повод 36-тото издание на Skopje Jazz Festival. Како и секоја година, така и оваа, прес конференцијата ја водеше Оливер Белопета кој ја најави програмата...

teatarot-za-deca-i-mladinci-na-megjunaroden-festival-vo-banja-luka

Театарот за деца и младинци на меѓународен фестивал во Бања Лука

ТВ Нова | пред 15 часа

Националната установа „Театар за деца и младинци“ од денеска до 19-ти октомври со претставата „Мачорот во чизми” во режија на Игор Ивковиќ, ќе учествува на 16. Меѓународен фестивал за детски театри Бања Лука – Република Српска. Фестивалот има...

dramata-rekviem-za-ljubovta-od-zoran-pejkovski-na-angliski-jazik

Драмата „Реквием за љубовта“ од Зоран Пејковски на англиски јазик

Денар | пред 14 часа

Излезе од печат англискиот превод на драмата во стих „Реквием за љубовта“ – „Requiem for Love“, издание на издавачката куќа „Дијалог“, чиј автор е драмскиот писател и поет Зоран Пејковски. Драмскиот текст „Реквием за љубовта“ ќе биде преведен и на...

koncert-na-danila-jefremov-i-ivan-kalataj-vo-ohrid

Концерт на Данила Јефремов и Иван Калатај во Охрид

A1on | пред 10 часа

На 17 октомври 2017 год. (вторник) со почеток во 19.00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, ќе се одржи концерт на руските уметници – лауреатите Данила Јефремов (кларинет) и Иван Калатај (фортепиано). Концертот е во организација...

prilepskiot-teatar-so-nishto-bez-trifolio-gostuva-vo-veles-i-kumanovo

Прилепскиот театар со „Ништо без Трифолио“ гостува во Велес и Куманово

A1on | пред 14 часа

Tеатарот „Војдан Чернодрински“ при НУЦК „Марко Цепенков“ Прилеп со најновата претстава „Ништо без Трифолио“ во режија на Коле Ангеловски, ќе гостува во Велес и во Куманово. Настапот во Велес е денеска во рамките на 16. издание на Фестивалот на...

samostojna-izlozhba-na-reshat-ameti-vo-muzejot-mimara-vo-zagreb

Самостојнa изложба на Решат Амети во Музејот Мимара во Загреб

Cooltura | пред 14 часа

Самостојнa изложба на академскиот уметник и професор Решат Амети во Музејот Мимара во Загреб ќе биде отворена денес (понеделник, 16.10.2017 година) во 19 часот. Во Музејот Мимара во Загреб на 16.10.2017 година со почеток во 19 часот ќе се отвори...

gorjan-gjorgjiev-ke-odbelezhi-30-godini-likovno-tvoreshtvo-so-izlozhba-vo-kic

Горјан Ѓорѓиев ќе одбележи 30 години ликовно творештво со изложба во КИЦ

МКД | пред 3 часа

Во Културно-информативен центар – Скопје, во изложбените салони „Империјал 1 и 2“, на 19 октомври (четврток), во 20 часот, ќе биде отворена јубилејната изложба – 30 години ликовно творештво на Горјан Ѓорѓиев. Изложбата ќе може да се посети до 30...

izlozhba-po-povod-godishnina-od-diplomatskite-odnosi-megju-makedonija-i-brazil

Изложба по повод годишнина од дипломатските односи меѓу Македонија и Бразил

Cooltura | пред 14 часа

Од саботата (14 октомври) до 20 октомври во Центарот за дизајн „Јавна соба“ е отворена изложба на фотографии „ Бразил низ фотографии - пред очите на македонската јавност “. Таа е резултат на соработката помеѓу корисничките групи „Вики Образование“...

vozbudliv-trajler-za-prestojnoto-osmo-izdanie-na-eho-festival-na-planinski-film

Возбудлив трајлер за престојното осмо издание на ЕХО – Фестивал на планински филм

Среќа | пред 4 часа

Љубовта кон природата и авантурата, истражувањето на планините, карпите, скијањето, пловењето по нескротливите реки и престојувањето во хотелот од милион ѕвезди ги раскажуваат едни од најинтересните животни приказни. Тоа е ЕХО, фестивал кој има за...

najgolemata-investicija-shto-ja-vlozhivme-vo-proektot-beshe-nasheto-vreme

Најголемата инвестиција што ја вложивме во проектот беше нашето време

МКД | пред 10 часа

Новата македонска телевизиска серија – „ТВ Бокс“, работена во копродукција со „3Д Проект Студио“, во режија на Златко Славенски, а во која играат Ангела Стојановска, Ирена Мирческа, Васко Костовски, Христијан Поп-Симонов и Владанка Димковска, ќе се...

premiera-na-ajnshtajnovite-sonishta-vo-rezhija-na-slobodan-unkovski-vo-belgrad

Премиера на „Ајнштајновите соништа“ во режија на Слободан Унковски во Белград

A1on | пред еден ден

На сцената „Љуба Тадиќ“ во Југословенскиот драмски театар (ЈДП) во Белград вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Ајнштајновите соништа“ во режија на Слободан Унковски. Драматургијата е на Русомир Богдановски, а композитор е Златко Ориѓански....

robert-alagjozovski-da-se-napravi-agencija-za-kniga

Роберт Алаѓозовски: Да се направи агенција за книга

Макфакс | пред еден ден

На саемот на книга во Франкфурт вчера се одржа дебата на тема „Преку границите: предизвиците за меѓународна промоција на литературата на ‘малите јазици’, во организација на Македонската асоцијација на издавачи. За напорите на издавачките компании и...

deset-godini-od-smrtta-na-toshe-proeski

Десет години од смртта на Тоше Проески

24 вести | пред 10 часа

Игрите без граници останаа незавршени. Живееше и работеше брзо, замина тивко. И по една деценија, Македонија во жал по ангелскиот глас на најголемата музичка ѕвезда Тоше Проевски. Ккобната вест пред десет години ги разбуди граѓаните за прерано...

otvorena-izlozhbata-tanc-na-racete-od-sergej-andreevski-kade-i-da-e-toj-e-doma-slikite-se-negoviot-dom

Отворена изложбата „Танц на рацете“ од Сергеј Андреевски: Каде и да е тој е дома, сликите се неговиот дом

Република | пред еден ден

Самостојната изложба на академскиот сликар Сергеј Андреевски со наслов„Танц на рацете“ синоќа беше отворена во галеријата „Акантус“ во Скопје. На изложбата се поставени 40 дела што до сега не биле претставени пред скопската публика, а дел од нив се...

izlozhba-na-dejan-ivanov-margush-vo-veles

Изложба на Дејан Иванов Маргуш во Велес

Република | пред 13 часа

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Народниот Музеј на Велес , имаат чест да Ве поканат на 11-та самостојна изложба на Дејан Иванов Маргуш која ќе се отвори во среда  18.10.2017 во 19:30 часот во ликовниот салон на Народниот...

anima-i-relacii-na-gordana-vinchik-i-igor-ljubovchevski-na-izlozhba-vo-kavadarci

„Анима“ и „Релации“ на Гордана Винчиќ и Игор Љубовчевски на изложба во Кавадарци

Република | пред 14 часа

На 19 октомври (четврток) во Домот на културата во Каварадци, со почеток во 20 часот ќе биде отворена изложбата на дела од Гордана Винчиќ и Игор Љубовчевски. На изложбата ќе бидат претставени дела од двајцата уметници независно еден од друг. Гордана...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност