sonk-na-protest-nastavnichkiot-plenum-go-osporuva-legitimetot-na-sindikatot

СОНК на протест, наставничкиот пленум го оспорува легитиметот на синдикатот

24 вести | пред 13 часа

Повисоки плати и подобри услови за работа, без притисок и закани,поголеми бенефиции преку колективните договори -ова беа барањата на Синдикатот за образованире и наука кои на денешниот протест ги упатија до надлежните и до Владата. Се пожалија дека...

vmro-dpmne-angjushev-da-kazhe-koja-e-realnata-vrednost-na-firmata-shto-ja-prodava

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев да каже која е реалната вредност на фирмата што ја продава

Макфакс | пред 9 часа

„Државата и државните интереси во Република Македонија се целосно узурпирани од корумпираната и расипничка врхушка на власт. Бизнисот и институциите се под невиден политички притисок од Зоран Заев. Тоа го докажува и паничната реакција на СДСМ со...

firmata-na-angjushev-bara-izvinuvanje-od-vmro-dpmne

Фирмата на Анѓушев бара извинување од ВМРО-ДПМНЕ

Бриф | пред 8 часа

омпанијата ЕДС ги повикува сите политички субјекти да се воздржат од какви било политички изјави за ЕДС како економски субјект и посочува дека како компанија ниту сака, ниту има намера да биде предмет на политички препукувања – Секоја приватна фирма...

otkupnata-cena-na-tutunot-dostigna-214-8-denari-za-kilogram

Откупната цена на тутунот достигна 214,8 денари за килограм

Локално | пред 14 часа

Откупот на тутун е во завршна фаза и се очекува да заврши до крајот на месецот, а просечната откупна цена на тутунот од реколтата 2017 достигна 214,8 денари за килограм, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ)....

sredba-na-vladini-pretstavnici-so-otkupuvachi-na-jagneshko-meso

Средба на владини претставници со откупувачи на јагнешко месо

Макфакс | пред 13 часа

Во Владата се одржа неформална средба помеѓу посебната советничка за земјоделство, шумарство и водостопанство на премиерот Ленче Николовска, директотот на Државниот земјоделски инспекторат, Јане Станкоски, заменик директорот на Агенцијата за храна и...

ekspertite-tvrdat-deka-samo-eden-chovek-manipuliral-so-vrednosta-na-bitkoinot

Експертите тврдат дека само еден човек манипулирал со вредноста на биткоинот

Таратур | пред 14 часа

Експертите објавија документ во кој тврдат дека манипулациајта со крипто валутите е полесна отколку што се чини. Порастот на вредноста на биткоинот минатата година од 150 на 1 000 долари го детектираа само кај еден манипулатор. Според овој документ...

investicii-vo-infrastrukturata-za-pogolema-sorabotka-megju-makedonija-i-albanija

Инвестиции во инфраструктурата за поголема соработка меѓу Македонија и Албанија

Сител | пред 11 часа

Embedded video for Инвестиции во инфраструктурата за поголема соработка меѓу Македонија и Албанија Парите од еврообврзницата да се трошат за капитални проекти. Само така новото задолжување од половина милијарда евра ќе биде оправдано.Стопанстениците...

balkan-petroleum-ne-mozhe-da-go-prezeme-makpetrol-objavi-komisijata-za-hartii-od-vrednost

„Балкан Петролеум“ не може да го преземе „Макпетрол“, објави Комисијата за хартии од вредност

A1on | пред 15 часа

Офшор-фирмата „Балкан Петролеум Холдинг Лимитед“ регистрирана во Лондон, а основана од друга фирма од Кипар, и официјално нема да добие дозвола за понуда за преземање на нафетниот гигант „Макпетрол“, објавено е во 10 број на „Службен весник“. „На...

nbrm-i-efse-so-edukativni-broshuri-za-decata

НБРМ и ЕФСЕ со едукативни брошури за децата

A1on | пред 18 часа

Народната банка на Република Македонија (НБРМ), во соработка со Европскиот фонд за Југоисточна Европа (ЕФСЕ), изготви две едукативни брошури на следниве теми: „Патување во светот на парите“ и „Водич за финансиска едукација“ наменети за младата...

vladata-planira-da-potroshi-6-milioni-denari-za-odrzhuvanje-na-softverot-za-polaganje-ispiti

Владата планира да потроши 6 милиони денари за одржување на софтверот за полагање испити

A1on | пред 16 часа

За сума од 6 милиони денари без ДДВ, или приближно 100 илјади евра, Генералниот секретаријат на Владата, објави оглас за доделување јавна набавка за превентивно и адаптивно оддржување на софтверот за полагање испити во државните институции. Станува...

apple-treba-da-plati-neverojatni-38-milijardi-dolari-danok

Apple треба да плати неверојатни 38 милијарди долари данок

Канал 5 | пред 8 часа

Според новиот даночен закон во САД , оваа сума ќе биде најголемата исплатена поради измените на законот за даноци. Компанијата затоа планира да се повлече во САД и да изгради нови погони со над 20 000 работни места , со што ќе вложи над 350...

trieset-milioni-makedonci-se-iseleni-i-zhiveat-vo-dijasporata

Триесет милиони Македонци се иселени и живеат во дијаспората

Канал 5 | пред 13 часа

Не може да се спречи традицијата за иселување но, клучниот проблем е  да се намали одливот на   квалитетните образовани кадри. -„ Традиционално тие ќе се иселуваат но,  можете да ги вратите назад и она што треба најургентно да се стопира е одливот...

vo-makedonija-samo-8-od-gragjanite-koristat-elektronsko-bankarstvo

Вo Македонија само 8% од граѓаните користат електронско банкарство

Вечер | пред 14 часа

Според последните спроведени истражувања во Република Македонија само 8% од граѓаните користат електронско банкарство. Пониски удели од нас во користењето на овој тип на банкарство имаат само Црна Гора 4%, Бугарија 5% и Романија 7%. Иако во земјава...

ferero-ke-kupi-del-od-kompanijata-nestle

„Фереро" ќе купи дел од компанијата „Нестле“

Канал 5 | пред 15 часа

„Фереро“ ќе ги преземе познатите брендови „Батерфрингер“ и „Кранч“, како и „Нрдс“, „Свитартс“ и „Фан дип“. Компанијата „Нестле“ минатото лето навести дека би можела да го продаде својот американски бизнис за да може повеќе да се фокусира на...

usaid-poddrzha-formiranje-na-klasteri-so-cel-sozdavanje-posilni-i-pokonkurentni-kompanii-na-svetskiot-pazar

УСАИД поддржа формирање на кластери со цел создавање посилни и поконкурентни компании на светскиот пазар

МКД | пред 13 часа

Американската агенција за меѓународен развој - УСАИД, одбележува 25 години од својата работа во Македонија. Во рамките на изминатиот четвртина век, УСАИД во партнерство со македонските граѓани, институции, приватниот сектор, здруженија и...

se-ukinuva-zabranata-za-prodazhba-na-alkohol

Се укинува забраната за продажба на алкохол

MK News | пред 12 часа

Алкохол ќе може да се купува и по 19 часот во зима и по 21 часот во летните месеци. Најверојатно од март кога треба да стапат на сила измените на Законот за трговија кои ги подготвува Министерството за економија, пијалок ќе може да се набавува и од...

presmetkite-za-personalen-danok-ne-mozhat-da-se-dostavat-do-ujp-zaradi-docnenje-na-honorarite

Пресметките за персонален данок не можат да се достават до УЈП заради доцнење на хонорарите

Економски | пред 17 часа

Новиот електронски систем за пресметка и плаќање на данок ја забави исплатата на хонорари. Сметководителите се жалат дека системот не функционира, односно дека не можат да се вклучат на новата електронска платформа, не можат да достават барање за...

veleshkiot-komunalec-derven-gi-pumpal-cenite-kon-opshtinata-za-da-vrabotuva-partiski-kadri-na-vmro-dpmne-tvrdi-gradonachalnikot-kocevski

ВЕЛЕШКИОТ КОМУНАЛЕЦ „ДЕРВЕН“ ГИ ПУМПАЛ ЦЕНИТЕ КОН ОПШТИНАТА ЗА ДА ВРАБОТУВА ПАРТИСКИ КАДРИ НА ВМРО-ДПМНЕ, ТВРДИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОЦЕВСКИ

Сакам Да Кажам | пред 13 часа

Долгот на  Општина Велес кон Јавното комунално претпријкатие „Дервен“ изнесува 1,5 милиони евра, ниту една фактура не била платена од 2014. Општина Велес  му должи на Јавното комунално претпријкатие „Дервен“ 1,5 милиони евра (89,3 милиони денари) по...

gradezhni-aktivnosti-vo-shtipskata-naselba-novo-selo

Градежни активности во штипската населба Ново село

A1on | пред 17 часа

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска ја посети населбата Ново Село, каде деновиве се одвиваат повеќе градежни активности. Во рамки на посетата тој изјави дека после години на негрижа и занемарување, конечно се посветува внимание...

gasovodot-skopje-gostivar-se-ochekuva-da-bide-gotov-vo-2019-godina

Гасоводот Скопје – Гостивар се очекува да биде готов во 2019 година

Вести24 | пред 15 часа

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески вчера оствари средба со директорот на Македонски Енергетски Ресурси (МЕР) Благојче Котески, на која разговараа за процесот на гасификација и изградбата на секундарната мрежа во Република Македонија....

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност