erdogan-kontra-tramp-turcija-ke-otvori-ambasada-vo-istochen-erusalim

ЕРДОГАН КОНТРА ТРАМП: Турција ќе отвори амбасада во Источен Ерусалим

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека земјата ќе отвори своја амбасада во Источен Ерусалим, пренесува Ројтерс. Се наведува дека Ердоган ова го соопштил неколку денови откако на самитот на муслиманските лидери ги...

erdogan-ke-ja-prochistime-granicata-od-siriskite-kurdi

Ердоган: Ќе ја прочистиме границата од сириските курди

Кумановски муабети | пред 3 часа

loading... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган критикуваше група сириски Курди, кои го поддржуваат САД и најави дека границата со Сирија ќе ја прочисти од „терористите“. Ердоган на собирот во провинцијата Караман рекол дека неговата земја нема...

kako-i-kade-ischeznale-dokumentite-za-goli-otok-i-brionskiot-plenum

Како и каде исчезнале документите за Голи оток и брионскиот пленум

Вечер | пред 3 часа

Селим Нумиќ во времето на Брионскиот пленум во јуни/јули 1966 бил на компетентна функција: началник на управата за прислушување при УДБА, и помошник на сојузниот министер за внатрешни работи Милан Мишковиќ (брат на началникот на КОС, Иван Мишковиќ...

fajon-site-so-netrpenie-ja-ochekuvaat-agendata-za-proshiruvanje-na-eu

Фајон: Сите со нетрпение ја очекуваат агендата за проширување на ЕУ

A1on | пред 11 часа

Пратеничката во Европски парламент Тања Фајон денеска изјави дека поради недостиг на договор во Босна и Херцеговина, како и поради комплексната структура на државата и отсуството на искрена желба од лидерите успорен е патот на земјата кон Европска...

srbija-hrvatska-i-bih-vo-bitka-za-shto-poveke-dokumenti-od-hag

Србија, Хрватска и БиХ во битка за што повеќе документи од Хаг

Нова ТВ | пред 15 часа

Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина се обидуваат да дојдат до што поголем број на документи и доказни предмети кои се во Хашкиот трибунал, кој по 24 години работа набрзо ќе се затвори, објави денеска српскиот весник „Новости“. Весникот посочува...

golemata-masonska-lozha-vo-grcija-ukrala-2-milioni-evra

Големата масонска ложа во Грција украла 2 милиони евра

Локално | пред 7 часа

Сметководителот на масонската ложа – Големата ложа на Грција му доставил на јавниот обвинител на земјата информации за покреленување на обвинение против шест масони и за создавање на криминална група, која преку закани и уцени злоупотребила со над 2...

pronajden-mrtov-doma-zastrelan-najstariot-sin-na-poraneshniot-turski-premier

ПРОНАЈДЕН МРТОВ ДОМА: Застрелан најстариот син на поранешниот турски премиер

Рипост | пред 9 часа

Јавуз Јилмаз (38), најстариот син на поранешниот турски премиер Месут Јилмаз, е пронајден мртов во неговиот дом во истанбулската населба Бејкоз. Телото на Јилмаз го пронашле неговиот телохранител и шоферот. Тој бил легнат на кревет и застрелан во...

ispoved-na-svekrvata-po-golemata-semejna-tragedija-pokraj-mrtvata-snaa-najdov-dva-krvavi-nozha-a-sinot-zagina-vo-soobrakajka

Исповед на свекрвата по големата семејна трагедија: Покрај мртвата снаа најдов два крвави ножа, а синот загина во сообраќајка

Сител | пред 9 часа

Владимир Грдановиќ (37) од село Лучица кај Пожаревац, е осомничен дека по кавгата со сопругата Јелена Грдановиќ (37) зел нож и ја убил, а потоа седнал во автомобил и загинал во сообраќајна несреќа. Во текот на полицискиот увид во куќата се...

turcija-ja-kritikuva-rasistichkata-programa-na-novata-avstriska-vlada

Турција ја критикува „расистичката“ програма на новата австриска влада

Нетпрес | пред 10 часа

Анкара во неделата ја критикуваше програмата на новата австриска влада составена од десните конзервативци и крајната десница, која остро се противи на пристапувањето на Турција на Европската унија. „Оваа кусогледа изјава без никаква основа во...

saraevo-miting-za-poddrshka-na-palestincite

Сараево: Митинг за поддршка на Палестинците

Макфакс | пред 15 часа

Во Сараево денеска се одржа митинг за поддршка на Палестинците, во знак на протест поради одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град  на Израел. Сараевските портали пренесуваат дека собирот го организирала...

mina-od-vtorata-svetska-vojna-isfrlena-na-plazha-vo-dubrovnik

Мина од Втората светска војна исфрлена на плажа во Дубровник

MK News | пред 15 часа

Силната бура во Јадранското Море на плажа во Дубрновник исфрли експлозивна направа, за којашто подоцна е констатирано дека потекнува од Втората светска војна. Полицијата го изолирала овој дел од Дубровник, а експерти ќе ја деактивираат мината и...

nova-opasnost-okolu-300-teroristi-se-vratile-na-balkanot-sledi-nov-bran

Нова опасност: Околу 300 терористи се вратиле на Балканот, следи нов бран

ТВ Нова | пред 16 часа

Службените проценки на безбедносните служби на Европската унија и земјите од Западен Балкан покажуваат дека од појавата на така наречената Исламска држава, односно прогласување „калифат“ на блискоисточното боиште од овие простори отишле приближно...

znaete-srpski-ili-hrvatski-cia-vi-nudi-plata-od-130-000-dolari

Знаете српски или хрватски: ЦИА ви нуди плата од 130.000 долари

ТВ Нова | пред 18 часа

Американската разузнавачка агенција распиша оглас за вработување на кадри од овие простори.ЦИА бара кандидати кои го познаваат српскиот или хрватскиоот јазик. Платата која ја нудат е 130.000 долари годишно и плус бонуси кои можат да достигнат и до...

so-policiska-akcija-bugarskata-vlada-nemozhela-ni-da-pretpostavi-deka-bitkoinot-mozhe-da-i-pomogne-go-otplati-nacionalniot-dolg

Со полициска акција, Бугарската влада неможела ни да претпостави дека биткоинот може да и помогне го отплати националниот долг!

Вечер | пред 18 часа

Проценка на запленетите биткоини вреди 3,2 милијарди долари што чини една четвртина од бугарскиот национален долг. За време на стандардните полициски акции во кои се уапсени локлни сајбер криминалци кои направиле вирус за откуп на оваа валута,...

silno-nevreme-so-grad-ja-pogodi-hrvatska-ulicite-celosno-poplaveni

Силно невреме со град ја погоди Хрватска – улиците целосно поплавени

Локално | пред 15 часа

Вчера попладнето силно невреме проследено со врнежи од град ја погоди Риека. Како што јавуваат медиумите во регионот, во поедини делови од градот дошло до сериозни врнежи кои ги поплавиле патиштата. Освен тоа, најавено е дека вечерва ќе дојде до...

objavena-ekskluzivna-fotografija-vaka-izgleda-denes-sobata-331-vo-koja-beshe-ubien-knele

ОБЈАВЕНА ЕКСКЛУЗИВНА ФОТОГРАФИЈА: Вака изгледа денес собата 331 во која беше убиен Кнеле

Курир | пред 19 часа

Вака денеска изгледа познатата соба 331 во која беше ликвидиран еден од симболите на 90-тите години и сигурно најпознатиот член на „Дизел 2 генерацијата“ Александар Кнежевиќ Кнеле. Кнежевиќ поради загриженоста за своите најблиски одлучи да се...

na-balkanot-ima-najmalku-300-teroristi-povratnici-od-isis

На Балканот има најмалку 300 терористи - повратници од ИСИС

Алфа | пред 15 часа

Поранешен Македонски репрезентативец загина во борба за идеалите на Исламска Држава. Случајот за скопјанецот, Адем Камберик за кој неделава прва информираше Алфа е само последен во низата. Поранешен Македонски репрезентативец загина во борба за...

cia-bara-srbi-za-rabota

CIA бара Срби за работа

Инфо Центар | пред 21 часа

Единствениот услов е да не говорат за кого работат.Во Србија почнаа трката за кандидати.Имено ЦИА е во постојана истрага по инструктори за странски јазици, а на врвот на листата на оние кои итно им се потребни се врвни познавачи на српскиот јазик,...

objaveni-shokantni-informacii-poglednete-kakov-plan-podgotvile-navivachite-koi-bea-pretepani

Објавени шокантни информации: Погледнете каков план подготвиле навивачите кои беа претепани

Сител | пред 21 часа

Хрватите кои се уапсени во текот на навивачките нереди на дербито помеѓу Партизан и Црвена Ѕвезда, во петокот се спроведени во Јавното обвинителство во Белград. За нив е побарана мерка притвор, а одлуката за тоа ќе биде донесена во идните неколку...

saraevo-prevrten-rolerkoster-povreden-eden-mazh

Сараево: Превртен ролеркостер, повреден еден маж

A1on | пред еден ден

На саемската манифестација „Холидеј маркет“ во еден парк во Сараево, се превртел ролеркостер. Во несреќата е повреден еден маж. Оваа манифестација традиционално се одржува на истото место и ова е прв пат да се случи несреќа....

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност