Макаби имаше Ф4 во раце, но со очаен финиш дозволи Панатинаикос да се избори за мајсторка

Макаби Тел Авив загуби со 88-85 во четвртиот натпревар од Панатинаикос во четвртфиналето на Евролигата, по што грчкиот тим израмни на 2-2 во серијата, изборувајќи се за мајсторка која ќе одлучи кој ќе игра на Ф4. Израелскиот тим имаше победа и пласман на Ф4 во раце. Со пресврт и одлична игра во првиот дел на последната четвртина успеа да дојде до пресврт,

Панатинаикос и Олимпијакос закажаа мајсторки за место на Ф4 турнирот на Евролигата

Панатинаикос и Олимпијакос славеа на четвртите натпревари во четвртфиналната серија против Макаби и Барселона и изборија мајсторки по кои ќе бидат познати патниците на фајнл-фор турнирот во Евролигата. ПАО славеше во Белград против израелскиот тим со 88:95 и го врати брејкот, па ќе ја решава својата судбина на домашен терен. Грчкиот состав одигра подобро

Олимпијакос ја доби Барселона и се избори за мајсторка

Олимпијакос извојува убедлива победа од 92-58 против Барселона во четвртиот меѓусебен натпревар од четвртфиналната пресметка во Евролигата, и се избори за мајсторка преку која ќе се одлучува за местото на Ф4 турнирот. МекКисик беше одличен со 21 поен и шест скока, а Канан заврши со 12 постигнати поени. Паркер беше најдобар кај Барселона со само 10

Панатинаикос се врати од дното и ја спаси евролигашката сезона

Екипата на Панатинаикос одигра феноменален финиш и забележа победа на дуелот против Макаби Тел Авив во Белград (88-95), па така израмни во серијата на 2-2 и мајсторката во Атина ќе го даде патникот на Ф4-турнирот во Евролигата. „Зелените“ беа на прагот на потоп во евролигашкото друштво, затоа што на пет минути пред крајот имаа висока негатива. Израелската

Панатенаикос го победи Макаби во Белград и се избори за мајсторка на свој терен!

Панатенаикос го совлада Макаби Тел Авив со 95-88 и израмни на 2-2 во четвртфиналната серија во Евролигата. Грчкиот тим со голем триумф се враќа од Белград каде Макаби Тел Авив ги игра натпреварите на кој е домаќин. Макаби имаше предност и од 82-75, но Панатенаикос со фантастична игра во финишот направи комплетен пресврт и го доби дуелот со 95-88. Најефикасен

Олимпијакос со лекција за Барселона, Панатинаикос се избори за мајсторка на домашен терен

Олимпијакос и Панатинаикос се изборија за израмнување на сериите против Барселона и Макаби и си закажаа мајсторки за пласман на завршницата од Евролигата. Импресивна победа од 92-58 забележа грчки Олимпијакос против Барселона и израмни на 2-2 во серијата, откако мечот започна израмнето, а првата четвртина им припадна на гостите. Во продолжение од мечот

Олимпијакос ја „здроби“ Барселона и се избори за мајсторка

Олимпијакос извојува убедлива победа од 92-58 против Барселона во четвртиот меѓусебен натпревар од четвртфиналната пресметка во Евролигата, и се избори за мајсторка преку која ќе се одлучува за местото на Ф4 турнирот. Грците, по претходниот пораз, сега тотално доминираа на мечот иако Барселона имаше подобар старт со добиена прва четвртина. Но, останатите

Олимпијакос ја разнесе Барселона и закажа мајсторка!

Олимпијакос со 34 поени разлика ја победи Барселона во четвртиот дуел од четвртфиналето во Лига Европа, грчкиот тим триумфираше со 92-58 и изедначи на 2-2. Клучна за дебаклот на Барселона во Пиреја беше вториот период кој Олимпијакос го доби со 32-14, на полувремето грчкиот тим водеше со 53-37. Во вториот дел големата предност само дополнително ја

Панатинаикос му врати на Макаби и ја врати серијата во Атина

Кошаркарите на Партизан го изедначија резултатот против Макаби (2-2) во четвртфиналната серија на Евролигата. Вечерва ПАО славеше во Белград со резултат 95:88 и сега има големи шанси на свој терен да слави и да се пласира на Ф4. Мечот добро го почна Панатинаикос имаше +8, а до краот на првата четвртина израелскиот тим успеа да сврти. Ниту еден тим

Олимпијакос ја „растури“ Барселона и се избори за мајсторка

Кошаркарите на Олимпијакос ја победија Барселона во четвртиот натпревар од четвртфиналето на Евролигата. Тимот од Пиреја славеше со убедливи 92:58 и така се изборија за мајсторка. Барселона ја имаше контролата во првата четвртина, во еден момент имаше и седум поени разлика, но Олимпијакос до крајот на полувремето успеа да го намали резултатот на само