Челси без никакви проблеми триумфално со Тотенхем

Челси триумфираше со 2-0 над Тотенхем во заостанатото 26. коло од Премиерлигата. Чалаба во 24. минута донесе предност за „сините“ , а конечните 2-0 ги постави Џексон со голот во 72. минута. Тимот од Стемфорд бриџ по оваа победа се проби на осмата позиција на табелата, само три бода од позицијата на Манчестер јунајтед која води во Европа. Standings

Челси му ја продолжи лошата серија на Тотенхем

Тотенхем загуби уште едно лондонско дерби, па по поразот од Арсенал, денеска остана без бодови (2:0) и во премиерлигашкото соочување со Челси на „Стемфорд Бриџ“. Домаќините тргнаа поофанзивно и поагресивно уште од стартот, а на реализација се чекаше до 24. минута, кога Тревор Чалоба со глава успеа да го совлада Викарио. По долгата ВАР проверка, голот

ВИДЕО | Челси се радуваше во лондонското дерби против Тотенхем

Eкипата на Челси славеше победа во дербито од Премиер лигата против Тотенхем и така ја израдува Астон Вила која остана со солидна предност на четвртата позиција. Тотенхем не смееше да си дозволи кикс откако стана јасно дека Премиер лигата нема да има пет учесници во Лигата на шампионите наредната сезона, меѓутоа денес тимот од Северен Лондон не можеше

Домашните се радуваа на „Стемфорд бриџ“: Челзи се доближи до Европа, Тотенхем се оддалечи од ЛШ

Фудбалерите на Челзи сериозно се вмешаа во битката за излез во фудбалска Европа, откако на домашен терен го победија Тотенхем со 2-0. „Сините“ од Лондон сега се на осмата позиција на табелата со само три поени помалку од шесттиот Манчестер јунајтед, односно од позицијата која води во Конференциската лига. За разлика од нив, Тотенхем останува на минус

Челси го победи Тотнем во лондонското дерби!

Челси со 2-0 го совлада Тотнем во дербито од Премиерлигата, а со тоа ја израдува и Астон Вила која остана со солидна предност на четвртата позиција. Откако стана јасно дека петтата позиција од Премиерлигата нема да носи во Лигата на шампионите, Тотнем не смееше да си дозволи кикс во лов на Астон Вила, но тимот од Северен Лондон загуби кај градскиот

Челзи славеше во градското дерби со Тотенхем

Во заостанатиот меч од 26 коло на англиската Премиер лига, екипата на Челзи го совлада Тотенхем на „Стемфорд Бриџ“ со 2:0. „Сините“ беа подобар противник, уште на стартот Челзи можеше да поведе кога по шутот на Николас Џексон еден играч на Тотенхем успеа да спаси од гол-линијата, а потоа Палмер не успеа да погоди од неколку метри. Челзи доаѓа до гол