ЛЕ: Баер зачекори во финалето, Аталанта избори реми во Марасеј

Баер Леверкузен победи на „Олимпико“, со што направи џиновски чекор кон пласманот во финалето на Лига Европа. На добар пат да му се придружи е и Аталанта која одигра нерешено со Олимпик во Марсеј. Четата на Чаби Алонсо нема намера да запре, од почетокот на сезоната се уште нема пораз. Вечерва новиот шампион на Германија ја победи Рома во Рим со 2:0,

Баер ја скроти „волчицата“ среде Рим и веќе е на пат кон финале во Лига Европа

Баер Леверкузен веќе со една нога е во финалето на Лигата на Европа сезонава, откако во првиот полуфинален натпревар славеше со 0-2 на гостувањето против Рома во Рим. Новиот германски шампион одигра уште еден квалитетен натпревар во кој до водство дојде со голот на Вирц во 28. минута од средбата. Конечните 0-2 ги постави Андрих во 73. минута. Во втората

ВИДЕО | Баер пред финале во Лигата на Европа, реми на Марсеј и Аталанта

Под водство на Чаби Алонсо, Баер Леверкузен вечерва дојде до уште една важна победа и на гостински терен ја совлада Рома во полуфиналето од Лигат ана Европа. Германскиот тим беше подобар противник и создаде повеќе прилики, па така можеше да има и поубедлива победа од 0:2. Натпреварот беше отворен по 28 минути игра кога Вирц реализираше по асистенцијата