utre-se-vraka-personalot-vo-srpskata-ambasada-v-petok-vo-nish-sredba-dimitrov-dachik

Утре се враќа персоналот во српската амбасада, в петок во Ниш средба Димитров-Дачиќ

МКД | пред 18 минути

Персоналот на српската Амбасада утре ќе се врати назад во Скопје. Ова денеска на македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му го соопштил неговиот српски колега Ивица Дачиќ. Во телефонскиот разговор попладнево била договорена и...

truenje-so-hrana

Труење со храна

24 вести | пред еден час

Салмонела во храната била причината за труење на четириесет и три граѓани кои јаделе во скопската сендвичарница „Седмица“ во Лептокарија. Ова го покажале резултатите од испитувањата на Државниот здравствен и санитарен инспекторат.  На сопственикот...

pochinaa-tri-bebinja-na-ginekologija-odgovornite-molchat

Починаа три бебиња на гинекологија, одговорните молчат

Нетпрес | ново

На Клиниката за гинекологија и акушерство починаа три новороденчиња, а од Министерството за здравство и Клиниката молчеа цели два дена за скандалот. Мајка од тетовско ги загуби трите бебиња. Пациентката И.М. била хоспитализирана на 21 август на...

eu-go-pozdravi-dogovorot-i-konstruktivnosta-na-zaev-i-vuchik

ЕУ го поздрави договорот и конструктивноста на Заев и Вучиќ

Локално | пред 28 минути

Европската унија денеска го поздрави решавањето на билатералното прашање меѓу Србија и Македонија. По повод постигнувањето договор од пет точки меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ, во Европската комисија...

sonk-da-se-odlozhi-dvosmenskoto-rabotenje-na-gradinkite

СОНК: Да се одложи двосменското работење на градинките

Фокус | пред 33 минути

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК смета дека одлуката на Владата според која градинките од 1 септември треба да почнат да работат во две смени, бидејќи, како што денеска беше посочено на прес-конференција, нема подлабока...

pochina-gjorgi-risteski-novinar-vo-vesnicite-vecher-i-ekspres

Почина Ѓорги Ристески, новинар во весниците „Вечер“ и „Експрес“

Локално | пред 28 минути

– Денеска во Скопје, на 57-годишна возраст, ненадејно почина Ѓорги Ристески Џостер, долгогодишен новинар во весниците „Вечер“ и „Експрес“. Новинарската кариера ја почнал во градската рубрика на „Вечер“, а бил и во надворешно-политичката редакција,...

utre-sonchevo-so-slab-do-umeren-severen-veter

Утре сончево со слаб до умерен северен ветер

Канал 5 | пред еден час

Утринската температура ќе се движи од шест до 14 степени, а дневната температура од 23 до 33 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе достигне до 10, а дневната температура до 31 степен. До крајот...

vmro-dpmne-nikoj-ne-dal-soglasnost-za-vlez-na-zhivaljevik-vo-sobranieto-na-27-april

ВМРО-ДПМНЕ: Никој не дал согласност за влез на Живаљевиќ во Собранието на 27. април

Локално | пред еден час

„ВМРО-ДПМНЕ изразува загриженост за објавената, од страна на Република Србија, шпионска афера која има меѓународни димензии, имајќи предвид дека е меѓудржавна. ВМРО-ДПМНЕ се надева дека македонската и српската влада ќе ги расчистат сите детали во...

gruevski-sdsm-go-lazhe-narodot-so-usoglasuvanje-penziite-ke-bidat-pogolemi-za-samo-180-denari

Груевски: СДСМ го лаже народот, со усогласување пензиите ќе бидат поголеми за само 180 денари

Алфа | пред еден час

СДСМ го потценува народот, а особено ги потценува пензионерите, обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Изјавите на СДСМ за раст на пензиите, според Никола Груевски се голема измама. Пензионерите да бидат спокојни и да не подлегнуваат на лагите на СДСМ....

skopje-blace-ke-se-reproektira-kichevo-ohrid-i-natamu-se-gradi-so-namaleno-tempo

Скопје-Блаце ќе се репроектира, Кичево-Охрид и натаму се гради со намалено темпо

Алсат-М | пред 38 минути

Никако да почне изградбата на автопатот Скопје – Блаце. Патната делница која Владата на ВМРО ДПМНЕ ја ветуваше од 2011 година, а се наоѓа најгоре на листата на приоритетни патни правци во програмата на Владата на СДСМ нема наскоро да го добие...

ministerstvo-za-finansii-objavi-gragjanski-budjet-za-da-bide-razbirliv-za-gragjanite

Министерство за финансии објави граѓански буџет за да биде разбирлив за граѓаните

Локално | пред еден час

Министерство за финанасии на нивната веб-страница објави граѓански буџет со цел на неекспертската јавност, на разбирлив начин да и се претстават клучните информации од буџетот на државата, информираат од таму. Тој не претставува замена за деталниот...

slaba-iskoristenost-na-sredstvata-od-ipa-programata-vo-zemjodelstvoto

Слаба искористеност на средствата од ИПА програмата во земјоделството

МТВ 1 | пред 3 часа

Малиот број аликации односно немањето доволно средства за кофинансирање и неекспедитивната евалуација на надлежните инситуции се главни причини за слабата искористеност на средствата од ИПА програмата во земјоделството. „Тоа што го забележавме како...

brnabik-tvrdi-deka-zaev-i-rekol-deka-makedonija-ke-se-vozdrzhi-od-glasanjeto-za-priem-na-kosovo-vo-unesko

Брнабиќ тврди дека Заев и рекол дека Македонија ќе се воздржи од гласањето за прием на Косово во УНЕСКО

Фактор | пред еден час

Српската премиерка, Ана Брнабиќ вели дека македонскиот премиер Зоран Заев на Самитот на Берлинската иницијатива во Трст и рекол дека Македонија ќе се воздржи од гласањето за прием на Косово во УНЕСКО. „Во овој момент, мене тоа ми е најважно –...

izvestuva-vo-zhivo-a-ogan-i-gori-pod-nozete

Известува во живо, а оган и гори под нозете

Фактор | пред еден час

Новинарката на ТВ Н1 Сараево, Џенана Каминиќ додека известувала во живо од подрачјето на Чапљина за пожари, огнот буквално и дошол под нозете. Каминиќ застанала пред огнот кој се приближувал до куќите во населбата Модрич за да ја долови сериозноста...

haradinaj-bara-poveke-vreme-za-formiranje-na-novata-kosovska-vlada

Харадинај бара повеќе време за формирање на новата косовска Влада

A1on | пред 3 часа

Кандидатот за косовски премиер на коалицијата ПАН, Рамуш Харадинај, од граѓаните на Косово побара трпение околу прашањето за формирање на владата. Според него, има најмалку три причини што го попречуваат брзото формирање и оти не планира да создаде...

kurc-mu-prefrla-na-erdogan-za-diktatorsko-odnesuvanje

Курц му префрла на Ердоган за „диктаторско однесување“

Алфа | пред 6 часа

Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, му префрли на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека покажува „диктаторско однесување“. Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, му префрли на турскиот претседател...

strashno-danskata-novinarka-e-pronajdena-teloto-i-e-obezglaveno

СТРАШНО- Данската новинарка е пронајдена, телото и е обезглавено

За Се | пред 4 часа

Во водите кај Копенхаген е пронајдено обезглавено женско тело со отсечени екстремитети, соопшти данската полиција, нагласувајќи дека по извршената идентификација било утврдено дека станува збор за шведската новинарка Ким Вал. ДНК анализата покажува...

kim-jong-un-konechno-pochnal-da-ja-pochituva-amerika-tramp-ubeden-deka-negovata-ostra-retorika-dava-rezultati

Ким Јонг Ун конечно почнал да ја почитува Америка: Трамп убеден дека неговата остра реторика дава резултати

Точка | пред 43 минути

Од друга страна, Ким го посетил хемискиот институт, каде го известиле за типовите на боеви глави за интерконтинентални балистички ракети. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун "почнува да ги почитува" Соединетите Американски Држави, изјавил...

soobrakajna-nesreka-vo-germanija-najmalku-44-povredeni

Сообраќајна несреќа во Германија, најмалку 44 повредени

Кајгана | пред 58 минути

Најмалку 44 лица се повредени во автобуска несреќа во Германија. Повеќето од повредените се романски државјани, јави новинската агенција ДПА. Во автобусот превезувале околу 50 луѓе, повеќето од нив Романци кои биле ангажирани да берат јагоди....

princot-hari-namesto-da-ѝ-pomognat-na-majka-mi-paparacite-ja-fotografiraa-dodeka-umirashe

Принцот Хари: Наместо да ѝ помогнат на мајка ми, папараците ја фотографираа додека умираше

Кајгана | пред 4 часа

Принцот Хари даде уште едно емотивно интервју поврзано со сообраќајната несреќа во која загина мајка му, принцезата Дијана. Тој ги осуди папараците кои ја фотографирале Дијана додека била тешко повредена во смачканиот автомобил веднаш по несреќата....

opshtina-centar-ke-gradi-montazhen-parking-vo-naselbata-debar-maalo

Општина Центар ќе гради монтажен паркинг во населбата Дебар Маало

Build | пред 3 часа

За решавање на проблемот со паркирање во скопската населба Дебар Маало ќе се гради нов монтажен паркинг. Општина Центар планира да го изгради овој инфраструктурен објект на празниот простор помеѓу општинските бараки и зградата на Министерството за...

do-25-septemvri-partiite-da-dostavat-baranja-za-besplatno-istaknuvanje-izborni-plakati

До 25 септември партиите да достават барања за бесплатно истакнување изборни плакати

Канал 5 | пред 8 часа

За добивање право на користење на паноата, организаторите на изборната кампања треба да достават барање до Сектор за комунални работи на Град Скопје, најдоцна до почетокот на изборната кампања - 25 септември до 10:00 часот. Редоследот на истакнување...

super-skopje-vikendot-prodolzhuva-vo-starata-skopska-charshija

„Супер Скопје“ викендот продолжува во Старата скопска чаршија

A1on | пред 4 часа

Град Скопје информира дека проектот „Супер Скопје“ продолжува наредниот викенд во Старата скопска чаршија. На плоштадот „Скендер Бег“ в петок, во 21 часот ќе настапат Трикс Гоца Тржан, Цена и Гоце САФ. В сабота на плоштадот пред црквата „Свети Спас“...

delovi-od-karposh-centar-i-saraj-utre-bez-struja

Делови од Карпош, Центар и Сарај утре без струја

Нетпрес | пред 8 часа

Од 9 до 13 часот утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од булеварот „Партизански одреди“, подулици бр. 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7, како и околните подулици во општина Карпош. Во периодот од 9 до 17 часот без струја ќе бидат...

krivichna-protiv-75-godishna-zhena-za-predizvikuvanje-pozhar-vo-atarot-na-selo-volche

Кривична против 75-годишна жена за предизвикување пожар во атарот на село Волче

Локално | пред еден час

Против 75-годишна скопјанка е поднесена кривична пријава поради основано сомнение дека сторила кривично дело „предизвикување општа опасност“. Таа е осомничена дека на 16-ти овој месец предизвикала пожар во атарот на селото Волче во општина...

desetgodishno-dete-se-bori-za-zhivot-po-udar-od-kamion

Десетгодишно дете се бори за живот по удар од камион

Кајгана | пред 6 часа

Десетгодишно дете од скопско Батинци вчера беше тешко повредено и е во животна опасност откако го удрило камион. Сообраќајката, како што е наведено во полицискиот билтен, се случила вчера околу 16:10 часот во скопското село Батинци, во која товарно...

kidnapirana-18-godishna-devojka-od-resen

Kиднапирана 18-годишна девојка од Ресен

Кајгана | пред 5 часа

Осумнаесетгодишната Р.К. од Ресен била грабната од 20-годишниот У.В. од село Поум, струшко, тврди татко ѝ, 49-годишниот Е.К., кој го пријавил случајот во Полициската станица Ресен. Како што се наведува во полицискиот билтен, таткото на девојката...

vooruzheni-so-pishtoli-ograbile-prodavnica-vo-skopje

Вооружени со пиштоли ограбиле продавница во Скопје

Кајгана | пред 4 часа

Синоќа две непознати лица извршиле кражба со закана со пиштол во продавница „Стокомак“ на улицата „Новопроектирана“ во Скопје. Лицата со закана со пиштол ги одзеле парите од дневниот промет, истрелале два куршума во магацинот по што го напуштиле...

kochaman-ke-imame-dovolno-shansi-da-go-eliminirame-vardar-podobri-sme

Кочаман: Ќе имаме доволно шанси да го елиминираме Вардар, подобри сме

МКД | пред 2 часа

Тренерот на Фенербахче, Кочаман верува дека ќе ја остварат нивната цел да се пласираат во групите од Лига Европа и ќе го елиминираат Вардар и покрај негативата од 2-0. Фенербахче со негатива од 2-0 ќе го почне утрешниот натпревар против Вардар од...

blagoja-milevski-nasha-cel-odnovo-ke-bide-da-pobeduvame

Благоја Милевски: Наша цел одново ќе биде да победуваме

ТВ Нова | пред 3 часа

Селекторот на Македонија до 21 година Благоја Милевски го објави списокот за квалификацискиот натпревар за пласман на ЕП во Италија против Ерменија на гостински терен. Милевски вели дека фудбалерите кои се наоѓаат на списокот го заслужија повикот,...

ja-zapochna-gol-serijata-vo-skopje-runi-se-prosti-od-reprezentacijata-na-anglija

Ја започна гол-серијата во Скопје: Руни се прости од репрезентацијата на Англија!

Спорт365 | пред 2 часа

Фудбалерот на Евертон Вејн Руни (31) одлучи да се прости од англиската репрезентација. Најдобриот стрелец на „Гордиот Албион“ со 53 голови, одлучи да ја заврши репрезентативната кариера и целосно им се посвети на клупските настапи. Иако претходно...

vardar-ne-izraduva-ednash-so-fenerbahche-sakame-i-vtora-radost-najubavite-momenti-od-prviot-natprevar

Вардар не израдува еднаш со Фенербахче, сакаме и втора радост: Најубавите моменти од првиот натпревар

Точка | пред 6 часа

Македонскиот шампион Вардар успеа да оствари голема победа (2:0) над фаворизираниот Фенербахче во првиот од двата натпревари кои овие две екипи ќе ги одиграат во плејофот за пласман во групната фаза на Лига Европа. „Црвено-црните“ одиграа максимално...

ke-dobieshe-nerven-slom-koga-se-razbudi-dechko-ѝ-sakashe-da-stane-popularen-pa-eve-shto-i-napravi

Ќе добиеше нервен слом кога се разбуди: Дечко ѝ сакаше да стане популарен, па еве што и направи

Бркај работа | пред 38 минути

Се почесто на каналите на YouTube се појавуваат видеа од љубовни двојки кои на интересен начин сакаат да го привлечат светското внимание. Едно од тие видеа и ова видео на овој љубовен пар кој ќе ве шокира поради тоа што ова момче и направи на...

volcite-od-chernobil-ke-vi-vleat-strav-vo-koski-poglednete-kakvi-dzverovi-sozdala-radijacijata

Волците од Чернобил ќе ви влеат страв во коски: Погледнете какви ѕверови создала радијацијата

Бркај работа | пред 23 минути

И по три децении од нуклеарната катастрофа во Чернобил, последиците се уште се чувствуваат. Во документарецот кој своевремено е објавен на хрватскиот канал HRT можевте да видите дека многу земји се изложени на радиоактивно влијание, но дека Украина...

strashni-vistiniti-prikazni-za-deca-koj-bile-odgedani-od-zhivotni

Страшни вистинити приказни за деца кој биле одгедани од животни

За Се | пред 4 часа

Дека животните се посочувствителни и подговорни од луѓето се потврдено со доказ. Овие приказни, кои на најдлабок начин ги хуманизираат животните, кријат најморничава можна нота, поради што со децении, ако не и векови, не престануваат да ги...

dvojka-od-sad-si-go-krsti-bebeto-eklips-zatemnuvanje

Двојка од САД си го крсти бебето Eклипс (затемнување)

Популарно | пред 7 часа

Брачна двојка од Јужна Каролина, САД, го крсти своето бебе Eклипс (сончево помрачување), бидејќи се роди на денот на природниот феномен. Фридом Јубенкс ја раскажа својата приказна за „Гринвил њуз”. На пат кон болницата, таа и нејзиниот сопруг Мајкл...

svetski-gotvachi-ke-podgotvuvaat-specijaliteti-vo-skopje

Светски готвачи ќе подготвуваат специјалитети во Скопје

Нетпрес | пред 9 часа

Светски познати готвачи со мишелин ѕвезди од Перу, Чиле, Германија, Мароко, Турција и Кина ќе подготвуваат специјалитети од шест интернационални кујни со локални намирници во рамки на фестивалот „Иновативно кулинарско искуство 2017“, што ќе се одржи...

celosnoto-pomrachuvanje-na-sonceto-gi-zaslepi-amerikancite-fotogalerija

Целосното помрачување на сонцето ги заслепи американците (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД | пред еден ден

Ѕвездите излегоа преку ден, животните во зоолошките трчаа вознемирени во кругови, птиците замолкнаа и студена темнина се насели на земјата во понеделникот, кога САД го доживеаа своето прво целосно, од брег до брег, сончево затемнување по првата...

nosite-brojanica-na-raka-taa-ne-e-ukras-sekoj-den-treba-da-go-pravite-ova

Носите бројаница на рака – Таа не е украс, секој ден треба да го правите ова!

Reporter.mk | пред 6 часа

Многумина ја сметаат само за украс на раката, без да го знаат нејзиното суштинско значење. Бројаницата е „оружје за молитва“ и мир. Таа треба да има 33 јазли и најчесто се носи на рака. Има и многу поголеми, но повеќето ја носат онаа „класична“...

mornichav-moment-napad-na-ajkula-pred-stotina-kapachi

Морничав момент: Напад на ајкула пред стотина капачи

Кајгана | пред 3 часа

Луѓето кои се наоѓале на плажа во Орлинс, САД биле сведоци на еден необичен момент кога ајкула нападнала фока пред нивните очи. Површината на водата веднаш станала црвена, а испаничените капачи помислиле дека некој човек е нападнат од ајкула. Некои...

mark-volberg-najplaten-glumec-vo-svetot

Марк Вoлберг – најплатен глумец во светот

Локално | пред 33 минути

– Според годинешната листа најплатени актери во светот на списанието „Форбс“, првото место му припадна на Марк Волберг (46), кој изминативе 12 месеци заработил 68 милиони долари. Ѕвездата на хит комедијата „Ден на патриотите“ и „Трансформери“,...

legendarnite-toto-za-prvpat-doagjaat-vo-skopje

Легендарните „Тото“ за првпат доаѓаат во Скопје

Радио МК | пред 3 часа

„Авалон продукција“ со огромно задоволство информира дека еден од најголемите американски бендови на сите времиња – „ТОТО“, за првпат доаѓа во Скопје, со концерт во рамките на јубилејната турнеја по повод 40 години од нивното постоење. Концертот е...

dzvezdata-od-1001-nok-nema-da-ja-prepoznaete-na-ulica-vaka-deneska-izgleda-sheherezad

Ѕвездата од „1001 ноќ“ нема да ја препознаете на улица – вака денеска изгледа Шехерезад

Reporter.mk | пред 7 часа

Бергузар Корел се прослави со својата суптилна убавина додека ја имаше улогата на Шехерезад во турската серија „1001 ноќ“, но денес тешко би ја препознале ако ја сретнете на улица. Популарната турска актерка се омажи со Халит Ергенч, ужива во...

soprugata-na-djordj-kluni-vo-prodziren-fustan-prosheta-niz-italija

Сопругата на Џорџ Клуни во проѕирен фустан прошета низ Италија

За Се | пред 5 часа

Џорџ и Амал Клуни беа уловени од папараците на излез од Harry’s Bar во Чернобио, Италија. Славниот пар дома ужива чувајќи ги своите близнаци Александар и Ела кои се родија во јуни годинава. Кога немаат родителски обврски, тие двајца уживаат во...

google-oficijalno-go-izdade-android-8-0-oreo

Google официјално го издаде Android 8.0 Oreo

USB | пред 10 часа

Двојно побрз систем, продолжено траење на батеријата и поедноставно користење ветува новиот оперативен систем на Android, наречен Oreo. Звучи прилично добро и ветувачки, но дали Google навистина ќе успее да го доведе сето тоа на смартфоните кои...

ekskluzivno-telefoni-mk-samsung-galaxy-note-8-e-prv-so-optichka-stabilizacija-na-dvete-kameri

Ексклузивно Telefoni.mk: Samsung Galaxy Note 8 е прв со оптичка стабилизација на двете камери

Телефони | пред 33 минути

Грандиозниот настан Unpacked што го организираше Samsung втор пат годинава ги возбуди сите присутни во Њујорк и го затресе светот. Гигантот дефинитивно знае како да ги глорификува своите модели, кои заслужуваат 100% внимание. Телефони.мк го следеше...

eksperti-baraat-od-on-da-sprechat-sozdavanje-roboti-ubijci

Експерти бараат од ОН да спречат создавање роботи-убијци

USB | пред 10 часа

Во писмо до Обединетите нации, лидерите во областа на истражувањето на вештачката интелигенција (АИ), вклучувајќи го и милијардерот Илон Маск, ја предупредуваат меѓународната заедница на нова револуција. Во писмото се истакнува дека „смртоносната...

pametna-etiketa-koja-pokazhuva-koga-hranata-e-rasipana

Паметна етикета која покажува кога храната е расипана

Идивиди | пред 5 часа

Не секогаш можеме лесно да процениме дали некој продукт кој го имаме во фрижидерот е сè уште добар за јадење. Сега, со мала помош од науката, постои евтин сензор кој би можел да ги замени датумите отпечатени на етикетите на храната која што ја...

strushki-vecheri-na-poezijata-zapostaven-albanskiot-jazik

Струшки вечери на поезијата, запоставен албанскиот јазик

Алсат-М | ново

Општина Струга и оваа година ги бојкотира Струшките вечери на поезијата. Градоначалникот Мустафа Забзун за Алсат М рече дека тоа е поради непочитувањето на законот за јазици. Кажа дека не добил ниту покана да присуствува на фестивалот. Ова е 4-та...

prezentacija-za-programata-kreativna-evropa-na-eu-vo-ramki-na-8-makedoks

Презентација за програмата „Креативна Европа“ на ЕУ во рамки на 8.„МакеДокс“

A1on | пред 5 часа

Претставници од Канцеларијата за „Креативна Европа – Култура и Медиа“ при Министерството за култура и Агенцијата за филм на Република Македонија денеска имаат јавни дискусии и презентации на осмиот Фестивал за креативен документарен филм „МакеДокс“....

kinematografot-pier-lom-dobitnik-na-nagradata-za-zhivotno-delo-zlatna-kamera-300-na-braka-manaki

Кинематографот Пиер Лом добитник на наградата за животно дело „Златна камера 300“ на „Браќа Манаки“

Cooltura | пред 9 часа

Светски познатиот француски кинематограф Пиер Лом е добитник на наградата за животно дело „Златна камера 300“ на 38-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, што ќе се одржи од 23 до 30 септември во Битола. Ова го...

zatvorena-43-tata-likovnata-kolonija-kumanovo-2017

Затворена 43-тата ликовната колонија „Куманово 2017“

Канал 5 | пред 7 часа

Уметниците  при креирањето на делата работеа со класични техники на ликовното изразување, главно сликарство. -На кумановската ликовна колонија по четврти пат учествувам и сум задоволна како оди изборот на авторите кои што беа присутни на колонијата...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност