Борусија е во финалето на ЛШ – Хумелс го замолкна Париз

Фудбалерите на Борусија Дортмуд први изборија пласман во финалето на Лаигата на шампиони. „Милионерите“ и во реваншот го совладаа ПСЖ со 1:0. Стрелец на единствениот гол во Париз беше Матс Хумелс во 50.минута. Борусија по пауза ид 11 години е се бори за европската круна. Противник во финалето на „Вембли“ ќе и биде подобриот од второто полуфинале меѓу

Борусија Дортмунд е прв сензационален финалист во ЛШ

По пауза од 11 години, Борусија Дортмунд обезбеди неочекуван пласман во финалето од ЛШ кое се игра на 1 јуни на Вембли, откако одново го победи ПСЖ со 0:1. Ги реши Хумелс на 35 години и настана најстар германски стрелец во нокаут фаза. Малерот на Парижаните продолжува.

Борусија Дортмунд сензационално го елиминираше ПСЖ и се пласираше во финалето на ЛШ

Борусија Дортмунд е прв финалист во Лигата на шампионите, откако и на реваншот го совлада тимот на ПСЖ со истиот резултат како на првиот меч. Со тоа со вкупни 0-2, „милионерите“ дојдоа до своето трето финале во истријата на најелитното европско натпреварување после 1997 и 2013 година. Во 1997 година го освоија трофејот, засега единствен во ова натпреварување

Борусија Дортмунд го победи ПСЖ и се пласираше во своето трето финале во Лигата на шампионите

Фудбалерите на Борусија Дортмунд по трет пат во својата историја ќе игра во финалето на Лигата на шампионите, па по победата со 1-0 во Дортмунд, германскиот тим победи против ПСЖ во Париз со истите 1-0 во реваншот од полуфиналето. Единствениот гол во реваншот го постигна Матс Хумелс во 50. минута, а Борусија (Д) во финалето ја чека подобриот од второто

Борусија Дортмунд со победа во Париз се пласираше во финалето на ЛШ!

Борусија Дортмунд е прв финалист во Лигата на шампионите, откако и на реваншот го совлада тимот на ПСЖ со истиот резултат како на првиот меч. Со тоа со вкупни 0-2, „милионерите“ дојдоа до своето трето финале во истријата на најелитното европско натпреварување после 1997 и 2013 година. Херој на „милионерите“ беше Матс Хумелс кој во 50 минута го совлада

Борусија Дортмунд е првиот финалист во Лигата на шампионите

Фудбалерите на Борусија Дортмунд и на реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите со ист резултат 1:0 триумфираа против ПСЖ овојпат на „Паркот на принцовите“. Стрелец на единствениот гол за „милионерите“ на теренот во Париз беше Матс Хумелс во 50 минута по асистенцијата на Јулијан Брандт и така со вкупни 2:0 во двомечот Германците обезбедија пласман

Хумелс го шокира Париз и ја носи Борусија блиску до финале

Борусија Дортмунд од 50. минута има водство на гостувањето во Париз, и води против ПСЖ, а со тоа е и на чекор до пласман во големото финале во Лигата на шампионите. Матс Хумелс, дефанзивецот на Борусија Дортмунд го глава успеа да го совлада Донарума , и така да му донесе на тимот од Дортмунд вкупни 2-0 во овој момент. Сега на ПСЖ му требаат два гола