Монако израмни против Фенербахче во четвртфиналната серија од Евролигата

Кошаркарите на Монако го израмнија резултатот на 1-1 против Фенербахче во четвртфиналната серија од Евролигата по победата од 93-88 пред своите навивачи во вториот меѓусебен натпревар. Французите до триумфот дојдоа благодарение на одлично одиграната последна четвртина во која успеаја да ја анулираат предноста на Фенербахче од 65-74, која ја имаа пред

Монако се врати во игра: Лојд со луда тројка го урна Фенербахче

Кошаркарите на Монако триумфираа против Фенербахче со 93-88 во вториот меч од четвртфиналето на Евролигата и со тоа израмнија на 1-1 во плејоф-серијата. Натпреварот го одбележа динамична игра, а Фенербахче во еден момент имаше предност од 74-65 пред да се разбуди Монако и да влезе во одличен ритам за да направи целосен пресврт. Најефикасен во победничкиот

Барселона и Монако мора да се вадат за поразите на стартот од плејофот во Евролигата

Вечерва се играат два меча од четвртфиналната плејоф-серија во Евролигата во кои домаќините немаат право на грешка. Барселона и Монако на првите мечеви во серијата загубија од Фенербахче, односно Олимпијакос и вечерва не смеат да си дозволат нов кикс пред своите гледачи. Фенербахче славеше против Монако со 95:91, и тоа по продолжението од пет минути,

Најмоќните десет потези од првите плејоф натпревари во Евролигата

Во Евролигата се одиграа првите натпревари од четвртфиналето во Евролигата, натпревари во кои дури три екипи ја загубија предноста на домашниот терен и тоа Панатинаикос, Барселона и Монако, односно само Реал Мадрид успеа да слави во својот дом. Cup tree provided by Sofascore Од четирите пресметки ги имаме најдобрите потези, топ листа која се отвара

Олимпијакос и Фенербахче запишаа „брејк“

Кошаркарите на Олимпијакос направија „брејк“ уште на почетокот од четвртфиналната серија против Барселона, откако славеа на гости со 77:75. Доколку не сакаат да се најдат во лоша позиција, Каталонците утре во 21 часот ќе мора да слават на домашен терен, а потоа да бркаат „брејк“ во Атина. На „брејк“ се радуваше и турскиот тим Фенербахче, кој беше подобар

Олимпијакос ја освои „Палау Блауграна“, Фенербахче преку драма до „брејк“ против Монако

Барселона и Монако ја загубија домашната предност во четвртфиналните пресметки против Олимпијакос, односно Фенербахче во Евролигата. Шпанскиот тим загуби во „Палау Блауграна“ со 77:75 и се стави во незавидна позиција кога е во прашање оваа серија. Гостите од Пиреја го добија првиот период со минимални 19:18, а во вториот се изборија за уште поголема

Евролига: Фенербахче и Олимпијакос со први победи во плеј-офот

Олимпијакос по триумфот од 77:75 поведе со 1-0 во победи во четвртфиналната серија која се игра кој прв до три триумфи. Олимпијакос првото полувреме го доби со 35:44, а во третата четвртина имаше и плус 13 (47:60), но Барселона успеа да се врати во игра и во финишот, на една минута до крајот по поените на Рики Рубио дојде до минус три (72:75), но немаше

Брејк на Фенер во Монако и на Олимпијакос во Барселона

Кошаркарите на Фенербахче и Олимпијакос славеа како гости бво Монако и Барселона, во првите плеј-оф натпревари во Евролигата. Фенербахче, во малото кнежевство славеше по дополнителните пет минути со 95:91. Во регуларниот дел натпреварот заврши 81:81. Победата на Фенер ја засени повредата на Скоти Вилбекин, кој веројатно нема да биде подготвен за вториот