Рубљов, првиот кој победил во сингл и во двојки на Мастерсот во Мадрид

Рубљов во финалето го совлада Канаѓанецот Феликс Оѓер-Алиасим по три сета, со пресврт 4:6, 7:5, 7:5 по два часа и 49 минути игра. Рускиот тенисер во главниот град на Шпанија ја освои втората титула од серијата 1000, а воедно осмиот тенисер во светот стана првиот во кариерата кој победил на Мастерсот во Мадрид и во сингл и во двојки. Русинот лани во

Рубљов го освои Мастерсот во Мадрид

Рускиот тенисер Андреј Рубљов победи на Мастерсот во Мадрид. Рубљов во финалето го совлада Канаѓанецот Феликс Оѓер-Алиасим по три сета, со пресврт 4:6, 7:5, 7:5 по два часа и 49 минути игра. Рускиот тенисер во главниот град на Шпанија ја освои втората титула од серијата 1000, а воедно осмиот тенисер во светот стана првиот во кариерата кој победил на

Рубљов по триумфот на Мастерсот во Мадрид: Последните три-четири дена не можев да спијам

Андреј Рубљов мораше да прави пресврт, но успеа да го добие финалето на АТП Мастерсот во Мадрид, во кое противник му беше Феликс Оже-Алиасим. Канадскиот тенисер го доби првиот со 6:4, но Рубљов одговори со 7:5 во вториот и третиот, комплетирајќи го пресвртот за своја втора Мастерс титула во кариерата. На патот до финалето, Рубљов го совлада вториот

Рубљов ја освои титулата на мастерсот во Мадрид

Рускиот тенисер Андреј Рубљов стигна до својата втора АТП мастерс 1000 титула откако славеше на турнирот во Мадрид. Тој во финалето беше подобар од канадскиот тенисер Феликс Оже-Алиасим со 2-1, по сетови 4-6, 7-5 и 7-5. Канаѓанецот подобро го отвори мечот и стигна до предност од 1-0 освојувајќи го првиот сет. Во вториот и третиот сет се водеше голема

Андреј Рубљов го освои мастерс турнирот во Мадрид

После скоро три часа игра во големото финале, рускиот тенисер Андреј Рубљов дојде до титулата на мастерс турнирот во Мадрид , Шпанија. Денеска после пресврт со резултат 2:1 во сетови 4:6, 7:5 и 7:5 Рубљов го совлада Канаѓанецот Феликс Оже-Алијасим . Рубљев со освојувањето на титулата во Мадрид направи напредок за две позиции на АТП листата, па од понеделник

Рубљов испиша историја: Прв тенисер кој победил и во сингл и во дубл на турнирот во Мадрид

Рускиот тенисер, Андреј Рубљов испиша историја во Мадрид, откако стана првиот кој успеа да победи и во сингл и во дубл на турнирот во главниот град на Шпанија. Рубљов минатата година заедно со сонародникот Хачанов го кренаа трофејот во конкуренција на двојки, а вечерва успеа да победи и во поединечна конкуренција, откако после три часа борба и со пресврт

Рубљев ги искористи повредите на фаворитите и ја освои титулата во Мадрид

Рускиот тенисер Андреј Рубљев ја освои 16. титула во кариерата, втора во 2024 година откако денеска триумфираше во финалето од Мастерсот во Мадрид. Во мечот за пехарот, тој го совлада Феликс Оже-Алијасим со 2-1 по пресврт, но неговата работа и претходно беше олеснета поради повредите на големите фаворити. Прво самиот го совлада Карлос Алкараз кој не