Швионтек триумфираше во Мадрид откако спаси три меч топки против Сабаленка

Светската тенисерка број еден, Ига Швионтек за прв пат во кариерата ја освои титулата во Мадрид. Тенисерката од Полска во финалето ја совлада минатогодишната шампионка Арина Сабаленка со 7:5, 4:6, 7:6(7), откако спаси три меч топки. Натпреварот траеше повеќе од 3 часа, а Швионтек го освои 20-от трофеј во кариерата. Таа има вкупно 30 победи во календарската

Швjонтек триумфираше во Мадрид откако спаси три меч топки против Сабаленка

Мадрид – Светската тенисерка број еден, Ига Швjонтек за прв пат во кариерата ја освои титулата во Мадрид. Тенисерката од Полска во финалето ја совлада минатогодишната шампионка Арина Сабаленка со 7:5, 4:6, 7:6(7), откако спаси три меч топки. Натпреварот траеше повеќе од 3 часа, а Швjонтек го освои 20-от трофеј во кариерата. Таа има вкупно 30 победи

Ига Швјонтек го освои Мадрид

Светскиот рекет број еден, Ига Швјонтек триумфираше на  ВТА Мастерсот во Мадрид, откако во финалето во три сета со резултат 7:5, 4:6, 7:6 (9:7) ја победи Арина Сабаленка (Белорусија), второпласирана на ВТА-листата. Мечот траеше 3 часа и 12 минути. Интересно е што овој меч беше реприза на ланското финале, кога Сабаленка славеше во три сета, па Полјачката

Драма во Мадрид: Швјонтек спаси три меч-топки и го освои пехарот!

Полската тенисерка Ига Швјонтек докажа уште еднаш дека е најдобра во светот и ја совлада нејзината голема противничка Арина Сабаленка со 2-1 во сетови, односно 7-5, 4-6 и 7-6. Швјонтек го доби првиот сет со 7-5, додека Сабаленка ѝ се реваншираше во следниот сет и стигна до 6-4. Во третиот сет се водеше голема борба, а Белорусинката пропушти две брејк,

Швјонтек го освои Мастерсот во Мадрид

Тенисерката број еден во светот Ига Швјонтек ја освои титулата на Мастерсот во Мадрид. Таа во финалето ја победи Арина Сабаленка во три сета. За Швјонтек ова е 20-та титула во кариерата, а прва во Мадрид. Резултатот по три часа и 14 минути борба беше 5:7, 6:4, 7:6 (9:7). Спектакуларниот меч на двете најдобри во светот, кулминација доживеа во тај-брејкот

Швјонтек го доби „маратонот“ со Сабаленка и го освои Мадрид

Полската тенисерка Ига Швјонтек, во маратонски меч кој траеше повеќе од три часа и 14 минути, ја совлада Арина Сабаленка во финалето на турнирот во Мадрид. Шјонтек дури во третиот сет со тајбрејк го скрши отпорот на противничката тенисерка. Откако го доби првиот сет со 7-5, а во вториот Сабаленка беше подобра и израмни со 6-4. Во третиот сет вистинска

Швјонтек спаси три меч-топки и во меч на сезоната го освои Мадрид

Полската тенисерка Ига Швјонтек потврди дека во моментов е најдобра светска учесничка во белиот спорт, со титула во финалето на мастерс-турнирот во Мадрид, Шпанија. Во мечот на сезоната кај дамите, Швјонтек ја совлада Арина Сабаленка со 2-1 во сетови (7-5, 4-6, 7-6). Она кое посебно импресионира беше третиот сет, во кој спаси три меч-топки, а потоа